Nechce si mě vzít. Co si o tom myslíte?
Ahoj, potřebuji se vyzpovídat a zároveň bych chtěla znát i druhý názory..
Letos budeme s přítelem spolu 6 let, a už několik let čekám na prstýnek a svatbu.. ženit se vždycky chtěl a i teď mi vždy říká, že se dočkám, chápu, že toho máme dost, stavíme dům, malé dítě, ale já jsem se chtěla vždycky vdávat mladá a ideálně před dětmi ( dítě bylo nakonec kvůli mé diagnóze co nejdříve a tím pádem svatba šla stranou). Otec je skvělý, malý má příjmení po něm, což mi přišlo do doby než mě u pediatra vyzvali pod jiným příjmením v pohodě a od tý doby mám pocit, že k ním " nepatřím". Strašně mě to mrzí a jsem z toho zklamaná, beru to jako podraz. Na druhou stranu vím, že na tomhle svět nestojí.
Přemýšlím nad tím, že si jen změním na matrice příjmení a svatbu nechám stranou.. co si o tom myslíte?
Stručné shrnutí
- Páry často odkládají svatbu kvůli stavbě domu a financím; rychlá administrativní řešení zmiňovaná v diskusi jsou obřad na matrice se dvěma svědky nebo změna příjmení na matrice.
- Nesezdané soužití neposkytuje automaticky všechny právní jistoty manželství; diskutující doporučovali sepsat závěť u notáře, nastavit životní pojištění s určeným příjemcem a sepsat plnou moc pro přístup k informacím.
- Změna příjmení dítěte vyžaduje souhlas druhého rodiče a změna vlastního příjmení se provádí na matrice, což je uvedené jako praktická alternativa k čekání na velkou svatbu.
Nejčastější otázky
Q: Jak rychle získat právní status manželky bez velké svatby?
A: Uskutečnit civilní obřad na matrice se dvěma svědky; v diskusi byl tento postup doporučen jako rychlé řešení, které vyřeší právní postavení bez velké hostiny.
Q: Jak zajistit přístup k informacím o partnerovi v případě nehody, pokud nechceme svatbu?
A: Doporučuje se sepsat plnou moc u notáře a mít životní pojištění s uvedeným příjemcem; v diskusi se rovněž zmiňovalo čestné prohlášení jako „osoba blízká“ pro přístup k informacím u PČR a zdravotnických zařízení.
Q: Co potřebuji k přejmenování dítěte?
A: K změně příjmení dítěte je podle diskuse potřeba souhlas druhého rodiče; změnu vlastního příjmení lze podat na matrice samostatně.
Q: Jak ošetřit dědictví a společný majetek, když nejsme manželé?
A: Doporučuje se sepsat závěť u notáře, nastavit výslovné určení příjemce u životního pojištění a zkontrolovat zápisy v katastru nemovitostí; diskuse opakovaně zmínila návštěvu notáře jako klíčové řešení.
Q: Má nesezdané soužití stejná práva v nemocnici jako manželství?
A: Diskuse uváděla, že manžel/manželka bývá soudem často rychle jmenován opatrovníkem v případech bezvědomí, ale zároveň bylo řečeno, že informace lze získat i jako „osoba blízká“ čestným prohlášením; konečné rozhodnutí přisuzuje soud nebo zdravotnický personál podle situace.
Q: Jak vést rozhovor o odkládání svatby s partnerem?
A: V diskusi se doporučovalo vést otevřený, konkrétní rozhovor o časovém horizontu (rok, tři, pět let), o představě svatby (velká hostina vs. úřední obřad) a o tom, co je pro každého neakceptovatelné, případně zvažovat administrativní alternativy jako obřad na matrice nebo notářská opatření.
Závěry z diskuze
Shoda
- Doporučení právně ošetřit dědictví a majetek závětí u notáře, nastavením životního pojištění a plnou mocí.
- Obřad na matrice se dvěma svědky je v diskusi uváděn jako reálná rychlá alternativa k velké svatbě.
- Doporučení vést otevřený rozhovor o očekáváních, prioritách a časovém plánu svatby.
