Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

butt
11. pro 2010

@abra vsak co, vdana ses, tak uz nemusis byt krasavice 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

@jasekd aha 😒 vim, ze jsi rikala, ze ma tu ledvinu...a ani sladky piti nebere?ja male zkousim davat tu a tam trosku piti, ma totiz po tom UM hodne tuhy hovniska a taky, kdyz ji vyjde to jidlo jenom 4x denne, tak at ma nejaky tekutiny aspon..a kdyz vypije 5 ml, tak jsem rada.ale zatim to neresim, ze...jsem zvedava, jak to bude u nas vsechno probihhat..jedno dite chce jen mliko, druhy zas mliko ani citit...hruza 😀

abra
autor
11. pro 2010

@butt to je fakt, mela jsem si radsi o patro niz v tom obchode s ptakovinama koupit nejakou fajne masku, treba krokodyla, m. by to treba vubec nepoznal 😀

jasekd
11. pro 2010

@butt
@abra Prave ze i kdyz bych se prenesla pres to slazeni, tak uz nechce ani to. A v kombinaci s GER, co do nej nacpem jen trochu nasilim, vyblinka jeste vic, protoze jak se vzteka, polyka vzduch a nasledne zvraci. S pitim ma trapeni ale skoro kazdej s detma. Jeden cas pil tu jablecnou stavu, nejaky to Hami nebo co, ale i to byl pro me kompromis, je to kysely, oni vsude cpou vit. C jeste navic, pro normalni deti dobry, ale M. by nemel ani moc Ccka a kyselyho, protoze na ty ledviny bere preventivne antibiotika jako kryti proti infekci, a ty s kyselym muzou udelat krystaly a poskodit ledvinu. Nicmene nechce uz ani to.
Od kolika davate detem jogurty a jakej? A od kolika lepek? Dik.

abra
autor
11. pro 2010

@jasekd hele, tady tohle mam pro malou, zadny pridany veci tam nejsou, ale jabkla jsou sami o sobe kysely, takze to asi taky pro vas nebude reseni http://www.countrylife.cz/stava-jablecna-koncen...
jogurty davam od 7-8m, hollandii, jihocesky, chocensky ze zacatku bily a ted uz bohuzel ochuceny ☹ Lepek jsem davala jako cucani kurky v 6m, ale jako v jidle ho dostala az v 8m.

jasekd
11. pro 2010

@abra Dekuju, no ja bych to stejne redila. Jabka dostava, i presnidavky, ale jabka vetsinou prevaruju, a taky nema ovoce uplne kazdej den, nebo ma banan. Ono je to relativni, nekdo zakazuje u techto ATB (Sumetrolim, je to jako Biseptol) vsechno vcetne ovocneho caje?!, nekdo jen vylozene kysele jako citrusy, ktere to male dite stejne nemuze. Ja delam kompromis, prevaruju obcas, stridam to s kasi, presnidavky redim vodou atd. Lepek jsem zacla cca od 7 mesice, jogurt jeste ne (ted ma 8 mesicu a kousek), jen ochutnal a dobry. Mne na tom vadi, ze mame zas misto jednoho mlika davt jogurt, a co pak bude pit? Jak to mate s jidlem? A nestudujes ty nejakou skolu o vyzive a poradenstvi v tom? Mam pocit, ze jsem to tu zahledla, i kdyz sem moc nechodim, protoze ja zas tak bio asi nejsem jako vy ostatni tady. Mame latkovy pliny a snazime se zit zdrave, ale v tom biu a rac. vyzive se moc neorientuju.
Martinek ted ma: rano mliko asi 230 ml, pak dlouho spinka, tak ma obed (maso zel., nekdy jen zel. ), na svacu to ovoce nebo kasicku, pak mliko, a pak mel mliko na veceri a ted teda davame na veceri spis kasi a trosku mlicka kvuli spani. Vypiteho caje za den tak 50-100 ml, vic ani nahodou, a redim to ostatni jidlo. A sem tam spapa nejakou tu krupku.

catf
11. pro 2010

abro, kdyz te tu vidim, jaky to mas ten mixer, co jsme se o nem uz davno bavily a co zvlada pastu ze sezamovejch seminek? diky 🙂

abra
autor
11. pro 2010

@jasekd to se redi jako sirup, 1:7 a vic, jj studovala sem na vyzivovyho poradce, ale deti jsem nedelala, meli jsme je jenom okrajove ☹ No pit ho naucit musis, nejak, kazda rada draha jak ☹ ja sama sem s tim pitim male hodne valcila.

