icon

Nechce si mě vzít. Co si o tom myslíte?

avatar
ilush
4. kvě 2026

Ahoj, potřebuji se vyzpovídat a zároveň bych chtěla znát i druhý názory..
Letos budeme s přítelem spolu 6 let, a už několik let čekám na prstýnek a svatbu.. ženit se vždycky chtěl a i teď mi vždy říká, že se dočkám, chápu, že toho máme dost, stavíme dům, malé dítě, ale já jsem se chtěla vždycky vdávat mladá a ideálně před dětmi ( dítě bylo nakonec kvůli mé diagnóze co nejdříve a tím pádem svatba šla stranou). Otec je skvělý, malý má příjmení po něm, což mi přišlo do doby než mě u pediatra vyzvali pod jiným příjmením v pohodě a od tý doby mám pocit, že k ním " nepatřím". Strašně mě to mrzí a jsem z toho zklamaná, beru to jako podraz. Na druhou stranu vím, že na tomhle svět nestojí.
Přemýšlím nad tím, že si jen změním na matrice příjmení a svatbu nechám stranou.. co si o tom myslíte?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 7. čer 2026 · 129 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Páry často odkládají svatbu kvůli stavbě domu a financím; rychlá administrativní řešení zmiňovaná v diskusi jsou obřad na matrice se dvěma svědky nebo změna příjmení na matrice.
  • Nesezdané soužití neposkytuje automaticky všechny právní jistoty manželství; diskutující doporučovali sepsat závěť u notáře, nastavit životní pojištění s určeným příjemcem a sepsat plnou moc pro přístup k informacím.
  • Změna příjmení dítěte vyžaduje souhlas druhého rodiče a změna vlastního příjmení se provádí na matrice, což je uvedené jako praktická alternativa k čekání na velkou svatbu.


Nejčastější otázky

Q: Jak rychle získat právní status manželky bez velké svatby?
A: Uskutečnit civilní obřad na matrice se dvěma svědky; v diskusi byl tento postup doporučen jako rychlé řešení, které vyřeší právní postavení bez velké hostiny.

Q: Jak zajistit přístup k informacím o partnerovi v případě nehody, pokud nechceme svatbu?
A: Doporučuje se sepsat plnou moc u notáře a mít životní pojištění s uvedeným příjemcem; v diskusi se rovněž zmiňovalo čestné prohlášení jako „osoba blízká“ pro přístup k informacím u PČR a zdravotnických zařízení.

Q: Co potřebuji k přejmenování dítěte?
A: K změně příjmení dítěte je podle diskuse potřeba souhlas druhého rodiče; změnu vlastního příjmení lze podat na matrice samostatně.

Q: Jak ošetřit dědictví a společný majetek, když nejsme manželé?
A: Doporučuje se sepsat závěť u notáře, nastavit výslovné určení příjemce u životního pojištění a zkontrolovat zápisy v katastru nemovitostí; diskuse opakovaně zmínila návštěvu notáře jako klíčové řešení.

Q: Má nesezdané soužití stejná práva v nemocnici jako manželství?
A: Diskuse uváděla, že manžel/manželka bývá soudem často rychle jmenován opatrovníkem v případech bezvědomí, ale zároveň bylo řečeno, že informace lze získat i jako „osoba blízká“ čestným prohlášením; konečné rozhodnutí přisuzuje soud nebo zdravotnický personál podle situace.

Q: Jak vést rozhovor o odkládání svatby s partnerem?
A: V diskusi se doporučovalo vést otevřený, konkrétní rozhovor o časovém horizontu (rok, tři, pět let), o představě svatby (velká hostina vs. úřední obřad) a o tom, co je pro každého neakceptovatelné, případně zvažovat administrativní alternativy jako obřad na matrice nebo notářská opatření.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Doporučení právně ošetřit dědictví a majetek závětí u notáře, nastavením životního pojištění a plnou mocí.
  • Obřad na matrice se dvěma svědky je v diskusi uváděn jako reálná rychlá alternativa k velké svatbě.
  • Doporučení vést otevřený rozhovor o očekáváních, prioritách a časovém plánu svatby.


