Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

andelka
6. bře 2011

@aemmi jo jo, přesně. Já to moc enkomentuju, já je nevychovávám, že. Ale už si dělám vize do budoucna, jak bych to chtěla dělat já a jak ne. Můj m taky už jí dzravěji a pestřeji co jsme spolu, ale mezery máme oba.

juju
6. bře 2011

tu je trend nedavat jogurt, az po roku kvoli zatazi obliciek 😒 je fakt zvlastne ze 1000 km a v zavadzani potravin su vyrazne rozdiely... este ze si mam z coho vybrat 😀 😀

olina.s
6. bře 2011

@juju, co vím, tak kvůli zátěži ledvin se tady až po roce doporučuje tvaroh. Jak zvládáte ty jesličky? Často na tebe myslím, nedovedu si představit, být už od malého v práci ☹

luthien.k
7. bře 2011

@erinka83, medvídci jsou o dost měkčí, než oříšky 😉 a taky je Tobík o něco starší. Ale samozřejmě se snažím, aby s medvídkem v puse nelítal nebo nedělal blbosti (což je teda skoro nemožné 😀). Nejradši mu je dávám, když je na židličce po jídle, jako malou odměnu. Miluje je (stejně jako mm a Tobíkova starší "nevlastní" sestra - mmch, věděli jste, že sourozenci, kteří mají jednoho společného rodiče, se označují jako "vlastní"?).
@olina.s, s jogurtem je to stejné jako s lepkem, pro vznik tolerance se doporučuje podávat stejně, i když je dítě rizikové. Ledviny zatěžují (podle mých informací) ty výrobky, kde je hodně mléčné bílkoviny, jako je právě tvaroh, žervé apod. a taky hodně fosforu (přímo kr. mléko). Že hodně kojíte, je právě výhoda při zavádění rizikových potravin (kromě těch vyjmenovaných, co jsem psala výše - kakao, med atd.) Ale máte holky pravdu, že se to dost mění tyto věci, nicméně mě to nedá ty nové poznatky ignorovat 🙂

luthien.k
7. bře 2011

@aemmi, @andelka, nejlépe se vychovávají (i když třeba jen v hlavě) právě cizí děti 😀

andelka
7. bře 2011

@luthien.k že jo, si člověk pak řekne jak by to dělal jinak, až bude mít svoje 😀
No koukala jsem se včera u nás na Hamánky, bo měli slevněné - ale všechny byly s cukrem a dokonce s jogurtem od 4měsíce a s tvarohem od 5měsíce. to radši postrouhám jabko a až na to bdue mít věk, smíchám to s tím sama.

andelka
7. bře 2011

jo a ty vlastní nevlastní - asi se to bere, že když mají děti stejného aspoň jednoho rodiče, tak jsou vlastní a když jsou třeba vyvdané tak jsou nevlastní.

juju
7. bře 2011

@luthien.k jaska ze aj s jednym spolocnym rodicom su vlastni surodenci 😀 ved maju spolocne geny 😉

@olina.s si tu dlho nebola, jaslicky sme zrusili, kvoli roznym faktorom (fajcenie opatrovaltelky v priestoroch, vecne bol uzimeny a spinavy, hladny a unaveny....a vobec sa mi nechce pokracovat v menovani tej hrozy 😠 )a mame babysitterku; je to Latinskoamericka "mama" z Ekvadoru (mam skusenost, ze z LA su zeny uzasne s detmi), je fantasticka!, pozorna, skusena, mila a najdolezitejsie Emilko ju ma velmi rad hned od prveho dna a ona jeho 😵

petuli80
7. bře 2011

Ahojte! 🙂 Díky za gratulace, chci vás aspoň krátce pozdravit, protože musím udělat něco na oběd atd., vypadá to u nás jak ještě nikdy 😀 O porodu se rozepíšu později, teď jen, že nakonec proběhl císař, pro který se mudry rozhodly v den, kdy jsem se dostavila na vyvolání... Jsem fakt ráda, že je to období 14 dnů, kdy jsem z každé kontroly v porodnici odcházela plná rozporuplných pocitů a všemožně se snažila porod vyvolat, za mnou, ke konci už to bylo celkem na hlavu. Ale hlavní je, že je Am. zdravá, já mám mlíko (i když se asi v bazaru poohlídnu po pár párech nových bradavek 😖 ) a jsme doma (po skoro týdnu v porodnici).

