V jakém českém městě byste chtěly bydlet?
Ahojte, taková menší diskuze na odreagování... V jakém českém městě (jiném, než bydlíte nyní), případně oblasti byste chtěly bydlet? Kde vás to uchvátilo a říkaly jste si, to by bylo fajn tady s rodinkou bydlet a užívat si toho a toho?
Stručné shrnutí
- Praha a Brno byly v diskuzi nejčastěji zmiňovány jako preferovaná města kvůli studijním a pracovním možnostem, kulturní nabídce a nakupování.
- Mnoho respondentů preferuje menší města nebo vesnice blízko přírody (Beskydy, Šumava, Podkrkonoší, Třeboňsko) kvůli klidu, zahradě a přístupu k lesu a výletním trasám.
- V diskuzi se opakovaně objevily obavy o vysoké ceny bydlení v Praze a Brně (včetně konkrétních zmínek jako „byt (90 m2, 3+1) běžně stojí kolem 4,5 mega“ a případu prodeje „za 3 rovné“) a také sporné tvrzení o špatné kvalitě ovzduší v Ostravě.
Nejčastější otázky
Q: Která česká města byla v diskuzi nejčastěji zmiňována jako atraktivní k bydlení?
A: V diskuzi byla nejčastěji zmiňována Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice, Znojmo, Třeboň, Liberec, Plzeň, Olomouc a Hradec Králové.
Q: Proč někteří lidé váhají s bydlením v Ostravě?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že Ostrava má industriální kouzlo a blízkost přírody u Ostravice, ale také bylo tvrzeno, že „Ostrava patří podle nejnovější celosvětové studie mezi nejvíce znečištěná města Evropy“, což ostatní účastníci zpochybnili na základě osobní zkušenosti a rozlišení částí města (např. Šenov, Šumbark).
Q: Jaké výhody a nevýhody bydlení v Praze uživatelé zmiňovali?
A: Výhody uvedené v diskuzi zahrnují možnosti studia a kulturní nabídku, nevýhody zahrnují vysoké ceny bydlení a davovou infrastrukturu; v diskuzi se objevily konkrétní cenové příklady (např. 3+1 byty kolem 4–4,5 milionu Kč, výjimečné prodeje „za 3 rovné“).
Q: Která místa byla doporučena rodičům hledajícím klid a dostupnost školek/škol?
A: Jako vhodná místa rodiče uváděli menší města a vesnice v jižních Čechách (Třeboň, České Budějovice), oblast u Benešova, vesnice u Brna, a lokality s „lesem za barákem“ a zahradou; v diskuzi byla zmíněna i Waldorfská škola jako přínos pro vzdělávání.
Q: Která místa byla zmiňována jako dobrá pro cyklistiku a nenáročné výlety?
A: V diskuzi byla vyzdvihována Poděbrady kvůli cyklostezkám a pěkné cyklistické infrastruktuře, dále regiony jako Třeboňsko a jižní Čechy.
Q: Jsou v diskuzi konkrétní tipy, jak se vyhnout vysokým cenám bydlení?
A: Ano; v diskuzi se objevilo doporučení hledat nájem místo hypotéky, mít hotovost pro výhodné nákupy a sledovat příležitosti při rušení bytového družstva (příklad: 90 m2 3+1 prodán za výrazně nižší částku než běžná tržní cena).
Závěry z diskuze
Shoda
- Praha a Brno patří mezi nejčastěji preferovaná města pro možnosti studia, práce a služeb.
- Mnozí preferují menší města nebo vesnice s blízkostí přírody, zahradou a dostupností lesů nebo rybníků.
- V diskuzi je obecná obava z vysokých cen bydlení ve velkých městech.
Sporné názory
- Ostrava: jedna strana v diskuzi tvrdí, že „Ostrava patří podle nejnovější celosvětové studie mezi nejvíce znečištěná města Evropy“, druhá strana uvádí, že média přehánějí a že kvalita ovzduší a zápachy se liší podle části města (Šenov, Šumbark apod.).