Sporné názory

  • Někteří diskutující tvrdili, že „svatba je jen papír“ a lze řešit právní aspekty notářskými listinami; jiní zdůrazňovali, že svatba přináší důležité právní a symbolické jistoty (vdovský důchod, dědictví, přístup k informacím).
  • Někteří doporučovali netlačit a dát partnerovi čas kvůli financím a stavbě domu; jiní navrhovali ultimátum nebo nátlak, pokud partner opakovaně odkládá.


Otevřené otázky

  • Zda opakované odkládání svatby znamená, že partner skutečně nechce manželství, nebo jen čeká na „správný moment“.
  • Kdy a za jakých podmínek je rozumné dát partnerovi pevný termín nebo ultimátum.
  • Jaký dopad bude mít změna příjmení (matriční úkon) na rodinnou dynamiku a komunikaci s institucemi.


Zmíněné značky a firmy

PČR, matrika, notář, soud, katastr nemovitostí

Zmíněné produkty a metody

obřad na matrice se dvěma svědky, změna příjmení na matrice, změna příjmení dítěte (souhlas druhého rodiče), závěť u notáře, plná moc, životní pojištění s určeným příjemcem, čestné prohlášení „osoba blízká“, opatrovnictví v bezvědomí, dědické řízení, vdovský důchod

Místa a osoby

žádné

Strana
z5
avatar
klokanka31
5. kvě 2026
@zaludova

@klokanka31 Tak to je brácha docela h*vado. Nesnáším chlapy, co voděj ženský za nos. To nemá koule na to se s ní rozejít? Nebo aspoň vyložit karty na stůl?🤐

@zaludova No ono tam je to u nich komplikovaný. Ona ho zase vodila za nos když byli ještě milenci...

avatar
fifani
5. kvě 2026

A proč si tě nechce vzít? Možná jen nechce velkou svatbu, takže si o tom v klidu promluvte a ty mu vysvětli, jak se cítíš. Muži neumí číst myšlenky.

avatar
pilzzee
5. kvě 2026
@me_druhe_ja

@pilzzee absolutně nechápu, proč ženský tak strašně hroti jméno. Je to jenom jméno proboha. 😀 já si například po rozvodu nechala jméno ex, protože moje rodné jméno má několik háčků a je extrémně těžký na vyslovení, ve Francii bych se s tím zbláznila. 😀
Děti se samozřejmě jmenuji po partnerovi.
A brát se neplanujeme, oba už jsme svatbu měli a staci. 😀
Právně máme ošetřeny peníze a vše. Navíc jsme oficiálně zaregistrovani jako druh a družka.
Ale je fakt, že svatba pro mě nikdy neměla velký význam.

@me_druhe_ja Me na tom bavila jenom ta party. Porad na to vzpominame a rikame si, jestli se nerozvedeme a neudelame to znova 😀 Ale jinak papirove nevidim absolutne rozdil, barak mame napul, zivotni pojisteni oba napsany na sebe vzajemne, pohodicka 🙂

avatar
prosincovemimi
5. kvě 2026
@kakba

Mám pocit, že na něj dost tlačíš a on se šprajcnul. Pokud o tom mluvíš každej den, nedivím se, že tě takto odbejvá. Pokud ti vadí, že má dítě jiné příjmení jako ty, máš dvě možnosti.
1. Změň si příjmení na stejné jako partner
2. Změň příjmení dítěte na tvoje
Máte spolu dítě, hypotéku, budete se stěhovat, jde v podstatě jen o papír a víc se stejně nezmění.
A možná je to jen chlap, co prostě chce nejdřív vyřešit bydlení, které je drahé a třeba se prostě ženit nechce.
Nech ho vydechnout.

