Studium 2. VŠ při mateřské

xvitko13
6. led 2015

Ahoj maminky, nejdříve k mé situaci. Dostudovala jsem VŠ ekonomku v červnu 2014, velmi krátce jsem pracovala a od listopadu 2014 až dosud jsem na nemocenské, čekáme miminko na konci dubna 2015. Poslední dobou mě popadají myšlenky, že bych si mohla během rodičovské vystudovat ještě jednu VŠ a to pajdák 1. stupeň ZŠ, tahle práce by mě strašně bavila, ale nevím, zda na to už nejsem stará - je mi 24 let, takže než bych dostudovala, bude mi 30, takže bych byla učitelka 1. stupně ZŠ bez praxe...Je tu někdo třeba v podobné situaci? Navíc ty poplatky za 2. VŠ co jsem našla na internetě jsou šílený - např. 15 000 Kč za semestr, tak nevím co dělat, zda si splnit svůj sen (učitelka na 1. stupni ZŠ) a nebo se po rodičovské věnovat oblasti, kterou jsem vystudovala, ale příliš mě nenaplňuje ☹ Je tu někdo v podobné situaci? Moc děkuji za odpovědi 🙂

brightnwhite
6. led 2015

Nejsem v dané situaci, ale zarazilo mě, že "by tě strašně bavila". Máš zkušenosti s dlouhodobým vedením kolektivu malých dětí? Já bych do toho nešla, máš pravdu, že být ve třiceti učitelkou bez praxe není asi to pravé ořechové.

lilifm
6. led 2015

@xvitko13 Ahoj, určitě bych v tom neviděla problém, pokud je to tvůj vysněný cíl a vysněné povolání, tak jdi do toho. A to, že ti bude 30 a budeš učitelka bez praxe, tak to vůbec neřeš. Praxi získáš i během studia a kdyby ti to nakonec nevyhovalo, tak můžeš kdykoliv odejít. Záleží, jak budeš studium zvládat s malým mimčem, ale určitě se to dá zvládnout. Já mám třeba známou, která pak šla z nerozvážnosti studovat na VŠ politologii v magisterském oboru, to vystudovala, ale nikdy ji to nebavilo a její sen byl vystudovat medicínu, takže ve 26 se rozhodla, že zkusí přijímačky na medinu, poctivě se připravovala, učila a nakonec se tam i dostala. A i když tam je jen prezenční forma, tak do toho šla, teď je v posledním ročníku, chybí ji už státnice ze dvou předmětů a je z ni hotová MUDr. a to je ji 32 a taky bude lékařka bez praxe a navíc než bude moci sama léčit, tak si musí udělat alespoň jednu atestaci, to máš další 3 roky a nikdo to neřeší, jestli je na to stará nebo mladá. Řeší se jen to, jestli bude ve svém oboru dobrá a jestli ji to bude bude bavit a na obě otázky je odpověď ano. Navíc po celou dobu prezenčního studia stihla i pracovat, takže za mě ano, jdi do toho. Držím palce.

xmarg04
6. led 2015

@lilifm S praxi neporadim, ale pokud jde o ty poplatky - sumy kolem 15-30 tis. za semestr jsou aktualni, pokud prekracujes radnou delku studia (trvani programu + 1 rok), pokud jde o další studium, jsou poplatky vyrazne nižší, bude to mit kazda škola jinak, nevim, jak je to ted, ale ja třeba studovala jako druhou vysokou skolu Prf na UK a poplatek byl cca 3 tis. za cely rok. Jen pokud bys prekrocila tu standardni dobu studia u další VS, spadnes do tech vyssich poplatku...😉

beruska125
6. led 2015

Já toto také chvalim! Měla jsem podobně touhy😃ale mě tedy dost odrazují ty peníze takže se na to asi vykaslu. Ale chtěla bych vymyslet alespoň nějakou rekvalifikaci kurz nebo něco takoveho 🙂

beruska125
6. led 2015

@xmarg04 to je poměrně zajímavá informace 🙂

lilifm
6. led 2015

@xmarg04 Adresovala jste zprávu špatně, mělo to být pro paní nahoře @xvitko13

bmichelle
6. led 2015

Zkus si domluvit náslech nebo náslechy v nějaké ZŠ, ať víš, do čeho jdeš. Učit malé děti je hezké a současně náročné, navíc musíš hrát na hud. nástroj, kreslit, modelovat apod.

lilifm
6. led 2015

@xmarg04 Ale jinak máte naprostou pravdu. U nás na VŠ je to např. tak, že při překročení řádné délky studia se platí za každý jeden semestr 18500kč, ale při souběžném studiu více oborů se platí za semestr "jen" 2500kč. Ale zase nevím, jak je to s tím, když má už někdo jeden obor na VŠ vystudovaný a chce studovat jiný v kombinované formě. To se možná ani nic neplatí, ale nevím to jistě.

