Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

aemmi
2. pro 2010

@erinka83 jsem si ho dneska zrovna koupila 😅 a nestál teda nejmíň, škoda...

betelgeuzz
3. pro 2010

Od příštího roku bude asi zakázasný bisfenol A v kojeneckých lahvích http://www.techportal.cz/2/1/eu-nasleduje-kanad...

abra
autor
3. pro 2010

@erinka83 (a taky odpoved pro @anysek85 ) kyselina alfa linolenova je zakladni polynenasycena mastna kyselina, ktera dava vzniknout mastnym kyselinam z rady n3, nachazi se jak v kvalitnich rostlinnych olejich, tak v rybach. Z teto MK pak vznika EPA (eikosapentaenova mastna kyselina, snizuje LDL cholesterol zvysuje HDL, ma protizanetlivy ucinky, prii nedostatku muzou nastat poruchy cns nebo narusena sitnice atd) a z ni pak DHA (dokosahexaenova masna kyselina, je dulezita pro vyvoj plodu - oci a mozku, pri nedostatku se muzou objevit poruchy cns, snizuje LDL cholesterol), jejich zdrojem jsou taky ryby a kvalitni rostlinne oleje. Nevim, jak dosli k ty % vyuzitelnosti, to sem nikdy neslysela, ale normalne se doporucuje davkovani a to je u lnenyho oleje 2lzice denne. Volny radikaly se muzou tvorit jak pri prijmu rostlinnych oleju, tak i rybich.
Ja bych rekla, kdo ji 2x tydne ryby aspon, tak k tomu ten lnenej a kdo neji ty ryby, tak rybi + lnenej, vega a vege lnenej s repkovym hodne 🙂

erinka83
3. pro 2010

@abra tak jo 🙂

petuli80
3. pro 2010

@abra A už se dá prosím tě doporučit nějakej rybí olej z českýho trhu? Svýho času mluvila josefka o nějakým, kterej se dal koupit akorát (resp. nejblíž) na Slovensku, ale tuším že ho stahovali i od tam.

Dneska mě vytočil tenhle článek, úplně neuvěřitelnej:
http://www.regiony24.cz/73-103860-cisarskym-rez...
Okamžitě jsem k tomu vyplodila obsáhlou odpověď, akorát že tam nemají diskuzi pod článkem 😠

erinka83
3. pro 2010

@petuli80 to je tento olej: http://www.nutraceutica.sk/sk/produkty/omega_3_... Píšou, že se dá poslat i k nám...

erinka83
3. pro 2010

@petuli80 a na ten článek už jsem narazila na FB, odborník jak něco, fakt 😠

butt
3. pro 2010

@petuli80 neverim svym ocim!

blovitc120
3. pro 2010

@petuli80 naozaj odbornik. Ja zasnem. To uz naozaj tym "odbornikom" skostnateli mozgy, ze im nedojde, ake hovadiny pisu??? CR a este planovany, vyhnat dieta von vtedy, kedy to nam vyhovuje, nie ked je ono pripravene... O dovodoch radsej pomlcim. Hnus.

betelgeuzz
4. pro 2010

@petuli80 já jsem z těch našich porodníků čím dál víc nešťastná. A nejhorší je, že spousta mamin jim to věří ☹ Kdyby tohle přednášeli někde na zahraniční konferenci, tak se jim asi vysmějí. Radši píšou pro české naivní matky.

betelgeuzz
4. pro 2010

A pokud vím, tak ta inkontinence je dávno vyvrácená.

petuli80
4. pro 2010

Proto jsem hrozně moc chtěla, aby se té přednášky zúčastnily i maminky, které třeba vůbec podobný článek nepohorší a řeknou si, že to vlastně není tak špatnej nápad - líp se plánuje a ještě jako bonus - vyhnu se inkontinenci 😅 Ale zatím to nevypadá, že se přihlásí dost lidí, což mě taky mrzí, jelikož prostě není zájem o těchto věcech diskutovat a připouštět si alternativy. Ale nedá mi to a hodím vám sem tu svou odpověď, ventilovala jsem se aspoň na FB.

