Jaké jsou výhody muže doma?

ginali
4. srp 2023

Ahoj holky,
jaké jsou podle vás výhody (o nevýhodách vím dostatečně) toho, když muž vydělává méně než žena a pracuje tak na "půl páry" na home-officu? Doma pomáhá, ale jsem spíš typ, který si to doma rád ňuňá, odpočívám při uklízení (a jsem u toho ráda sama), ráda vařím a mateřskou bych ráda strávila s dítětem doma já. Vím, že by spousta žen dala nevím co za to, když by měli muže doma, který se v domácnosti a při vaření zapojuje, já těch výhod ale vidím poměrně málo. Potřebovala bych je vidět, abych se z něj nezbláznila. Snaha o změnu vykomunikovávána xkrát, ale tohle jiné nebude, s tím se musím smířit, ale potřebovala bych na tom začít vidět aspoň nějakou výhodu.

pilzzee
4. srp 2023

Manzel ma 100% home office, ja taky, ale polovicni uvazek. Min nevydelava, vydelava vic, pracuje tak napul pres den, napul po vecerech ... Doma pomaha hodne. Ehm, me by spis zajimaly ty nevyhody, protoze ja v tom vidim jenom vyhody 😀

lauriak
4. srp 2023

Moj muz pracuje na HO ale teda zaraba normalne a nepracuje "na pul pary" . Mala som ho doma dve materske a za mna boli vyhody:
Postrazil dieta ked som isla na urad/do posilky/ k lekarovi/...
Pomáhal s varením
Mala som stale s kym pokecat
Videl vyrastat deti, bol pri vsetkych prvých ( pretocenie, kroky, slova,..)
Videl, ze materska je drina a neni to tak, ze sa doma cele dni valam na zadku
Teraz ked su deti chore tak ich ma doma a nemusim brat OCR

emillyhk
4. srp 2023

Můj muž nemá home office, ale během mojí rodičovské byl několikrát na delší neschopence, naposledy na jaře skoro tři měsíce. První týden mi doma spíš "překážel", jsem zvyklá dělat si věci po svém, den má nějaký řád. Ale jak si to trochu sedlo, bylo to super. On se věnoval malému a já si mohla uklidit bez dítěte za zadkem (zabere to mnohem míň času), dojít sama na poštu a tak. Když se vracel do práce, tak jsem si chvíli říkala, co jako budu bez něj doma dělat 🙈😄 Samozřejmě si to sedlo, já najela na náš režim a pohoda. Ale můj muž pracuje jen na ranní, kolem půl třetí bývá doma, takže jsme zvyklí trávit spolu celé odpoledne a večer.
Na podzim se vracím do práce s nepravidelnou pracovní dobou a bude fajn, že manžel malého vyzvedne ze školky, část odpoledne a někdy i večer spolu budou sami. A nemám z toho strach, protože jsou zvyklí spolu fungovat. Ano, některé věci dělá muž jinak, nelpí na malichernostech jako ladící oblečení a naklizená domácnost, ale ví, kdy a co mu dát k večeři, jaké vitamíny, kdy a kolik dát, vyčistí mu zuby a dá ho spát (a syn s tím nemá problém). Prostě plnohodnotný rodič jako já. Kdyby ho viděl dvě hodiny před spaním, tak to asi takhle nefunguje. Takže já vidím hlavně pozitiva 👍😊

anetka1701
4. srp 2023

Jedinou výhodu vidím v jednoduchosti trávení volného času-na výlety se dá jezdit "mimo špičku" kdy jsou místa bez lidí, když je venku hezky, můžete se společně sebrat a vypadnout... Taky je s dítětem fajn, že se můžu věnovat svému koníčku a chlap je s detma... Když je mimčo celou noc vzhůru, můžete se s chlapem vystřídat a dospat se... Taky uvaří a udělá co je třeba, zatímco se můžu věnovat dětem...

Ale řeknu ti upřímně, že můj muž podniká z domu a dělá projekty v IT - může odpracovat kolik hodin chce a kdy chce, ale vydělává mnohem víc než já... Kdyby si to jen solichal, prachy domu moc nenosil a nechal to táhnout mě, tak ho výnosů v zubech a veškeré výhody jsou mi jedno...

jirovapa
4. srp 2023

@ginali asi vás chápu, když je manžel na home office, tak ho mám za pár dní (cca týden v kuse) plný zuby. Když tam není, tak si vše udělám podle sebe a jsem víc v klidu. S domácností mi pomáhá, to je fajn, ale já jsem ráda občas sama (plus 3 děti co máme samozřejmě).

teate
4. srp 2023

Můj je víceméně pořád doma. Přesto vydělává (na můj vkus) hodně. Nevýhody nevidím žádné - můžu kdykoli, kamkoli. Spíš až začnu chodit do práce, budu mu závidět, že chrápe s holkama do 10h, jako to máme teď. 😅

martulka88
5. srp 2023

@ginali Já vidím, kromě jedné nevýhody, jen samé výhody. Můj muž se nebojí ničeho a zvládne se o vše postarat - od přebalení syna, nakrmí, vykoupe, umyje nadobí, uklidí, vyžehlí, uvaří,... Jediná nevýhoda je, že to dělá pomaleji, jak já 🤣 A že když vaří, je nervózní. Což nechápu, jelikož je výborný kuchař 🙂 Aby tady nebyl spíš problém v komunikaci mezi vámi 😉

martulka88
5. srp 2023

@ginali Jinak ještě bych doplnila, že pokud takový byl celou dobu vztahu, tak teď ho měnit je blbost. Pokud ale začal být "pomalý" až časem, je potřeba to řešit. Prostě ve vztahu je důležitá komunikace. Jinak ještě k mateřské - když budeš doma ty, což je pro mě pochopitelné, tak to finančně zvládnete? Nebudete živořit? Ale zase, pokud on může mít HO, tak nebude mít úplně málo. Kdyby byla možnost a muž by mohl dělat HO, brala bych to všemi 10. On by prostě doma pomohl, kdyby měl svou práci hotovou. Ale to je můj manžel, on prostě doma vždy pomáhá.