Souhlasím s @kakba Na chlapa se nesmí tlačit,jinak z toho bude ho. 😄Ne ,vážně. Chlapi, když si ve své hlavě vytvoří časový plán ,tak neradi na něm něco mění. To znamená " až udělám barák,tak". Až udělá barák, třeba si bude chtít odpočinout,ať už formou dovolené nebo třeba té svatby. Do té doby nemá smysl o tom mluvit ,spíš jen být stále tou fajn ženou , skvělou mámou ,kterou by vzít chtěl 💛

avatar
mabs
5. kvě 2026
@prosincovemimi

Souhlasím s @kakba Na chlapa se nesmí tlačit,jinak z toho bude ho. 😄Ne ,vážně. Chlapi, když si ve své hlavě vytvoří časový plán ,tak neradi na něm něco mění. To znamená " až udělám barák,tak". Až udělá barák, třeba si bude chtít odpočinout,ať už formou dovolené nebo třeba té svatby. Do té doby nemá smysl o tom mluvit ,spíš jen být stále tou fajn ženou , skvělou mámou ,kterou by vzít chtěl 💛

@prosincovemimi Naopak jsou chlapi, kteří ke všemu potřebují dokopat. A taky jsou chlapi, kteří nechtějí nic měnit na své svobodě. Slibují, max. dají "drž hubu prsten", aby byl klid.

avatar
dashyyy
5. kvě 2026
@pilzzee

@me_druhe_ja Me na tom bavila jenom ta party. Porad na to vzpominame a rikame si, jestli se nerozvedeme a neudelame to znova 😀 Ale jinak papirove nevidim absolutne rozdil, barak mame napul, zivotni pojisteni oba napsany na sebe vzajemne, pohodicka 🙂

@pilzzee ono pojištění a barák napůl je fajn, co pak situace vážnější, zranění, nehody, hospitalizace, úmrtí.. to jsou pak ty situace, kdy se to fakt hodí nejen jako papír 🙂 doufám ale, že to tady z nás nikdo nebude potřebovat nikdy

avatar
klokanka31
5. kvě 2026
@mabs

@prosincovemimi Naopak jsou chlapi, kteří ke všemu potřebují dokopat. A taky jsou chlapi, kteří nechtějí nic měnit na své svobodě. Slibují, max. dají "drž hubu prsten", aby byl klid.

@mabs A je blbost aby jim to ženský pořád žraly a dělaly ze sebe hloupé husičky, co čekají jestli se chlap milostivě rozhoupe. A ještě dávaly dětem příjmení po chlapovi 🤦‍♀️ Moje známá řekla partnerovi, že pokud si ji nevezme tak ok, ale děti budou mít příjmení po ní. A jak rád si ji honem vzal. Ženský furt chtějí ve všem rovnoprávnost, ale když jde o svatbu, nechávají rozhodnutí na chlapovi i s rizikem že se nikdy nedočkají. Nechápu 😳

avatar
klokanka31
5. kvě 2026
@dashyyy

@pilzzee ono pojištění a barák napůl je fajn, co pak situace vážnější, zranění, nehody, hospitalizace, úmrtí.. to jsou pak ty situace, kdy se to fakt hodí nejen jako papír 🙂 doufám ale, že to tady z nás nikdo nebude potřebovat nikdy

@dashyyy I v případě narození dětí je lehčí když jsou manželé. V porodnici se jen dá oddací list a nemusí se řešit matrika.

avatar
prosincovemimi
5. kvě 2026
@mabs

@prosincovemimi Naopak jsou chlapi, kteří ke všemu potřebují dokopat. A taky jsou chlapi, kteří nechtějí nic měnit na své svobodě. Slibují, max. dají "drž hubu prsten", aby byl klid.

@mabs dokopat k tomu potřebují mamánci ,ne chlapi. Jen za takové rozhoduje matka a posléze partnerka. Aneb ženská manipulace? Ale to je na každém, jak to ve svém vztahu má. Já mám radši,když se ten chlap sám rozhodne ,že to je ta ,kterou si vzít chce ,je to jeho svobodné rozhodnutí z lásky. A nemyslím si,že tomu předchází podstrojování právě jak dítěti. Musím zaťukat, jsem vdaná od října 2018 a v listopadu mi bylo 21 let, z toho zásnuby dva roky předtím zcela nečekané v jednom městě na náměstí v nočních hodinách ,manželství funguje,jsme respektují parťáci a rodiče dvou kluků,tak snad nám to vydrží 🫢

avatar
pilzzee
5. kvě 2026
@dashyyy

@pilzzee ono pojištění a barák napůl je fajn, co pak situace vážnější, zranění, nehody, hospitalizace, úmrtí.. to jsou pak ty situace, kdy se to fakt hodí nejen jako papír 🙂 doufám ale, že to tady z nás nikdo nebude potřebovat nikdy