aakashaa
6. led 2015

Jsem v podobne situaci, mimco cekame take na konec dubna, jednu vs mam hotovou a ted jsem ve druhaku na 1. stupni zs, takze az dostuduju, bude mi minimalne 27. Kdybys mela nejaky dotaz, rada odpovim 🙂 s praci ucitelky teda uz mam nejae zkusenosti, jinak kdybych se mela znovu rozhodovat, radeji bych sla na specku, ae ted uz se mi znovu zacinat nechce :-\

xvitko13
autor
6. led 2015

Holky děkuji všem za odpovědi
@lilifm
@xmarg04 jj to je pravda, takto je to asi myšleno s těmi penězi...Jinak druhá věc je tedy cca 5 měsíční miminko, jak by to všechno bylo s kojením atd. Je taky dost možné, že až se narodí, tak mě podobné myšlenky přejdou 😀 Ale zatím mi právě připadá, že je to jediná šance, kdy si splnit sen (během rodičáku), že více příležitostí už v životě nebude... ale jelikož jsem prvorodička, tak fakt nevím, zda by to reálně s miminkem vše bylo možné...

xvitko13
autor
6. led 2015

@aakashaa A můžu se tě zeptat, na jaké škole studuješ - ve kterém městě?

alisek
6. led 2015

@xvitko13 mě na to nepřijdeš stará, když si vezmu náš věk kdy se bude odcházet do penze, spíš mě zaráží že jsi studovala ekonomii a vlastně jsi chtěla učit..a ty peníze jsou druhá věc, to si musíš sama zvážit. Kamarádka ted začala studovat aby měůa ing..ani nevím co přesně studuje, ale synka skoro nevid, nebo si ho užívá opravdu po skrovnu..něco za něco

xvitko13
autor
6. led 2015

@alisek Rozhodovala sem se po gymplu, a spíš vlivem okolí (rodičů atd.) jsem dala přednost ekonomce. Když už jsem začala studovat a zjistila, že mě to příliš nebaví, tak já jsem zas ten typ, že jsem se školu snažila dokončit (páč ono to člověka taky stojí nervů ty zkoušky, takže je mu pak líto třeba po roce s tím seknout...

aakashaa
6. led 2015

@xvitko13 jsem v Brně na Masaryčce na dalkovem

xvitko13
autor
6. led 2015

@aakashaa jé, tak tam bych právě se chtěla hlásit, můžu ti napsat IP a zeptat se na pár věcí? 🙂

gejbrijel
6. led 2015

Já jsem v druháku a už studuji druhou VŠ- předtím tři roky chemie, teď druhý rok peďák... A mám to tak, že za semestr musím platit (ve splátkách) 20 000,-, ale jakmile budu na RP, tak mi na žádost prý poplatek sníží až na 3 tis/semestr- to už se dá si myslím... Jinak si myslím, že MD je na studium nejlepší... Ruku na srdce, není to medicína, takže se to s mimčem dá zvládnout a nebudeš se cítit tak odstrčená od lidí a jak říká manžel "slepicovatět!... 🙂

aakashaa
6. led 2015

@xvitko13 urcite, ptej se na cokoliv 🙂

pajapoj
6. led 2015

@xvitko13 jdi do toho 🙂 Já jsem vystudovala taky ekonomku na VŠ a když se mi v 28 narodil malej tak jsem přemýšlela co budu dělat tak jsem se vrhla na další studium, dělala jsem právní specializaci - bakaláře v Brně na Masaryčce a teď jsem to dokončila a neplatila jsem nic, protože jsem měla nárok ještě zdrama studovat 4 roky - akorát mi to vyšlo, protože kvůli druhému těhotenství jsem na rok přerušovala. Teď kdybych tam chtěla jít ještě na magisterské tak bych už něco platila... Ale když už jednu VŠ máš tak by ti možná stačilo odstudovat jen nějaký předměty ne? že bys třeba nemusela dělat celýho bakaláře nebo jak to tam je. Praxe se neboj, mě bude 34 a budu si hledat jinou práci a vlastně taky nic neumím a nemám nikde praxi, spíš bych se v oblasti pedagogiky bála jejího jednostranného zaměření spojeného s úbytkem dětí, zavíráním škol a nadbytkem pedagogů 😒

uztotakbude
6. led 2015

Učitelství je průser. Tisíce a tisíce absolventů bez uplatnění. Věř mi, vím o čem mluvím, jsem jedna z nich.

xvitko13
autor
6. led 2015

@uztotakbude Já myslím, že to v učitelství není o moc horší než v ostatních oborech - mně třeba s ekonomkou teď v létě taky trvalo strašně dlouho, než sem sehnala práci a to ještě docela mizernou ☹. Jinak já mám kamaárdku, která letos končila právě ten 1. stupeň ZŠ a školy se o ni mohly poprat, pořád jí nějaká volala atd....možná záleží i na kraji, ve kterém bydlíš...