Prechodný pobyt v ČR, na čo by som mala nárok?

isumi
8. únor 2018

Dobrý den,

Mám tu v Česku prechodný pobyt. Bývam tu cca 4 roky z priatelom (čechom) a pomaly by sme už chceli miminko. Máte s tým niekto skúsenosti a vedeli by ste mi poradiť. Na čo všetko by som tu mala nárok? Prípadne čo by som si musela vybaviť na Slovensku? Celú dobu ako tu bývam pracujem a práve mi dali zmluvu na neurčito. 🙂

milisent
8. únor 2018

Tak vzhladom na to, ze tu pracujes a tym padom mas platene jak nemocenske tak socialne, mas narok na matersku i rodicak. A ked mas zmluvu na neurcito, tak este lepsie, nemusis riesit, ci po ukonceni zmluvy budes mat na matersku narok, alebo nie. Priatel je cech, takze ked bude uvedeny v rodnom liste, male bude mat narok na trvaly pobyt po nom tu v Cesku. Myslim, ze na Slovensku ohladom tychto veci nemusis nic vybavovat.

isumi
autor
9. únor 2018

V jednom článku som čítala, že musím mať české občianstvo aby som mohla brať rodičovský príspevok, ale neviem čo teraz aktuálne platí.

milisent
9. únor 2018

O tom nic neviem, ja som si zacala teraz vybavovat trvaly pobyt, v marci nastupujem na matersku a potom na rodicak, zatial mi nikto nepovedal, ze by som nan nemala mat narok.

milisent
9. únor 2018

Tak som teraz na to pozerala, staci byt viac ako rok hlasena k pobytu v CR a ty i dieta mat platny pobyt na uzemi CR. Podla vsetkeho je jedno, ci je to prechodny alebo trvaly pobyt.

myjusiatko
9. únor 2018

@isumi nemam ceske obcianstvo. Mam trvaly pobyt. Rodicak poberam.

barchen
9. únor 2018

@isumi Nárok na dávky máte stejný, jako české maminky, akorát jako cizinec budete dokládat víc papírů na úřadech. Tyto dávky se váží na vaše odvody v ČR. Pokud pracujete, dostanete mateřskou i rodičovský příspěvek Pobyt máte, dítě dostane také občanství po tatínkovi (může mít dvojité jelikož ho získá narozením občanovi ČR i SR) a pobyt po vás. Případně mu můžete vyřídit pobyt po tatínkovi v ČR.

zvedavec2
9. únor 2018

Ak tu pracujes viac ako 270 dni za posledne dva roky vdobe porodu, mas narok na vsetko,matersku i rodicak. Ak je muz cech, budes to mat este jedmoduchsie (dieta automaticky trvaly pobyt po otcovi). To je dolezite potom pre skolky, atd. Ale naroktu mas normalne na vsetko.

bbubble
9. únor 2018

nemam ani obcianstvo ani TP a nemala som ani prechodny pobyt v case porodu.. ten som si vybavovala po porode. pokial si pracovala a bola nemocensky poistena, mas narok.. maly mal TP automaticky po otcovi (manzel, ked nie ste svoji nie som si ista ako to je). Prakticky som na sk nemusela riesit nic, akurat som mu potom bola vybavit slovensky RL aby mohol mat dvojite obcianstvo.

isumi
autor
11. únor 2018

Ďakujem všetkým za odpoveďe. Vypadá to teda, že by to malo byť fajn a že sa možeme snažiť ďalej. Ešte spraviť niečo s tým mojim chlapom aby furt tak nestresoval okolo toho :D :D