@dashyyy To chapu, ale toto jsou situace, kdy me bude vic srat to, ze se to stalo, nez byrokracie kolem 😀

avatar
dashyyy
5. kvě 2026
@pilzzee

@dashyyy To chapu, ale toto jsou situace, kdy me bude vic srat to, ze se to stalo, nez byrokracie kolem 😀

@pilzzee to jsou situace, kdy ti nikdo nic neřekne, protože seš ,,jen" partnerka, takže věřím, že i tak by to člověka sralo hned

avatar
simonastryhalova
5. kvě 2026
@klokanka31

@ilush Já bych to brala tak že to jen oddaluje do ztracena abys to časem vzdala...🥺 Můj brácha to tak dělá se svou partnerkou. Tam je to teda komplikovanější a nedivím se že si ji nechce vzít. Ale když ona si začne stěžovat že si ji nechce vzít, tak taky mlží, ale pak za jejími zády řekne že se nikdy ženit už nebude. Je to s chlapama těžký 🤔

@klokanka31 propána, není tvůj bratr i bratr mého manžela? 😂
U nás to je taky podobný, švagr měl přítelkyni přes 10 let spolu byli, vzali si hypotéku, koupili domeček, odjeli na vytouženou cestu na Island, každý čekal, že se vrátí s prstýnkem, i ona to čekala - kord po tolika letech už by se mohlo něco hnout a nakonec nic, čím víc ona tlačila na pilu a i ostatní, tak se blokoval víc a víc. Nakonec se rozešli. Ona má teď manžela, dítě, barák, tak jak vždy chtěla a on je s novou přítelkyní a ženit se nikdy nebude, nečekáme, že to někdy přijde.

avatar
j.a.n.i
5. kvě 2026
@dashyyy

@pilzzee to jsou situace, kdy ti nikdo nic neřekne, protože seš ,,jen" partnerka, takže věřím, že i tak by to člověka sralo hned

@dashyyy No, to zahrnuje ppuze a jedine situace, kdy dotycneho privezou v bezvědomí a neprobere se z nej... Jinak on urcuje komu smi poskytnout informace a to jestli jsi nebo nejsi manzelka pak nehraje zadnou roli.

avatar
betelgeuzz
5. kvě 2026

@ilush Pro mě osobně byla svatba důležitá, ale já bych nečekala, až mě jednou možná požádá. My se prostě domluvili, že se vezmem a vybrali datum.
V tvém případě mi příjde, že se mu už do toho moc nechce. Pořád to odkládá, ale pak si pořídí drahé vybavení pro sebe. Vypadá to, že si jedete každý na svém písečku, otázka je, jestli by to chtěl po svatbě změnit.
A doporučuji všem, kteří nepotřebují papír, aby si zjistili, jak je to při úmrtí, při rozchodu a všech dalších situacích, protože ty překvapené dotazy po úmrtí, po rozchodu tu jsou celkem často.

avatar
kakba
5. kvě 2026
@betelgeuzz

@ilush Pro mě osobně byla svatba důležitá, ale já bych nečekala, až mě jednou možná požádá. My se prostě domluvili, že se vezmem a vybrali datum.
V tvém případě mi příjde, že se mu už do toho moc nechce. Pořád to odkládá, ale pak si pořídí drahé vybavení pro sebe. Vypadá to, že si jedete každý na svém písečku, otázka je, jestli by to chtěl po svatbě změnit.
A doporučuji všem, kteří nepotřebují papír, aby si zjistili, jak je to při úmrtí, při rozchodu a všech dalších situacích, protože ty překvapené dotazy po úmrtí, po rozchodu tu jsou celkem často.

@betelgeuzz v obou případech mají mít partneři nebo manžele vyřešené majetky.

avatar
betelgeuzz
5. kvě 2026
@kakba

@betelgeuzz v obou případech mají mít partneři nebo manžele vyřešené majetky.