@catf cau 🙂 je to krups, takovej starsi, mam ho uz dlouho http://www.tangerois.ma/boutique/product_info.p... ale zmakne vsecko krome kavovych zrnek 🙂

betelgeuzz
11. pro 2010

@jasekd tak u nás je to naopak. Ali rozzuří něco, co vypadá jako mlíko 😀

Já to jídlo neřeším. Řídím se heslem, že žádné dítě ještě neumřelo hlady nad plným talířem. KDyž nechce, tak nejí. Ale ona je stále kulaťoučká, tak je to jiný, než kdyby byla hubená.

jasekd
11. pro 2010

@betelgeuzz Jidlo bych taky tak neresila, kdyz teda nejak nehubne, to je jasny. To piti a hlavne u nas je neco jinyho. Bohuzel do tech ledvin nevidim a dokud by nebyl nejakej problem, vim prd, jestli se mu tam nedelaj krystaly apod. S jidlem jsme meli problemy po narozeni (jak js psala vyse Butt), ted papa ukazkove, az dost 😀

betelgeuzz
11. pro 2010

@abra neber si to nějak osobně, ale překvapuje mě, co malé dáváš. Zrovna od tebe jsem čekala větší přísnost. ale chápu, že člověk někdy udělá ústupky, když se zdá, že to jinak nejde.
Já jsem začala dávat jogurt asi v 10. měsíci a stále dávám jenom bílý, lepek v 9,5 měsici. Na pití má malá vodu, zkusila jsem čaj, protože jsem od mamky pořád poslouchala, proč ji neudělám čaj a nadšená z toho nebyla. Mám nějaké asketické dítě 😀

jasekd
11. pro 2010

Jak je to teda s tim lepkem? Jsou dva nazory, jeden ze odlozit na dyl a druhej zas, ze by se meli opatrne seznamovat a ze neni dobry to az tak odkladat. Tak ja nevim... Martinek ho ma v kasi obcas a zkusila jsem asi 2x trosku testovin a jednou presnidavku s krupickou. Takze davam, ale ne pravidelne.

butt
11. pro 2010

@jasekd a muzu se zeptat, co presne s tema ledvinama malej ma?mozna si to uz psala, ale zapomnela jsem 😅 kazdopadne preji, at se ti dari do nej ty tekutiny dostavat..jeste me napadlo, nezkousela jsi treba vic naredeni UM?jinak ja jsem zastancem toho druhyho proudu, co se tyce lepku.tj. neodkladat...mam tuhle info od me alergolozky, kt hodne duveruju a nase pediatricky to rikala..ta teda rikala, ze ani jogurt neodkladat, ale to fakt nevim...a s alergolozkou jsem to zapomnela probrat.

@abra a maska by vysla i levnejc 😀

@betelgeuzz musim se abry zastat 😀 (taky prosim nebrat osobne 😉) jediny, co teda me hodne u ni prekvapilo, ze uz dava tvaroh....ale sladit piti, je podle me lepsi, nez aby dite nepilo vubec, lepek chci taky zacit davat brzo a ty ochuceny jogurty a tvaroh si vysvetluju tim, ze mala abra nechce UM, tak se do ni musi mliko dostat jinak..ale
@abra se k tomu jiste vyjadri sama 🙂

erinka83
11. pro 2010

Já jsem tedka hodně četla, že ten lepek by se měl dávat už před půl rokem, že se nepotvrdilo, že by odklad zavádění byl lepší kvůli alergiím a stejně tak i ty další věci, jogurt, snad i vejce....