Už toho mám plný zuby!!!
Tenhle "odborník", Michal Krčmář z Ústavu pro matku a dítě (cítíte taky ten paradox??) by měl být na hodinu vyhozen ze svého teplého místečka (ona by si ho nějaká spřízněná pojišťovna, popř. farmaceutická firma, jistě jako svého dobrého obchodního partnera velmi brzy adoptovala). Jak si může vůbec dovolit tvrdit něco takového? Za prvé, má pro své tvrzení průkaznou studii? Za druhé, věta "Nastávající matky by podle něho měly vědět o všech rizicích, která s sebou klasický způsob, kterým dítě přichází na svět, přináší." - je pouze a jenom znamením, že přijdu-li rodit do porodnice, mám počítat s tím, že mi slovutní páni doktoři jistě nějaké to riziko vytvoří, aby ho mohli slavnostně vyléčit a poklepat se po ramenou. Jinými slovy, těhotenství je vhodné úzkostlivě sledovat, diagnostikovat toho malého drobečka a dojde-li, třeba vinou mylně umístěné desetinné čárky ve výsledcích testů na chromozomální vady k jeho označení jako vysoce pravděpodobně postiženého, hned ho zbavit práva na život. Přece jako matka nemám ponětí, co je to starat se o postižené dítě, navíc náš stát to stojí nemalé peníze. A pokud má miminko dostatek dobrých víl při sobě a tuto diagnózu si v kole štěstí nevytočí, v okamžiku porodu pod dohledem lékařů a jejich arzenálu pomocných prostředků v podobě anestetik, analgetik, injekčních stříkaček, skalpelů, kleští, vakuumextraktorů, nebo alespoň zkostnatělých názorů ("Vlezte si na stůl, bude se Vám tak nejlépe tlačit" = skrytý význam věty "lépe uvidím na to, kam Vás střihnout a následně šít", ovšem významů je daleko více) se vše rázem změní. A to právě díky vám, milí porodníci (ženy bohužel nevyjímaje. Pár výjimek se zdá se najde, bohužel o nikom konkrétním, koho bych mohla ze svého rozhořčeného vnímání této skutečnosti vyjmout, nevím. Ozvou-li se, ráda se jim omluvím.)! Takže, pánové, prosím nechte nás ženy rodit tak, jak nám to bylo dáno přírodou, a vězte, že tak geniálním způsobem, který vy nikdy nemůžete pochopit a tudíž, ze své podstaty, docenit. A neupírejte našim (potažmo i svým, díkybohu, že nikoho s vašimi doporučeními ve své rodině nemám) dětem narodit se na tento svět důstojným způsobem, nechte je projít si první zkušeností, která je ovlivní na celý jejich život. Nechte zrodit dítě, matku i otce, a zkuste při tom mít ruce založené na prsou. Jsem si jistá, že i tímto způsobem se můžete hodně přiučit.

A nedujte nám prosím už do hlav takováto pitomá doporučení.

abra
autor
4. pro 2010

@petuli80 mam zalozenej stejnej link jako erinka, v rybich olejich se neorientuju, tak nevim, asi spis se zeptat josefky. Kdybys nasla neco novyho, tak dej vedet 😉

@petuli80 😕 😕 😕 😕 jsem koukala, ze to snad musi byt sto let starej clanek a houby, z letoska, toho pana jeste nezavreli za mateni verejnosti????

Holky me hrozne mrzi ta neinformovanost lekaru a oruznych vecech, nejenom o porodech, a co me na tom mrzi nejvic je to, ze doktor by prece mel byt autorita, clovek vzdelanej a duveryhodnej, takovej, na kteryho se muzeme s duverou obratit a kterej nam odborne poradi tak, aby to bylo pro nas jako pacienty co nejlepsi. Misto toho se dozvidame, ze mame rodit cisarem a do deti cpat koblihy ☹ ☹ ☹ je me z toho vazne smutno, pac fakt si myslim, ze je to velka chyba ze to takto dopada a troufam, si rict, ze trictvrte nasi populace proste doktorum vazne vsecko veri aniz by si cokoli proverili a ptali se. Neni to chyba ale pacientu, to v zadnym pripade, pacient, tj nemocny clovek, by mel mit prece plny pravo se na doktora na 100% spolehnout aniz by musel pochybovat, mam takovych doktoru par a fakt je to uzasnej pocit, verit a nechat si pomoct bez vecnyho proverovani, dostavat odpovedi na vsecky otazky a dostavat moznosti volby.
Celkove nad timhle clankem jsem se zamyslela, a vratila jsem se zpet k lonskymu roku, kdy jsem cekala malou a chtela jsem jit do porodu doma, nakonec jsem si to kvuli astmatu rozmyslela, a tedko vim, ze proste chci mit tu jistotu lekarske pomoci za zadama, pac bylo par momentu, kdy sem to s dechem nevidela moc ruzove. Kazdopadne obavam se, na koho v porodnici narazim, byt moje zkusenost patrila k tem nejlepsim, ale co kdyz... Taky sem zacala mit strach z dalsiho nedonosence, ze bude chudina zas oddelena ode me, na male vidim, jak to vazne muze to dite poznamenat, ona az tedko po skoro roce ve me zacina plne hledat oporu, je to hrozny, ale je to tak, fakt to jde na tom decku videt ☹ taxem z toho takova jakasi prepadena ☹
pardon za vylev ☹