@kakba jojo, ale spousta to neudělá a pak se diví. proto píšu, že by si to měli zjistit.

avatar
klokanka31
5. kvě 2026
@simonastryhalova

@klokanka31 propána, není tvůj bratr i bratr mého manžela? 😂
U nás to je taky podobný, švagr měl přítelkyni přes 10 let spolu byli, vzali si hypotéku, koupili domeček, odjeli na vytouženou cestu na Island, každý čekal, že se vrátí s prstýnkem, i ona to čekala - kord po tolika letech už by se mohlo něco hnout a nakonec nic, čím víc ona tlačila na pilu a i ostatní, tak se blokoval víc a víc. Nakonec se rozešli. Ona má teď manžela, dítě, barák, tak jak vždy chtěla a on je s novou přítelkyní a ženit se nikdy nebude, nečekáme, že to někdy přijde.

@simonastryhalova Nějaká podoba tam bude 😃 On byl ženatý několik let, postavili si dům, lítali na dovolené, snažili se pak o mimi, ale nešlo to, tak začali zařizovat umělé oplodnění. Ale v práci ho začala nahánět jedna měsíc! vdaná ženská se dvěmi dětmi. Navykládala mu že ona mu může dát několik dětí, a začali to spolu táhnout. Všechno vzalo rychlý spád, on se rozvedl, ona rozvedla, a hned se k němu nastěhovala. A najednou že děti už nechce, že jemu musí stačit její dvě z předešlých manželství. Švagrová má teď krásný život, vdala se, mají dům, dovolené, dítě. A můj brácha? Bezdětný, a pořád poslouchá že si ji nechce vzít, a že jeho barák musí zůstat pro její starší dceru...

avatar
klara_drobna
5. kvě 2026

To je takové zvláštní... Bojí se být k tobě oficiálně připoutaný? Svatba nemusí bejt jen příšerná práce a stres. Kamarádka to brala docela v pohodě a byla to pěkná svatba. Jak dopadla manželství v jeho rodině? Nemá třeba nějaký traumatický zážitky?

avatar
j.a.n.i
5. kvě 2026
@betelgeuzz

@ilush Pro mě osobně byla svatba důležitá, ale já bych nečekala, až mě jednou možná požádá. My se prostě domluvili, že se vezmem a vybrali datum.
V tvém případě mi příjde, že se mu už do toho moc nechce. Pořád to odkládá, ale pak si pořídí drahé vybavení pro sebe. Vypadá to, že si jedete každý na svém písečku, otázka je, jestli by to chtěl po svatbě změnit.
A doporučuji všem, kteří nepotřebují papír, aby si zjistili, jak je to při úmrtí, při rozchodu a všech dalších situacích, protože ty překvapené dotazy po úmrtí, po rozchodu tu jsou celkem často.

@betelgeuzz No, jak by to bylo, to co je moje bude bude moje i po rozchodu, nemusim se o to dělit, neodpovidam za případné dluhy svého rozesleho partnera...
No a pri umrti opet neresim jeho dluhy a majetek zdedi deti, nevidim problem 🤔
Takže problém muze byt uraz kdy se neprobere z bezvědomí, no tak tady to chce být zadobře s tchany nebo dětmi.

avatar
mabs
5. kvě 2026
@prosincovemimi

@mabs dokopat k tomu potřebují mamánci ,ne chlapi. Jen za takové rozhoduje matka a posléze partnerka. Aneb ženská manipulace? Ale to je na každém, jak to ve svém vztahu má. Já mám radši,když se ten chlap sám rozhodne ,že to je ta ,kterou si vzít chce ,je to jeho svobodné rozhodnutí z lásky. A nemyslím si,že tomu předchází podstrojování právě jak dítěti. Musím zaťukat, jsem vdaná od října 2018 a v listopadu mi bylo 21 let, z toho zásnuby dva roky předtím zcela nečekané v jednom městě na náměstí v nočních hodinách ,manželství funguje,jsme respektují parťáci a rodiče dvou kluků,tak snad nám to vydrží 🫢

@prosincovemimi Já bych s mamánkem ani nebyla.

avatar
drep
5. kvě 2026
@j.a.n.i

@dashyyy No, to zahrnuje ppuze a jedine situace, kdy dotycneho privezou v bezvědomí a neprobere se z nej... Jinak on urcuje komu smi poskytnout informace a to jestli jsi nebo nejsi manzelka pak nehraje zadnou roli.