@abra, s tou sms je to v pohodě, myslím, že už se to srovnalo a odstříkávat nemusím. Občas ještě zchladím a s množstvím mlíka je to v poho, každopádně moc děkuju za tu možnost 😉

betelgeuzz
7. bře 2011

@petuli80 Moc gratuluji, i když to nevyšlo, jak sis přála. Ty pocity před porodem chápu, člověk se snaží udělat všechno možné, aby porod proběhl podle představ, ale miminko má svoji hlavu 😒 Ale už je to všechno za vámi, hlavně, ať jste obě zdravé. A jak to u vás vypadá vůbec neřeš, teď odpočívej a užívej si Amálky. 🙂

@luthien.k no ignorovat by se nové poznatky neměly, ale zase skákat z jednoho extrému do druhého, jen proto, že na to vyšla nová studie, mi taky nepříjde zrovna OK. Obzvlášť když člověk ví, jak ty studie často probíhají 😒

aemmi
7. bře 2011

@petuli80 Taky se přidávám a moc gratuluju, hlavní, že je malá v pořádku a že můžeš kojit 🙂 t

alpiinka
7. bře 2011

@petuli80 taktiez vam velmi gratulujem a tesim sa, ze uz je drobcek s vami 😵 a ako prisla na svet neni az take podstatne, hlavne, ze ste v poriadku!

butt
7. bře 2011

@petuli80 peto gratuluju moc 😵 a z cisare si nic nedelej a jestli prijdou pocity viny, zes nerodila prirozene, tak je rychle zazen 😉

damy a k tomu jidlu, konkretne k vajickam, to se ma davat i bilek? 😕

@luthien.k ja mam takovyho brachu a kdyz o nem mluvim a potrebuju specifikovat, ze mame jen mamku spolecnou, tak rikam, ze je polorodej, aby v tom nebyl zmatek 😀

abra
autor
7. bře 2011

teda ale s tim kvantem prispevku, to je mazec, ja to nestihla vubec docist. K tem dortum, fik mela taky klasickej dort, piskotak s maslovym kremem, ale dostala jenom kousek na ochutnani, nechavala sem ho delat v cukrarne, kde pouzivaj maslo a cerstvy vejce, kdyz uz sem domaci udelat nemohla... Ja myslim, ze hodne lidi jenom ty decka foti u tech dortu ne? Fakt nevim, koho by napadlo dat decku marcipan, mozna jim pak dali jenom ten piskot, ale snad ne marcipan, i kdyz teda dost pochybuju, ze se vazne jedna o marcipan z mandlli, to snad uz dela jenom par vyvolenych cukraren a marcipanovi fanatici jako ja 😀

@juju nahodou s filipinkama zkusenosti nemas? Mam nabidku na hlidani od filipinky, rozhoduju se mezi ni a fr. mluvici ceskou. Hledam vypomoc s hlidanim na 3 hodky tydne, zacinam byt hodne nervozni, podrazdena a ty bolesti vseho me dost nici, takze si prestavam hrat na hrdinu, co vsecko zvladne 😅

@petuli80 peti, fakt jeste jednou moc promin, kdyz budes jeste neco potrebovat, tak radsi zavolej, to je jistejsi 😉 Doufam, ze se doma mate obe dobre a a. je spokojeny a hodny miminko 😉 Jestli budes mit cas,posli me fotky na maila, su hrozne zvedava 😀

