Matka vegan, dítě vegan

tynar
11. bře 2016

spíše než otázku mám dotaz, zda je tu nějaká veganská matka, která by chtěla, nebo od začátku začlenila dítě do veganského způsobu života? já jsem v rodině jediná a tak zatím dítě vegan není ( 13měsiců), ráda bych ale, aby bylo. Potřebuji podporu někoho, kdo to tak doma má. Je tu někdo takový? Zajímá mě hlavně skladba jídelníčku?

kacikaci
11. bře 2016

@kolibricek36 já vegan nejsem! 😉 ale tady přece nešlo o obědy ve škole 😝

kacikaci
11. bře 2016

@tynar není vůbec zač, hodně štěstí při hledání správných lidí!

kolibricek36
11. bře 2016

@kacikaci já to nnetvrdím, ale říkám že dítě bude růst - školka, pak škola - a pochybuji, že tam budou vařit jak se kterékoli mamině líbí .....

magdasan
11. bře 2016

@tynar promiňte, píšete, že je spousta rodin, kde jsou vegani všichni a děti jsou zdravé, krásné a chytré...proč potom hledáte někoho tady a neobrátíte se na ně, když tohle víte a znáte je???
Dle mého je veganství extrém a žádný extrém není dobrý, ale pokud s čistým svědomím opravdu dokážete zajistit děťátku vyváženou stravu z tak omezeného množství potravin, fandím Vám.Mimochodem, teď jsem někde četla, jaká je vlastně soja a výrobky z ní peklo 😀
Mě by drtilo vyčleňovat svoje dítě z kolektivu...

jhoki
11. bře 2016

@tynar Myslím, že když je člověk dospělý, ať si jí co chce. Ovšem děti potřebují maso a nedostatek např. vitamínu B12 může mít fatální následky.

kolibricek36
11. bře 2016

@jhoki to máš pravdu

kolibricek36
11. bře 2016

@magdasan co je dneska zdravé - nic .... vše má své pro ale i proti. Proto se vždy doporučuje všeho s mírou 😎 něco jiného je když je někdo alergik na určitou potravinu - to je celkem logické, že to, či ono jíst nebude ...
B12 člověk musí mít - jinak je to katastrofa.

magdasan
11. bře 2016

@kolibricek36 přesně tak, na každou studii jak je to či ono zdravé je studie to popírající...zlatá střední cesta a jak píšete , všeho s mírou 🙂

magdasan
11. bře 2016

teď jsem si vzpomněla na krásný příklad ...mojí generaci se cpal špenát jakožto největší zásobárna železa...a ejhle, ukázalo se, že se vědátoři sekli v desetiné čárce 😀 a že to trvalo roky, než se na to přišlo 😎

alicesky
11. bře 2016

@magdasan to jsem psala ja ne zadavatelka; ja podporu v tomto smeru opravdu nehledam :D koukam ze se to zvrhlo v to, ze se kazdy musi utvrzovat v te sve "pravde". Puvodni dotaz byl prece o necem uplne jinem. Uff. Hezky den...

dzogobela
11. bře 2016

Myslím, že tohle není místo, kde můžeš tohle probírat 🙂 tady to bude boj o to, co je správné. 🙂
Ale obecně souhlasím s tím, že veganství je spíš životní postoj, než jen způsob stravování a dítě by mělo mít možnost volby, zvlášť, jestli je tatínek "masožravec" a maminka vegan. Ale taky souhlasím s tím, že malé dítě si asi těžko vybere...teď víceméně sní, co dostane. Spíš ho můžeš ovlivnit do dospělosti. A je pravda, že ve škole to pro něj bude těžké, protože děti kolem něj budou jíst plno věcí, které ono nebude znát a pravděpodobně mu budou chutnat 🙂
A pak teda ještě jedna věc, myslím si, že člověk je odjakživa všežravec (už ty mamuty lovil že jo 😀) a nějaký důvod to určitě má. Proto si nemyslím, že maso jde v jídelníčku uplně 100% nahradit. Ale to je spíš můj názor, žádné vědecké články jsem nečetla

