Parní hrnec. Máte zkušenost?
Ahoj, uvažuju o koupi parního hrnce, ale v mém okolí ho nikdo nemá. Máte s ním některá zkušenosti? Je to dobrá věc a co v něm všechno lze udělat?
Stručné shrnutí
- Parní hrnce se běžně používají pro zeleninu, brambory, ryby, kuřecí maso a příkrmy a uživatelé uvádějí lepší zachování vitamínů oproti klasickému vaření.
- Různé modely nabízejí odlišné funkce: některé mají funkci "Vitamin/Vitamine Plus" pro rychlejší páření, jiné mají misky vedle sebe (např. Morphy Richards INTELLISTEAM 48780) nebo displej a časovač (např. Tefal Vitacuisine Compact).
- Rýže v parním hrnci obvykle trvá déle než na sporáku (uživatelé uvádějí asi 30–45 minut) a u masa se doporučuje solit o něco více, protože se při páře maso "potí" a sůl se vylučuje.
Nejčastější otázky
Q: Co všechno mohu v parním hrnci vařit?
A: V parních hrncích se běžně vaří zelenina, brambory, ryby, kuřecí prsa a stehenní plátky, rýže, knedlíky a příkrmy pro děti; uživatelé zmiňují také možnost dělat omáčky v samostatné misce nebo přidat misku na omáčku do hrnce.
Q: Jak dlouho trvá vaření běžných surovin v parním hrnci?
A: Uživatelé uvádějí orientačně: brambory cca 20 minut, ryba cca 5 minut, kuřecí podle tloušťky 15–30 minut, rýže zhruba 30–45 minut; konkrétní doba závisí na množství a uspořádání v miskách.
Q: Jak vybrat parní hrnec podle funkcí a příkonu?
A: Výběr zohledňuje kapacitu a uspořádání misek (vedle sebe vs. nad sebou), přítomnost displeje a časovače, funkce "Vitamin/Vitamine Plus", držák na vejce, misku na rýži a automatické udržování tepla; některé modely mají příkon kolem 2000 W (rychlé nahřátí), jiné kolem 900–990 W (úspornější provoz).
Q: Jak dochucovat jídlo v parním hrnci, zvlášť maso a rýži?
A: Sůl se většinou přidává normálně; u masa doporučují solit trošku více, protože se při páře maso potí a část soli se uvolní; rýži lze osolit nebo nechat bez soli podle chuti.
Q: Jak se v parním hrnci připravuje rýže prakticky?
A: Rýže se dělá tak, že do misky na rýži dáte i vodu (některé misky nejsou děrované) a uživatelé doporučují nalít do misky horkou vodu z konvice, protože zahřátí vody v hrnci trvá déle; doba vaření se obvykle pohybuje kolem 30–45 minut.
Q: Jsou lepší parní hrnce s plastovými nebo skleněnými/titanovými nádobami?
A: Názory se liší: část uživatelů je spokojená s plastovými miskami (snadné mytí, skladnost), jiní preferují skleněné nebo titanové varianty na sporák kvůli pocitu větší kvality a odolnosti.
Q: Jak řešit nedostatek náhradních misek nebo chybějící misku na rýži?
A: Uživatelé uvádějí, že misku na rýži lze nahradit jakoukoliv vhodnou miskou, do níž se nalije voda a nasype rýže; některé modely do balení misku na rýži mají přiloženou.
Závěry z diskuze
Shoda
- Parní hrnec uchovává lépe vitamíny a uživatelé ho doporučují pro zdravou přípravu zeleniny, brambor, ryb a kuřecího masa.
- Mnoho diskutujících pozitivně hodnotí model Tefal Vitamin/Vitamine Plus jako spolehlivý parní hrnec.
- Rýže v parním hrnci obvykle trvá déle než na sporáku (uživatelé udávají cca 30–45 minut).
Sporné názory
- Někteří preferují plastové misky parních hrnců kvůli nižší ceně a skladnosti, zatímco jiní preferují skleněné nebo titanové nádoby kvůli odolnosti a vnímání kvality.
- Někteří upřednostňují modely s nádobami vedle sebe (např. Morphy Richards INTELLISTEAM 48780) kvůli možnosti nastavit rozdílné časy, jiní preferují kompaktní "nad sebou" řešení kvůli menšímu zabírání místa.
