Poraďte hezké neobvyklé jméno na chlapečka nebo holčičku
Ahoj, potřebovala bych trošku poradit. Mám termín porodu 5.9 a zatím nevíme jestli budeme mít holčičku nebo chlapečka. Ale ... už řešíme jména. Chceme být připraveni. Náš první syn se jmenuje Maxíček (Max) a na druhé miminko by jsme chtěli zase nějaké takové jméno jako je Oliver, Jáchym, Sebastian, Bruno a na holčičku Eli, Nelly, Emily ...
Jaká jména jste dali svým dětem vy?
Stručné shrnutí
- Rodiče při výběru jména často používají online nástroje jako Naše jména (nasejmena.cz) a články na Modrý koník nebo v médiích (tn.nova.cz, nasepenize.cz, maminka.cz) k ověření četnosti a inspiraci.
- Při rozhodování se doporučuje vyzkoušet, jak celé jméno a jeho zdrobněliny zní s příjmením, protože v diskuzi zaznívaly reálné problémy typu „Oliver nesedí kvůli příjmení začínajícím na R“ nebo nechtěné přezdívky.
- Popularita jmen se liší podle generace a regionu; jména, která byla dříve běžná (např. Josef, Jana), mohou být dnes považována za neobvyklá a naopak, takže ověření četnosti v databázích má praktický význam.
Nejčastější otázky
Q: Kde zjistím četnost a trendy jmen v Česku?
A: Zkontrolujte databáze jako Naše jména (http://www.nasejmena.cz/, konkrétní stránka četnosti: http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?sid=13;1...), přehledy na Maminka.cz a články s žebříčky na Naše peníze (http://www.nasepenize.cz/nejcastejsi-jmena-deti...).
Q: Kde najdu inspiraci a názory rodičů na jména?
A: Inspiraci a osobní zkušenosti najdete v diskuzích a blozích jako Modrý koník (https://www.modrykonik.cz/blog/), v tematických článcích na tn.nova.cz a v komentářích ve fórech rodičů.
Q: Jak zjistit, kdy má jméno svátek?
A: Pro ověření svátku použijte jmenný kalendář v tištěném i online provedení; uživatelé v diskuzi doporučovali konzultovat kalendář jmen a plánovat oslavy podle data svátku.
Q: Jak vybrat jméno, které sedí k příjmení?
A: Vyzkoušejte vyslovit celé jméno nahlas i se zdrobnělinami, zkontrolujte počáteční hlásky a rytmus; v diskuzi zazněl konkrétní příklad, že „Oliver nešel kvůli příjmení začínajícímu na R“.
Q: Jak zabránit rodinným sporům při výběru jména?
A: Řada rodičů v diskuzi doporučuje jméno a často i pohlaví tajit až do porodu, aby se předešlo opakovaným názorům a kritikám rodiny.
Q: Jak ověřím, že jméno nemá nevhodné asociace se značkou nebo produktem?
A: Prohledejte Google a konkrétní značky; v diskuzi byl uveden příklad záměny jména „Timotej“ s kosmetickou značkou Timotei (http://www.timotei.cz/), což některé rodiče odradilo.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučuje se ověřit četnost jména v databázích (např. Naše jména) a konzultovat jmenný kalendář.
- Doporučuje se vyzkoušet, jak jméno zní spolu s příjmením a jaké nabízí zdrobněliny.
- Mnoho rodičů radí nesdělovat jméno ani pohlaví před porodem, aby se předešlo tlaku rodiny.
Sporné názory
- Někteří účastníci prosazují neobvyklá jména jako výraz originality; jiní varují, že neobvyklé jméno může dítěti přinést posměch nebo celoživotní komplikace.
- Někteří považují zahraniční či netradiční jména vedle českého příjmení za v pořádku; jiní preferují návrat k tradičním českým jménům.
Otevřené otázky
- Jak se změní popularita konkrétního jména během života dítěte a jak to ovlivní jeho identitu?
- Jak přesně se vyvinou zdrobněliny a přezdívky, které rodiče neplánují?
- Kdy je optimální termín prozradit rodině pohlaví nebo jméno, aby se minimalizovaly konflikty?