@j.a.n.i ani to neplatí. Ten, kdo se prohlásí za osobu blízkou a podepíše čestné prohlášení, tak má právo na informace. Často jsou to kamarád nebo sousedka nebo spolupracovník, protože hodně lidí nebo nikoho blízkého. A prohlášení se za osobu blízkou podepisuje i manželka, oddací list nezkoumáme.
A rozhodovat nemůže nikdo, dělají se neodkladné výkony z rozhodnutí lékařů a medicínské nutnosti, k elektivnímu úkonu musí dát souhlas opatrovník. To už je část, kterou neřeším, takže nevím, jestli soud upřednostní bratra nebo matkz nebo partnerku, ale za pacienta pak rozhoduje ten, koho určí soud.

avatar
drep
5. kvě 2026
@betelgeuzz

@ilush Pro mě osobně byla svatba důležitá, ale já bych nečekala, až mě jednou možná požádá. My se prostě domluvili, že se vezmem a vybrali datum.
V tvém případě mi příjde, že se mu už do toho moc nechce. Pořád to odkládá, ale pak si pořídí drahé vybavení pro sebe. Vypadá to, že si jedete každý na svém písečku, otázka je, jestli by to chtěl po svatbě změnit.
A doporučuji všem, kteří nepotřebují papír, aby si zjistili, jak je to při úmrtí, při rozchodu a všech dalších situacích, protože ty překvapené dotazy po úmrtí, po rozchodu tu jsou celkem často.

@betelgeuzz no, kdybych nebyla vdaná, tak po úraze bych prohlásila za osobu blízkou, dostávala bych společně s jeho rodiči informace. Oba byty a garáž jsou moje. Životko nemáme ani jeden, není to pro nás výhodné. Jeho investice a účet by napůl zdědila jeho dcera z prvního manželství a naše dcera, moje investice a můj účet by byly dál moje. Auta by se rozdělila opět mezi dcery, nejsou na leasing, tak jedno by se prodalo, peníze rozdělily a druhé bych si nechala a starší vyplatila nebo by se prodali obě a já si koupila něco malého. Pořád vidím jako největší problém, že by nebyl, ne to ostatní.

avatar
somalicats
5. kvě 2026
@drep

@j.a.n.i ani to neplatí. Ten, kdo se prohlásí za osobu blízkou a podepíše čestné prohlášení, tak má právo na informace. Často jsou to kamarád nebo sousedka nebo spolupracovník, protože hodně lidí nebo nikoho blízkého. A prohlášení se za osobu blízkou podepisuje i manželka, oddací list nezkoumáme.
A rozhodovat nemůže nikdo, dělají se neodkladné výkony z rozhodnutí lékařů a medicínské nutnosti, k elektivnímu úkonu musí dát souhlas opatrovník. To už je část, kterou neřeším, takže nevím, jestli soud upřednostní bratra nebo matkz nebo partnerku, ale za pacienta pak rozhoduje ten, koho určí soud.

@drep soud urci za opatrovnika automaticky manzelku/manzela a udela to hned, vlastni zkusenost pred 5 lety, kdy jsem mela.rozhodnuti v datovce behem 15 minut, protoze manzel byl v umelem spanku a bylo potreba rozhodovat o dalsich postupech a prevozu. Kdybych manzelkou nebyla, resilo by se, kdo by byl nejvhodnejsim opatrovnikem a trvalo by to podstatne dele, coz by bralo cas.

avatar
drep
5. kvě 2026
@somalicats

@drep soud urci za opatrovnika automaticky manzelku/manzela a udela to hned, vlastni zkusenost pred 5 lety, kdy jsem mela.rozhodnuti v datovce behem 15 minut, protoze manzel byl v umelem spanku a bylo potreba rozhodovat o dalsich postupech a prevozu. Kdybych manzelkou nebyla, resilo by se, kdo by byl nejvhodnejsim opatrovnikem a trvalo by to podstatne dele, coz by bralo cas.

