Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

blovitc120
7. říj 2010

@luthien.k o tejto guli som teda ešte nepočula, tak neviem.

luthien.k
7. říj 2010

A jaké konkrétně máte ty koule? Jsou dosti drahé, jak tak koukám...

blovitc120
7. říj 2010
petuli80
7. říj 2010

Díky za reakce 🙂 Hledala jsem, jak je na tom to Batole od juju, a našla jsem, že to minulý rok obdrželo ochrannou známku ekologicky šetrný výrobek, je bezfosfátový a lépe biologicky rozložitelný. A přitom jsem našla stránku s testy ekoprostředků:
http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-na...

petuli80
7. říj 2010

A tady http://www.bio-info.cz/zijte-bio/o-eko-prani-tr... je doporučení na tyto koule:
http://www.zelenadomacnost.com/detail/48-Ecobal... / 299,-
Je super, že je z čeho vybírat 🙂

herminka
7. říj 2010

Holky, jen hlásám (především pro Petuli, která to po mně "chtěla"), že velký UZ úplně v pořádku, vše odpovídá 🙂

petuli80
7. říj 2010

@herminka 😵 😵 😵 Gratuluju 🙂 A TP zůstává?

herminka
7. říj 2010

Petruli, děkuji 🙂 O TP nic neříkal. Vzhledem k tomu, kdy rodila moje sestra a maminka (vztaženo k termínu podle PM), myslím, že by se nějak dramaticky měnit neměl.

herminka
7. říj 2010

A taky samozřejmě vzhledem k datu početí.

barica
7. říj 2010

toz jsem v koulich vyprala, puncochace "cerne" ze zeme to vypralo v pohode, nicmene fleky od dyne a mrkve nikoliv, ale co bych taky od toho mohla cekat, snad ne zazraky🙂, ze?! tak uvidim, jak to vypere dospelacke obleceni...

catf
7. říj 2010

tak jsem cetla tu diskuzi o pracich koulich, co sem nekdo daval a nepripada mi to kdovijak skvely...spis pro ty, co fakt musi resit nejake ekzemy a nebo pro hodne odhodlane a trpelive osoby 😀

peti, ten eko test uz je hrozne stary a ja taky cetla, ze ten qualt pak ztratil certifikat eko prostredku nebo tak neco...

co se tyce predeprani zpocenych mist a nebo treba manzet u kosil, tak ja to ted delam tak, ze praci prostredek(ecover) aplikuju primo na tahle mista..vicemene celou davku gelu na jedno prani naliju do obalu od ecoveru - odstranovace skvrn(ma takovej kartacek) +pridam teplou vodu(aby mi vyslo na vsechny veci, ktery potrebuju takhle osetrit)a aplikuju to na "postizeny" mista a necham cca 30min pusobit nez zacnu prat
stejne dobre fungoval sliz(bez pridani vody)..aplikovat primo na misto a nechat pusobit

k tem deo...m pouziva alvu pro muze(ten voni primo pansky) a nebo urtekram tekuty krystal(prijemny je aloe) a je spokojen
ja pouzivam sante tekuty krystal bez vune a nebo tuhy bez vune a ten mi zatim vyhovuje uplne nejvic, ale urcite poceni nezabranuje, akorat pachum, a to nastesti po celej dlouhej stresujici den
s pocenim by mel clovek stejne zapasit zevnitr ven a ne naopak, ja to resim stejne jako petuli - vhodnym oblecenim....jednu dobu jsem pila nejakej zenskej caj a prislo mi, ze to dost pomaha, musim se po nej zas nekde podivat

butt
7. říj 2010

dámy ještě bych se s dovolením vrátila k tématu oleje 🙂 i rafinovanej olivovej olej se stna pri vysokych teplotach karcinogenni?měla jsem za to, že by se nemělo smažit jen na tom lisovaným za studena..tak bych si v tom ráda konečně udělala pořádek...(navíc mé mámě teď objevili rakovinu 😢 takže teď strašák v podobě karcinogenních látek pro mě nabral na konkrétních obrysech)

@catf díky za tip, vůbec jsem nevěděla, že se to prodává i hotový už 🙂 ale chápu to správně, že i to se dá pak použít na smažení, že?

jinak taky patří, k těm, kdo si ecover na praní moc neoblíbili...teď je na řadě na vyzkoušení ulrich..