@luthien.k info z patecniho vysetreni na koznim - prej fakt AE 😒 😒 😒 melas pravdu ☹ zitra jdu na alergo, uvidime, jestli bude delat nabery nebo az na podzim (za me by bylo lepsi az na podzim, ale uvidim)

juju
7. bře 2011

@petuli80 gratulujem a nech ste najma zdrave
na bradavky od Medely PURELAN http://www.medela.cz/produkty/purelan.php (to vacsie balenie, lebo to male je fakt minibalenie), mne pomohol ihned (za 1 den boli ako nove 😀 ), skus niekde pokukat alebo objednat v lekarni, je to prirodny pripravok - cisty lanolin a zazracne hoji 😉 a meno Amalka je uzasne, je to moje oblubene pre dievcatko, tak mozno v buducnosti 😉 a ja chcem tiez foto 😉

@abra v BE su v trende tiez vlemi filipinky, ja osobne s nimi nemam skusenost, ale moje 3 ex kolegyne maju vsetko filipincanky a su s nimi velmi spokojne, takze podla toho by som odporucila 😉

petuli80
7. bře 2011

Tak jsem zvládla uvařit polívku a dát si sprchu a když vytáhnu prádlo z pračky, než se malá vzbudí, budu svým vlastním hrdinou dne 😀
Ještě jednou vám děkuju 😵 @juju fakt za jeden den? Tak to jdu do toho 😵 Mazala jsem od začátku mastičkou od eone, pak i bepanthenem a kalciovkou 😖 , mám nachystaný vložky z hedvábí, co taky hojí, ale zatím spíš dráždí, takže kdybyste mě teď viděly, jak tu sedím - hotová sodoma gomora 😀 Jedna už je jakžtakž, ale do druhé jsem se ještě v porodnici majzla hadicí od sprchy 😖 a ta se nechce zahojit.
Amálku vybral manžel, nám se taky strašně líbí 😵 A v porodnici měla velkej úspěch, byla tam hned známá 😉

@abra, fakt v pohodě, a příště budu volat 🙂 Já to tady asi nestihnu dočíst, co se všechno stalo? Jste s rodinkou v pohodě? A bolesti? Taky písni, až budeš mít chvilku, já zatím nevím, kdy budu mít dost odvahy vyjít s malou ven a stejně to do města ještě nevidím, ale tak za 14 dní, 3 týdny by možná nějakej obídek šel, co myslíš? 🙂

erinka83
7. bře 2011

@petuli80 Malá je krásná, moc gratuluju 😵 😵 😵 na porod snad brzy zapomeneš a budeš vzpomínat jen na to hezké 🙂
Au au, bolavé bradavky mám ale v paměti furt ☹ předpokládám, že u PC je větráš, když píšeš o sodomě 😀 To pomáhá hodně...

jasekd
7. bře 2011

@petuli80 Krasna 🙂 Porod sice nic moc, ale lepsi, nez kdyby se to nejak akutne pokazilo. At se ti to dobre hoji! Ty bradavky, to je hruza, ale ono to prejde i samo bez masticek, takze kdyby nahodou nezabral ten tip od Juju, tak "vydrz Prtka vydrz", boli to asi kazdou. spolubydl. v porodnici skucela a ja v pohode, jsem si rikala, co furt ma, no a doma to zaclo 😝 To vetrani pomaha, ale taky jsem si pripadala divne, celkove ten zacatek takovej divnej, mastny vlasy, sprchu bys mela co nejcasteji a nestihas, kozy furt venku, pripadala jsem si jak africka domorodka 😀

luthien.k
7. bře 2011

@petuli80, Amálka je nádherná 😵 , ještě jednou moc moc gratuluju!
S bradavkama radí holky dobře, větrat, větrat, mazat (máš ragády? - jestli jo, tak pozor na kvasinky, fakt je dobrý je větrat co nejvíc, aby se v tom teple, vlhku nějaká neusadila a kdyby ano - pálivá, řezavá bolest - tak vyhlásit fialovou genciánovou válku 🙂) a hlavně to přežít 🙂 Já jsem se zezačátku cítila taky divně, nemohla jsem sedět ani dýl chodit díky porodním poraněním, každou volnou chvilku trávila ve sprše a chladila "spodek", prsa taky pořád venku... 😀
Jinak hedvábný vložky jsem taky měla - asi jednou na sobě... Vůbec mi to nevyhovovalo.

