Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

barica
5. bře 2010

josefka, jak vis, ze prave o bambucke maslo mi slo🙂?! mam ho doma a byla jsem s nim spokojena, pak me ale rozhodila prave pani z obchudku s prirodni kosmetikou a rekla mi, ze to rozhodne 100% bambucke maslo neni, ze je to buh vi co, ze to ma konsistenci jako vazelina a kde si co si, zamotala mi do toho i ty certifikaty, tak me prave pro to zajimalo, jak se na to koukate vy... to maslo totiz mazu male na zadecek a tak jsem se lekla, jestli ji na nej nemazu neco spatneho🙂?!

erinka83
5. bře 2010

barico, já tím mažu malou v podstatě celou 🙂 Tak doufám, že to je OK 😀

barica
5. bře 2010

luthien, diky za recepty, myslim, ze brzy zkusim jahlove sisky!

a propo, muze kojici matka mak? ptala jsem se na to doktorky, ta se tvarila divne, nevedela, chtela jsem si upect makovec, ale radeji se mu vyhybam...

jak vubec dodavate pri kojeni telu dostatek vapniku? vim, ze nejde ani tak o vapnik, jako o pomer horciku a vapniku, hlavni ulohu v pripadnem nedostatku vapniku hraje prekyseleni a bla, bla, bla... zacaly me ale dost bolet kosti, klouby, tak si myslim, ze mam vapniku nedostatek a sahla jsem po tabletach... ted ale resim, jestli se prave diky uzivani tablet nevylucuje "muj" vapnik z kosti (to jsem se take nekde docetla🙂)...

a jeste by me zajimalo, jestli nechavate holkam pichnout nausnice? mne se to samozrejme hodne libi, ale cetla jsem, ze v usich prochazeji ruzne drahy a kdyz se to pichne spatne, tak z toho muze mit ditko i zdravotni problemy, tak jsem na vazkach, moc se mi do toho nechce, navic to trapeni s pichnutim...

erinka83
5. bře 2010

tak ještě Saloos: http://www.ditezeskatulky.cz/cs/380.1323/prirod... vyloženě píšou, že je BIO... A je levnější než z bisféry, není to podezřelý?? 🙂

Barico, makovec mám teď docela často 😅 Alergen to myslím je, ale malá se po něm nezhoršila... Jo a napadlo mě, že to mohla mít z péřovýho polštáře, na kterým spávala (roztoči), tak už spí bez něj a uvidíme....

josefka
5. bře 2010

barica jsem jasnovidka 😀 .... myslim, ze jsem tady postrehla, ze jsi se na bambucky maslo ptala 😉. Ja bych byla v pohode, etikety se sice daji osulit, ale neni to uplne jednoduchy, kdyz se na to prijde, tak je to pruser. Neverim, ze to Saloos dela.

Nausnice bych nechala pichat doktorku, ktera dela akupunkturu. Ta moje mi rekla, ze mam jednu nausnici blizko centra plodnosti, ale byla to druha dirka v uchu. Moje mamka me nenchala pichnout, az kdyz jsem nausnice sama chtela, bylo mi as 5 let, chodila jsem nakratko a vsichni mi rikali chlapecku 😀 😀 😀 a s jednim uchem jsem mela porad problemy. udajne male deti to snasi lepe, nevim.

Pokud jis spirulinu, tak bys nemela mit s vapnikem problem, ale jestli chces pro klid uzivat vapnik, tak by bylo nejlepsi nejaky v kombinaci s vit D (bez toho se vapnik stejne nevstreba) a ten jist rano a vecer jist horcik (v pomeru (2:1). Spolu by se vapnik a horcik jist nemely, sice se nazvajem potrebujou, ale zaroven spolu soutezi o vstrebani.

herminka
5. bře 2010

Pokud má kosmetika na etiketě "slušné" a nezamlčující složení (tj. kompletní INCI, ne české složení) a certifikát (BDIH, CPK, CPK bio - mmch, CPK mají i jiné české značky, ne jen Saloos), věřím jí. Cannaderm certifikovaný není, ale složení má slušné - najdou se u něj 100% přírodní výrobky nebo v některých je třeba 1 složka "závadná" nebo taková, kterou nejsem schopna dohledat. Ale ropa tam není nikdy.

Dlouhou dobu jsem používala vazelínu (v "neosvíceném" období) i bambucké máslo Saloos a musím říct, že co do konzistence i reakce pokožky je mezi nimi velký rozdíl, tj. netvrdila bych, že BM je nastavované vazelínou. Někdy mi připadá, že obchodníci schválně Saloos haní, protože z něj nemají takový výdělek (nevím, spekuluji). Trochu se tu za Saloos stavím, ale nemám s ním nic společného 🙂

Barico, Weleda má nějaký podpůrný vápník:
https://www.weleda.cz/produkty/stavy-sirupy-die...
https://www.weleda.cz/produkty/stavy-sirupy-die...