Zmíněné značky a firmy
Modrý koník, Naše jména (nasejmena.cz), Nova (tn.nova.cz), Naše peníze (nasepenize.cz), Maminka.cz, Timotei, Centrum.cz, svedske-listy.blog.cz
Zmíněné produkty a metody
Timotei, kalendář jmen, Naše jména (četnost jmen), Modrý koník (blog a články), tn.nova.cz článek o podivných jménech, statistiky jmen na Maminka.cz a Naše peníze
Místa a osoby
České Budějovice, Skotsko, Ostravsko, Baru Nesvadbovou, Knappová, princezna Estelle, Krakonoš
ahoj my budeme mít Sofii ale líbila se nam i Izabela a pro kluka se mi moc líbilo Nikolas a nebo Damián 🙂
Máme doma Nelu, Nikolase, Nikol a Milana. Hrozně se mi líbí Olívia a pro chlapečka jsem teď chtěla Nórbert, ale muž si prosadil své 🙂
@barumat Dorotka ji Edulinka 🙂) mame tech podob hrozne moc, napr. Edinka, Edulka, Edisek, Edanek, popr. Éďa a když mě štve tak Eda 😀 Jinak běžně ji oslovuji Edi, Eduli,Edis
první dcera se jmenuje Viola a druhá Miriam (Mia). Ještě jsme uvažovali o Jasmíně (Mína). pro chlapečka jsme měli vybrané jméno Damián 🙂 Nemáme české přijmení...
Pro holčičku Adriana 🙂. Vždycky jsem všude byla jediná. Nebo ještě Antonie, Josefina nebo Jistýna A pro chlapečka je mi líbí Damian, Hynek nebo Vincent.
http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?sid=13;1... pokud chcete originální jméno, doporučuji se vyhnout nasledujicim🙂
Já mám dceru Magdalenu,žádné moc origoš,ale synovec a neteř jsou Nikolai a Luisa-dle mého moc pěkná jména...🙂
Já jsem Regina a musím říct, že se svým jménem jsem byla vždy spokojena a škoda, že nemám holčičku, protože klidně bych jí toto jméno dala.
Me se z neobvyklých jmen líbí Tobiáš a Lilien. Ale vzhledem k tomu, ze cela rodina vč manžela byla proti máme nakonec Karolinu a Michala.
No, tak já si myslím, že někdy ta snaha vybrat co nejexotičtější a nejšílenější jméno je šílená, ale většinou jsou takové maminky v menšině a to pak budou ty děti ve škole za exoty, hlavně ty jména pak bude někdo nosit celý žívot a třeba znám pár lidí, kteří mají pocit, že se jim rodiče pomstili...A zde bych dala všechny, kteér jsou mimo český jmenný kalendář...Také nechámu tu potřebu zdvojování hlásek ve jméně typu Emma, Ella, Nella
Ale extra nemoderní jméno mi přijde Božena, Radana...
Nebo třeba jméno Vincent - to mu budou říkat Vincku??? brrr
Taky znám jednoho Cyrila, taky chudák
S dcerkou do školky chodí Romeo, Anastázie a Ricardo 🙂 My máme klasická česká, Tereza a Jakub 🙂
@evulinka27 Já znám dva Jáchymy a oběma se říká Jáchy, nebo Jášo. Moc hezké jméno 🙂
@marcicek84 Naprosto souhlasím! Já učím žáky s typicky českým příjmením a k tomu nevšedními jmény, jako je Jessica, Claudia, Charlotta, Kevin, Calum apod. Asi už to není tak neobvyklé, ale přesto mi to nedá a musím se často zamýšlet nad lidskou blbou výstředností! Nevím, co je tak špatného na českém Honzovi 🙂
My máme Mirečka (Miroslav) a jsme fakt exoti. Ještě jsme v jeho věku žádného nepotkali, v MŠ (8 tříd po 28 dětech) je taky jediný 😀
Prostě normální jména jsou nenormální a naopak, jak už tu holky uváděly.
@japona Tak z těchto jmen uvedených na tom webu se mi nelíbí ani jedno 😀 Možná celkem Alex (ten vím, že se líbí manželovi),ale vzhledem k tomu, že máme opravdu typické české příjmení a vůbec se to k sobě nehodí, tak jsem v klidu 🙂 Já jsem zvědavá, kdy tato módní vlna Matyášů, Mikulášů a Sebastiánů odpadne...
@hanulka91 U jména hlavně záleží na typu příjmení. Z vašich jmen pro chlapečka bych dala Jáchyma a na holčičku leda Emily. Elinek v různých formách (Ela, Ella, Eliška, Elizabeta, Elisa, Eleonora...) je na hřištích mnoho. Nelly není špatné, ale nedala bych. K Maxíkovi mě napadla Dianka, Amélie, Valerie a na kluka Richard, Gabriel, Michal.
Já bych dala Vilém a Žofie, ale neprojde mi ani jedno z nich 🙂.

My jsme dali na českou klasiku a máme Vojtěch a Vendelín (oba pak mají druhé jméno Tenzing a Ňima - tatínek je horolezec, tak jsme museli je poctít tibetskými jmény)