Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

juju
31. kvě 2010

luth, moj manzel si chvali salviu od Weledy, ja som nepotivy tip, takze co som vyskusala bio gulicku od LÓccitane, tak mozem doporucit.

malemu sa zapalilo ocko - co s tym? kdesi som citala ze kvapku materskeho mlieka? nezalepi sa mu tym ocko?

betelgeuzz
1. čer 2010

Juju, ano, používá se mateřské mléko. Nebo také odvar ze světlíku lékařského.

josefka
1. čer 2010

butt, no ted uz ne, protoze jsem si vydupala, ze se mi to nelibi .... ale bracha je vecne blb 😀 😀 😀 ..... mamka to rika s laskou, ona je trochu jako dlazdic 😀 .... ale ja za brachu bojuju, aby mu to nerikala. Ja totiz verim v to, ze kdyz nekomu rikas neco negativniho, tak tomu nakonec ten clovek zacne verit .... takze kdyz diteti tvrdis, ze je blb (i kdyz v dobrem a s laskou), tak to dite tomu zacne verit a muze se mu to projevit na sebevedomi a je fakt, ze bracha ho moc nepobral ☹. Me treba nasi vzdycky rikali, at nezpivam, ze krakoram jak vrana a ja se opravdu strasne stydim otevrit pusu na zpev ..... takze tak.

luthien.k
1. čer 2010

josefka, tak to je asi pravda, já malému taky něžně říkám troubíku a tak a asi bych neměla 😅

Jinak děkuju všem za tipy na ten deodorant, zkusím asi ten kamenec a tu šalvěj od alverde a uvidíme 🙂

erinka83
1. čer 2010

Jako mně to taky ujede a Barunu i horší věci už jsem taky použila, ale jen ve vzteku a pak mě to strašně mrzí... a jak říká Josefka, i když by se "ty můj malej blbečku" vyslovovalo s láskou, podle mě to není OK, taky myslím, že to děcko přijme za svý....

betelgeuzz
1. čer 2010

Tak to já ve vzteku spíš zvýším hlas, než bych používala nadávky. A taky se mi nelíbí používat nadávky, i když s láskou. To pak spěje k tomu, jak se dnešní děvčata oslovuji pi.o a berou to jako kamarádské oslovení. Mě tak někdo oslovit, tak už se s ním asi nebaví. Ani se mi nelíbí, jak se na některých diskuzích používá oslovení pipko. Ale někomu to asi připadá vtipné. 😒

chaarleene
1. čer 2010

no, já když se fakt naštvu (ovšem jak se dá naštvat na dvouměsíční dítě, že 😅), tak ji oslovím přísně jménem - ne zdrobnělinou 😀 to je asi tak všechno, maximálně jí řeknu, že je makulín, když se vykadí do plíny 5 minut poté, co byla na nočníku 😀 u nás doma se taky nikdy nadávkama neříkalo, asi nejhorší bylo, že je někdo "hajzlík" (ale to muselo být něčím zasloužené), jinak třeba když člověk něco pokazil nebo tak, tak byl truhlík nebo makulín 🙂

betelgeuzz
1. čer 2010

Charleene, tak tomu se taky snažím vyhnout, tomu nezdrobnělému jménu. Dítě pak příjde do školy, kde učitelky často oslovují nezdrobněle a bude mít pocit, že se na něj někdo zlobí. Tak to má třeba moje ségra. Já použivám i nezdrobnělou formu v běžných situacích.
Při pokaděné plíně je malá Mr. Smra´dulíny http://www.ponozkypanasemtamtuka.cz/index2.php (je to písnička 21) 🙂

halintoa
1. čer 2010

K nezdrobneným menám dodám len toľko, že som vééľmi dlho nemala rada svoju tetu, ktorá ma ako jediná volala Zuzana a nie Zuzka 😝 ... Proste som mala z toho pocit, že ma nemusí. Nadávky sa u nás doma tiež nikdy nepoužívali (myslím od rodičov, so súrodencami sme sa oslovovali všelijak 😀 ) a tatinko si časom odvykol oslovovať ma ježibaba a sestru "prdítko 😀 ", lebo sme na to boli alergické :-P.