Ad luštěniny - asi víte, že by se neměly konzumovat spolu s živočišnými bílkovinami, protože jsou pak špatně stravitelné. Jak tu píšete o těch cizrnových karbanátcích, nevšimla jsem si, že byste psaly o vajíčku, ale myslím si, že něčím by se spojit měly - na to doporučuji uvařit gel ze lněného semínka - 1 polévkovou lžíci celého semínka vařit asi 5 minut ve 2-2,5 dl vody, vzniklý gel má konzistenci bílku a dá se buď použít jako náhrada vajíčka nebo jako gel na vlasy 🙂

erinka83
5. bře 2010

hermi, ten gel ze lněnýho semínka se dá použít kamkoliv místo vejce? Já teď peču buchty bez vajec a bez mlíka (ale to jsem už delší dobu nahrazovala vodou) a ty vejce ani nejdou poznat, že chybí 🙂 Jen povrch není tak lesklý 😉

Takže ten kokosák od Saloosu by taky měl být OK, že?

cecil
5. bře 2010

Erinko, hoď prosím nějaký recepty na buchty bez vajec a mlíka.... 😉 . Já peču jen bez mlíka. Jedna známá mi říkala, že nepeče, protože buchtu bez vajec nejde upíct...takže jsem zvědavá jak to děláš 🙂 .
Dík

Já mám teda bambucký máslo do Saloosu a neřekla bych že je to vazelína. Tu si totiž namažu večer třeba na nohy a ráno ji tam zse najdu 😅, nevsáklou.

erinka83
5. bře 2010

cecil, normální buchta (myslím na plech), ale místo mlíka dáš vodu a vejce nedáš vůbec 😀 Třeba karobový perník dopadl výborně 🙂 Ale předchozí pokus z čistě kukuřičné mouky nás málem zadusil 😀

erinka83
5. bře 2010

Karobový perník - 2 hrnky mouky (dala jsem 1 hrnek žitné, půk hrnku pohankové a půl obyč polohrubé), 1/4 hrnku třtinového cukru (sladím málo, příště chci zkusit melasu), 1 prášek do pečiva (z DM), 1,5 lžíce karobu, 1-2 lžíce perníkového koření, 1/4 hrnku oleje, 1 hrnek vody, 2 lžíce marmelády (nějakou pikantní, třeba rybízovou)... vše našup zamíchat, péct asi na 175°C Za chvilku hotovo, mlaskala si i návštěva, vůbec nepoznali, že je to "alternativní" 😀

barica
5. bře 2010

holky, diky za uklidneni, BM budu pouzivat dal🙂!

Josefko, prosim te, kolik gramu te spiruliny se denne muze konzumovat? Ja jsem do ted jedla cca 2g, coz je asi dost malo?! Pokud budu uzivat vic, mam zvysovat mnozstvi opatrne kvůli pripadnemu vylucovani toxinu do mleka, jak bylo uvedeno v jine diskusi?

Vapnik mam v kombinaci s horcikem a vitaminem D od firmy Finclub, ty to maji snad vychytane?! Ten vapnik mi porad neda spat, protoze si myslim, ze opravdu konzumuju dost doplnku stravy a i snad celkem vyvazenou stravu, abych ho nemela malo, jen prave nejim moc mlecnych vyrobku a presto me boli kosti a klouby, tak zacinam uvazovat o tom, jestli opravdu neni treba mlecne vyrobky konzumovat?!

Erinko, buchtu bez vajicek tedy take neumim🙂?! Tedy pect jen z kukuricne mouky, ty jsi tedy odvaha?! Ja jsem se snazila pect bezlepkovy chleb jen ze zakladnich bezlepkovych mouk, ale nelze to, vzdycky musim pouzit bezlpekove smesi...

Herminko, mozna na tom haneni Saloosu neco bude🙂, tezko rict... Mne jejich vyrobky nesedi, ale maslo se mi zda OK..., nicmene se pani v obchudku haneni Saloosu vyplatilo, nebot jsem si koupila i jeji BM s oslim mlekem a ted si ho patlam na sebe, nebot zadek male na nej zareagoval zcervenanim🙂...

cecil
5. bře 2010

Tak za buchtu na plech dík.