luthien.k
7. bře 2011

@betelgeuzz, s tím skákáním z extrému do extrému je to těžký, já hodně věřím dr. Fuchsovi, protože on je fakt třída v tomto oboru (což se o 90% dalších alergologů bohužel na základě zkušeností maminek i mé vlastní říct nedá), takže co on vezme za své, tak tomu já věřím.

@abra, no, pro mě žádná novinka ta vaše "diagnóza"... 😉 Tak holt malá patří mezi 40% "vyvolené" populace, co se dá dělat. A jak to vypadá, lepší po té bezmléčné/bezsójové dietě? Co bude na alergu jsem zvědavá, na potravinové alergeny je lepší udělat odběry spíš dřív než později, později mají tendenci vyhasínat, ale do té doby je třeba je vychytat a držet dietu. Ale to se dá i bez odběrů...

luthien.k
7. bře 2011

@butt, jo, to zavádění se týká i bílku. Ono to dodnes bylo stejně na hlavu postavené - nejčastější alergen je kravské mléko, přesto se UM dává od narození, jogurty od 8. měsíce - bílek je až na druhém nebo třetím místě a byl odsunut až po roce... To podlě mě nemá logiku...

alpiinka
7. bře 2011

@petuli80 Amalka je nadherna 🙂 podla toho, co pocuvam, tak tie bolave bradavky su velmi bezne...moja kolegyna mi vravela, ze ona prve dni doma po porode chodila hola 😀 prsia ani chytit, co boli take bolave a dole takisto nic nezniesla, tak sa vacsinu dna vetrala cela...ale v marci este nic moc...jedine, ze by ste poriadne zakurili 😀

alpiinka
7. bře 2011

@juju tak zazracna masticka ulozena 😉 nastastie sa da dostat aj tu v irsku...ja mam tiez hodvabne vlozky nachystane, ale ako vidim, az taky velky uspech nemaju 😒

betelgeuzz
7. bře 2011

@alpiinka bodejť by to nebylo běžné, když ti celý život na bradavku občas šáhne max nějaký chlap a najednou je mimino zpracovává několikrát denně 😀

Na ty počátky si taky vzpomínám, tričko za krkem a prsa furt venku 😀 Furt jsem vymýšlela, který mastičky pořídit, ale u mě to nakonec byl syndrom bílé bradavky a na to žádná mastička nezabírá 😒

alpiinka
7. bře 2011

@betelgeuzz noooo, pravda pravduca...mam sa naco tesit, moj m miluje mlieko a uz sa tesi, ako si aj on cucne 😕 😀 😀 pomooooc...ozaj, dostala som radu, ze nech mam nachystanu aj kapustu, ale ak si dobre pamatam, tak to neni na bradavky, ale na celkovo bolave prsia...skusali ste niekto??

betelgeuzz
7. bře 2011

@alpiinka nezkusila jsem, ale holky se stejným termínem ano. Používají se list, když to vypadá na zánět. V počátcích by to mělo rozehnat.

butt
7. bře 2011

@abra jak luth verim vsechno, tak tentokrat me mrzi, ze mela pravdu s tim ae u vas ☹

@luthien.k hmmm zajimavy s tim bilkem, tak ho teda taky zavedu..akorat to muze snist cely vejce v jeden den? 😕

@petuli80 amalka je opravud moc krasna holcicka 😵 a tak me napadlo, ze kdyz bys chtela nekdy partaka s kocarem na prochazku, tak se ozvi, dojela bych za tebou ten kousek 🙂

abra
autor
7. bře 2011

@petuli80 jeee, mimincacek malinkej, kraaasna 🙂 🙂 hele, odpocivej, nabirej sily a jak se budes citit fit, tak na obidek rada zajdu 😉
@juju tak kdyz nevyjde ta prvni favoritka, tak zkusim fili a uvidime 🙂