josefka
1. čer 2010

makulin je pekny, to si musim pamatovat 😀

chaarleene
1. čer 2010

josefko, to je taťkův výraz 🙂 a přijde mi to takový hezký 😵

ale ono to asi není potřeba s těmi osloveními brát až tak vážně, mně babička odmala oslovuje "ty děvko moje malá" a navzdory tomu vedu počestný život 😀

luthien.k
1. čer 2010

Když jsem byla s kamarádkou u její babičky na Slovensku, tak nám taky říkala děvky, ale asi to má význam jako děvčata, ne? Nebo jako děvuchy? 😅 😀

Jinak mám doma kamenec a šalvěj s limetkou, tak jsem na to zvědavá 😉

halintoa
1. čer 2010

luthien: nebolo to dievky (dievčatá)? Lebo u nás výraz děvka neexistuje, to skôr pobehlica, šľapla, štetka, alebo k..va, takže to babička rozhodne nemyslela zle 😉

halintoa
1. čer 2010

Inak, mne teraz v tehu "funguje" deo gulička Alverde měsíčková, ale pred tehu nefungovala, to som sa spotila a páchla som ako chlap 😖 . Tak som zvedavá po pôrode, ešte tu mám dopoly načatý urtekram deo krystal eukalyptus, ten tiež pred tehu nič moc a teraz som neskúšala, uvidím potom čo miniem Alverde.
No, eko témy mám prelúskané, idem sa vzdelávať na prvé príkrmy, aby som vedela, čo v lete zavárať 😀.

luthien.k
1. čer 2010

halintoa, tak to asi bylo jak to píšeš 😅 Ale znělo to jako děvky, že to nemyslela zle, to vím určitě 🙂

Jinak v tématech o prvních příkrmech se možná někdy nebudeš stačit divit, co si tam maminy vzájemně radí, jako pribiňáka od osmého měsíce, od roku kravské mléko na pití apod. 😖 Já když jsem tam přišla, tak jsem raději zase rychle odešla, páč jsem tam působila jak červený hadr na býka například ohledně toho kravského mléka 😝

Jinak mně Alverde měsíčková kulička teda nefunguje, taky jí mám 😒

betelgeuzz
1. čer 2010

Halin, ty jsi teda v předstihu 😀 Já se začala o příkrmy zajímat až než jsem s nima začla. Ale máš pech. Hodilo by se, kdybych měla něco namraženo ze zahrádky 🙂 A v tom tématu jsem se taky někdy nestačila divit. 😒

erinka83
2. čer 2010

@betelgeuzz Bet, je fakt, že já doteď blbě nesu, když mi někde řekne nezdrobněle ☹ Ve škole jsem to jako chápala, ale když tak o mně mluví kámoška, tak se mi to fakt nelíbilo 😅 Asi bysme teda měli malé začít čas od času říkat Barboro, to jsme fakt ještě nepoužili....Ať z toho pak chudák nemá mindrák jako já 😀

betelgeuzz
2. čer 2010

Mně říkala nezdrobněle babička a ani mi to nepřišlo divný.

V tom mým včerejším příspěvku mělo být "máš recht" a né pech 😀 Se mi nějak pletou slova, nojo, vykojený mozek 😀

butt
2. čer 2010

teda holky, ze bych pod vasim vlivem male prestala rikat "nehezky" i kdyz "zlobi"? 🙂 diteti, kt z toho uz ma rozum, bych tak asi nerikala, ale prece jen si rikam, ze ona zatim vnima, jakym tonem na ni mluvim, ale nechape, ze ji rikam blbko, takz toho nemuze mit ujmu 🙂
jinak moje mamka mi rikala zdrobnelinama, i kdyz mi za neco nadavala 😀 mela jsem z toho vzdycky strasnou prcu 😀

josefka
2. čer 2010

butt, urcite mas pravdu, ze ona vnima ton, ne to co ji rikas za slova 🙂 ..... asi spis aby sis na to nezvykla a pak ji tak nerikala, az bude starsi .... za to bych se fakt primlouvala 😅
Ja svoje jmeno nikdy nemela rada tak, jak je napsane v kalendari a vzdycky jsem spatne nesla, kdyz mi tak nekdo rikal, mela jsem pocit, ze me nema rad ... tady v Irsku se mi to zacalo libit, ale oni to nesklonujou a to se mi libi.