jinak co se týče pití, je u nás děs, takže taky sladím medem, aby aspoň něco vypila, ale stejně je to bída 😒
A večeře je úplná katastrofa
@betelgeuzz když nechce oběd, dobře, nenutím, ale dát ji spát hladovou se mi nechce, to by byla v noci furt vzhůru 🙄

jasekd
11. pro 2010

@butt Dilatace ledv. panvicky, megaureter (rozsireny mocovod) a reflux IV. stupne, vrozene vady, takze je vic nez zdrave deti ohrozen infekci a musi byt krytej antibiotikama, uz 4 mesice bere denne na noc atb. Az mu bude vic jak rok, tak pokud se zazracne nezlepsi, tak ho nejspis odoperujou. Proto to mozna hrotim trochu vic, ale vysledek stejny jako u vetsiny, nepije, a kdyz pije, tak zas vic blije 😝 Jo, UM taky redime, mame Nutrilon AR, akorat tim redenim se trochu ztraci ten AR efekt, i kdyz nase dite zvraci i kasi, zeleninu apod. Rozhodne u nej GER neodeznel jak se rika nejdriv pockejte na 3. mesic, pak na 6. mesic, ze bude klid, neni 😝 Tesim se, az zacne sedet, ze nebude furt radit na brisku a zlepsi se snad i tohle, on teda ted uz pribira tak akorat a snad mu to nijak nevadi, akorat obcas kasle a jakoby chrapti, jak ho to drazdi. Akorat me uz to unavuje furt prepirat, prevlikat a hlavne na navsteve a na verejnosti furt hlidat, aby neco neohodil 😖
@erinka83 No ten lepek js. dala asi na 7 mesicich, vejce davam klasicky jen zloutek asi od 6ti a jogurt mi "vadi" jen proto, ze bych mela vyradit jedno mliko. A co ten med, jak dlouho ho davas? Protoze na jednu stranu je lepsi nez cukr, ale opet, co alergie? Ja sladila hnedym cukrem to piti, ze zacatku lepsi, ted uz prdi i na to. Je fakt, ze asi zizen nema, kdyz neni vedro a redim to jidlo.

butt
11. pro 2010

@jasekd muj manzel mel jako dite hydronefrozu s megaureterem a malem umrel...vedelo se, ze to je nejaky spatny, ale doktor reseni porad odkladal, az kdyz mu byl rok, tak sve mame doma zmodral, ve spitale zjistili, ze ma tu ledvinu uplne zhnilou, otravu krve, no proste na umreni skoro...ledvinu vytahli a vsechno dobre dopadlo...takze mu nazor klidne to hrot!to proste neni sradna tadyty veci...je moc dobre, ze to u vas hlidaji a nejak resi!a ted teda doufam, ze jsem te nevydesila 😅

jasekd
11. pro 2010

@butt Neboj, nevydesila 😉 Oni za casu naseho detstvi byly uplne jine moznosti nez dneska, co se tyka diagnostiky i pece uz v tehotenstvi, malymu na to prisli jeste v tehotenstvi, prvni kontrola 3 dny po porodu a pak cca jednou za 6-8 tydnu, navic ted ma ty ATB, jednou mesicne davame kontrolni moc a je pod dohledem nefrologa a jednou za cas na nej koukne pan doc. Kocvara z prazske urologie, co k nam do nemoc. jezdi na konzultace. Ten mu objevil ten reflux (on jinak Martinkuv nalez na ledvine neodpovida tak vaznemu stupni refluxu, podle ledviny to vypadalo celkem v pohode,az Kocvara to cele zdiagnostikoval, hned nasadil ATB a doporucil dalsi postup) a za pul roku se uvidi. Ted se operace odklada, protoze na tu setrnou neni M. vhodny pacient a na otevreni bricha je malickej, je to vetsi riziko a dela se jen u deti s nejvaznejsim stavem, u ostatnich az po roce.

