Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

abra
autor
2. zář 2010

peti, to vyzkousejte, nejdriv dyne do max vyhrate trouby jakoby na gril s tim rozmarynem (a uplne tenky platky) a ve finale chvili pred vytazenim posypat, je to vazne uzasny, ja to hrozne moc mam rada 😵 😵 a k tomu vinko bily hmmm, no ty vlastne ted leda nealko vinko ze? ale i tak je to desne dobry 🙂

bet, to je takovej syr jako parmazan, moc dobrej je 🙂 Ja ji ty broskve ani merunky neloupala, pac ji to varim a mixuju (ji leda mixovany ☹ a to uz jedla i kousky potvurka) ale pak me napadlo, ze asi bych to mela mozna loupat, tak to delam jednou tak a jednou tak, tak nevim, jestli dal uz jen loupat, myslis, ze ji ty slupky muzou neco udelat? treba na streva nebo tak?

luthien.k
2. zář 2010

@abra, já myslím, že ty slupky jsou určitě hůř stravitelný, já bych, zvlášť u vás, raději loupala.

Taky jsem nevěděla, co je to pecorino, ale zapomněla jsem se zeptat 😅

Hele, mně dýně vyrostly na kompostu samy, protože jsem tam loni házela zbytky z jejich zpracování, a vyrostlo jich fakt hodně rostlin 🙂 Pak jsem si pár sazenic koupila na zahrádku, s těma to bylo horší, jsou proti těm přezimovavším o dost slabší a menší. Měla jsem je i předpěstované ze semínek kupovaných, ale ty mi po zasázení všechny do jedné chcíply 😒

petuli80
2. zář 2010

Jenom dodám, že pecorino je ovčí 🙂
Abro, sbíhají se mi sliny, jak to popisuješ 😵
Bet, máme dýně ze semínek, předpěstovaný rostlinky jsem viděla prodávat, ale nezkoušela, nebylo potřeba.
Luth, to je dobrej samovýsev 😉
Když už jsme u zahrádkaření, všechno nám teď napadli uzouncí slimáci, všechny rostlinky jsou okousaný ☹ M. je občas chytá a vyhazuje, ale evidentně se množí rychleji, dobře se jim daří a napadli už celý záhon. Letos už to asi nebudem řešit, ale máte nějaký humánní tip, jak se jich zbavit, nebo je aspoň eliminovat?

abra
autor
2. zář 2010

luth, prave to si taky rikam, ze jestli na to traveni to neni blby, tak ja budu loupat, a do kdy tak? Dyt to nebude na veky jist vareny ne? 😀 I kdyz mala teda syrovy bude jist pozdeji, pac se ze vseho oleze, vcera jsem dala takovy trosiiicku kyselejsi jabko na povareni s broskvi a dneska ma olezlej celej oblicej ☹

peti, jojo ovci, dik 🙂 Ja tady slintam taky 😀 posledni dyne padly vcera do placek, dalsi budou az za tejden, tak se tesim 🙂
slimaci jsou vseobecne desnej problem, humalni tip je najit nekoho, kdo pujcuje takovy tyhle kachny http://www.indickybezec.estranky.cz/ pro ktery je slimak lahudka (narozdil od cehokoli jinyho, vsecko vcetne slepic se slimaku boji) a pujcit si ze dva a pustit je na zahradu. Ja je chci chovat v domku, co zanedlouho mozna budem mit, ale vetsina osazensva je proti ☹

abra
autor
2. zář 2010

jo a vcera rikali myslim v sama doma vybornej napad na svacinu pro deti: nivovou pomazanku 🙄 🙄 🙄 nechapu, jak je neco takovyho mohlo napdanout.... taky pani mlela neco o margarinu na rohlik a pak jsem to vypla a sla s malou radsi do lesa 😀

luthien.k
2. zář 2010

@abra, to si děláš srandu, margarín na rohlík a nivovou pomazánku??? 😠

Dokdy loupat ovoce a zeleninu nevím, ale vy jste ještě prdíci mrňaví 🙂, tak do roka určitě, co říkáte ostatní bioženy 😀?