kacenka1111
11. bře 2016

@alicesky no vesmes se to sice zvrhlo, ale podstata je jasna, je to proste zivotni smer, vezmi si, jake jsou alternativni maminly fanaticke, taky si jedou svoje pres mrtvoly.. spis si myslim, ze by nemela miminu cpat svoje postoje, ale nechat mu vse a ono si pak samo vybere...nemusi mu preci davat zabijacky, ale cpat mu jeden smer. .jak ona vi tak dokonale, ze mu zrovna maso uskodi..my taky jedene rostlinna mleka z duvodu alergii a veprove jime... chapu, ze ona kralika nesni, chudacek mysace, ale dat vedle sebe banan. azivy tulivy zviratko, to mu proste cpe svuj zivotni postoj... a nebere ohled na tatinka vsezravce... melo by to byt vyvazene, obzvlast jde li o male bezbranne dite, ktere je odkazane pouze na rodice, kteri maji diametralne odlisny nazor

kacenka1111
11. bře 2016

chapu, ze lusteniny co do bilkovin jsou srovnatelne, ne li zdravejsi nez maso, ale preci muzu jeden den udelat cocku se zeleninou a druhy den maso s bramborama, ne? u ni jde primarne o postoj, ne o racionalni zdravou stravu, ale o cpani smeru a postoje mrneti, co nepozna, co je dobre a co ne

kika_21
11. bře 2016

@kacenka1111 Tak bezbranné dítě zatím nechápe, že mu někdo cpe svůj postoj. Pro mě je spíš právě trochu zarážející, proč jsou lidé vegani-i bych pochopila chudáček myšáček atd., ale nechápu , proč třeba ne jogurt.Tak dejme tomu chudálk kráva z velkochovu-nebo nevím, proč. Ale nezajímala jsem se o veganství, to je pravda. Kojím už páté dítě a bez masa mám prostě hlad.

lajla
11. bře 2016

@tynar ahojki můj syn je vegan a makrobiotik, 21 měsíců... Dělám to že zdravotního hlediska. Nebudu rikat proc, byly by jen útoky že stran jiných, ale musím říct že je nejzdravejsi že všech 4, ostatní prevadim postupně
Jedu podle knihy radost že zdravých děti...

Jinak manžel mě sestry kdy mu ve 30 letech diagnostikovali RS a doktoři naordinovali jen hormony... Kdy na tom byl stále hůř a hůř, přešel na veganství a makrobiotiku...a je na tom výtečně!!!
Stránky jimejinak.cz také stojí za shlédnutí

Tedy nevím jestli to děláte z přesvědčení či zdravotního hlediska, ale z jedovatých poznámek si nic nedelejte... Většinou jsou to ty co nic neví...
Je dávno známo že mléko a spol zahlenuji, ví to i obyc doktorka z každé vesnice a maso dítě opravdu nepotřebuje, kvalitní bílkovinu získá kombinaci luštěniny, zeleniny, obiloviny plus kombinovat s mořskou rasou

lajla
11. bře 2016

Pokud se někdo zajímá o stravu ...tak dojte k tomu že kombo masa a obilovin velmi zatěžuje organismus, když už maso tak kombo se zeleninou
Brambory i když jsou tu prodávány a jsou velmi.levné, nejsou vůbec dobré a velmi těžce stravitelné, stejně jako vajíčka, místo brambor batáty, kdo chce info sám si vyhledá

kittym
11. bře 2016

KAZDY rodič vnucuje dítěti svůj postoj k životu! Asi těžko masozravec bude své dítě krmit např vegetariansky - ne, pokud dítěti maso nebude chutnat bude tu s ostatníma maminkama řešit jak to maso rozmixovat a kam, hlavne aby to dítě nevědomky snědlo. A pak půjde do takovéto diskuze s větou že dítě si to veganstvi nevybralo! Kolik dětí dostane na výběr, když maso chtít nebude?

suzanna123
11. bře 2016

@kacenka1111 nemá svému dítěti cpát svoje postoje? A jaké postoje mu tedy má předávat - tvoje??? To je snad logicky právě na rodičích, aby děti vychovávali dle toho, co oni považují za nejlepší. Ne podle toho, co považuje za nejlepší babka odvedle nebo úplně cizí osoba na MK. A ne tak, aby dítě zapadlo do stáda a náhodou se nějak nevymykalo (teda někdo to tak evidentně dělá, ale za chvályhodné bych to nepovažovala). Teď mi došlo - moje dítě miluje kapustu! Proboha, bude za exota - rychle ji to odnaučím 😀 Jo, a taky svým dětem nedávám cukr. Tak jsem asi taky krkavčí alternativa, co dělá rozhodnutí za své dítě (což jsem tedy vždycky myslela, že je moje úloha coby matky, ale asi jsem před ně měla postavit krabici s cukrem a nechat rozhodnutí na nich. Nebo je tím sama ládovat, protože to je "normální" a pokud by chtěli jít tou divnou cestou a nesladit, tak se pro to mají rozhodnout později...)
@tynar promiň za spam, ale nemohla jsem si pomoct. A v téhle diskuzi už je to asi jedno... 🙄

