Jaké nosítko doporučujete?
Holky jake nositko pro novorozence? Satek nechci...pres den ji musim mit furt na rukou a to jak uznate nejde... budu rada za typy popr.ifota jak v tom mimi vypadaj...
Stručné shrnutí
- Pro úplné novorozence diskutující nejčastěji doporučují elastický šátek nebo nosítka Caboo a Storchenwiege (Storchenweige), přičemž Caboo je podle příspěvků vhodné zhruba do 6 kg.
- Manduca je v diskusi uváděna jako praktická od cca 3–4 měsíců; v debatě se řeší, že novorozenecká vložka nemusí být ideální a výrobce nabízí doplněk „Size IT“ pro stažení sedu.
- Babyvaky jako Lodger Shelter jsou v diskusi označovány za neergonomické z hlediska polohy kyčlí; jako další rostoucí nosítka jsou zmiňovány Tula, Kibi, Kokon, Veka/VeKu, MoniLu Uni a Elihandmade 0+.
Nejčastější otázky
Q: Jaké nosítko je vhodné od narození?
A: V diskusi jsou od narození doporučovány elastické šátky, Caboo a Storchenwiege (Storchenweige); Caboo je v příspěvcích uváděno jako vhodné přibližně do 6 kg.
Q: Kdy je vhodné začít používat Manducu a jak řešit novorozeneckou polohu?
A: V diskusi rodiče doporučují Manducu zejména od 3–4 měsíců; někteří zmiňují, že novorozenecká vložka není optimální a výrobce má doplněk „Size IT“ pro zmenšení sedu, přičemž otázka použití u novorozenců je sporná.
Q: Jsou babyvaky jako Lodger Shelter vhodné pro zdravou polohu kyčlí?
A: V řadě příspěvků je Lodger Shelter označován jako babyvak a považován za nevhodný z hlediska ergonomie a polohy kyčlí.
Q: Kde si mohu nosítko vyzkoušet nebo půjčit před koupí?
A: V diskusi se doporučuje Facebooková skupina „Nosime děti“, místní srazy nosicích maminek, eshopy, které nabízejí půjčení nosítek, a některé kamenné prodejny, kde mají nosítka k zapůjčení.
Q: Jak poznám ergonomickou polohu v nosítku pro dítě?
A: Podle příspěvků má ergonomické nosítko zajistit „nohy do W“, látku nebo sed od kolínka ke kolínku a správné podsazení; výrobci a komunita zmiňují kontrolu délky látky na zádíčkách a úpravy typu Size IT.
Q: Kdy se vyšetřují kyčle novorozence a je to povinné?
A: V diskusi jsou rozporuplné informace: někteří zmiňují, že vyšetření kyčlí probíhá 3× (včetně kontroly v porodnici), jiní uvádějí dvě preventivní kontroly u ortopeda nebo pediatra; právní a organizační povinnosti byly v příspěvcích označeny jako sporné a závislé na místním postupu lékaře.
Závěry z diskuze
Shoda
- Šátek je často uváděn jako nejpohodlnější a nejvhodnější volba pro nošení úplných novorozenců.
- Doporučuje se nosítko nejdříve vyzkoušet nebo půjčit (fb skupiny, půjčovny, srazy), než ho koupíte.
- Ergonomická poloha znamená „nohy do W“ a látku od kolínka ke kolínku.
Sporné názory
- Manduca: někteří tvrdí, že Manduca není vhodná pro novorozence ani s vložkou, jiní nosí v Manduce už od 2 týdnů po úpravě sedu nebo s vložkou; výrobce nabízí „Size IT“ jako řešení.
- Povinnost vyšetření kyčlí: část diskutujících uvádí, že první kontrola probíhá v porodnici a že jsou 2–3 kontroly, jiní tvrdí, že vyšetření není právně povinné a praktikují se různě.