@herminka mám radost z dobrýho výsledku na ultrazvuku 😉

josefka
7. říj 2010

@butt - to je mi moc lito s tvoji maminkou? Kde to ma?
K tem olejum - rafinovany olej je sam o sobe karcinogenni, je velice nesetrne zpracovany pusobenim vysokych teplot a chemikalii a pri tom procesu se oxiduji nenasycene vazby a stavaji se karcinogenni. Doporucuji se rafinovanym olejum uplne vyhnout.
Co se tyce oleju za studena lisovanych, tak vesmes vsechny jsou nevhodne pro tepelnou upravu. Zalezi totiz na mnozstvi nenasycenych uhlikovych vazeb v jejich molekule - cim vic, tim nachylnejsi na oxidaci. Takovovy slunecnicovy olej, olej z vlasskych orechu, dynovy olej .... by se nemely zahrivat vubec. Trosku lepsi je olivovy olej a avokadovy olej, ty snesou lehke zahrati - kratke a na teploty, ktere neprekroci 100'C. Pokud potrebujes dat do jidla olej, je nejlepsi to udelat s vodou a nebo pridat az na konec. Olej, ktery ja osobne pouzivam na vareni je kokosovy tuk a pretavene maslo, ty nemaji ty nenasycene vazby a tak snesou vyssi teploty, ale stejne by se to nemelo prehanet.

Tak jsem zase zamudrovala 😅

@herminka - gratuluju k vysledkum 🙂

catf
7. říj 2010

butt,smazit se na tom da, to jo..akorat na tom kupovanem to vyjde trosku draho

barica
8. říj 2010

@josefka tomu oleji se mi nechce moc verit🙂... kdyz si chci delat restovanou zeleninu, a delam si ji temer kazdy den, tak si ji mam delat na vode? to by preci nebylo ono🙂...

barica
8. říj 2010

@josefka treba tohle jsem nasla:

Olivový olej má široké a různorodé použití – nejznámější je ve studené kuchyni (dochucení zeleninových salátů). Mnozí lidé jsou stále přesvědčeni, že tepelná úprava oleje lisované za studena poškodí. Bod rozkladu extra panenských olivových olejů se pohybuje v rozmezí 180-210 °C, proto se nebojte jej používat i pro teplou kuchyni. Pokud nepřekročíte uváděnou teplotu, olej nepřepálíte a nezničíte důležité živiny (vzhledem k tomu, že každý kvalitní olivový olej je typický svou vůní a chutí, kterou způsobují aromatické látky, dojde v průběhu jeho tepelné úpravy k jejich vyprchání. Celková výživná hodnota se však nesníží).

a dalsi:

Extra panenský olivový olej je zdravou náhradou za oleje vyráběné ze semínek chemickou cestou. Lze jej totiž ideálně využít ve studené i teplé kuchyni. Mýtus o jeho nevhodnosti pro tepelnou úpravu můžeme jednoduše vyvrátit: k dalším pozitivním vlastnostem olivového oleje totiž patří jeho odolnost vůči vysokým teplotám. Proto použijete-li na smažení místo másla, sádla nebo běžného rostlinného oleje olivový olej, můžete si být jisti, že vydrží mnohem déle, aniž by se připálil (viz tabulka níže). Obecně platí, že smažit či tepelně upravovat pokrmy na olivovém oleji je vhodnější a zdravější, nežli na běžných tucích.

tak si myslim, ze to s tim olejem nebude tak vazne🙂...

a jeste tohle je zajimave:

Tabulka teplotních hranic,
do kterých je tuk schopen odolávat přepalování, a tím následnému vylučování zdraví škodlivých látek:
- palmový olej: <240°c
- arašídový olej: <220°c
- olivový olej: <210°c

- ideální teplota na smažení: <180°c

- sádlo: <180°c
- slunečnicový a sójový olej: <170°c
- řepkový olej: <160°c
- olej z vinných semínek a kukuřičný: <160°c
- margarín: <150°c
- máslo: <110°c

luthien.k
8. říj 2010

@barica, ono asi bude záležet na zdrojí informací, ale já raději věřím těm Tvým tentokrát 😀

abra
autor
8. říj 2010

holky, v rychlosti vam musim napsat,co se stalo! Normalne jak mala mela furt kolem pusiny ekzem, mazala jsem na to uz kdeco, pac to bylo hrozny, no a neverily byste tomu ale po 2 dnech na medu je ekzem pryc!!! wooooow! A po tuhle dobu nemela zadny, vubec zadny leky, pac jsme byly objednany na stery na kozni, takze uz neni co stirat 🙂 jupiiii 🙂 v medu teda zatim pokracuju, navic dneska jsme ho probirali, takze je z myho pohledu uplne oka. a ted uz valim zase se ucit 🙂

herminka
8. říj 2010

Abro, tyjo, tak to je zpráva dne! Sypu si popel na hlavu, že jsem Tě od něj odrazovala 😅

barica
8. říj 2010

@luthien.k taky radeji budu verit temto info, protoze bez oleje se proste neobejdu🙂...

