Sledujete dokument Paterčata?
Sledujete dokument na ČT1 o paterčatech? Jak ta rodinka na Vás působí? Já jsem jim hrozně fandil a těšila se na ten pořad, ale z dalších a dalších dílů jsem fakt zklamaná. Přijde mi, že se pořád jen na někoho zlobí. Že jim nikdo nesponzoruje pleny, že ošetřovatelky jsou špatné, že museli všechny darované věci samy prát a žehlit, proč nedávají peníze mamce, když jí pomáhá atd..... Proč by měli platit mamince, když je stejně nezaměstnaná? Tak jí přece má čas pomáhat i bez peněz. Kdyby měla zaměstnání, ze kterého by kvůli dceři odešla, tak to pochopím. Přijde mi, že si vůbec neváží (nebo to alespoň není patrné), že jim tolik lidí chce pomoct. V dnešní době a rozpočtové krizi bych čekala, že se na ně každý vyprdne. A tatínek se chová jak celebrita a předvádí se, jak kdyby to celé bylo o něm.
Stručné shrnutí
- Dokument „Paterčata“ na ČT1 spustil veřejnou debatu o tom, jakým způsobem se zabezpečuje péče o vícerčata, včetně materiálních darů (kočárky, postýlky, pleny, sunar, monitory dechu) a poskytování bytu s nájmem 14 000 Kč.
- V diskusi se opakovaně zmiňovalo, že možnost provedení redukce plodů je časově omezena (v diskuzi uváděno do 12. týdne těhotenství) a že údajné zjištění pátého plodu kolem 20. týdne by redukci vylučovalo.
- V diskuzi se navrhovala legislativní a sociální řešení jako zvýšení rodičovského příspěvku pro vícerčata a možnost zaměstnání příbuzných (např. babičky) jako placené pečovatelky; tyto návrhy v diskuzi sloužily jako konkrétní odpovědi na chybějící systémovou podporu.
Nejčastější otázky
Q: Jaké materiální dary rodina paterčat reálně obdržela?
A: V diskusi bylo uvedeno, že rodina obdržela kočárky, postýlky, monitory dechu, pleny (včetně látkových), odsávačku, ohřívačku, sterilizátor, sušičku, autosedačky, oblečení a UM (sunar) na rok.
Q: Do kdy je podle diskuse možná redukce plodů v těhotenství?
A: V řadě příspěvků bylo uvedeno, že redukce plodů je možná maximálně do 12. týdne těhotenství; v diskusi zaznělo, že pátý plod u této rodiny byl údajně zjištěn až kolem 20. týdne, což by podle těchto příspěvků redukci vylučovalo.
Q: Může být prarodič zaměstnán jako placená pečovatelka místo externí pečovatelky?
A: V diskusi se objevily dvě varianty: někteří diskutující navrhovali zaměstnání babičky přes Úřad práce, pokud by měla rekvalifikaci, jiní upozorňovali, že legislativa a požadavky na kvalifikaci pečovatelek (v diskuzi přirovnáno k práci v domově důchodců) toto neumožňují automaticky.
Q: Proč veřejnost rodinu kritizuje a je v tom prvek rasismu?
A: V diskusi byly zastoupeny dvě hlavní pozice: část veřejnosti rodinu kritizuje jako nevděčnou či exhibicionistickou, zatímco jiní v diskusi upozorňovali na předsudky a rasistické útoky směrem k romské rodině a varovali před zobecňováním.
Q: Jaké finanční dávky a výhody se v diskusi zmiňovaly pro rodiny s vícerčaty?
A: Diskuze zmiňovala rodičovský příspěvek a sociální dávky obecně, kritizovala, že rodičovský příspěvek není úměrně zvýšen pro vícerčata, a upozorňovala na hoax o „220 000 Kč“ jako nesprávné zjednodušení.
Q: Kde rodina získala veřejnou podporu a sbírky?