- Volba mezi velkým městem (Praha) a menším městem/vesnicí: někteří upřednostňují možnosti velkoměsta, jiní preferují klid a rodinný život na venkově.
Otevřené otázky
- Jak vyvážit dostupnost pracovních míst a služeb s požadavkem na klidné bydlení v přírodě?
- Jak ověřit a porovnat kvalitu ovzduší v konkrétních částech měst (např. různé čtvrti Ostravy)?
- Jaké konkrétní strategie a zdroje (jaké realitní praktiky, programy státních bytů) nejlépe pomohou zvládnout rostoucí ceny bydlení?
Zmíněné značky a firmy
Waldorfská škola, Aktuálně, Hatě
Zmíněné produkty a metody
home-office, státní byt, hypotéka, nájem, cyklostezky, vlakové spojení, rušení bytového družstva (levné nabídky), byt 3+1 (90 m2)
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice, Znojmo, Třeboň, Tábor, Liberec, Plzeň, Olomouc, Hradec Králové, Jičín, Semily, Poděbrady, Písek, Litomyšl, Litoměřice, Jindřichův Hradec, Vimperk, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Kroměříž, Uherské Hradiště, Zlaté Hory, Valašsko, Opava, Mělník, Benešov, Dobříš, Kolín, Frýdek, Frýdek-Místek, Třinec, Beskydy, Jeseníky, Šumava, Podkrkonoší, Moravský kras, Českosaské Švýcarsko, Podyjí, Hatě, Mikulov
Volila bych nějaké malé velké město, např. Uherské Hradiště. Slovácko celkově je moc pěkný kraj. Ne tak profláklé jako jižní Morava nebo jižní Čechy. V ideálním světě bych ale žila v nějakém krásném zapadákově typu Zlaté Hory 🙂
Třeboň, Písek...jsem Jihočech,mám raději vesnici i když pocházím z městečka. Ale nejraději bych bydlela někde na samotě poblíž těchto dvou měst
@sudylichozrout ja jsem chtela do Plzne, ale manzel nechtel. Dneska jsem rada, ze tam nebydlim, ale Ceske Budejovice se mi fakt libi (mam tam brachu) a sla bych tam hned. 🙂
Na výletě mi učaroval Tábor. Netuším, jestli žít tam by bylo vážně tak skvělé, ale centrum na mě působilo úžasně. Tak možná bych to na chvíli ráda zkusila tam🙂 Jinak jsem v Brně naprosto spokojená a dobrovolně bych neměnila.
V Brně, Zlíně, Litoměřicích, Litomyšli, Jindřichově Hradci, Volyni, Vimperku. Jo, a ještě Znojmo je fajn.
@leymea Můj brácha v Budějicích studoval vejšku, jezdila jsem tam za ním a myslím, že je to nádherné město. V Plzni mám pár kamarádů, narodila se tam moje babička, tak k ní mám také vztah. Ale jsem rodilá Pražanda a pokud bych nemusela, z Prahy bych nešla. Líbí se mi tu 🙂
Liberec. Jedině Liberec. Můj celodospělácký životní sen. Celkově se mi moc líbí liberecký kraj. Ale Liberec je nej.
Jsem z maleho mesta o 5tis. obyvatelich a vzdycky jsem snila o tom, ze budu zit v Brne... to se mi i na 6 let splnilo, studovala jsem tam, pracovala... no pak jsem se prestehovala za praci i s manzelem do Kromerize, kde se mi moc libilo... je to tri roky a hrozne se mi styska po Brne, kdyz tam jedu, tak si pripadam, ze jedu domu... tak snad zase nekdy... 🙂
Jinak se mi moooc libilo v jiznich cechach, v Treboni napriklad, to je krasa...
Brala bych posumavi. Jezdivala jsem tam k babicce. V Plzni mam cast pribuzenstva.