petuli80
2. zář 2010

Abro, indičtí běžci mě pobavili 😀 Mít zahradu, jdu do nich 😉

Rohlík s nivou, no jo... Nedávejte to dítěti, když to ukazovali v telce, že jo, tak to přece nemůže být nic špatnýho... 🙄

betelgeuzz
2. zář 2010

Co je špatnýho na nivový pomazánce?

herminka
2. zář 2010

Děláte mi s tou dýní chutě. Já ji taky ráda peču spolu se sezonní zeleninou (vše nakrájím na stejné kostky a peču do změknutí, manželovi sypu sýrem a sobě tam dám třeba tempeh).

Sama doma jsem měla jako kulisu a vím, že tam nějak řešili máslo vs. margarín, ale nevím, k čemu došli 😒

@abra Tys zkoušela všechna nosítka a Ergo sport Ti přišlo jako nejlepší? My jsme totiž taky vysocí (182 a 193) a určitě se chceme do nějaké prodejny dostat a vše vyzkoušet, ale jsem ráda, že od Tebe mám tip. Ono je jen v černé, že? Nebylo v tom malé v létě horko?

abra
autor
2. zář 2010

luth, tak ja budu jeste chvili loupat nooo 😀

peti, me se ti bezci libej, a navic zerou slimaky, to je supeer 😀 ted lanarim tchana, at si je poridi 😀

bet, no takovej hodne moc slanej plisnovej syr bych decku na rohlik nenamazala ☹ Ale sama mam nivu rada 🙂

hermi, ja zkousela ergo normalni, beco a jeste jedno, a se vsema jsem mela problem, blbe se me to zapinalo a stelovalo, ja nejsem zas extra vysoka, mam 173cm a proste to sport me sedi nejlip. Stejne tak jako kamoska ma vysokyho muze a tomu to taky pekne sedlo, zkousel ho u nas. Pak jsem videla v saline vysokyho chlapa v obyc ergu a to polstrovani mu koncilo uz kousek za ramenem a to v tom mel mini dite, takze pro vysoky a navic pro chlapy bych za sebe doporucila to sport. V brane k detem se ta kamoska pak jeste ptala, co tak pro vyssi chlapy, a rikala, ze nic lepsiho nez to ergo sport nevymysleli. Je skoda, ze se dela jen v te cerne, ale jako mela jsem v tom malou i v tech nejvetsich vedrech a dobry, byla teda jen v satickach nebo jen v pline 🙂

erinka83
2. zář 2010

@abra Tak nám říkala Dr. v rodince, že nivovou pomazánku dostali její děcka ve školce 🙄 já nivu miluju, ale pro malý dítě mi nepřijde moc OK....

luthien.k
2. zář 2010

Já chci taky ty kachny, manžel zrovna buduje jezírko, tak by se měly i kde cachtat 😀 Ba ne, tam se budou vyjímat spíš lekníny než kachny 🙂

@betelgeuzz, niva je fakt pro děti nevhodná, je strašně slaná a plísňové sýry jako takové nejsou myslím vhodné pro děti (ono ani moc pro dospělé, hlavně těhotné - listérie a tak 😖), pro děti bych, když už mléko, dala kvalitní tvrdý sýr nebo kvalitní přírodní sýr typu žervné, nejlépe obé v bio kvalitě (ale myslím, že ani v eko zemědělství si člověk nemůže být jistý, že kravičkám nedávají třeba plesnivé silo - toxiny z těch plísní jsou prý v mléku dost často 😖 ).