A: V diskusi bylo uvedeno, že mediální vystoupení (dokument na ČT1, vystoupení v pořadu Sama Doma) a veřejné sbírky vedly k darům a peněžním příspěvkům; v jednom příspěvku byla zmíněna sbírka zhruba 150 000 Kč.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rodina s paterčaty čelí mimořádně náročné péči a potřebuje dlouhodobou podporu.
- V diskuzi panuje konsenzus, že materiální dary (kočárky, postýlky, pleny, oblečení) výrazně pomohly v počáteční fázi.
- Většina diskutujících považuje existující nastavení rodičovských dávek za nedostatečné vůči vícerčatům.
Sporné názory
- Pečovatelky: jedni tvrdí, že externí pečovatelky nebyly dostatečně schopné a rodina by raději zaměstnala babičku; druzí poukazují, že pečovatelky musí mít odbornou kvalifikaci a že legislativa to omezuje.
- Redukce plodů: někteří diskutují, že redukce by byla odpovědná v případě nemožnosti uživit děti, jiní zdůrazňují, že u této těhotné ženy byly plody zjištěny pozdě a redukce tak nebyla možná či eticky komplikovaná.
- Vnímání veřejnosti: část lidí interpretuje stížnosti rodiny jako nevděčnost, jiní vidí v kritice především rasové předsudky a nenávist.
Otevřené otázky
- Lze legislativně a administrativně upravit dávky tak, aby rodičovský příspěvek odpovídal počtu dětí v jedné porodnosti?
- Jak systémálně umožnit zaměstnání příbuzných jako placené pečovatelky bez narušení pravidel o kvalifikaci a sociálních dávkách?
- Jak dlouhodobě financovat péči o vícerčata poté, co počáteční mediální a dobrovolnická pomoc pomine?
- Do jaké míry ovlivňuje etnický původ rodiny ochotu veřejnosti k pomoci a mediální zpracování tématu?
Zmíněné značky a firmy
ČT1, Sama Doma, BILLA, iDNES.cz, Úřad práce
Zmíněné produkty a metody
kočárky, postýlky, pleny, látkové pleny, monitory dechu, odsávačka, sterilizátor, ohřívačka, sušička, autosedačky, sunar (UM), rodičovský příspěvek, redukce plodů, pečovatelská služba, veřejná sbírka
Místa a osoby
Saša, Tonda, Milovice, Podolí, Praha, Zbraslavice (u Kutné Hory)
@lucisa já jí to nezávidím ani nejsem rozhořčená :- )). Vím z jiných zdrojů, jak to s těma pečovatelkama chodí a je to povětšinou všechno stejný a sama bych se jich asi co nejdříve, co by to bylo možný, mileráda zbavila :- )) Jen teď, a vlastně nejen v tom minulým díle, se vyjadřovali ve smyslu, že ta služba by měla obstarat všechno a Saša a ostatní by jim měli vypomáhat - což by přece mělo být obráceně.
@jarkalada Ono už vůbec se dohadovat kdo má zastat největší díl práce, kdo má pomáhat, kdo má velet, kdo vlastně co může ... vždyť k čemu to je? každý má koukat (jak rodina tak pečovatelky), jak ty děti obstarat, aby žádnému nic nechybělo... ty jo když si představím že mi tu řve pět dětí a někdo se se mnou dohaduje o takových ptákovinách, tak by mě asi kleplo 😝 A s tím časem na jídlo pro Sašu. Myslím že tady někde už padlo kolik toho ona musí odstříkat a kolikrát za den. Ona prostě se najíst musí, ví že když se nenají nebude mít dost mlíka a bude muset koupit UM. Ty pečovatelky jsou z generace, kde se kojení moc nepropagovalo, asi o tom vědí houby, nedivím se pak Saše, že se rozčiluje. Je to vzájemné, oni nemají pochopení pro Sašu a její potřeby, ona zas nevidí, že jsou to unavené ženské od rodiny a mají taky svoje starosti..
@marketa11112 Dvojčátka jsou dědičně vázána z ženské linie nebo nové vzniklá, takže výskyt dvojčat v manželově rodině Vám ke dvojčatům nepomůže... 😉
@nov777 plenky se dnes uz zehlit nemusi . vyvářet také ne. staci prat na 60 a pridavat občas třeba něco na desinfekci pradla . jen to prani zabere cas.
