Vnímáte Slováky jako cizince?

matus89slovak
14. lis 2023

Ahojte, co si myslite o Slovakoch v Cesku? Vnimate ich ako cudzincov? A vnimate Slovensko ako zahranicie? Dakujem vopred za uprimne odpovede.

brunetka11
15. lis 2023

A uvědomila jsem si ještě jednu věc - od SK voleb nejsem sto mluvit slovensky - vnitřně se stydím za přístup Slováků, jaké procento jich kleslo morálně dolů a zvolí si stranu a skupinu politického odpadu.
Jak může někdo získat hlasy za křik na pódiu, že je paní prezidentka k*áva, je pro mne naprosto nepochopitelné.

ninive211
15. lis 2023

@brunetka11 Tak může se nám to zdát nepochopitelné, ale velká část voličů se jaksi nerozhoduje podle kultury projevu poliitických představitelů (bohužel), ale podle subjektivního pocitu, že ONI se teď mají hůř, než PŘEDTÍM, kdy vládl ten Fico - že "za Fica" se měli prostě líp. A tedy současná vládní garnitura může za to, že se teď mají hůř. A že Fico hájí zájmy Slováků, podle nich,,,vždyť u nás je to v bledě modrém s ANO...taky je jejich předseda mafiánský hovádko (btw. mezi ODS a STAN je těch mafiánů taky dost, i víc jak v ANO) a přesto to víc jak 30% lidí nevadí...

ninive211
15. lis 2023

@brunetka11 Já naopak měla kolegyni Slovenku (teď je na MD), který od vejšky (přes 10 let) žije tu v Brně a mluví česky perfektně(dokonce zde na úřadě dělal zástupkyni vedoucí, kde svým kolegům dělala korektury písemností v češtině, co se gramatiky týče), samozřejmě nějaký přízvuk má, ale spíš mi to zprvu přišlo, jak kdyby byla někde ze severní Moravy. Slováci mi nevadí, ani když mluví slovensky mezi sebou, v MHD, studenti na kolejích...ale třeba pokud potkám v nemocnici lékaře Slováka, ocením, když mluví česky, když už tu pracuje, tak ať s pacienty komunikuje v jejich rodném jazyce. Že má přízvuk, nad tím bych fakt mávla rukou. Ale stejně jako po Češích pracujících v Německu/ Rakousku se vyžaduje či předpokládá, že budou mluvit v práci Německy, tak já předpokládám i po Slovácích, aby v rámci své profese komunikovali česky (opravdu ne každý už 34 let po revoluci rozumí perfektně slovensky). Naštěstí fakt většina mladých Slováků. co tu pracuje, česky hovoří a kolikrát si až po nějakém čase uvědomím (díky přízvuku anebo díky "zapomenutému" slovíčku), že nehovořím s rodilým Čechem.
Jinak k dotazu - ano, vnímám je stále jako cizince a Slovensko vnímám jako zahraničí, byť jsou nám jazykově nejbližší.

petrasipkova1
15. lis 2023

Ano, slovenštině moc nerozumím, bydlím celý život u Prahy, takže i moravská nářečí jsou skoro cizí jazyk 🙂. Jinak Slováci jsou cizinci, stejně jako další sousední země.

jana_zofie
15. lis 2023

@alubif @zekrt tak ono zalezi. Treba na MUNI muzou Slovaci psat i bakalarky ve slovenstine, takze ty podminky maji o neco malo lepsi nez jini cizinci (zas na druhou stranu nikdo nikomu nebrani to psat rovnou anglicky). Ale nevadi mi to. Z mych slovenskych spoluzaku (a ze jich je) zustali snad vsichni v Cesku, az na dve vyjimky, kdy jeden pusobi v obou zemich a jeden se tedy po letech vratil na Slovensko uplne (ale ten tady stravil jen rok, pak to vzal pres Francii - mimochodem tam ho to vyslo diky systemu stipendii uplne nejlip). Vsichni ostatni zustali tady.
Trosku komplikace byla snad jen kdyz jsem u vedeni BP muwela dohledavat, jestli urcite gramaticke jevy funguji v obou jazycich stejne, ale to byl detail.

