Prosím poraďte se jménem pro naši budoucí holčičku
Dobrý den ženy, potřebuji poradit se jménem, přítel vybral Victorii- Viktorii né a néod toho upustit jenomže mě se pro přijmení Virglová jméno Viktorie nehodí co vy na to? Nebyla by lepší Vanessa nebo jiné jméno? Viktorie Virglová... hodí se to k sobě? Není to moc tvrdé, moc děkuji za odpovědi..nevím si už rady :D
Stručné shrnutí
- Opakující se počáteční slabika (např. "Vi" v „Viktorie Virglová“) a více písmen R ve jméně a příjmení byla v diskuzi označena za zdroj tvrdého znění a možných výslovnostních potíží.
- Řada rad doporučuje volit kratší a měkčí křestní jméno bez písmene R nebo bez počátečního V; uváděná doporučení zahrnovala Ema, Lucie, Nela, Eliška, Aneta, Adéla, Beáta, Julie, Vanda a Vendula.
- Alternativy jsou zachovat jméno Viktorie (část diskutujících ho považuje za v pořádku), zvolit jméno Vanessa nebo Viola, pro inspiraci použít databázi křestních jmen (krestni-jmena.cz) nebo myslet na možnost budoucí změny příjmení při vdavce.
Nejčastější otázky
Q: Jak vybrat křestní jméno, které ladí s příjmením obsahujícím písmeno R?
A: Doporučuje se volit kratší a měkčí jméno bez písmene R, konkrétní příklady z diskuze jsou Ema, Jana, Eliška, Lucie nebo Nela.
Q: Je problém, když křestní jméno začíná stejnou slabikou jako příjmení (např. Vi‑Vi)?
A: Někteří diskutující považují zdvojení slabiky "Vi‑Vi" za tvrdé a hůře vyslovitelné, zatímco jiní tvrdí, že spojení jako Viktorie Virglová zní dobře a není problém.
Q: Která jména byla navrhována jako lepší volba k příjmení Virglová?
A: V diskuzi byla navržena jména Vanessa, Viola, Ema, Lucie, Nela, Eliška, Vanda, Vendula, Olivie, Natálie, Klaudie, Magda, Aneta, Adéla, Beáta, Julie, Laura, Linda a Helena.
Q: Má smysl volit jméno podle možné budoucí změny příjmení (vdavka)?
A: Někteří diskutující doporučují neřešit shodu jména s aktuálním příjmením vzhledem k možnosti, že se dítě jednou provdá a změní příjmení; jiní upozorňují, že jméno a příjmení se používají i ve formálních situacích (např. na pracovních pohovorech).
Q: Kde hledat inspiraci pro křestní jméno v češtině?
A: V diskuzi byla uvedena webová databáze křestních jmen http://krestni-jmena.cz se schopností filtrovat podle písmen (v příkladu byl použit filtr na písmeno V); jako další kritéria byly zmíněny význam jména a numerologie.
Q: Jak se vyhnout riziku posměchu nebo problémům s výslovností jména?
A: Doporučuje se zvolit krátké, snadno vyslovitelné a měkce znějící jméno, vyhnout se opakování slabik s příjmením a zvážit vyhnutí se početným písmenům R; konkrétní navrhovaná jména byla Ema, Lucie a Eliška.
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba křestního jména by se měla zohlednit vůči příjmení, protože shoda prvních slabik a opakování tvrdých hlásek může ovlivnit znělost a výslovnost.
Sporné názory
- Někteří považují spojení Viktorie Virglová za příliš tvrdé a špatně vyslovitelné, zatímco jiní označují Viktorie Virglová za esteticky přijatelné a neproblematické.
Otevřené otázky
- Mělo by být při výběru jména větší kritérium osobní vkus rodičů, nebo snaha vyhnout se možným výslovnostním a sociálním komplikacím?
Zmíněné značky a firmy
krestni-jmena.cz
Zmíněné produkty a metody
numerologie, prohlížení seznamu křestních jmen na krestni-jmena.cz, volit krátké/měkké jméno, vyhýbat se křestním jménům obsahujícím R, vyhýbat se stejnému počátečnímu písmeni/slabice jako příjmení
Místa a osoby
žádné
Mně se to líbí k sobě moc 🙂 Naše rodina má také v příjmení R a bráška se jmenuje Kristián (kdyby byl holka, byl by Viktorie nebo Vanessa - dobrá náhoda 🙂 ). Vůbec bych se toho nebála. 🙂
Viktorie Virglová se mi moc nelíbí, je to opravdu dost tvrdé. Vanesa Virglová zní mnohem líp, i když se mi to jméno jinak nelíbí.
My čekáme Vendulku. Viktorie ani Vanessa se mi moc nelíbí a k tomu příjmení už vůbec ne a spíš bych volila jméno kde není R, kdyby holčička případně ráčkovala. Mne ráčkují obě děti ačkoliv na ně od mala nikdo nešišlal. :-/ I tak je miluji nade všechno 🙂
Souhlas s @pe3ka , mně se naopak kombinace moc líbí. Ty dvě R jsou tvrdý a tim jsou krásný - jméno pro osobnost. Proč hledat uniformitu. A že může ráčkovat? No taky může mít špatný sykavky, může šilhat, kulhat nebo mít kratší pravačku. A co.
sto lidi sto nazoru, vzdycky se najde nekdo komu se jmeno ve spojitosti s prijmenim nebude libit, dejte jenom na sebe, jak najdete shodu s partnerem mate vyhrano, cizi nazory bych v potaz moc nebrala, je to vase volba.
mmch nazor (viz vyse) ze jmeno s prijmenim se tak casto dohromady nepouziva je zcela zcestny, uz ve skolce se jmeno prijmeni pouziva, kdyz se deti uci jak se jmenuji jejich spoluzaci... o skole ani nemluve. kdyz rodice daji nejake jmeno a jsou s nim spokojeni a o nem presvedceni a i dite jej rado " nosi" a nema s nim problem neni co resit. hodne stesti pri vyberu.