Tak nosítko pro vysoké jsem fakt neřešila (mám 162 😀 ).

juju
2. zář 2010

abra ako ste prechadzali s malou na umele mlieko a ake pouzivate? Ja som totiz utekala vcera na pohotovost s mojimi klbami, cele telo sa mi zapalilo (od 14rokov mam reumu) a nevladala som Emilika ani len zodvihnut. takze mi nakazali aby som zvazila prestat kojit a zacat s liecbou. cele tehu aj aj pred tehu 3 mesiace som bola zdrava a teraz sa to vratilo. mala by som ho odstavovat postupne, ze? ale srdce mi trha ze mam prestat, moje predsavzatie kojit aspon do 9 mesiacov sa rozplynulo. ☹ vcera vecer som mu navarila nutrilon a po poslednom kojeni, ked som ho neenchala vsetko vypit, som mu ponukl flasu ale zlostil sa a nevypil ani 1 ml. zato v noci stal papat 4x

luthien.k
2. zář 2010

@juju, vy taky nemůžete mít něco normálně, co? ☹ Co já vím od ségry nebo kamarádek, které musely přestat kojit, tak prý je to nejlepší udělat naráz, jestliže dítě vezme flašku, brát léky na zastavení laktace, párkrát odstříkat a hotovo... Když jde o Tvoje zdraví, nedá se nic dělat, nepohyblivá bys Emilkovi nebyla jako máma nic platná 😅
Co dávat za UM je těžký, co mamina, to jiný názor a zkušenost a také každý výrobce UM tvrdí, jak je jeho UM nejpodobnější MM apod., takže fakt těžký. Jestli vezme Nutrilon, tak klidně ten, existuje i v antirefluxní formě, což bych Ti asi s vaším mírným refluxem doporučila (resp. měl by to udělat pediatr).
Jinak sorry za nevyžádanou odpověď, ptala ses abry 😅 😀

butt
2. zář 2010

@juju ☹ ☹ vy si teda fakt uzijete..ale jak rika luthien, jak jde o udravi, tak musi idealy stranou..

petuli80
2. zář 2010

Juju, to mě mrzí... Zdraví je ale to nejdůležitější. Příroda to chce takhle, třeba i k tomu existuje důvod...

Holky Brňandy 😉
http://eagri.cz/public/eagri/mesic-biopotravin/...

betelgeuzz
2. zář 2010

No malý dítě, to dělali svačinky do školy, takže děti tak 7 - 10 let. To myslíte, že je niva nevhodná i pro ně? A pomazánku si představují tak půl na půl s máslem, takže to až tak slané není.

@juju zdraví je určitě přednější. Držím palce, aby malý UM přijal. Možná to chce vyzkoušet i víc druhů, na který se chytí.

luthien.k
2. zář 2010

betel, já si to myslím, protože si myslím, že není vhodná ani pro dospělé 😅 😉 Jak jsem psala, sýry s plísní, tzv. zrající sýry, nejsou rozhodně zdraví prospěšné nebo je to alespoň hodně diskutabilní. Nevidím jedinou nutriční výhodu, proč by je měly jíst děti. A to nemluvím o kravském mléku jako takovém a výrobích z něj... I když já teď v těhu mám na mléčné ukrutnou chuť 😅 Ale krotím se, takže jen jogurty, bio eidam a bio žervé...

luvie
2. zář 2010

Ahoj holky, opět vás tu otravuju, vidím, že tu zrovna mj. řešíte i sýry... neznáte nějaký, kde není sůl, který bych mohla dát 9m dítěti? tofu ne. díky 🙂
(a jinak, rýma tehdy tak nějak sama přešla, takže jsem ani nic neřešila 🙂)

luthien.k
2. zář 2010

@luvie, snad Ti holky něco poradí, my máme ABKM, takže jsem to neřešila, ale tuším, že jsou nějaké přírodní druhy žervé, které by mohly být bez soli, ale určo ne Lučina a podobné, tam je sůl určitě.

luvie
2. zář 2010

@luthien.k no, právě... ☹ lučina ale možná patří ještě k těm lepším... zatím jsem Kačce dala kousínek cottage, ale tam je sůl taky... jenže ona už chce jíst i jiné věci, takže se nad tím musím zamýšlet, pokud jí nechci dávat solené věci.... díky

luthien.k
2. zář 2010

@luvie, no nemáš zač 😅 Holt si stoupnout k regálu a studovat etikety nebo zvážit, jestli je v 9m nutné dávat sýr, i když předpokládám, že jogurtem jste už začali... Já myslím, že klidně do roka by na jiné mléčné výrobky by mohla mít času dost, ale to je na každém 😉 Kravské mléko a výrobky z něj obsahují hodně fosforu, který zatěžuje ledviny, tak i proto (v UM je to upraveno).