Sporné názory
- Někteří diskutující tvrdili, že „svatba je jen papír“ a lze řešit právní aspekty notářskými listinami; jiní zdůrazňovali, že svatba přináší důležité právní a symbolické jistoty (vdovský důchod, dědictví, přístup k informacím).
- Někteří doporučovali netlačit a dát partnerovi čas kvůli financím a stavbě domu; jiní navrhovali ultimátum nebo nátlak, pokud partner opakovaně odkládá.
Otevřené otázky
- Zda opakované odkládání svatby znamená, že partner skutečně nechce manželství, nebo jen čeká na „správný moment“.
- Kdy a za jakých podmínek je rozumné dát partnerovi pevný termín nebo ultimátum.
- Jaký dopad bude mít změna příjmení (matriční úkon) na rodinnou dynamiku a komunikaci s institucemi.
Zmíněné značky a firmy
PČR, matrika, notář, soud, katastr nemovitostí
Zmíněné produkty a metody
obřad na matrice se dvěma svědky, změna příjmení na matrice, změna příjmení dítěte (souhlas druhého rodiče), závěť u notáře, plná moc, životní pojištění s určeným příjemcem, čestné prohlášení „osoba blízká“, opatrovnictví v bezvědomí, dědické řízení, vdovský důchod
Místa a osoby
žádné
@zaludova Já prostě asi nedokážu myslet dostatečně strategicky a radila bych jí, aby řekla svůj názor a očekávání a chtěla odpovědi. Ne, že se milostpán rozhodne, že o tom nechce mluvit a tak bude paní (slečna) čekat třeba roky. Na to mi přijde život krátký. Jasně, někomu přijde život krátký zase na to, se o tom hádat, ale když je to pro ni důležité... Mimochodem, jestli se pán s ní bude chtít rozejít kvůli tomu, že bude dělat dusno kvůli svatbě, na které se mmch původně dohodli, to by taky o něčem vypovídalo.
@biciklissie No, to, co píšeš by bylo hezký, kdyby neměli dítě. A pochybuju, že by zakladatelka dítěti zničila rodinu, když vše ostatní funguje...
Nejbližší kamarád je s partnerkou už 12 let. Jedno dítě (příjmení po něm), dům je jeho (ona vlastní byt). Ženit se chce (velká svatba, malá svatba, se svědky … to mu je naprosto jedno). Jenže nechce mít svatbu s ní. Není pro něj ta pravá. Po třech letech chození, bydlet spolu začali po půl roce, koupil dům. A začali se snažit o dítě. Ona chtěla svatbu a on oddaloval a oddaluje do dnes. Jak nepotká tu pravou do 8 let, tak si ji po těch 20 letech vezme. Dítě chtěl, nechtěl být otcem ve 40 letech. Jinak by hledal dál. Partnerka je o 7 let mladší. Jinak pro dost mužů (pracovala jsem v mužských kolektivech) není dítě závazek. Svatba ano, stojí to peníze, nechce se jim řešit rozvod a dost to považují za posun vztahu (jakože to myslí s dotyčnou vážně - tady asi jejich myšlenkový pochod nevyjádřím úplně správně - prostě holka vyhrála si to/mě).
@anonym_a5aee8 ten je, ale vychcanej, závazky to jo, ale beze mě.
@biciklissie No, to, co píšeš by bylo hezký, kdyby neměli dítě. A pochybuju, že by zakladatelka dítěti zničila rodinu, když vše ostatní funguje...
@zaludova Za mě je otázka, kdo by to zničil. Nemyslím si, že zakladatelka. Nebo aspoň ne jen ona.
