Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

estrellita
20. bře 2011

@jasekd ja vim, ale i tak me to zaskocilo, ja bych chtela jit zlatou stredni cestou, a bohuzel se nelze spolehat na to, ze kdyz je neco od 4, mesice, ze je to co se slozeni tyce, uplne v pohode.

betelgeuzz
20. bře 2011

@estrellita přesně, tím nápisem od 4 měsíců se nedá řídit. Já mám dobrou zkušenost se skleničkama babylove a alnatura z DM. Jsou v bio kvalitě a to složení je většinou OK i podle věku. U hippu jsem našla sůl snad od 5 měsíců 😠 Většinou taky doma vařím, skleničku mám doma v zásobě pro strýčka příhodu, nebo na cesty. A taky jsem doma začla nejdřív s mrkví, jenom jsem to pomačkala lžičkou, jak se teď doporučuje a vůbec nebyla ochotná jíst. Po tom, co jsem asi 3 dny vařila tu trošku mrkve, jsem zkusila skleničku a ona to najednou baštila. Prostě to potřebovala mít namixovaný a hodně tekutý, jako v té skleničce.

juju
20. bře 2011

baby, novy trend je davat vsetko uz pred rokom 😉 ale samoska s vynimkou soli, cukru a pod sajrajtov, no a s ohladom na zdravie dietata, co pri jasekd plati dvojnasobne; ja som dala malemu vcera a dnes jahody (zacali u ns predavat tuzemske cerstve, ziadna umelina) a ide sa za nimi zabit 😀 reakcia ziadna 😵 ono tie Hipp a ostatne vyzivy sa predavaju po celej Europe, takze oni neberu ohlad na to co sa moze na SK/CZ ale su podla ich receptur (samoska curok by tam nemali davat 😝)

@jasekd ty ako lekarka a este myslim, ze tu jednu mame, co by ste poradili na hormonalne vykyvy / opat mam akne a ide ma z toho porazit 😠

andelka
20. bře 2011

@estrellita My jsme začínali s mrkvičkou Alnatura, byla výborná 🙂 A teda když kupuju skleničky, tak čtu složení vždycky, to pak hodinu stojím u regálu jak pako. Ale opravdu v některých jsou věci, co mu nechci dávat, hlavně musím číst složení Hippu a Sunárku, a Hami tam mívá taky kraviny a Hamánek zas často rajčatový protlak. Sušenky jsem ještě neobjevila žádné kkteré by se mi složením zamlouvaly. Ovocné se kupujou líp, tam si hlídám hlavně cukr a modifikované škroby.
Jo a Moje první kaše Nestlé byla Danečkova první mléčná. V těch mléčných je UM (i to je na bázi sušeného odstředěného), lepek se může od 6měsíců. 😉

Teď se pořádná zelenina fakt nedá moc koupit, tak skleničky kupuju docela dost, mám to tak 50:50 vařené a kupované. Ale mám radost, od jara jsme v bioklubu, tak budem mít bioovoce a zeleninku🙂

estrellita
20. bře 2011

@andelka tak to je fajn, ze je to UM mleko, ja jsem to dal nestudovala, jen jsem koukala na nazvy, protoze kasi jeste nechci davat 🙂
lepek dame az treba mesic po prikrmech, nebo jsem to tak aspon planovala. Jsem cetla, ze by mel byt zaveden mezi 4.az 6. mesici pri kojeni, coz mi i tak pocitove projde stane brzy.

estrellita
20. bře 2011

@betelgeuzz a kdyz jsi ji pak domaci rozmixovala, tak uz si to dala? 🙂

estrellita
20. bře 2011

@andelka biobedynky jsou fajn 🙂

andelka
20. bře 2011

@estrellita mně to taky přišlo brzy, po roce zas pozdě, tak jsem začala s lepkem v 8měsíci 😅
No jsem zvědavá, příští týden by měly přijít bližší informace k nové sezoně 🙂

betelgeuzz
20. bře 2011

@estrellita jo, pak už to jedla.

butt
20. bře 2011

k zavadeni lepku, ale plati to i vajicku, bkm, ... posledni vyzkumy ukazuji, ze kolem sestyho mesice deti maji obdobi, kdy prijimaji novy potraviny bez problemu za svy.kdyz se tyto "rizikovy" potraviny zavadi pozdeji po tomto obdobi, tak uz to decko bere jako cizi latku a je vetsi pravdepodobnot, ze vznikne alergie...proto tyhle doporuceni 🙂 ono z toho vlastne vyplyva, ze clovek udela spis "chybu", kdyz to zavede pozdeji...ale taky jsem male nenarvala vsechno hned..lepek a jogurt cca v sedmi mesisich, k bilku jsme se jeste nedostaly...