Otevřené otázky
- Které konkrétní úpravy (např. Size IT vs. ruční stažení pásu) jsou nejbezpečnější pro použití Manducy u velmi malých dětí.
- Jak zajistit, aby pediatr nebo porodnice spolehlivě zaslala doporučení a žádanku na vyšetření kyčlí u všech novorozenců.
- Které rostoucí nosítko (Kibi, Tula, Veka, MoniLu, Elihandmade) bude nejvhodnější pro konkrétní kombinaci rodič–dítě.
Zmíněné značky a firmy
Caboo, Storchenwiege, Storchenweige, Manduca, Lodger Shelter, DidyTai, Tula, Kibi, Kokon, Veka, VeKu, MoniLu Uni, Elihandmade, DTest, Facebooková skupina Nosime deti, ferovanemocnice.cz
Zmíněné produkty a metody
šátek, elastické šátky, mei tai, DidyTai, Caboo, Storchenwiege/Storchenweige, Manduca, novorozenecká vložka, Size IT (Manduca), Lodger Shelter (babyvak), Tula (Tule/Tule), Kibi, Kokon, Veka/VeKu, MoniLu Uni, Elihandmade 0+, babyvak, ergonomická poloha, nohy do W, podsazení, vyšetření kyčlí, preventivní kontroly, půjčení nosítek
Místa a osoby
fifejdach
Pořídili jsme Manducu, ale jak už bylo psáno, není vhodná pro novorozence (nové modely už prý ani nemají tu vložku, výrobce od toho upustil). A pro mě byla šíleně tvrdá, hlavně bederní pás. Měla jsme z něj modřiny a nemohla jsem vůbec nosit. Pořídila jsem si zanošený šátek, ale tam mi nevyhovovalo vázání, jsem mna to levá. Pak jsme pořídili šatkové nositko Veka a to je naprosto úžasně měkoučké a ani s 12kg jsem neměla problém. Bohužel je až od 6 měsíců. Pro dalšího prcka budu do začátku pořizovat Storchenwiege.
MoniLu Uni, je od 55cm, cca od 2 mesicu. Ale u vetsich deti klidne i drive a ma vydrzet az do 3let.
@zelenaesmolda posílá se vždy na 3 kontroly (první probíhá už v porodnici) a je povinná. Raději bych se u své dr. informovala, aby z toho nebyl nějaký průšvih 🤷♀️
@loole diky,zeptam se.ja mam takovy pocit,ze nas neposlala schvalne kvuli pojisteni...
@zelenaesmolda 🙄 nás dr. ještě upozorňovala, že je to opravdu důležité. Že by mohla prudit - a teď nevím, jestli pojišťovna nebo spíš socialka. Tak pozor
@loole no zeptam se na to,ona mala nema pojisteni,ne moji vinou,pracuju v zahranici a jejich strana to podelala a to se to resi od unora.minule byla docela neprijemna,ze ji kontroluje jenom z vlastni dobre vule apod tak mozna proto me tam neposlala...
Máme rostoucí VeKu a jsem s ní moc spokojená. Úplné novorozeně jsem v něm tedy nenosila, to jsem dávala do šátku a do kočárku, ale když se malá trochu "zpevnila", tak VeKa super. A vejde se mi do ní ještě i čtyřleťák, takže dobrá investice 🙂.
@zelenaesmolda to te meli poslat uz z porodky, tam se dostaval papir na kycle 😳 Kde jsi rodila?
@kejt29 na fifejdach,volala jsem tam,divili se,ze se o to doktorka vubec nestarala,ze je to ze zakona povinne a ze o tom musi mit zaznamy v karte,ten papir mam ale asi jsem to mezi ostatnima prehlidla tak jsem cekala,ze me posle pediatr...
@zelenaesmolda My třeba z porodnice papír na kyčle nedostávali, ale pediatra nám vypisovala žádanku.