Já po několika neúspěšných pokusech s bezlepkovou směsí, která skončila v popelnici nebo u slepic peču tak, že prostě smíchám všechny možný mouky (ale vyhýbám se kukuřičné a rýžové, moučníky jsou pak tvrdé a suché), smíchám to s vajíčkem, vodou, cukrem, trochou oleje, práškem do peč. a podle konzistence, kterou už poznám, to vrznu do formy a strčím do trouby. Jednou tam pomelu mák, je to makovec, podruhý tam dám perníkový koření a je to perník, potřetí tam dám třeba zavařený meruňky i s trochou šťávy. Ale bez vejce jsem to ještě nikdy nezkusila. 😅

A s tim že cizrna je z luštěnin nejmíň nadýmavá - nevim, nevim. My máme už dva dny cizrnovou polívku a teda... 😅 ...někteří by mohli vykládat 😀 .

erinka83
5. bře 2010

Barica, ten kukuřičný pokus nebyl můj nápad, to byl recept z Pod pokličkou 😀 2hrnky kukuřičný mouky a bez vejce!!! Taky jsem nevěřila..ale upekla a radši jsem to snědla sama a m udělala novou buchtu 😀

Ještě mám v plánu pohankový palačinky bez vajca 🙂 Ale asi bysme recepty měly směřovat do diskuze, co založila Luthien, ne? 🙂

josefka
5. bře 2010

barica 10g spiruliny by mela byt udrzovaci davka (2 cajove lzicky prasku). Ja neverim, ze z mleka ziskas nejaky vapnik, nemas treba mene pohybu nebo neboli te zada? Me treba vzdycky zacnou bolet klouby a kosti z nicnedelani nebo kdyz si hejbnu se zady.

ja jsem naposledy delala mufiny z quinoovy mouky a raw kakaa. pri peceni smrdely jako horcice a desne se slily, ale na chut byly docela v pohode.

barica
6. bře 2010

josefka, to vis, ze me boli zada a s pohybem to neni take valne, porad beham kolem male, nebo sedim u PC a max. jdeme ven na prochazku, pred tim jsem byla zvykla na vetsi zahul🙂..., takze se budu muset ke cviceni zase dokopat..., OK, spiruliny zkusim vic...

jé, a doufám, že ten recept na mufiny soupnes do nove zalozene diskuse🙂!

cizrnove karbanatky jsem vyzkousela, byly docelka dobre, i manzel je slupnul, prestoze na zdravou vyzivu tedy rozhodne neni a zatim zadne problemy nepozoruji🙂...
hermi, do tech karbanatek vajicko neprijde, protoze to u sebe drzi ryzovy papir...

abra
autor
6. bře 2010

jak je to s tim makem a kojenim, jak se ptala barica? me by to taky zajimalo, miluju mak na vsecky zpusoby, ale ted se ho bojim jist 😅

erinka83
6. bře 2010

abro a proč? Že je to taky alergen? Já teda doufám, že mák je v pohodě, taky mi moc chutná a na malé jsem nic nezpozorovala 🙂

barica
6. bře 2010

no hlavne obsahuje takove ty "halucinogenni" latky🙂..., ne? i doktorka se nad tim zarazila a rikala, ze radeji ne?! a pritom bych si makovec tak dala?!

erinka83
6. bře 2010

A jéjé, doufám, že někdo napíše, že mák je v pohodě 😅

betelgeuzz
6. bře 2010

Jestli je v pohodě něvím, ale už jsem ho taky jedla 😀

erinka83
7. bře 2010

barico, ještě k těm naušnicím : pro okolí jsem divná, že Baru náušnice nemá 😅 a zatím jí je ani dávat nechci, přijde mi to zbytečný... Mně se líbí tak jak je 😵

barica
7. bře 2010

erinko, u nas maji take vsichni nausnice🙂, ale ja kdyz si predstavim, jak ji to bude chudinku v tu chvili trapit, tak na to zatim prdim... navic ty drahy🙂...

tedy holky, kde jste?! je vikend, takze se o ditka postaraji drahe polovicky a my muzeme vesele konverzovat🙂?

barica
7. bře 2010

jo a jeste by me zajimalo, jak muzete fungovat, kdyz nejite maso ani mlecne vyrobky, vzdyt ja mam porad hlad?! porad nevim, co do te pusy strcit?! asi tam skonci ochuceny tvaroh a bude chvilku klid🙂!