butt
20. bře 2011

teda nechci se fusovat do remesla luth 😀 ale kdyz tu dosla na to rada, ze vam prijde lepek davat v pul roce brzo, tak jsem si rekla, ze pripomenu, co stejne vsechny uz vite 😀 (ach jo aneb prokrastinace od uceni 😀 )

betelgeuzz
20. bře 2011

@butt no já radši počkám, až tyhle nenovější výzkumy vyzkouší na svých dětech jiní, než já a radši se budu držet toho osvědčeného 😉

jasekd
20. bře 2011

@juju Ja jsem ale zubar, takze s timhle ti fakt neporadim, sorry... Co se tyka jahod, byla to jedna z mala potravin, na ktere Martin reagoval vyrazkou jeste skrz matersky mliko, takze budem zkouset opatrne zas v lete, to jsou i dobry, tady o kloudny jahody v zime nezavadis, aspon ne v kramech, co tu mam k dispozici ja. Snad to pujde, protoze treba rybiz nebude smet, a ten mame zrovna na chalupe 😠
@betelgeuzz Ja to taky mixovala, a dost dlouho, ty rady, jak se to ma jen rozmackat, no to by se nenajedl, hodne tekuty zase zvracel, kazde dite je jine, ale podle me neni nic spatnyho na zacatku mixovat 🙂 Jinak obedy ted uz ji jen nahrubo rozmackany a v pohode, uzuzla si banan nebo davam platky, kousek chleba, krupku, ale nastrouhane jablicko nebo hruska, to je zvraceni skoro jiste, a delam to najemno, ale asi mu to nechutna, tak dela divadlo a pak se skutecne poblije 😠

estrellita
20. bře 2011

@andelka tak presne tahle stredni cesta se mi zda nejlepsi, tak uvidie, jak nam to vvyjde a kdy se k tomu odhodlam🙂

butt
20. bře 2011

@betelgeuzz vsak jasne, kazda to delame podle svyho nejlepsiho vedomi s svedomi 🙂

jasekd
21. bře 2011

Holky, je ananas alergen? Mame doma cerstvej, ono je to takove ostre, ale kdybych to povarila?

jasekd
21. bře 2011

Jo a jeste 😉 Chci se ujistit, ze ten malinik. caj skutecne nepomuze k predcas. porodu? Mam ho doma, i seminko, ale ted mi hrozi ten cisar. Sama nepoznam, jestli se mimco otocilo, kontrola az ve stredu. Ale kdyby se nahodou otocila, tak zas chci bejt pripravena 🙂 Cili nejvyssi cas zacit. A mam jeste homeo Arnica Montana, kdy zacit? Na co presne jsou? Zase jestli se neotocila, tak se nechci rozrodit driv a jet narychlo, radsi bych kdyztak ten planovanej.

luthien.k
21. bře 2011

Ahojky holky, koukám, že se tu pořád řeší první papání 🙂 Všechno už tu padlo, nemám co dodat, ono je to fakt na každém, co si z těch postupů vybere.
@jasekd: Ananas - čtu tu v chytré knize (a přepisuju vlastními slovy): ananas obsahuje vysoce alergizující bílkovinný enzym bromelain, vykazuje zkříženou reaktivitu s příbuznými enzymy (kiwi, papája, fíky a sója). Navíc může působit i dráždivě (podobně jako přezrálé jahody, rajčata apod. - dělá se z toho kopřivka).
Doporučuje se tepelná úprava.

jasekd
21. bře 2011

@luthien.k Fuj, tak to mu nedam, ani tepelne upravene 😝 Diky moc. Manzel ho ma rad, ji i syrovej, ja az tak ne, drazdi to jazyk, leze do zubu, ale grilovanej je super. A kdyz se nam blizi ten porod, na druhej dotaz mi nahodou neporadis? Ja myslim, ze by se nemelo nic stat, ale radsi se ptam...

juju
21. bře 2011

@jasekd no aj zubar by sa hodil 😀

ja som malemu dala uz aj ananas a tiez mu velmi chutil ale povareny-ja musim trosku experimentovat sovocim,lebo banan mu kazdy den davat nemozem a jablka a hrusky nechce-jedine s 1dc medu a tomu sa snazim vyhybat. Ananas je velmi sladky, takze deti ho maju radi