erchia
5. srp 2023

Manžel podniká, pracuje doma, doslova má v domě dílnu 🙂 A za mě teda v tom vidím jen samé výhody, na drtivou většinu věcí kolem prcka jsme prostě oba a to je super 🙂
Navíc máme před rekonstrukcí docela dost nevyhovující bytovou situaci, tedy kuchyň a koupelnu pěkně z ruky, jasně dalo by se to řešit chůvičkou a tak, ale tohle je rozhodně mnohem lepší, že s tím prckem většinou jeden z nás může být.
A rozhodně to má obrovská pozitiva ohledně vztahu táty s dítětem, je krásný vidět, jak vnímá nás oba ;)

Ovšem má to nevýhodu pro manžela, že je někdy náročnější se dostat do práce, ať už chce trávit čas s námi, nebo je něco potřeba. Ale zakázky stíhá a teď i celkově si situace sedá, tak zas bude mít víc prostoru.

konidana
5. srp 2023

Muz na rodicaku byla vyhoda pro nas pro oba, proste protože nam to prohozeni roli sedlo a oba jsme to potrebovali. Ted po letech kdy byl chlap doma jen par dni z tydne je doma furt, dela naplno svou praci plus k tomu v mezicase vari. Vyhoda je, ... no ze je spokojeny. Pak taky nemusim litat na postu nebo ke kterymu certovi pro postu a jiné balicky. No to bych asi nemusela ani jinak, pze si to objednaval do prace , kdyz nebyl doma🤣. Dalsi vyhoda je mene spinave pradlo... uz nevozi hnusy z dilny, ale ma jen normalne spinave obleceni, ktere jde normalne vyprat. Na dalsi vyhody zatim nejak nemohu prijit😂

konidana
5. srp 2023

@erchia ano vztah s potomkem(synem) se buduje uplne jinak... intenzivne. Ovsem s pubertackou to je velmi narocne, a bohudik moc intenzivni ne...v zajmu zachovani zdravi vsech se navzajem radsi vyhybaji.

ai30
5. srp 2023

@ginali Za me jen vyhody, podilime se na domacnosti i vychove rovnocene. Ale my to tak vzdy planovali, nikdy jsem nechtela, aby otec mych deti vypadl z domu a ja si tam mohla solichat domacnost sama...

1janinka1
5. srp 2023

@ginali My měli prohozené role, já v práci, chlap na rodičáku. Mě práce baví a naopak mě nebaví děti. 😁 Chlap je mateřský typ, umí vařit a trávit čas s dětmi. Nevýhoda: úklid a někdy styl oblíkání dětí (zaplé body přes polodupačky 😁). Výhoda: spokojené a najezené děti no a rodiče. Ale nic není 100%, takže si člověk musí vybrat menší zlo. 😁

brunetka11
5. srp 2023

Kolem mne se rozešla spousta párů, které se snažily fungovat v kombinaci malé děti x home office. Více méně šlo hlavně o rodiny, které žily v bytech. V domě se přece jen dá lépe zajistit pracovna než v bytě 2+kk.
Výhody u nás:
- výrazná úspora v provozu (náklady na docházku do office + oblečení a jídlo kolem office center - to lítá v xy násobku)
- muž se tak nějak začal více zapojovat do úklidu
- určitá flexibilita ad. doktoři a odvoz na kroužky
Ale to je asi tak všechno.

Pro mne, jako matku, partnerku, kuchařku atd. yx nevýhod. Beze srandy.
Takže jedeme HO na střídačku, to už je o něco snesitelnější stav.

evaviki
6. srp 2023

muz je teda na full uvazek, vetsinou je na HO, vydelava vic,nez ja. Uklid je za trest, udela doma bordel. Syn uz je vetsi, ale kdyz byl covid, byla to vyhoda, byl s nim doma. Taky vari, takze dite, ktere nechodi na obedy ve skole, ji v klidu doma. Na jidle teda rozhodne neusetrime, levnejsi by bylo, kdyby se oba stravovali mimo domov. A na obleceni taky ne, to zase si manzel potrpi, takze obleceni kupuje stejne, jak kdyby do kancelare hodil. Ja v tom vidim vyhodu jidla pro syna, ze muze pripadne vybehnout se psem, nebo syna odvezt na atletiku. Pripadne muze kamkoliv zajet, ma opravdu pruznou pracovni dobu.

sari2709
6. srp 2023

Jsem s mužem 13 let a 13 let jsme spolu 24/7. Výhodu vidím jen v tom, že můžeme kdykoliv kamkoliv. Je OSVČ, takže i dovolená se plánuje jak chceme my. Doma kromě vynašení odpadků nic nedělá, jednou za půl roku v sobotu uvaří.