erinka83
7. bře 2010

barico, já mám hlad furt ☹ Přitom myslím, že kaše z ovesných otrub se semínkama je docela výživná, ne? A já mám za hodinu hlad 🙄 Pak si dám kus domácí buchty (celozrnná, žitná apod.) a mám zas hlad 🙄 Ovoce, zelenina.... asi bych musela jíst mega porce 😀 Mám pocit, že jím furt 😅

abra
autor
7. bře 2010

halucinogeni by mak byl v pripade, ze bysme si daly zeleny makovice ne? 😀 Ja sem mela spis na mysli spojeni mak a zacpa... no dneska sem si kousek makovce dala 😅 pro jistotu sem to pojistila kompotem ze svestek 😅 😅

ja hlad nemam, ale maso jim kureci, krutu a rybu. Barico, hlad mas asi kvuli tomu, ze jis malo tuku, tak zkus pridat na kvalitnich tucich. A eri, do ty kase davas oleje? treba lnenej? Ja snidam kase a vzdycky s lnenym nebo konopnym olejem a pohoda 😉

luthien.k
7. bře 2010

Tak mák je při kojení myslím dobrá alternativa, hlavně kvůli vápníku a nemyslím, že by stavil... Ale záleží na tom, jak má kdo nastavené trávení 😀 Já si ho taky dávám 😉
Do kaše trochu oleje? Tak to zkusím! U erinky mám pořád pocit, že tam prostě asi chybí ty bílkoviny... Ty zasytí (alespoň mě ano).
Naušničky... Už jsem tu psala do jiného tématu, že naušničky bych holčičce nedala, a to z několika důvodů: propojení ucha s ostatími částmi těla, riziko infekce a problémů při píchání ouška, zbytečný stres při "zákroku", riziko alergie na kovy a riziko natržení ouška při divočejších hrách (když bude slečna ve školce apod.). Aby byla "holčička hezkou holčičkou" bych řešila sponečkama do vlásku, culíčkama, korálkama z vhodných kamínků (až by byla větší) atd.
Hodně jsem tu četla o bambuckém másle a uvažuju, že ho vyzkouším na prdelku místo rybilky 😅 Jakou značku doporučíte?

betelgeuzz
7. bře 2010

Taky zatím nehodlám naušnice dávat. Já si pamatuji, jak jsem je neměla ráda, při oblíkání jsem se chytala za svetr apod. Někdy, když vidím ty malé holčičky a na nich obrovské naušnice, tak mi to příjde až nevkusný. A teď jedna kamarádka nechala dcerce nastřelit naušnice a nastřelili jí každé ucho jinak. Teď řeší, jestli to tak nechat, nebo jít nastřelit znova 😒

josefka
7. bře 2010

eri, trochu kokosovyho oleje do kase je uplne famozni 🙂

barica, mufiny nestaly za to 🙂, jinak jsem dneska upekla uzasnej zitno-spaldovej chleba se susenymi rajcaty a oreganem a recept budu davat do receptu na beremku. Nechci to kopirovat dvakrat, tak se pak muzete juknout tam.

chaarleene
7. bře 2010

já teda ještě nevím, co v břiše je, ale nad náušnicema jsem už kolikrát přemýšlela... nejradši bych je nechala píchnout někým, kdo aspoň trochu rozumí akupunktuře, aby to neudělalo víc škody než užitku 😒

já teda náušnice miluju, mám jich hromadu a s chutí vybírám a kombinuju a vyrábím další a další 😵 a taky si pamatuju, když jsem si nechala nastřelit třetí náušnici - bylo mi asi 10 let, byla to strašná móda, já to nechtěla, ale mamka mi to pořád nabízela (podezírám ji, že to nejdřív na mně chtěla vyzkoušet a až když jsem to přežila já, tak si nechala píchnout i ona) a spolužačky mi hrozně záviděly, že by třetí náušnici chtěly a rodiče jim to nechtějí dovolit 😅 takže jsem se uvolila si to nechat píchnout, sekla jsem tam sebou, pamatuju si jen to, jak to bolelo 🤐 tak si říkám, jestli není menší zlo to tomu mimču nechat píchnout rovnou, když je malý, protože to zaspí a za chvíli o tom neví 😅

barica
8. bře 2010

abro, nemyslim si, ze mam malo tuku, naopak jsem premyslela, jestli jich nejim az moc, ale jsou to same zdrave oleje a orisky🙂... mne zaplacne jen kousek masa nebo tvaroh a pritom se vsude pise, ze by denni prisun potravin mel byt nejvice slozen z testovin, ryze, apod. proste slozenych cukru, coz tedy u me tak je a presto mam porad hlad🙂... na druhou stranu strasne rada jim, tak proc ne🙂...

nausnicky asi taky nedam, jeste mi to znama proveri u pani, co se zabyva akupunkturou, snad se nekdy odpovedi dockam🙂... segra dceri nausnicky taky nedala, protoze kdyz byla mala, tak mela problemy s travenim, tak ji nechtela jeste vic stresovat, ted ji jsou 4 roky, ma dlouhe vlasy, takze jako holcicka vypada uzasne i bez nausnic, ale je pravda, ze by je chtela, asi je maji ostatni holky ve skolce... tak si alespon obcas pripne ty na "zabku" a je klid🙂