@estrellita zatial som nestretla mamku, ktora by len pofuckala prvy prikrm a male by jej to zbastilo. Mojho nadrapovalo na zvracanie a akonahle som to dohladka pomixovala zjedol 200ML!!! teraz uz basti nakrajane jedlo alebo pomixovane na velke kusky, takze sa nemusis bat, ze by ti male nejedlo ak mu dohladka na zaciatku pomixujes (jedine comu by som sa vyhybala je podavat stravu -okrem UM a tekutin, cez flasku lebo potom si deti zakoduju ze tam maju aj jedlo)

baby ktore ste davali uz syr detom, ktore odporucujete na zaciatok s nizkym obsahom soli?

jasekd
21. bře 2011

@juju Tak mozna kousek povarim, uvidim i podle toho, jak moc bude tenhle kousek vadit mne, ono asi dost zalezi na tom, jak je to zrale. Jabka a hrusky u nas zadna slava, nastrouhane ho natahuje, ale obcas mu to dam, at se uci. Nekdy to povarim a udelam presnidavku. To ji lip. Jinak ma hodne banan a ten rozmackam v mrkvove stave (bio z Intersparu, je to jen cista mrkev bez citronu, kterej je jinak ve vsech stavach, co jsem videla treba v Albertu). Mam ji zamrazenou v kostickach a taky jabkovou (kdyz sleju ty vareny jabka, tak to taky zamrazim) a sladkej meloun, kterej samotnej odmital jist, tak ma aspon nejaky tekutiny a nezacpe se jen bananem. Syr jsem zkousela Lucinu, ale jen omatlat chleba, snedl par kosticek. Rozpatlala jsem trochu te Luciny s nastrouhanou mrkvi. Mel toho jen malinko, ale asi tim casem zacnu. Slozeni je mliko, tvaroh, ml. kultury, sul. Kolik je te soli, bohuzel nepisou. Je to na zpusob Gervais, ale v tom jsou nejake skroby a stabilizatory myslim, proto jsem vzala tu Lucinu, ale zatim to byla jen zkouska a mel to jednou, tady se doporucuje tvaroh urcite az po roce, to same sul, navic M. ma tu ledvinu, tak musim byt opatrna, i kdyz podle doktoru by mela fungovat normalne, ale izotop. vysetreni nemel, tak mam prece jen respekt a hlidam ho. Spis jsem zkusila do neceho schovat tu syrovou mrkev, jinak by mi ji nejedl. On syrovou zeleninu nechce, i salat. okurku najemno nastrouhanou mi vyblil, a s Lucinou to spolkl.

alpiinka
21. bře 2011

vidim, ze sa tu diskutovalo o presune...pokial by ste isli, ja by som sa presunula s vami 😉 , ale tiez by som bola radsej, keby sme zostali tu a verejne...beriem to podla seba, citala som vas este ked sme sa len snazili a aj ked som bola v tehu, som sa k vam priznala az v nejakom 4. mesiaci...myslim, ze zrovna tato diskusia dava vela informacii aj mamickam, kt. sem neprispievaju...ani ja neprispievam vela, kedze hlavne nacerpavam informacie a chodim k vam po radu...predsa len skusenosti s baby mi este chybaju, aj ked uz nie dlho 😵

juju
21. bře 2011

@jasekd to s tou oblickou chapem, ze musis byt extremne opatrna, to su priserne tazke ochorenia 😔

ja by som mu chcela skusit dat trosku syra, ale vaham aky, aby tam bolo co najmenej soli. Tu nastastie vsade uvadzaju kolko NaCl syr obsahuje (vacsinou je to 1,5g na 100g) ale bio syr sa vacsinou predava cerstvy a tam sa k baleniu nedostanem, tak stale rozmyslam co s tym...

inak tu su citrus plody a paradajky v poho davat od 4m pri UM a 6m pri kojeni ale napr jahody az od roka! takze ja si fakt mozem vyberta co kedy 😀 😀 ale vacsinou sa riadim podla pocitu, co by uz mohol a dostupnosti vhodnej kvality plodu.Paradajku som mu este nedavala lebo este nepredavaju cerstve ale len zimne umeliny 😖

ozaj dlho sa tu neukazala petuli a herminka, dufam, ze nie su aj oni bloknute. Verim, ze sa coskoro dostanu do harmonie so svojimi babatkami a sem tam poinformuju ako sa maju 😵 a vlastne aj abra sa odmlcala, zeby uz rodila? 😕

som uvazovala, ze ten presun, by umoznil charleeene znova sa zapojit do diskusie ak ma niekto nanu kontakt aby ju informoval ale vela z vas pre proti, takze asi nic z toho