S manzelem zijeme v nejchudsim kraji. Mame pekny dum na vesnici,praci, rodiny. Jsme vlastne stastni, mame se pekne. Jen obcas bychom radi pratelstejsi lidi kolem, jistotu bezpeci pro nase deti.
Jinak les primo za barakem a poradny rybnik na koupani bychom take brali.
Jsem spokojená tam kde jsem, ale kdybych musela jinam, tak do Budějovic. Chvíli jsem tam bydlela a za mě je to krásný město k bydlení.
Když už bych musela jinam a mohla si vybrat,tak jižní Čechy,ale jinak žiji přesně tam ,co jsem od mala chtěla, bydlím na jihu Moravy a je to tu super 😀
Mesto meho detstvi a dospivani - Olomouc! Vzdy se tam rada vracim, i kdyz ted uz jen sporadicky na navstevy.
Ja sem vyrostla ve meste ale uz 3 roky jsme na vesnici a sem spokojena❤❤Ale kdybych musela tak Pisek ale jen urccite oblasti.Jinak sem vzdy touzila po Praze ale vim,ze bych se tam ztratila🤦♀️🤦♀️🤦♀️je to jak se rika vydlak ve velkomeste🤣🤣🤣🤣vytahnu paty od dedy udelam par kroku a uz netusim kde jsem🤣🤣🤣🤣
Nejdřív napíšu - SUPER TÉMA... A náhoda 😂 ..Zrovna včera jsem hledala nějaký byt u nás ve měste a nic a byla jsem nasraná, tak jsem koukala úplně mimo na Kolín, Mělník a tak 😂 Byla jsem 3 týdny v Poděbradech a uchvátily mě cyklostezky 😍 jsem milovník nenáročné cyklistiky a uchvátilo mě jak všude dojede na kole... I staré babičky tam jezdili na skládačkách. Bylo to vážně úžasný. Ale myslím si, že s prací to tam bude asi na prd.. Koukala jsem drahé nájmy docela a koupě bytu úplně brutál, jak v Praze. Ale musím teda ujasnit jsem z kraje kde stojí byt 3+1 cca 500-800 tisíc 😂 Proto mi ty ceny přijdou šílený o Praze ani nemluvě 😂 Nechápu jak si to lidi mohou dovolit ☹ ☹☹
Líbilo by se mi nějaké menší městečko, s hezkým historickým centrem, kde nejsou obrovské nákupáky a lidi se tam znají.... Ale jsem zhýčkaná Prahou a jejíma neomezenýma možnostma (doufám,že jsem to napsala správně 🙂) , takže bych se asi dobrovolně nestěhovala.
Me.se vzdy libily Pardubice. Placka, hodne vyziti, vse na dosah. Zijeme teda v Praze,hezke misto nad zoo, za domem les,okolo dost skolek, klid. Jen to bydleni je dost drahe, a proto jde vetsina lidi mimo a dojizdi docela lan cesty.
Taky tady lidi bydli ve svem jen kdyz zdedi nebo se rusi bytove druzstvo a odprodavaji se byty za hubicku. Ale to chce vychytat a hlavne mit dost v hotovosti. Jina vede najem. Sice to stoji treba dvacet tisic za 90m2, ale porad je to mene nez hypoteka a bez zavazku.
Nedavno se vedle nas rusil bytak a nas byt(90m2, 3+1),ktery bezne stoji kolem 4,5mega,byl za tri rovne. Hadej,kdo si prisel s penezenkou....realitky. a pak to prodavai za 4,5....

@daasqua my se planujeme casem usadit ve vesnicce kousek od Benesova, kde mame chatu 🙂 vzdycky se do Prahy neradi vracime. Ale zijeme na okraji, kousek za barakem les, takze vlastne dobry, pokud nejedu nekam do centra tak si skoro prijdu jak na malomeste 🙂