erchia
15. lis 2023

Slováky vnímám jako národ nám nejbližší, vnímám, že jsme dva státy, ale pořád k nim mám blízko a jsem za to ráda. Slovensky se snažím rozumět, mám pár kamarádů Slováků, s kterými si především píšu, takže rozumím psané formě, a když něco nevím, tak si to ráda zjistím 🙂 Mám i několik lidí, včetně členů rodiny, ať už mojí, či vyvdané, kteří mají část rodiny stále na Slovensku. Takže odpověď je spíše ne, Slovensko mi je prostě z různých hledisek blízké ;)

console
15. lis 2023

@kamino vnimam to uplne stejne. Ja treba slovenske prispevky zde preskakuji, nebavi me to lustit. A jak nekdo psal na zacatku, kdyz jdes do kramu, tam Slovak, pak internet obj. v cz obchode a odpovi ti Slovenka slovensky…pak mi vola nabidka na sluzby a tam uknikana Slovenka, ktere skoro neni rozumet…tak uz toho mam taky dost😀pro me Slovaci cizinci jsou a je jich tu moc. Muj nazor, netreba rozpitvavat dale

kamino
15. lis 2023

@console toto mi dnes přišlo jako reklamační dotazník Tesco - že by příprava na znovujednocení? 🙂

miri77
15. lis 2023

@kamino přesně tak,lip bych to snad neřekla 👍

kamino
15. lis 2023

@miri77 Ono při počtu slovenské menšiny zde je to asi už jedno, jediný rozdíl je v Euru, po volbách budeme mít i podobně zaměřenou vládu 😉 Ach jo..

eviicka
15. lis 2023

@brunetka11 tak předsudky vůči Čechům byly na Slovensku vždy. Samozřejmě to nebylo pravidlo, ale vzácnost také ne, že když člověk zvolil jinou řeč než češtinu, tak byl přístup hned přívětivější.

swan42
15. lis 2023

Ano. A nejvic me vys*ra, kdyz na ceskym konikovi a ceskym facebooku a ceskych strankach pisou slovensky a predpokladaji, ze jim budeme rozumet nebo si to prekladat.
A nejvetsi sranda je, jak furt nadavaj na vsechno cesky, ale pracovat na vysokych manazerskych pozicich, ktery na slovensku nemaj jim nevadi. Ze jsem takovych potkala. Nikdo jim nebrani se tam vratit...
Nebo ta moderatorka, co uvadi Objektiv. Proc mluvi slovensky? Nechapu 🤷‍♀️
Takze souhlas s @kamino

zekrt
15. lis 2023

@swan42 Uff tyjo, dodnes jsem netušila, že někomu vadí, že Slovák okomentuje český text slovensky, to jsem si zas rozšířila svoje naivní obzory. 🙈

ninive211
15. lis 2023

@swan42 Jo, manželka Kubala, protekční splátek. Dopr...tak stejně jim snad někdo píše scénáře a oni to jen čtou, tak jaký je problém to na VEŘEJNOPRÁVNÍ ČESKÉ!!! televizi to přečíst česky? Jak píšu výše, v profesním životě, jedná-li se o kontakt s klienty/zákazníky/diváky očekávám použití češtiny. Tohle mi fakt vadí.

kamino
15. lis 2023

@swan42 aby nebyla mylka, ma jedna z největších kamaradek je Slovenka, Slovaci jako takovi mi opravdu nevadi, ale mam zkratka predstavu takovou, ze 20 let po rozdeleni bychom uz se mohli chovat trosku samostatně.. chapu obdobi, kdy jsme byli po rozdeleni, hodne veci bylo provazane, tak to je logické.. ale po 20 letech uz to vidim trochu jinak.

ninive211
15. lis 2023

@kamino Bude to 31 let od rozdělení. Víc jak jedna generace.

swan42
15. lis 2023

@kamino ja to tak pochopila 😉
Obecne proti Slovakum taky nic nemam.