- Někteří uživatelé považují vysoký příkon (~2000 W) za problém kvůli spotřebě elektřiny, zatímco jiní oceňují rychlé nahřátí páry u těchto modelů.
Otevřené otázky
- Jak velké jsou skutečné energetické náklady provozu parního hrnce s příkonem 2000 W vs. 900 W při běžném rodinném vaření?
- Jak moc měřímatelně zvyšuje funkce "Vitamin/Vitamine Plus" zachování vitamínů oproti standardnímu páření?
- Který materiál misek (plast, sklo, titan) je z dlouhodobého hlediska nejlepší z hlediska bezpečnosti, údržby a chuti jídla?
- Existuje univerzální repertoár jednoduchých receptů pro parní hrnec, který nahradí opakující se základní menu (brambory, rýže, ryba, zelenina)?
Zmíněné značky a firmy
Tefal, Morphy Richards, Datart, Philips, Kenwood, Morphy Richards UK, ETA, Zelmer, Zepter, Lidl, SilverCrest, Gallet, Mall, Heureka, Elektro-partner, itage.cz, nakupka.cz, dunaj.sk, najnakup.sk, parni-hrnce.cz
Zmíněné produkty a metody
Tefal Vitamin/Vitamine Plus, Tefal Vitacuisine / VS-400330 Vitacuisine Compact, Tefal VC 101630 Simply Invent Stainless Steel, Tefal VC-1027, Morphy Richards INTELLISTEAM 48780 (INTELLI-STEAM 48780), Philips HD-9140-30, Philips HD-9120-55, Kenwood FS470, Kenwood FS560, Gallet CUV-968, ETA parní hrnec Steampot, Zelmer 37Z010, SilverCrest parní hrnec, Zepter Syncro clik, systém parních košíků Zepter, vaření v páře, funkce "Vitamin/Vitamine Plus", miska na rýži, držák na vejce, automatické udržování tepla, alarm při vyčerpání vody, přelití vroucí vody do misky na rýži, parní trouba
Místa a osoby
žádné
@llluckaaa tak to mas podla mna z vyzivovej stranky uplne jedno, ci na paraku alebo v parnom hrnci - vyhoda hrnca je akurat v uspore casu-energie. Neporovnavala som to, ale podla mna v tom rozdiel nie je - casovo. Kludne sa pytaj, co sa este zaujima, ale odpoviem az vecer alebo zajtra, musim uz koncit, syn sa budi. Pekny den prajem.
já mám doma Tefal a jsem s ním moc spokojená, akorát mi už nějak došly nápady na recepty ☹
Dobrý večer, dostala jsem k Vánocům Tefal compact vitacusine. Poradi mi nekdo, jak s nim zachazet a recepty? diky
Ahoj, taky mám prosbu - máme parní hrnec, ale nemáme k tomu misku na rýži. To je nějaká speciální nádoba? Asi je děravá, aby krz tu rýži mohla pára? Děkuju za pomoc 🙂
@bassatorka Díky, tak rýži v pařáku rozjíždět nebudu, mně se ještě nepodařilo rýži spálit... 😕 zůstanu u brambor, zeleniny, ryb. Dík!
Ahoj, taky jej mám a jsem moc spokojená, též v něm uvařím snad cokoli. Nejvíc mi chutná losos a brambory 🙂
Tak já dnes objednala tento : http://parni-hrnce.heureka.cz/gallet-cuv-968/
Nevím teda jestli bude dost kvalitní, ale dle recenze se dá...není drahý a má 3 misky, objem 10 litrů, držák na vajíčka, misku na rýži,.... no uvidím když přijde...Máte ho někdo? Nějaké zkušenosti s ním? Trošku se bojím, že to jídlo udělané v něm bude také mdlé...nechci pořád vařit, smažit, dusit na oleji, chci trošku zdravější jídlo, a taky se mi líbí, že se tam uchová dost vitamínů..nechám se překvapit.. 🙂
My mame Tefal Vitamine Plus . Pisu ze "Tento hrnec je o 50 % rychlejší, než-li ostatní parní hrnce, což znamená dokonalejší uchování vitamínů a minerálů." ale na ryzu ho nepouzivam lebo fakt to trva dlho, vacinou na zeleninu, brambor, rybu, kuracie maso. Je to zdrave a chutne. Navyse ta funkcia plus sposobi to ze sa to urobi velmi rychlo, rychlejsie ako na paraku a uchova sa viac vitaminov. Dobre sa to umyva, je to skladne, ja som spokojna.