halintoa
2. čer 2010

Hmm, tiež mám z niektorých rád zmiešané pocity a navyše ma odrádza strašné množstvo príspevkov 😅 . Je tu niekde iná téma, kde to rozoberajú trochu viac uvedomelé / informované prispievateľky? Alebo môžem dotazy na príkrmy hádzať sem? Prípadne oživím tému "Pouzivate na prve prikrmy BIO mrkvu..?" ?? 🙂

Bett: mne na tom vyjadrení hneď niečo nesedelo, už som si začínala myslieť, že češtinu zabúdam 😀 .

betelgeuzz
2. čer 2010

Halin, já myslím, že můžeš dát dotaz i sem, však to taky souvisí s biodítětem 🙂

herminka
2. čer 2010

Josefko, jmenujeme se stejně a taky to jméno vnímáme stejně. Na nezdrobnělý tvar jsem si začala zvykat vlastně až teď v práci (protože až tady mi tak začali říkat), a zpočátku mi dělalo problém uvědomit si, že to ti lidi nemyslí nijak zle 🙂 Ale přitom tatínek mě oslovoval taky vždycky nezdrobněle a od něj jsem to nebrala špatně. Blázen, no 😀

Halin, dávej dotazy ohledně příkrmů sem, aspoň to tu bude dohledatelné 😉

halintoa
2. čer 2010

OK 🙂 , tak pokiaľ by sa dalo, tak by som uvítala doporučenie, s ktorými potravinami kedy začať, napr. mrkva, zemiak od 6-ho mesiaca, jabĺčko od 7-ho... neviem, či nepíšem bludy, preto si pýtam radu 😀 . Chcela by som to mať pokope, aby som dávala skutočne len to, čo je pre dieťa vhodné a ľahko stráviteľné, napr. dnes som čítala v časopise Mama a ja, že obilniny zavádzame od 7-ho mesiaca a to obilnú kašu, múku v podobe bezvaječných cestovín (tzn. zrejme lepkovú pšeničnú :-P), najprv biele, neskôr celozrnné pečivo a chlieb. Po prvom roku môžeme chlieb na raňajky vymeniť za 25g ovsených vločiek... atď... Jednoducho sa mi to veľmi nezdá, najmä podľa príspevkov jozefky, ktorá sa tomu rozumie a lepok deťom neodporúča. Takže ak niekto bude mať čas a chuť, poteším sa radám, aj čiastkovým, potom to pokojne zosumarizujem 🙂 .

josefka
2. čer 2010

holky, ja jsem si udelala vytah od Forta ohledne prikrmu, takze kdo by ten souhr chtel, pisnete mi do IP emailove adresy.

Jinak ja bych s jablickama pockala, jsou trosku tezka na traveni .... zacala bych bataty, mrkvi, bramborem, mladou cuketou a bananem a avokadem a s timhle bych si na 2 - 3 mesice vystacila a pak bych zkusila jahly a pohanku a kolem 10 mesice bych zacala s jablickem. Lepek ja osobne dam az od 1 roku a spis bile nez celozrnne (paradoxne), to proto, ze male deti maji enzym, ktery travi jlepe jednoduche cukry (v bilem pecivu) nez slozene (celozrnne) a az do 3 let muze diteti to celozrnne pecivo zbytecne zatezovat traveni. Takze bych kombinovala bezlepkove s bilym (v malem mnozstvi).

betelgeuzz
2. čer 2010

Halin, takový pěkný souhrn příkrmů najdeš na www.kojeni.net, v sekci Zavádění příkrmů. Je to podle mě takový střední proud, který si můžeš ale upravit podle sebe. Ale od toho se dá odpíchnout.