igiana
15. lis 2023

Ahojte, náhodou som sem zablúdila 🙂. Milá téma. Ja skúsim pridať príspevok v opačnom pohľade. Som ročník 79, Vás Čechov vnímam ako veľmi blízkych susedov ako bratov, naše deti od malička pozerajú rozprávky a filmy aj v češtine, nerobíme v tom rozdiel, manžel je z polovice čech, máme v Čechách príbuzných, mám rada Prahu, nikdy som sa nestretla na Slovensku s tým, že by niekto Čechmi pohŕdal. Vnímam Vás ako veselých priateľských pohodových ľudí, ktorí radi cestujú a majú radi turistiku, dokážu sa uvoľniť a oddýchnuť si. Slováci mi v mnohých veciach lezú na nervy, dokonca aj české pesničky mám radšej 😁.

zekrt
15. lis 2023

@igiana Já zas frčim na Haberovi, Táslerovi, Márii Čírové, Müllerovi... a děti jako malé jen Fíha Tralala, české vůbec.

igiana
15. lis 2023

@zekrt 😄

ronyx
15. lis 2023

Ne a ne. Asi to bude hodně o ročníku. 😅 Mě bude 40. Vyrůstala jsem v době, kdy slovenský jazyk zněl v televizi stejně často jako ten český. Takže jsem ho pochytila od mala a když se bavím se slovákem, je to pro mě jako bych se bavila s čechem. Beru je jako naši součást, která se jednoho dne osamostatnila. Navíc jsem z Moravskoslezského kraje a hranice se Slovenskem mám za rohem.

lachipie
15. lis 2023

@igiana A já zase strašně ráda naopak poslouchám ty slovenské. I můj syn jede na Jarošovi nebo Smejko a Tanculienka.

kamino
15. lis 2023

@ninive211 jasne, 93 rok.. jsem tele..

kamino
15. lis 2023

@ronyx ja jsem 76 😉jezdila jsem na tabory se Slovaky.. v pondeli byvaly slovenské inscenace a pamatuji, kdyz jsme projizdeli do Madarska k Balatonu, ze nam v Komarne pani odmitla cokoli prodat a vyhodila nas z obchodu, kdyz jsme promluvili cesky 😉
Jasně ze jsem vyrostla a Team, Mullerovi, Zbirkovi... mam je moc rada, pokud jsou spojene porady jako Cesko Slovensko ma talent, kde fajn jsou tam dve zeme, jsem v pohode. Počítám s tim, ale na zakaznicke lince, ci ve verejnopravni televizi ocekavam češtinu...

brunetka11
16. lis 2023

@kamino Ty slovenské inscenace mi fakt chybí. A naprosto dokonalé byly čtené slovenské pohádky v neděli ráno.

pampelina18
16. lis 2023

@matus89slovak ne Slováci jsou naši bratři. Cizinci jsou pro mě Američani, Ukrajinci, Bulhaři apod... Rozhodně ne Slováci...

ninive211
16. lis 2023

@igiana Miluju slovenské pesničky! Habera, Elán, No Name, Adam Ďurica...slovenčina je taká ...zvoukomalebná 🙂

lovemusicsun
16. lis 2023

@ninive211 Tohle je zajímavý. Mě to třeba vůbec nevadí (ač jsem ten pořad teda nikdy neviděla). Pamatuju si jak jsem se kdysi pozastavovala nad tím, že Slováci chtějí předabovávat naše české pohádky do slovenštiny, aby jim právě na STV nešly pořady pro děti v češtině. Pro mě úplně nesmyslný krok. Čím více jazykům rozumíš, tím lépe, proč tomu bránit?

ninive211
16. lis 2023

@lovemusicsun Protože to je ČESKÁ televize, veřejnoprávní a jde o původní program produkovaný ČT. Převzaté pořady ,původně slovenské, slovenské filym, pohádky, ať si klidně jsou v původním jazyce, ve slovenštině. Ale Objektiv dva ze tří týdnů, když jsou tam normálně čeští moderátoři, aby byl v češtině a jednou když je tam Anetta, tak ve slovenštině, protože je líná i přes to, že má za manžela Čecha, žije roky v Praze, se naučit slušně česky...už jsem ten pořad teda hodně dlouho neviděla, na TV se skoro nedíváme.

erchia
16. lis 2023

Jo, učení jiného jazyka je pro mě taky přidanou hodnotou 🙂 Manžel se takhle naučil anglicky, když koukal jako děcko na pohádky :D