Ja som myslim pred casom pisala na toto forum same ody na parny hrniec z lidlu (zn. silver crest)...zial musim zmenit svoj nazor...parny hrniec sme si kupili pred 2 rokmi...1 cely rok som bola z neho uplne nadsena, az...kym sa nezacal kazit displej...najskor nebolo vidiet niektore cislice, tlacitka vobec nereagovali...tak sme ho reklamovali a do mesiaca nam prisiel novy...dufala som, ze tento uz bude urcite OK..avsak zmylila som sa...takmer presne po roku sa problem zopakoval, avsak nielenze nebolo vidiet niektore cislice, ale displej nefunguje vobec :(
Som z toho naozaj sklamana...pockame na vybavenie reklamacie a kupujeme novy, zrejme zb. Tefal vitamine plus... :(((
Ahoj, dovolte mi se podělit o zkušenost. Na Vánoce jsem dostala parní hrnec http://eta.cz/parni-hrnec-steampot a hned jsem v něm začala dělat. Zde posílám recept, pokud ještě neznáte, je skvělý"!!!!
Kuřecí maso na česneku
Suroviny: kuřecí prsíčka nebo stehenní steaky (jsou šťavnatější), sůl, pepř, majoránka brambory, zelenina dle chuti (mrkev, brokolice, květák…)
Kuřecí maso potřeme prolisovaným česnekem, opepříme, okořeníme majoránkou a posolíme. Vzhledem k tomu, že se během vaření v páře maso „potí“ a sůl vylučuje, solíme trošku více, než jsme zvyklí. Ideálně necháme maso odležet přes noc, aby všechny ingredience správně „natáhlo“.
Do parní nádoby dáme maximální množství vody (až po rysku) a na první patro parního hrnce položíme okořeněné maso. Druhé patro zaplníme osolenými, na tenké plátky nakrájenými brambory. Zapneme časovač na 20 minut a po dokončení programu přidáme osolenou mraženou zeleninu. Nastavíme dalších 20 minut a po dokončení programu necháme ještě 15 minut. Pokud je maso slabších plátku,tento čas postačí.Jinak nutno zapnout ještě na dalších 15 min.
Takto připravené maso je šťavnaté, zelenina má nádhernou barvu a česnek, použitý na maso má nezaměnitelnou chuť i vůni.
Nezapomeňte kontrolovat množství vody, je možné, že před přidáváním zeleniny ji bude nutné doplnit !!!!
nedávno jsem dostala pokličku syncro clik od Zepter a ráda bych se podělila o své zkušenosti. Je to naprosto super věc, z normálního hrnce máte najednou parní .... určitě doporučuji každé hospodyni. Jídlo je rychleji uvařené, je zdravější, vaření bez vody, oleje či tuku ... proste super věc
já ji používám na ledajaké hrnce, mám nějaké i od Zepter, ale sedí i na jiný. Jsou dvě velikosti a to v průměru 20cm a 24cm. My máme tu 24cm. Pokud by sis chtěla více o ní přečíst tak na jejich stránkách máš všechny podstatné informace. Za sebe ji určitě doporučuji.
syncro clik mám doma a je to nejlepší věc na světě 🙂 rychlé a zdravé vaření ..
@martinaa2 v pořádku, vždyť to je jen pár kliků, vím kde to hledat takže to je maličkost. http://www.zepter.cz/MainMenu/Products/HomeArt/MasterpieceCookware/Syncro-clik.aspx
ano funguje to na úplně stejném principu, akorát při poklicí je lepší že nezabírá tolik místa jako další nový hrnec .. nedaří se mi najít české video ale apsoň na ukázku jak to vypadá
https://www.youtube.com/watch?v=4EU9jShxxJEjá jsem se jednou také pokoušela najít k tomu video a našla jsem jen to co si zde dala. Ale jinak přesně jak říkáš, poklice je super v tom že ji hodíš do šuplíku a máš po problémech kam se ti vejde: P
jeee přesně tu pánev mám i já. Je super, velmi ráda na ní dělám masíčko. Jen ti dám jednu radu do budoucna, když na ni hodíš masíčko tak počkej dokud se zatáhne a odlepí až potom ho otáčej .. ono je jako kdyby na začátku přilepené 🙂

@nae A jak dlouho by mi trvala třeba rýže?