@somalicats tos ale musela požádat. My naopak řešíme u mých bezvědomých docela často, že samozřejmě zahájíme detenci, protože nemáme souhlas s hospitalizací, soud určí vyššího soudního úředníka, rodina o nežádá o nic, člověk je u nás tři týdny, chtěli bysme peg, protože z jakýhokoliv důvodu nemůže ngs a nejsme schopni s ním získat souhlas, není opatrovník, soudní úředník tohle celkem správně odmítá, že on udělil jen by proxy souhlas s hospitalizací a gastro peg bez souhlasu nezavede. Občas je to Catch 22.

avatar
j.a.n.i
5. kvě 2026
@drep

@j.a.n.i ani to neplatí. Ten, kdo se prohlásí za osobu blízkou a podepíše čestné prohlášení, tak má právo na informace. Často jsou to kamarád nebo sousedka nebo spolupracovník, protože hodně lidí nebo nikoho blízkého. A prohlášení se za osobu blízkou podepisuje i manželka, oddací list nezkoumáme.
A rozhodovat nemůže nikdo, dělají se neodkladné výkony z rozhodnutí lékařů a medicínské nutnosti, k elektivnímu úkonu musí dát souhlas opatrovník. To už je část, kterou neřeším, takže nevím, jestli soud upřednostní bratra nebo matkz nebo partnerku, ale za pacienta pak rozhoduje ten, koho určí soud.

@drep No vidíš, takže i na informace je svatba k ničemu 😆
Dik za info, to jsem ani nwtusila, ze staciz jen čestné prohlášení.

avatar
j.a.n.i
5. kvě 2026
@somalicats

@drep soud urci za opatrovnika automaticky manzelku/manzela a udela to hned, vlastni zkusenost pred 5 lety, kdy jsem mela.rozhodnuti v datovce behem 15 minut, protoze manzel byl v umelem spanku a bylo potreba rozhodovat o dalsich postupech a prevozu. Kdybych manzelkou nebyla, resilo by se, kdo by byl nejvhodnejsim opatrovnikem a trvalo by to podstatne dele, coz by bralo cas.

@somalicats No, kdyby se nekdo z dalsich blizkych ozval, tak by se to taky tahlo...

avatar
somalicats
5. kvě 2026
@drep

@somalicats tos ale musela požádat. My naopak řešíme u mých bezvědomých docela často, že samozřejmě zahájíme detenci, protože nemáme souhlas s hospitalizací, soud určí vyššího soudního úředníka, rodina o nežádá o nic, člověk je u nás tři týdny, chtěli bysme peg, protože z jakýhokoliv důvodu nemůže ngs a nejsme schopni s ním získat souhlas, není opatrovník, soudní úředník tohle celkem správně odmítá, že on udělil jen by proxy souhlas s hospitalizací a gastro peg bez souhlasu nezavede. Občas je to Catch 22.

@drep ne, zadali lekari s tim, ze to je nutne, me volal urednik ze soudu, ze to potrebuji udelat a jestli s tim jako manzelka souhlasim a bylo to fakt behem chvilky, pac mam datovku. Sama jsem to neiniciovala.

avatar
somalicats
5. kvě 2026
@j.a.n.i

@somalicats No, kdyby se nekdo z dalsich blizkych ozval, tak by se to taky tahlo...

@j.a.n.i netáhlo. Alespoň dle toho borce ze soudu. Táhlo by se to pouze v případě, že bych já jako manželka odmítla opatrovnictví.

avatar
j.a.n.i
5. kvě 2026
@somalicats

@j.a.n.i netáhlo. Alespoň dle toho borce ze soudu. Táhlo by se to pouze v případě, že bych já jako manželka odmítla opatrovnictví.

@somalicats No, tim nych si tak josta nebyla, uz bylo dost soudnich procesu o opatrovnictví a nebyly ani krátké ani je nevyhravala vzdy manzelka.

avatar
somalicats
5. kvě 2026
@j.a.n.i

@somalicats No, tim nych si tak josta nebyla, uz bylo dost soudnich procesu o opatrovnictví a nebyly ani krátké ani je nevyhravala vzdy manzelka.

@j.a.n.i No pozor, motáš dohromady opatrovnictví obecně a opatrovnictví pro lékařská rozhodnutí u lidí v bezvědomí. To první je vždycky běh na dlouhou trať. To druhé ne. U toho druhého jsi určena jako opatrovník jen pro konkrétní vyjmenovaná rozhodnutí.

Strana
z5