@luthien.k jj, lepsi to urco je, ekzem zklidnenej, uplne bledej, na doleceni mam nejakou mast z kozniho, ale ted sem zapomela a dala male svetr z pleteniny (nojo, blbec sem no) a zas se ji to rozdrazdilo.

butt
7. bře 2011

@luthien.k nejak mi to porad vrta hlavou, protoze teda podle techto nejnovejsich trendu by vlastne nemelo smysl zadnou potravinu odsouvat az po roce, kdyz se doted jeji podani oddalovalo kvuli tomu, ze to je castej alergen.takze treba jahody, rajcata (ty se podle me taky davaly pozdeji kvuli alergiim, pokud se nepletu?) soja... tohle vsechno bych male uz mohla davat?(nerikam, ze ji poletim kupovat soucasnyy umely jahody, ale jde mi o princip 🙂 ) a jediny nevhodny potraviny do roka by zustaly ty, kt jsou nevhodny z nejakyho jinyho duovdu, jako napr. tvaroh kvuli mnozstvi bilkovin... ja tak nejak doted resila jen lepek a bkm 😅

juju
7. bře 2011

@jasekd 😀 😀 😀 no asi v kazdej domacnosti nachvilu nastane cas africkej domorodkyne - mne kolegyna tiez ked som bola tehu vravela, ze polonaha chodila po byte a vetrala a byvali vtedy u nej rodicia a som sa divila, ci sa nehanbila pred otcom. No a ked som ja polonaha behala doma pred tatinom (podotykam, kym som neobjavila zazracnu, ozaj zazracnu Medelu purelan) tak mi to prislo take prirodzene 😀

je asi dobre sa pripravit na kojenie a to: elektrickou dvojitou odsavackou a medela mastickou, plus vybavou ako dokrmovat dieta ked sa este samo poriadne nenaje takym nastrojom aby malo stale sancu sa chytit na bradavku (Medela ma rozne druhy, ja som pouzivla klasicku kojenecku lyzicku 😅 ), plus telefonne cislo laktacnej poradkyne - moje 4 najuzitocnejsie veci po porode, plus mamina a masticka od Weledy, ktorou som si mazala moju dlhokansku jazvu tam dole - taka bielo oranzova, myslim, ze nechtikova

baby ak budete mat problem s prisatim, piste dam tip na prisatie, ktore u nas zabralo a butt s nim tiez bola celkom spokojna

ku kapustovemu listu ja som ho pouzivala ked som prestala kojit a mala som tvrde prsia ako skala, tak som si ich obalila kapustou a uvolnili sa mi, tak neviem, ci to nemoze sposobovat aj znizenie laktacie, alebo len to uvolnilo zatvrdnutie 😕

@petuli80 Amalka je naozaj taka mal krasna vila Amalka

btw ono je normalka ze spociatku su problemy s bradavkami, lebo bradavky nie su zvyknute na tolke "pouzivanie", na vlhkost, navyse sliny nie su len cista voda ale maju aj nejake bakterie, ale ono si zvyknu, len sa o ne treba starat; ja som nemala problem s bradavkami potom uz vobec a predisla som tomu aj tak, ze som si ich neumyvala po a pred kazdym kojenim, tym sa zase len nadbytocne drazdia (to ja niesom ziadne prasa, skor opak) ale 2 krat za den som si ich umyla - BEZ mydla, menila podprsenku kazdy den alebo bavlnene vlozky do nej a po kojeni, ked uz neboli popraskane, som si vytlacila trochu mlieka a pomazala bradavku a to som kojila kazde 2-3 hodiny pocas celych 5 mesiacov

sorry za kojenecky elaborat, ale kedze som sa s tym natrapila, tak mam pocit, ze mam sa podelit s dobrymi tipmi a ulahcit situaciu inym 😉