luvie
2. zář 2010

@luthien.k s mléčnými výrobky máš asi pravdu - a nebyl by k mání aspoň nějaký (bio)recept na dobrou pomazánku 🙂?

luthien.k
2. zář 2010

Holkyyyy, poraďte, náš prďola má pečivo nejradši suché 😀

luvie
2. zář 2010

@luthien.k to máte dobré 🙂 zkusím možná něco hrachového, ale to bude pracné - ajajaj... :-P

juju
2. zář 2010

no aj ja mam pocit, ze keby bolo u nas nieco normalne bolo by to podozrive 😀

luth dakujem za odpoved 😉 uz som sa dnes rozhodla ze Emilka postupne odstavim, s naliatymi prsnikmi nebude problem, lebo mam pocit ze nemam uz mlieko, ci co - maly v noci jedol 4x a cez den kazde 2 hodky; skusala som mu dnes dat Nutrilon cez flasku a aj lyzickou ale bezuspesne; stale to vypluval a zlostil sa co mu to davam; inak asi naozaj ma reflux lebo od vcera mu davam po jedle sirup Gaviscon (teda ku koncu jedla, lebo inak ho vypluje a tak ho oklamem este mliecom a prehltne to) a dnes skoro vobec neplakal len trosku mrnkal ked bol sam a nudil sa. Abry som sa pytala najma kvoli ako ona odstavovala lebo si pamatam ze to bolo tiez niekdy v takomto obdobi a najma ma zaujima kedy mam potom zacat s prikrmami. viem, ze deti na UM sa zacinaju dokrmovat od 4 mesiacov, co by u nas bolo o 2 tyzdne! 😲

luthien.k
3. zář 2010

@juju, mě teda velmi překvapilo, že na ten reflux dáváte Gaviscon, o tom jsem u nás ještě neslyšela, že by se dával malým dětem s refluxem, schválně jsem si našla jeho příbalový leták na netu a píšou tam, že se nedoporučuje lidem s dietou s nízkým obsahem sodíku a děti, jak známo, by sodík (sůl apod.) měli co nejméně minimálně do roku věku... Jeho složení nic moc:
Uhličitan vápenatý, karbomer, methylparaben, propylparaben, hydroxid sodný, dihydrát sodné soli sacharinu, silice máty peprné, čištěná voda

Nechtěla bys raději zkusit ten Nutriton? Tak je akorát maltodextrin - sladidlo - a přírodní prášek z toho svatojánského chleba.
http://www.nutrilon.cz/cs/reseni-kazdeho-proble...

Jinak s příkrmy dětí na UM se nemusí začínat od ukončeného 4. měsíce, záleží na dítěti, jak přibírá, jak UM pije (když hodně a nestačí mu to, tak je to vhodné), ale jinak se klidně může začít později 😉

luthien.k
3. zář 2010

@luvie, napadá mě třeba červená čočka, mrkev... Nebo namazat na pečivo avokádo! Že mě to napadlo hned, to je výborné a zdravé a běžně se to s ním tak dělá 🙂

luthien.k
3. zář 2010

@juju, došlo mi, že ten váš sirup může mít třeba i jiné složení 😅 Ale raději na to mrkni, když už jsme tu téma biodítě, tak myslím, že prostě tem svatojánský chlebík (ze kterého se třeba dělá karob) je víc přírodní...

juju
3. zář 2010

luth, ja som tiez z toho bola prekvapena a nahnevana, ze to dali babatku ☹

ale aj lekar aj lekarnik mimnic na to nepovedali. ale aj tak mu davam len zbitku a skusim radfsej to antireflux UM