juju
11. pro 2010

@jasekd obdivujem, ze ste sa dali na druhe, ked Martinko je taky chory; a celkovo obdivujem vsetky baby, ze cakate druhe a doma sa vam batoli este male dieta; ja som asi slaba povaha, ale 2 Emilkov by som nezvladla 😅 v pondelok ideme ku osteopatovi, tak uz pocitam minuty, dufam, ze to malickemu pomoze; inak Emco tiez este zvracka, a to ma skoro 7m ale nejako to neriesim, ved z toho vyrastie a uz vobec ho nonstop neprezliekam, lebo to z duse nenavidi a cokolvek mu obleciem tak vrieska, tak radsej ho netyram 😖

abra
autor
12. pro 2010

@betelgeuzz co tim konkretne myslis? Jako ty sladky veci? No nemysli si, ze me to tesi, nicmene kdyz si mam vybrat, jestli bude decko hlady, nebo bude jist s cukrem, tak si vyberu jidlo s cukrem. Myslim, ze kdyby ti mala nejedla a nepila, byla bys taky rada za to, ze ji a pije slazeny veci ☹

@jasekd nazoru je mraky, nedavno jsem se bavila s dr alergo male a ta mi rikala, ze opozdeny zavedeni lepku zvysuje riziko celiakie, obzvlast kdyz je v rodine. Nekdo zas rika, ze je to naopak, tak si vyber 😀

@butt jj, maska je za dve stovky a hauschka za petikilo 😀 😀
tvaroh davam kvuli bilkovinam, pac v jogurtu je jich proste malo a nepokrylo me to denni potrebu male, kterou jsem spocitala. Vzhledem k tomu, ze uz asi 2 mesice nema vubec um, tak se to blbe sestavuje ten jidelak ☹ To by toho jogurtu musela snist aspon trictvrte kila a to teda nesni ani omylem 😀

@jasekd presne to me rikali, s refluxem, pockejte 3 mesic, 6 mesic, az zacne sedet, stat... Tedko uz je to teda dobry, mala mela jenom lehkej problem, takze hodi tycku jenom sem tam, ale driv to byl mazec, chytat to bliti na metry ☹ Hele, ten nutr AR ma hrozne blby slozeni,je tam myslim 70%kaseinu, coz by byt urco nemelo, ale nevim,jak jsou na tom ostatni ARka

@juju na toho osteopata jsem zvedava, musis pak hned rict, co a jak 🙂

anysek85
12. pro 2010

@abra
@betelgeuzz Ono je to právě hrozně těžké - já zatím žádné dítě nemám, ale kamarádka je nutriční terapeutka, které věřím na slovo - skutečná odbornice. Má miminko, které kolem roku nejedlo, nepilo vůbec nic, jen sladké a slané věci - prostě jen něco zajímavého, co mělo chuť. Kdykoliv jsem jí hlídala, nebo u ní byla jen na návštěvě, vždycky probíhaly neskutečné boje, řev a nedařilo se do něj vůbec nic dostat. Malej Kuba nepřibíral, neprospíval a skončil s fibrilním kolapsem na ARU 😔 - od té doby ho na přísné napomenutí lékařů 😕 ládovala čímkoliv, jen aby se najedl a napil a když to šílený období pominulo, začala zase kaše s kinder čokoládou, atd 😝 😅 nahrazovat ovocem, jogurtem a kupodivu to šlo - malej si zase zvyknul na zdravou stravu. Tomu bych nikdy nevěřila a moc mě to potěšilo. 😵

Betel: Gratuluji k holčičce, která ti tak pěkně zdravě jí - je to skvělé 😵, ale ne každý to tak má.