anysek85
4. pro 2010

@petuli80 To je naprosto příšerný, ten článek 😔. Já mám strašnou hrůzu z porodu už teď - ne z bolesti, ale z doktorů, protože jim vážně nevěřím. Nemám žádného známého porodníka, nevím kam jít rodit... Strašně by mi vyhovovalo rodit někde přirozeně v "domácím prostředí" třeba jen s dulou nebo PA, ale přece jen "s doktorem za zdí", kdyby něco... Nějaký tip v Brně? 😅

Děkuji moc.

erinka83
4. pro 2010

@petuli80 Krásně jsi to napsala! škoda, že se to nedostane k autorovi toho supr článku 😠

abra
autor
4. pro 2010

@anysek85 jestli neco takovyho sezenes, tak sem s tim 😉 Segra mela desne spatny zkusenosti z praglu z motola a jak se semka prestehovala, tak pro porod druhyho hledala neco malyho, prijemnyho, no byla nakonec zde http://www.porodnice-ivancice.cz/porodnisal.php a strasne moc si to tam chvalila

abra
autor
4. pro 2010

btw, kdybyste nekdo chtel, moje tchyne je uzasna a umi doma usit hacku, uz jich par usila a prodala, vypadaj uzasne 🙂 mala ma u nich taky jednu, takze nemusime prevazet tu nasi 🙂

juju
4. pro 2010

my sme sa dnes vratili z Rima a musim sa pochvalit, ze Emilkovi sa tam naramne pacilo, lebo skoro vobec neplakal a zacal spavat skoro celu noc, od 10 do 6. Jedine co ma trapilo, ze nechcel jest. Kupila som mu bio vyzivy ale ani mlieko velmi nedal - je to normalne ze babatka sem tam s jedlom strajkuju? mate tip na nejaku vyzivu - znacku, co sa podoba cerstvemu jedlu? inak dali sme mu sem tam zut korku z chleba a za tym sa ide potrhat, ale on si to hlupacik cele napcha do pusy a potom sa z toho drhne. existuje sposob ako ho naucit jest chlebik alebo je na to este malicky?

tu sa snazia cisarskym vyhybat z daleka; mam pocit, ze na SK/CZ musi este porodnictvo trochu dozriet; ja osobne by som sa fakt bala rodit na SK ☹ je to smutne...

abra
autor
5. pro 2010

@juju mala taky obcas stavkuje, nekdy s jidlem nekdy s pitim, pak si to dozene 🙂 asi ta zmena prostredi 🙂 Tyjo, tu noc ti zvadim, ja vstavam furt cca 10x ☹ ☹ ufff. Ten chleba a ostatni veci "do ruky" se nauci, ale obcas to budes mit asi trochu jako kovbojku, nauc se kde a jak ho rychle klepnout do zad kdyz mu neco zaskoci, ja sem to vyuzila hodne moc, kdyz se mala ucila jist z ruky.

butt
5. pro 2010

@abra tak me o klepani do zad poucis s nazornou ukazkou na obede?a taky kdyztak pisni do ip, jak to teda vidis 😉