andelka
21. bře 2011

@juju herminka není bloklá, ale zaměstnává ji hodně malej 😉 na chaarleene kontakt mám, kdyby se tu něco upeklo, dala bych jí echo. 🙂 My už jsme kvůli ní jednu diskuzi přestěhovaly.
Já taky dávám dost podle pocitu, rajčata teď ne, maximálně když ej ve složení rajčatový protlak, tak už jsem ho po ukonč. 10.měs dala. Na citrusy se teda necítím. Jahody zkusí až budeme mít na zahrádce. 🙂 O sýru zatím neuvažuju, tak daleko s příkrmy není, aby uměl něco kousat, spíš bych mu až bude po roce trochu více přecházet na normální stravu, nechala nějaký zapéct třeba v těstovinách se zeleninou. Ale taky nevim jaký.
Nicméně už se hrudkami a kousky nedusí, tak brzo začnem s nácvikem ukusování a kousání 🙂

jasekd
21. bře 2011

@juju Ta jeho ledvina nakonec nevypada vubec spatne, na to, ze ma vesikoureteralni reflux IV. stupne, cili skoro nejhorsi mozny, tak ta ledvina na to nereaguje nejak negativne, coz se vsichni divi a proto zatim jsme jen na ATB a ne operovany. V podstate se ta ledvina dle UZ dostava k norme, takze predpokladaji, ze je i normalne funkcni, ale to vysetreni asi budou delat, taky podle toho, jak dopadne opakovany vysetreni na reflux. Cili Martin na tom je ted docela slusne a jeho samotneho to nijak neomezuje 🙂
@andelka Ja budu za chvili asi taky "blokla" tema dvema detma 😀 Jestli cisar, tak mam posl. 14 dnu relat. klidu 😝

betelgeuzz
22. bře 2011

od kdy byste použily pro dítě sojovou omáčku? Hledám teď recept na zítra a právě se mi líbí recept, kde zrovna je. Vím, že v Sama doma vaří jeden kuchař, co vaří hodně zdravě a používá ji, že ta kvalitní je jenom ze soji, ale právě nevím, od kdy se dá.

betelgeuzz
22. bře 2011

teď se dívám, že na kojeni.net píšou soju od 1 roku, tak ve formě té omáčky by to problém být neměl, ne?

estrellita
22. bře 2011

@betelgeuzz a co budes varit?
asi ne, ale to kdyz tak napisou jine.

co se tyce soji, tak jsem cetla, ze jako takova neni uplne idealni jidlo, protoze pri preprave hrozne rychle a jednoduse chyta plisne a oni to pak jen oskrabou, odriznou, a prodavaji dal 😝

luthien.k
23. bře 2011

@betelgeuzz, já myslím, že u sójovky je hlavní problém její velká slanost... Pokud teda nevadí jako alergen.

@jasekd, tak jak se cítíš? Jak vidíš podle času, kdy píšu, tak já nějak nemůžu spát 😅 Chtěla jsem se zeptat, kdy rostou dítěti stoličky - pětky? Tobíkovi se už prořezaly komplet zuby po čtyřky (naposledy trojky dole - čerstvě), ale pořád si šátrá prstíkama hodně dozadu, podívat mě nenechá, ale na pohmat mám pocit (pokud mě teda zrovna nerafne 😀 ), že tam jsou bouličky, ale nějak se mi to nezdá... Mohla bych si to vygooglit, ale Ty mi to jistě řekneš, jestli to je nesmysl nebo není 🙂

juju
23. bře 2011

mna by tiez zaujimali zubky...odkedy by sa mala pouzivat zubna pasta? vcera som bola s malym v poradni a tam mi povedali, aby som mu dala malu dobku, zeto nevadi ked to zje, ale mne sa to nezda -tu ale velmi dbaju o chrup kedze tu je to sialene drahe a vela plati pacient 😒

butt...k tym vyrazkam okolo pusy, malemu sa opat vyhodili, lebo teraz len do vsetkeho hryzie a slinta jak besny...lekarka sa na to pozerala apovedala ze to je jednoznacen zo slinamam mu okolo pusy len dat hrubu vrstvu kremu aby sa chranila pokozka a nereagovala tak na sliny, takze mala ma asi to iste 😉

a este k refluxu u starsich babatiek-existuje nejaka komplexna strasnka kde by boli rady ako na to a pripadne aj nejakadieta? ja som patrala ale som nic nenasla - jedine, zesa velmi odporuca kamilkovy caj (luth ty toto necitaj 😀 😀 )