Hermi, Josefko, taky se jmenuju stejně, jako vy 🙂

butt
2. čer 2010

josefko dekuji za upozorneni, budu na to myslet, abych ji nezpusobila moc trauma..teda jsem si jista, ze urcite spousti veci jako rodic pokazim, ale je dobry se snazit vyvarovat apson tomu, co si clovek uvedomi 😀

jinak jak jsem tu resila pripadnej porod KP, tak dnes jsme byli na kurzu v porodnici, kam pujdem a ja se te asistentky ptala, jak to je u nich s porodem, kdyz je mimino zadkem dolu..cekala jsem, ze mi rekne, ze v techto pripadech doporucujou cisare..ale ona mi rikala, ze to zalezi na rodicce, ze polohu KP povazuje za prirozenou, jen je min obvykla a ze je zbytecny z toho delat vedu..takze u nich, kdyz se rodicka takovyho porodu boji, tak jde na cisare, ze ju nenuti, aby rodila prirozene, a naopak, kdyz chce prirozene, tak ji to nerozmlouvaji 🙂 byla jsem tim prijemne prekvapena, nejak jsem mela zafixovany, ze ve vetsine porodnicich porody KP vaginalne moc radi nemaji..no tak ted uz jen odlozit ten strach, co z toho porodu mam a nebudu muset na cisare 😀 (ale porad doufam, ze se mala jeste otoci... 😅 )

halintoa
2. čer 2010

bet: práve som si odtiaľ dokončila výcuc ohľadom príkrmov do 1 roka 😀 , ale plánujem ho ako vravíš upravovať podľa Vašich a iných rád 🙂

butt: super, som rada, že Ťa upokojili, dobrý prístup nemocnice je dôležitý pre psychiku rodičky - teda u mňa určite 🙂 . Ja sa chystám rodiť v baby and mother friendly hospital, tak verím, že ten titul nemajú len tak, osobne tam idem pozrieť koncom tohto mesiaca. Rada by som rodila do vody ak to víde 🙂 🙂 . A strach z pôrodu nemaj, nejdeš do porodky trpieť, ideš tam pre miminko a to je predsa radostná udalosť, nie stresujúca 😉 . (Aspoň zatiaľ som o tom presvedčená 😀 ).

butt
2. čer 2010

@halintoa "moje" porodnice ma taky titul baby friendly hospital, ale rikala jsem si, ze to jeste nemusi nic znamenat 😀 ale davaji automaticky vsem rodickam hned po porodu miminka na bricho, rodit do vody te taky nechaji, kdyz chces a vubec mi to tam prislo takovy fajn..a strach mam z porodu zadeckem napred.. ☹

halintoa
2. čer 2010

butt: nemaj, nie si prvá ani posledná, čo tak ide rodiť, všetko bude OK 🙂 a navyše stále je tu možnosť, že sa malá otočí, nie? 😉

No, zajtra si predbežne spracujem tie príkrmy na drahého PC (môj je pošahaný, nemám tam word ani open office 😠 ), a keď bude mať malá pol roka, tak to u nás vycapím na chladničku a iné dobre viditeľné miesta, aby nikoho ani nenapadlo šupnúť jej niečo čo nesmie. Bavila som sa o príkrmoch s mojou maminkou a ona mi vravela, že pri mojom staršom bratovi (jej prvé dieťa zo 4 🙂 ) jej kázali dokrmovať od 4 mesiacov a to krupičkou 😲 . Vtedy taká informovanosť nebola, verila lekárom čo jej radili. Ale u nej sa nebojím, že by do dieťaťa pchala niečo zakázané, sama sa veľmi intenzívne zaujíma o zdravú stravu a životný štýľ vôbec 🙂. Dojčila nás všetkých do cca 2 rokov, používala látkovky (vtedy iné nebolo :-P) a používa aj Frosch, ocot a sódu bicarbonu na čistenie - proste ekomaminka 😵 .