@juju emilek se za svuj zivot nacestoval vic, nez ja za nekolik poslednich let 😀

juju
6. pro 2010

😀 asi pojdeme spat do RIma, lebo tuto noc bol 4x hore; no ja mu davam do ruky chlebik len ked som s manzelom (ER lekar), takze sa citim bezpecne, ale uz ma poucoval ako a co; no je to maly cestovatel, cca 15tic km ale paci sa mu to a je to dolezite; najviac place a je mrzuty doma, takze ziadna vyhra ale o tyzden ideme k osteopatovi, tak uvidime; moja kamoska bola u osteopata s malym hned a to mala velmi lahky porod a velmi si to chvali, maly nema problem so spanim, je kludne bejby, nejde mi do hlavy co za zazraky robia ti osteopati s detmi 😕

butt
6. pro 2010

@juju jsem zvedava na vasi zkusenost s tim osteopatem 😉

ja holky ted resim trosku opacnej problem, omlouvam se vsem matkam, kterym se deti nekolikrat v noci budi 😅 mala si ted ze svyho 12 hodinovyho nocniho spanku udelala 14 hodinovej (ona se teda treba jednou dvakrat vzbudi, ale staci, kdyz se k ni pritulim a spi spokojene dal)a tim padem ji stihnu pres den dat UM jen 4x, coz teda asi neni ideal 😒 ted se to stalo dvakrat po sobe, tak treba to byl jen exces..ale kdyz by to tak zustalo, mam to nejak resit? 😕 ja teda predpokaldam, ze minimalne, az budem prikrmovat, tak se to upravi, ale to mam nakonec v planu az od pul roka...

blovitc120
6. pro 2010

@butt krása 😵. Neviem, čo ti poradia ostatné, ale moja osobná zásada je, že dieťa nikdy nebudím, nechám spať toľko, koľko chce. Ak prospieva, nejako by som to neriešila.
Juju, ja som tiež veľmi zvedavá na toho osteopata, nezabudni podrobne popísať. Emilko je teda cestovateľ, naša je po mne, cestovanie neznáša a v žiadnom dopravnom prostriedku v zásade nespí, od narodenia, takže v tomto máme dosť problém...

butt
6. pro 2010

@blovitc120 diky za reakci..ja mam totiz taky podobnej nazor, ze decko se budit nema..ale zas si rikam, ze jist jenom 4x denne neni zdravi ani pro dospelyho...ale mozna to zbytecne moc resim...

erinka83
6. pro 2010

@butt a kdybys jí zmenšila ty porce mlíka přes den? Nebo by to to častější krmení nevycházelo ani časově?
@juju co je vlastně zač ten osteopat? Ještě jsem o tom neslyšela...

jasekd
6. pro 2010

@butt Neomlouvej se a uzivej si to, nemusi to byt naporad. Nam se takto nadherne spani zaclo kazit kolem 7. mesice, zacalse budit hlady. Ale zda se, ze kase navecer to zlepsila. Urcite bych nebudila, ale taky mi pripada, ze krmit jen 4x denne je malo, ale jestli pribira... Davas ji jeste nejake piti krome UM? Pokud ano a vypije ti to, tak bych to neresila, jinak bych asi krmila casteji pres den. Ja mela podobny problem, ale to byl M. mensi, spavej, po zloutence, problem ho nakrmit a taky jsem nestihala ty denni davky, ani v kojeni, ani pak s UM. Ono sice ty, ktere maji vecne hladove a nespave deti, si reknou co to resis, ale z vlastni zkusenosti vim, ze i tohle je problem 😅 Ale myslim, ze ona se ti s jidlem rozjede 😉

juju
6. pro 2010

butt, teeeda, to ti zavidim, ja uz dlhodobo som nevyspata a lezie mi to na mozog 😒 podla mna pokial pribera, je kludna a vyzera zdravo tak to neries, ale mala by vypit aspon cca 700ml, mne sa to s prikrmami, UM a spanim tiez kdejako kazi, ale mam zasadu, ze musim do Emca natlacit aspon 500 ml UM a ovocny a zeleninovy prikrm, ale ked v Rime prespal raz celu noc, tak som mu stihla dat jest len 5x a mlieko len len 500ML a uz bola z toho chora tiez; pokial by to bolo dlhodobo, tak konzultuj to s lekarom, ale podla mna nechaj malu buvinkat 🙂

abra
autor
7. pro 2010

butt, tyyyjo, moje nabidka na vymenu deti porad plati 🙂

chaarleene
7. pro 2010

@butt užívej si to 😀 naše malá spávala v kuse tak těch 10-12 hodin, někdy v 5 měsících si začala přidávat jedno noční kojení a teď, když je dobrá noc, tak vstávám 5x 😀

juju
8. pro 2010

ja chcem ist spat do Rima, Emco sa v noci budil kazdu hodinu a dnes protestuje a nechce nic jest 😔 deti asi mavaju dobre a zle dni, ze?