@valik jojo, to uz ted vim. no ve skole jsem se ptala profesora , jak to vlastne s genetikou je. také rikal, ze sice to není vyloucene, ale spis je sance, pokud jsou dvojčátka v rodine matky. pry k tomu prispiva i vek, dlouhodobe brani antikoncepce a spoousta dalších vlivu. je to slozitejsi. kazdopadne, trošičku jsem doufala. 🙂)
@marketa11112 no, ja si myslim, ze to zalezi na tom, jak citlive mas dite. Pokud se ti bez zehleni okamzite osype, tak asi zehlit budes. Obleceni mas v planu zehlit nebo ne?
@marketa11112 nezoufej, psala jsi, ze planujes jeste jedno, takze nadeje tam porad je 😉
@nov777 obleceni i plenky( ctvercovky, bambusove ne) zatím planuji zehlit jen v sestinedeli, pak uz to pry není prilis potřeba. uvidíme. 🙂) budu doufat, ze prcek bude po nas a nebude to potřeba - tedy jsme asi nejak odolni - ja i manzel. jinak urcite bude další dite, mozna deti 🙂) uvidíme, co nam priroda nadeli.
Tak to je mazec s tou smlouvou! A ještě se jí někdo zastávejte, bych blila!!!!! Doslova
Si ta její matka dělá srandu? 😀 😀 😖 bych ji poslala někam a nebavila se s ní dál.... jak odmítá práci jako? já brala v minulý práci cca 6,5tis a taky jsem ji dělala abych nemusela být na nějakjech dávkách
Musí si to nejdřív dobře spočítat, přeci jen soc.dávky asi vynáší víc než placená práce 😅
Teď se to konečně ukázalo, co? Proč pracovat a odvádět daně a soc a zdr. poj., když můžu žít na úkor státu, tudíž nás, co daně platí!!! Je mi zle a v tuto chvíli skončil jakýkoliv můj soucit s touto rodinou!
jak to musela víckrát zdůraznit, že si ASPOŇ NĚKDO VZPOMNĚL V TÝHLE ZEMI!!! znova bleju
Pár stránek zpět jsem psala, že se těším na tento díl, na reakci, když ji dají práci a zjistí že nebude mít dávky. Docela mám potmesile radost, že jsem měla pravdu🙂 bylo to celkem jasné, pořád natahovat ruku kdo mi co dá, to jim jde.
No a teď Saša zase, když ji teď dávali dárky - jsem ráda že si aspoň někdo na nás v této republice vzpomene. Takže to co předtím ji lidi všechno dali, to je zase nic. Můra jedna nevděčná.
Pokaždé si říkám, že už se na to nebudu dívat, vždycky se akorát na*eru. Jak hrozně se k nim ten stát zachoval a alespoň někdo si na ně vzpomněl, to je fakt jak plivanec na všechny, co jim kdy s něčím pomohli. A paní matka? To jako bylo co? Vždyť x dílů předtím řešili jen to, proč nemůžou tu skvělou maminku zaměstnat. No jo no, tak jako zaměstnanec se bude muset řídit podle zaměstnavatele a ne sama šéfovat a všechny kritizovat, tak za to jí pár tisíc navíc nestojí. A bez dětí jsou ty daně fakt strašně velký, to vůbec nemá cenu chodit do práce...... A četly jste rozhovor v aktuální mamince, kdy Saša říká, že táta je už půl roku na neschopence a že je ráda, protože by to bez něj nezvládali? Takže v rodině s šesti dětma nepracuje nikdo? Můj táta je od 30 v invalidním důchodu, udělal si kurz účetnictví a celý život maká jak šroub, jako správný chlap. Je mi z toho na nic, tak jsem se v nich spletla, myslela jsem, že oni jsou opravdu jiní než většina romů.
A zajímavý, že Saša se vůbec nevyjadřovala k tomu, že se babička musí rozmyslet, jestli tam chce pracovat za peníze, přitom tam v minulých dílech toho měla plnou pusu jak o to hrozně stojí...