Myslím že k vašemi příjmení se hodí krátké jméno, takže Viktorie, Antonie, Magdalena apod. bych asi nedávala, spíš Magda, Anna a něco podobného.
Pokud trváte na jméně i příjmení na V, dala bych Vandu - Vanda Virglová 😎
Co třeba Olivie? 🙂 Nebo Ema, Eva, Eliška, Anežka, Anička, Hanička?
Pravdou je, co tady zaznělo, že pokud je jméno a příjmení hůř vyslovitelné nebo zapamatovatelné nebo cokoliv takového, je tendence ke zkomolení, přezdívce, zjednodušení atd. A to nemusí nést dítě dobře.. Mám kamarádku, které jméno i příjmení začínalo na VE (Veronika Veselíčková). A dodnes se jí říká Veve (i když se už vdala a jmenuje se jinak..)
Mě se to k sobě právě hodí krásně 🙂. Viktorie je nádherné jméno. Moc se mi líbí i Viktor.
Tak já bych to klidně dala. Jméno Viktorie je krásné (Vanesa klidně). Většina jmen obsahuje písmenko R. Zásadně se mi líbí jména tvrdá. Máme v příjmení písmeno R a syn se jmenuje Viktor. Holčička by byla Laura. Nehodlám hledat jména bez R, kdyby náhodou dítě ráčkovalo. Co když bude ráčkovat zrovna moje dítě ráčkovat? Proč by mělo? Já znám teda za celý život pár lidí, kteří ráčkují a kvůli tomu bych měla volit jméno, které se mi nelíbí, hlavně, že nemá R? A hlavně mi taky teď přijde, že pomalu každá holčička je teď Ema, Sofie nebo Natálka (nic proti).
Nesedí mi k tomu příjmení ani jedno to jméno 😉 je tam nějak moc V 😅 (jinak se mi Viktorie i Vanes(s)a líbí, ale nejde to tu k příjmení prostě
takže bych hledala něco bez V na začátku 😉
a osobně asi něco měkčího, to příjmení je takové tvrdší...
takže třeba Eliška? Eliška Virglová mi zní dobře 🙂
Nedala bych vůbec jméno od V.. a už vůbec ne od Vi, když je příjmení také od Vi..
Mě se to naopak zase k sobě líbí. A nepíšu to jen proto,že Viktorii mám doma...
Vanessa ani Viola se mi nelíbí.
Líbilo by se mi i Lucie Virglová,Nela Virglová.
Viktorka se k příjmení skutečně moc nehodí, ani bych nevolila jméno na V. volila bych něco jednoduššího Ema Virglová, Ella Virglová, Nela, .... ale vy jste rodiče a musíte se rozhodnout 🙂
Vanessu fakt nemám ráda....
Viktorka se mi líbí moc, ale k vašemu příjmení fakt moc nepasuje... 😅
Vendulka Lucie nebo Elena Emily
spíš něco jednoduššího protože to příjmení se celkem těžko vyslovuje
Asi bych dala na svoje pocity, význam, povahu, třeba i numerologii a libozvučnost... 😉
A stejně záleží na tónu hlasu, každé jméno je svým způsobem pěkné pokud jej procítěně vyslovíš... 😎
Někdo píše, že se třeba vyhýbá "erku", ale my jej máme v přijímení a já jej právě do jména chtěla /jinak mě to přišlo takový "vyblitý"/... 😉
@lenkaluk (malá končí na "-ka" a začíná na "-ka", tak doufám, že se jí jednou bude říkat "Kaka" 😀
Známá se mi po letech přiznala, že se nechala ovlivnit tenkrát tchyní, která chtěla jméno pro vnoučka po svým manželovi (dědovi), a tak se stalo... Druhý syn se jmenoval po otci dítěte a až teprve a konečně u třetího si prosadila svou... 😵 Prostě mladá, nezkušená...
A jináč stejně se v porodnici budou ptát tebe jako matky, takže v podstatě máš poslední slovo... 🙂
Mě to taky nezní příjemně, ale určitě je důležitý pocit tebe a manžela 🙂 a to jak to máte v sobě nastavené. Někdo tu psal, že by dítěti nedal cizí jméno protože s ním bude žít ještě ve 30 40 70, za mě uplně opačný názor. Jmenuji se Sandra a určitě to v té době taky spoustu lidí pohoršilo, ale já jsem svým rodičům vděčná. Jméno mám moc ráda a své budoucí dcerce jsme s manželem vybrali jméno v podobném duchu 🙂 Navíc miluju zvučná jména s R, což tady mnohokrát taky padlo že ne 🙂 a na přijmení bych se až tak nevázala ... co víš, teď dáš Věrku a vezme si cizince a naopak dáš Vivien a bude Ptáčková. To se nedá takhle brát ...
Mas to upne jedno, ja mam Lilien a tiez sa nehodi k priezvisku.
A je mi to jedno, raz sa vyda a zmeni si to 🙂 Zbytocna starost
ja mam Zlatuska (Zlata) 🙂 hrozne se mi libilo,ale taky se nehodi k prijmeni. Tohle jmeno asi k malo kteremu prijmeni 🙂

a co třeba Vivien? 🙂 to se k tomu docela hodí, pokud teda chcete jméno od V 🙂