Zde něco málo k Nutrilonu:

Při pídění po obsahu jedné potraviny jsem narazila na stránky www.chemievjidle.cz a dočetla se tam o stabilizátoru E170 – Uhličitany vápenaté. Píše se tam, že se jedná o přísadu sice bezpečnou, ale pro děti nevhodnou a v ČR povolenou ve všech potravinách kromě dětské výživy. Dále je uveden seznam výrobků, které také toto éčko obsahují – a tady se dají najít nejen dětské mléčné kaše z DM nebo od Nestlé, ale i Nutrilon 1.

abra
autor
12. pro 2010

@anysek85 ajajaj, tak takhle spatne na tom nastesti s malou nejsem, to bych mela teda nervy napochodu ☹ ☹ Ona jenom nesnese to um kdekoli a cokoli, co neni aspon trochu sladky, bylinkovy nebo mirne slany. Myslim, ze celkove ma (az na to slazeni) dobrou stravu, snazim se ji vsecko davat do trojpomeru a i kdyz treba sladky jogurty, tak kupuju kvalitni. Pevne doufam, ze se nedostane do stavu "jen cokolady" ☹ ☹ ☹

chaarleene
12. pro 2010

holky, vy mě matete, já se pořád držím toho, co napsala josefka, že lepek minimálně do roku ne 😅 a dětská doktorka mi říkala, že už jí mám zkusit dát lepek (prý čím dřív jí ho dám, tak tím dřív se dá v případě alergie vyřadit 😀), tak jsem se pořád pevně držela toho, že lepek až po roce a teď teda nevím 😀 ale u nás v rodině nikdo s lepkem problémy nemá, vlastně nikdo nemá žádné potravinové alergie, jen já mám trochu problém s vlašskými ořechy a některými jablky 😅

abra
autor
12. pro 2010

@chaarleene to je hrozne tezky s tim lepkem, kazdopadne ja sem se drzela toho, co me prislo nejlogictejsi a ptala jsem se na nazor 2 dr kterym na sto pro verim, ti me v tom utvrdili. Jinak vis co, pred dvema rokama, kdyz mela segra prvni malou, tak se rikalo do roka nic, ted zas do roka vsecko, takze kdo vi, jak to bude za dva, tri nebo deset let ☹

juju
12. pro 2010

no s tym jedlom je to komplikovane; ja sa snazim dodrziavat najnovsie trendy ale vzdy si poviem, ze ja som ako 3mesacna jedla slaninu a 5mesacna fasirku a ziadne alergie nemam, tak by to nemalo byt take zle 😀 chcem sa vas opytat, ci mate nejake tabulky, kolko coho ma male babo prijat; napr abra si hovorila, ze mala neprijme tolko bielkovin kolko ma, ako to vies? a kolko ma take babo vypit? ja malemu davam caj - feniklovy a kojenecky Hipp ovocny ale cez den mi vypije max 40ml a vodu do neho nedostanem, len UM a neviem, ci ma dost tekutin 😖; co sa tyka lepku, davam mu zut bio chlebik - korku a riadim sa zasadou, ze aby boli potraviny kvalitne

abra
autor
12. pro 2010

@juju tabulky nemam, ale okrajove jsme deti delali a ja si tu hodnotu vyzadala prave na ty bilkoviny, pac ostatni z toho dopocitam. U moji male je to v tomhle veku 1,6 g/kg bilkovin na den

butt
12. pro 2010

@jasekd no je to mazec, jak k tomu pristupovali driv a jak ted!je moc dobre, ze tak malyho hlidaji!myslim na vas, aby bylo vse ok!

@abra no presne tak to s tim tvarohem bylo mysleny, jakoze me to prekvapilo, ale kdyz jsi pak rikala, ze vubec nechce UM, tak to je neco jinyho a je dulezity to fo nidostta i kdyz ve forme tvarohu...

betelgeuzz
12. pro 2010

@abra @anysek85 však já jsem psala, že chápu, že člověk dělá ústupky, když to jinak nejde. Ale myslela jsem si, že Abřino a Josefčino dítě bude mít ideální stravu a já se budu bát napsat, co malé dávám, protože na sebe nejsem až tak přísná.
@anysek85 tohle píše ve své knížce Vrbová o E170
Při konzumaci dávek, které lze předpokládat při použití uhličitanu vápenatého
jako přídatné látky, nejsou známy žádné nežádoucí účinky. Ve vyšších množstvích
může docházet k nadýmání a zácpě, eventuálně i k dalším problémům. Uhličitan
vápenatý se používá pro zmírnění pálení žáhy a jako zdroj vápníku se využívá
k obohacování potravin jako potravní doplněk.
V České republice smějí být tyto látky přidávány v nezbytném množství ke
všem potravinám s výjimkou potravin v tabulce 1 a dětské výživy (lze je však pou-
žívat v nezbytném množství k úpravě pH všech druhů dětských příkrmů). Používání
uhličitanu vápenatého jako barviva je v České republice povoleno
v nezbytném množství k barvení všech potravin kromě dětské výživy a potravin
uvedených v tabulkách 2 a 3. V USA je jejich použití v potravinách také povoleno
(GRAS látky). Ty znaky se mi nechcou upravovat, snad to přečtete.