@abra no prosim, jaky je med zazrak🙂! ale jo, ja si ho obcas taky davam jako pletovou masku a ma i hojive ucinky, coz se u vas prokazalo, no super, jen tak dal!

josefka
8. říj 2010

vsak kazdy si muze verit cemu chce 😉 ..... ja jen necucam informace z internetu. Studovala jsem chemii a primo pak oleje na vejsce. Na te vyzivarske skole jsem se pak zase dostala k serioznim vyzkumum o olejich, ktere celkem jednoznacne ukazovaly na to, ze oleje jsou dost karcinogenni, pokud se s nima spatne zachazi ..... ja jsem je temer vyradila z teple kuchyne - jde to a dobre bez ujmy na chuti. 😉 restovanou zeleninu delam na sucho nebo na trosce vody a ke konci tam naleju trosku olivoveho oleje a je to lepsi nez to delat cele na oleji.
O tom olivovem jsem psala, ze je trochu odolnejsi, ale rozhodneja osobne bych na nem nesmazila .... ale kazdy delej jak uznas za vhodne 😉 😉
Jo a k tem teplotam - palmovy olej je podobny jako kokosovy, tedy jsou to nasycene molekuly, vice odolne k zahrevum, arasidovy a olivovy jsou mononenasycene - tedy jsou mene odolne nez ty dva predchazejici. Ty teploty jsou teploty, kdy ty oleje zacnou kourit a to je presne to, kdy olej uz zacina byt karcinogenni. Jo a jak vite, pri jake teplote smazite? Panvicka s olejem se klidne rozpali na 250'C, jak chcete pri smazeni udrzet teplotu pod 180'C.

No, ale nic vam nevnucuju, jen pisu co vim 😉

@abra - to je super, med je zazrak 🙂

juju
8. říj 2010

dnes som bola v lekarni sa pytat na echinaceovy pripravok vhodny pre bejby od 8 mesiacov. Vsetky aj homeopatika maju v sebe alkohol a lekarnicka mi povedala, ze to je vlastne sposob ako dostat ucinnu latku von z kvietku (vysvetlujem to veeeelmi laicky), takze bez alkoholu kvapky nenajdem a tablety su v rannom veku nevhodne. ked to otvorim tak alkohol ze toho nevyprsi pri izbovej teplote, jedine ze to zahrejem, ale nebola si ista ci ucinok ostanem. ide vsak patrat po niecom vhodnom echinaceovom pre bejby tak vam potom dam vediet 😉 inak ako by ste pripravili imunitu svojmu dietatku predtym ako ho date do jasliciek? 😕

kaja73
8. říj 2010

V homeopatickych granulach echinacea angustofolia 5 ch alkohol nemas,to by bol aj v chamomile co je specialna homeopatia pre deti, ked im idu zubky

josefka
8. říj 2010

@juju - rozred ty kapky v horke vode. Ucinnost se tim neznici .....me to takhle doporucila jedna bylinnarka. A echinaceu davej vzdycky 10 dni a 10 dni ne, tak je nejucinnejsi.
Ja bych svemu bejbinu zvysovala imunitu probiotickyma kulturama a inulinem.

abra
autor
8. říj 2010

@barica tyjo, tak tohle o tech olejich uplne odporuje vsemu, co jsem se minulej tyden dozvedela na prednasce z biochemie, a teda troufam si tvrdit, ze ta prednaska byla hodne dobra. Z jakyho je to zdroje?

juju
8. říj 2010

josefko a kde tie latky najdem, je nejaka potravina co to obsahuje? a diky za info 😉

luthien.k
8. říj 2010

Vy mě holky s těma olejema už štvete 😀
@juju, probiotika jsou podle mě nejlepší podávat ve formě kapek, u nás BioGaia. Inulín nevím... Podle kam.zyk, jak ji jistě znáte, je podávání echinaceových přípravků takhle malým dětem, které mají podporovat nespecifickou imunitu, prý chyba... Taky doporučuje probiotika a vit. C, třeba v rakytníkovém sirupu.
@abra, na med koukám jako blázen 🙂

abra
autor
8. říj 2010

juju, tak emilek uz frci do jeslicek? no tyjo, to leti... s takovou budou za chvilu ve skole 😀 Ty ucinny latky se nemusej dostavat ven z rostlin jen alkoholem, ale nejvic se to tak dela, pac je to nejlevnejsi ☹

abra
autor
8. říj 2010

@luthien.k ja taky koukala jak puk, to je fakt neco 🙂 no uvidime, jestli to vydrzi, zatim je to cerstvy tak uvidime dlouhodobe 🙂
oleje me taky stvou, pac po minulym tydnu jsem ze smazeni primo pripo.rana 😀