@lrg JJ s matinkou jsem si myslela to samé. Furt já jsem tady zadarmo, já jsem tady zadarmo a když konečně teda za to něco může mít tak ofrňuje nos. No a hrůza, po tatínkovi chtějí, aby chodil do práce i na odpolední. No a co jako. Dnešní díl se mi teda vůbec nelíbil, už to jak Saša říkala, že si alespoň někdo před vánoci vzpomněl, apod..... A co třeba ty postýlky, myslím, že všichni dělají co můžou, ale jim se prostě nikdo nezavděčí
Já jsem ráda, že nám konečně trochu ukázali děti, aspoň víme, jak prospívají 🙂 a jsou opravdu rozkošný 😵 Matka mě teda taky odrovnala, na to není co říct 😠
ženy divam se na to od začátku jen ze zvědavosti,a ze začátku my to přišlo mile a roztomile a teď my přijde narodili jsem nám pátercata a a vy ostatní se starejte Saša skoro všechny osocuje vychovatelky ze někteří nepřijdou na čas ...... místo toho aby poděkovala. vím ze si těch 5 miminek neobjednala,ale me 9 měsíců se malinko připravit nato co ji ceka a taky šetřit prasule a ne že si udělám Dítě. deti a ostatní se starejte a Já jsi půjdu kadernikovi.
Taky jsem koukala jak se držela v pozadí a ani nepipla. No nedomyslela to maminka. Sama to řekla, že tomu nevěřila že to udělá. Takže dělat ze sebe chudáky, jak by oni pracovali, ale nikdo je nechce zaměstnat,, to jo, když jim nekdo nabídne pomoct a práci, to už nevoní. A rozhodně to není jediná dávka co bere. Kdoví co k tomu. Moc se ji nechtělo říkat kolik má.
@morgan
TSSS.. tenhle díl mě taky naštval a zvlášť ta matinka.... jo a taky Saša s těma řečma co už jste zmiňovaly... jenom si pořád na něco stěžuje a když jí přinesou dárky tak ani nepoděkuje...si myslí, že když má paterčata, tak jí všechni budou ležet u nohou? Jsou lidi, kteří mají taky tolik dětí (ikdyž né najednou) a nečekají s nataženou rukou.... 😖
@jika10 No, nebo jak na začátku říká, máme jen Tondovou výplatu a rodičák..... Asi jako my všichni ne? Nebo nechápu, co by měli dostávat. A maminka musí platit nájem, to je teda taky divný, nám ho platí Helena Vondráčková 🙂 Chápu, že by měla dostávat adekvátně navýšený rodičák, to je nelogický aby měla stejný jako rodina s jedním dítětem, ale jak může doprčic říct, že jim nikdo nepomohl a stát se nezachoval, už zapomněli před na ty krabice s hadrama, kočárky, postýlky, sponzor na mléko, sponzor na pleny, sedačku už koukám taky mají, všichni jsou jak ze žurnálu, svatba musí být velká, ani se nezeptám, kolik stojí šaty, vánoce bohatý..... Uf, dost, nekoukat, neřešit a radši jít spát 🙂 Přeju jim, ať jim pomůžu kdo chce s čím chce, ale ať jsou proboha alespoň zticha. V tom rozhovoru říká, že se lidi asi budou divit, jak normálně žijou. A já se teda fakt divím, žijou jako normální nevděční vyžírkové oblbnutí slávou a pozorností, které se jim dostává.
@78marcela no určitě toho má ve výsledku víc než co uvedla, jinak snad není tak hloupá, aby si nespočítala, že deset hrubýho je víc než 3500,- ....a taky tam zas řikala, že jim práci nikdo nedá a pak zas, že si chce šéfovat sama (něco v tom smyslu tam lamentovala), no prostě síla, celej tenhle díl...

@kamino dekuji, mrkla jsem 🙂) na fotečky deti i mamci. a pani pry bude používat pratelne plenky. teda , to je odvaha 🙂), to bude fofr s pranim. 🙂)
miminka jsou zdrava a moc pekna. 🙂)