@hanih no ja ten papir mam z porodnice sice ale nikdo se me na to vubec neptal,cekala jsem ze me posle doktorka pokud je to treba,hlavne jsem si vubec nevsimla ze ta zprava z porodnice ma jeset druhou stranu kde se pise ze ve trech tydnech mame jit na kontrolu.Pediatr by mel vedet,ze ne kazda mamina vi co a jak se musi delat a mela by to zminit ne?
@myjusiatko píšu, co mi říkala naše doktorka. Pokud neprijdes na preventivní prohlídku, na kterou tě dr. pozval, hrozí ti pokuta. Jak se to řeší v případě dětí, za které máš zodpovědnost, nevím.
@loole co ma spolecneho preventivni prohlidka u pediatra s kyclemi? Vysetreni kycli proste neni povinne.
@loole no to ano,doktor ti muze dat pokutu kdyz neprijdes ale to je na nich jake si urci podminky
@myjusiatko no ja doufam ze to neni povinne protoze jinak bych mela problem,jako mela tam jit ve 3 tydnech,jsou ji 4 mesice tak nevim jestli to jeste vubec ma smysl
@zelenaesmolda Nas dr. na vysetreni kycli neposlala. neupozornila a nenapsala zadanku. Zjistila jsem si sama, ze se chodi v 6 tydnech a dceru objednala.
K noseni novorozence... Nejlepsi pro miminka je satek. je to nejpohodlnejsi varianta jak pro miminko, tak pro nosice. Jsou i varianty typu Caboo, ale to vydrzi jen chvilku. Od nejakeho 4. mesice se da i klasicke nositko. Nejlepsi je si nejake pujcit a vyzkoušet (my meli pujcene z eshopu, ktery nabizi prave pujceni, da se ale i v nejake prodejne ci od znamych nebo na fb v regionalni skupince). Me teda asi zadne nepresvedci, ze by bylo lepsi, nez satek, ale z pujcenych (aloe, kibi, monilu) nam nejvic sedi Kibi (me, dceri i manzelovi).
@luj89 no a neni to trosku blbe na to neupozornit?co kdybys to nezjistila a mala mela problem ktery by se pri vcasnem reseni dal odstranit ale zanedbanim ne?jako me to tak vytocilo,prijde mi to,ze ji je to uplne u zadku
@zelenaesmolda hele, ja vubecrave netusila jak to chodi a ze na to jindeediatri upozornuji, tak jsem to neresila, ale ted zpetne si taky rikam, ze to je dost zvlastni postup. Ona treba nerika ani slovo k prikrmum a tak. Mam s ni vic problemu, ale bohuzel v okoli nikdo nebere nove pacienty.
@luj89 tak to je naprd,ale zkus to,treba te jinde vezmou jakmile se uvolni misto
@zelenaesmolda do roka se budeme stehovat, tak to je moje jedina nadeje. zw by nas nekdo vzal. ale jinak fakt nikdo.
@zelenaesmolda Jo, pediatr by to určitě zmínit nebo doporučit měl. Je to jeho práce.
@hanih no taky si myslim,jako spolihat na to,ze si vsimnu jednoho radku na jednom z papiru je fakt na dve veci...
@zelenaesmolda No, nevím, jak u vás, ale třeba u nás je třeba na tohle vyšetření žádanka od doktorky, takže bez ní by to ani nešlo.
@myjusiatko tady něco z právní poradny http://ferovanemocnice.cz/pravni-poradna/deti-a... Ty si se svým dítětem dělej co chceš 😉
@loole vzdyt ti tam sam pise, ze kdyz nejdes, noc se nestane.
A to, ze rikam, jak je to pravne, proboha neznamena, ze jsem na kyclich nebyla. 🙂 jen mam rada, kdyz se nesiri bludy.

@zelenaesmolda Posílá se na dvě preventivní kontroly. My jsme byli, když byl dcerám měsíc a za další měsíc na kontrolu.