@anonym_a5aee8 Jezisi pro takovej lidskej odpad nemám slov...chudák holka
@zaludova Ona o tom ví asi dva roky (a to přímo od něj, naznačovalo jí to ale více lidí). Probrečela si a za těch 8 let chce velkou svatbu…. On jí má rád. Jak se prcek narodil. Tak se staral o oba. Staral se o domácnost (ale bez vaření, to absolutně neumí, ale miluje úklid, ten je čistě na něm) i o dítě (koupání, UM, noční vstávání a krmení). Rodičovský příspěvek měla jen pro sebe. Platil ji hypotéku (měla nájemníka, ale bohužel neplatil), platil tehdy kompletně vše (i její pojistky). Ani teď nejedou půl na půl. Kupuje dárky, nosí květiny, bere ji na výlety ve dvou (ona je romantická duše, co miluje východ, západ slunce, úplněk, takže od výletů do přírody po večeři, kino a úplněk za městem)….. Já nikdy nepochopím tohle myšlení a strašně mě to štve, protože jsem zažila něco podobného. Dítě v mém případě není a spolu už nejsme. Můj ex ale o svatbě mluvil i o prstýnku. Dokonce jsme koukali na prstýnky ve zlatnictví. Jenomže žádost nikde. Prý bude. Na jaře, v létě, na podzim, v zimě nebo spíše další rok. No a tak jako u ní to vědělo/vidělo více lidí. Tak i u mě. Proč mi nikdo nic neřekl? Protože bych tomu nevěřila. A měli pravdu. A ti dva “experti” nejsou výjimka. Bohužel vím i o dalších. Mužské kolektivy no. Dobře se s nimi pracuje, ale jinak bych je asi …..
@zaludova Ona o tom ví asi dva roky (a to přímo od něj, naznačovalo jí to ale více lidí). Probrečela si a za těch 8 let chce velkou svatbu…. On jí má rád. Jak se prcek narodil. Tak se staral o oba. Staral se o domácnost (ale bez vaření, to absolutně neumí, ale miluje úklid, ten je čistě na něm) i o dítě (koupání, UM, noční vstávání a krmení). Rodičovský příspěvek měla jen pro sebe. Platil ji hypotéku (měla nájemníka, ale bohužel neplatil), platil tehdy kompletně vše (i její pojistky). Ani teď nejedou půl na půl. Kupuje dárky, nosí květiny, bere ji na výlety ve dvou (ona je romantická duše, co miluje východ, západ slunce, úplněk, takže od výletů do přírody po večeři, kino a úplněk za městem)….. Já nikdy nepochopím tohle myšlení a strašně mě to štve, protože jsem zažila něco podobného. Dítě v mém případě není a spolu už nejsme. Můj ex ale o svatbě mluvil i o prstýnku. Dokonce jsme koukali na prstýnky ve zlatnictví. Jenomže žádost nikde. Prý bude. Na jaře, v létě, na podzim, v zimě nebo spíše další rok. No a tak jako u ní to vědělo/vidělo více lidí. Tak i u mě. Proč mi nikdo nic neřekl? Protože bych tomu nevěřila. A měli pravdu. A ti dva “experti” nejsou výjimka. Bohužel vím i o dalších. Mužské kolektivy no. Dobře se s nimi pracuje, ale jinak bych je asi …..
@anonym_a5aee8 Když se ale tak hezky stará, tak to mi hlava nebere 😳

Nejbližší kamarád je s partnerkou už 12 let. Jedno dítě (příjmení po něm), dům je jeho (ona vlastní byt). Ženit se chce (velká svatba, malá svatba, se svědky … to mu je naprosto jedno). Jenže nechce mít svatbu s ní. Není pro něj ta pravá. Po třech letech chození, bydlet spolu začali po půl roce, koupil dům. A začali se snažit o dítě. Ona chtěla svatbu a on oddaloval a oddaluje do dnes. Jak nepotká tu pravou do 8 let, tak si ji po těch 20 letech vezme. Dítě chtěl, nechtěl být otcem ve 40 letech. Jinak by hledal dál. Partnerka je o 7 let mladší. Jinak pro dost mužů (pracovala jsem v mužských kolektivech) není dítě závazek. Svatba ano, stojí to peníze, nechce se jim řešit rozvod a dost to považují za posun vztahu (jakože to myslí s dotyčnou vážně - tady asi jejich myšlenkový pochod nevyjádřím úplně správně - prostě holka vyhrála si to/mě).
@anonym_a5aee8 Jezisi pro takovej lidskej odpad nemám slov...chudák holka