betelgeuzz
12. pro 2010

@chaarleene Já se snažila řídit ohledně lepku názorem Josefky, ale zároveň tím, že lepek zavíst v době kojení. A protože jsem chtěla kojit do roka, začala jsem ho dávat, než jsem začala omezovat to kojení.

jasekd
12. pro 2010

@juju No my jsme se az tak nedali, ale priroda rozhodla 😀 Ale je pravda, ze jsme druhe dite cca do dvou let Martinka chteli a proto jsem nebrala zadnou antikonc. a davali jsme pozor, no a jednou nedali 😝 (Martinek se podaril az po roce snazeni, z toho pul roku na hormon. lecbe, priroda je vtipna 😀 ) Jo a kdyz jsem otehotnela, tak jsem i kojila, sice jen castecne a v noci M. spinkal, nicmene pres den jsem prikladala cca kazde 3 hodiny a pak dokrmila Nutrilonem. O mliko jsem definit. prisla s zacatkem tehotenstvi.
@abra Koukam na ten Nutrilon a tam je: ve 100 g prasku je mlecnych bilkovin 11,3 g (pomer kaseinu a syrovatkove bilkoviny je 80:20), takze z mlecnych bilkovin ma kasein 80%, z cele potraviny je to cca 8%, to je spatne? A ty mas zkusenost s jinym AR? Nam byl doporucen tento, ani o jinych AR nevim, snad Beba? No ja uz se mozna na to AR zase zkusim vyprdnout a uvidime. Vzdy jsem koupila to nejmensi baleni obyc. Nutrilonu a to blinkani se zhorsilo, tak jsem se vratila k AR. Zas nechci menit uplne znacku, kdyz mu vyhovuje. Jsem fakt rada, ze mu to mlicko chutna. Kdyz nic jinyho nepije. Dneska vypadal, ze krasne pije ten caj, drzel si lahvicku a dudal, no a pak se zasklebil a vsechno vypustil ven. On to sysluje v pusine a pak to vypusti koutkem, mel zada uplne mokry 😠
@anysek85
@betelgeuzz Jo, nasla jsem ten uhlicitan jak v Nutrilonu AR (tam to i chapu, ono to ty deti nekdy i drazdi, jak jim to leze zpatky do krku), tak v te kasi Babylove. Tam moc nechapu proc tam je? Myslela jsem, ze je kvalitni, ma oznaceni bio, navic malymu chutna a je levna, ale je fakt, ze dost prdi. Sice ho brisko netrapi, poradi si s tim dobre, ale treba by mu bylo jeste lip bez toho. Tak ted nevim, jak se k tomu postavit, tu kasi muzem zmenit, to neni takovej problem, ale to mliko, takhle po cca 7 mesicich co ho ma... Aby mi ho nezacal odmitat.

jasekd
12. pro 2010

Co byste teda doporucily za mliko a kasi? Je vubec nejaka ceska?

erinka83
12. pro 2010

@jasekd med dávám od roka, to jsem dřív riskovat nechtěla... no ona je malá taky vtipná, když chce, tak pije i tu vodu a pak je den, kdy jí i ten čaj musím osladit a stejně to nepije 😝

ten lepek jsem taky zaváděla, ještě když jsem kojila hodně, kolem 8. měsíce, stejně i jogurt, vejce od roka... Jsem zvědavá, jak to budu dělat u druhého, prý už to člověk pak tak neřeší 😀