kolibricek36
11. bře 2016

@lajla mléko a spol. zahleňují, podle toho tvého výroku by se ani nemohlo kojit - pro pána jána, kde to jsme - svět je na hlavu postavený

tynar
autor
11. bře 2016

@kacenka1111 nechapu, proc se te muj zivot tolik dotyka, ze me nemuzes nechat byt. Vubec me neznas...nevis jak dlouho mi trvalo, nez jsem k veganstvi dosla, jak moc jsem ho studovala a ucila se, co je v cem obsazeno. V prvni rade mi slo o sve zdravi, protoze mi nebylo dobre a v druhe rade, jsem se dozvedela odkud to maso vlastne mame a co se s nim deje, nez je dostanem na stul. A to stejne s mlekem. Ale zdravi bylo vzdy na prvnim miste. A stale je. To ze jsem se rozhodla, ze nebudu davat svemu diteti - dle meho a vedecky dokazaneho nazoru- nezdrave az nebezpecne veci, je snad logicke. Kolik casu jsi travila nad tim ty? Vis, kolik mas mit prijem proteinu na den? a vapniku a bilkoviny? ja ano! a tak si muzu jednoduse spocitat, jestli ten prijem mam nebo nemam a to stejne plati o detech. A pokud nevis kolik ho mas jist na den, jak muzes vedet, ze se zbytecne necpes dvojnasobnou davkou? Moje srovnani -banan a kralik - je metafora, o kterou jsi si sama rekla. A pokud jde o budouci leta, s detmi se da hovorit, vedelas to? nenasilne a prirozene. Az budes mit na taliri kralika, a moje dite se zepta, co to mas, tak ji reknu,ze je to kralik, co ho ma strejda na dvorku, jak si s nim chodime hrat a mazlit se, (promin, je tohle moc drasticke? ale je to pravda, nebo ne? a plati to o vsech zviratech) a dost pochybuju, ze to uvidi jako neco neodolatene chutneho. Veganske deti strava ostatnich deti zase tolik nelaka, protoze je z toho vetsinou pak boli brisko a vicekrat to nechteji zkouset...a nebo to ani nezkusi, protoze jim to prijde DIVNE se ladovat jogurtem nebo colou a bonbonama. A to nemam ze sebe, ale z pribehu jinych rodin. Vedela jsi ze kravske mleko je vyzivove naprosto stejne jako z prasete, psa nebo opice, zirafy a vsech ostatnich zvirat? Zkus si sama udelat pruzkum toho, co vlastne jis a pak me suď. Mimochodem, muj muz s mym veganstvim nema nejmensi problem a plne me podporuje v tom,aby nase dcera byla taky veganka, protoze si neprejeme nic vic, nez to, aby byla zdrava.
Tak to zkus rozdychat a akceptovat. Hezky zbytek vecera.

eficenka
11. bře 2016

@tynar
ahoj,
moje nej kamarádka je vegan a i její dcerka je jen na vegan stravě... velmi se od ní učím, ale musíš mít přehled o doplnování některých vitamínů ( hlavně B12) atd..

kolibricek36
11. bře 2016

@eficenka takže je lepší polykat prášky

tynar
autor
11. bře 2016

@suzanna123 dekuji ti za reakci. 🙂 souhlasim s tebou. Nekdo musi jit proti proudu...za vsechny ty ostatni, kterym to dojde pozdeji...a nebo az detem jejich deti....

eficenka
11. bře 2016

@kolibricek36
jak píšu, že je lepší polykat prášky?
pokud je ve stravě bezmléčná dieta plus je rodina vegetarisánská, nic jiného nezbývá, dělají se studie, zda je B12 obsažená i v mořských řasách, ale neví se, jestli se vůbec vstřebá..
a ano, radši podám dítěti kapku vit. B12 - prémiové kvality, než hnusné maso plné "stresu" které dítěti přinese akorát tak bolest břicha a při pravidelné vělké konzumaci některým lidem i rakovinu..

tynar
autor
11. bře 2016

@eficenka vim o tom, moc dekuji 🙂. B12 je jediny, ktery nejak nejde doplnit jinym zpusobem.

eficenka
11. bře 2016

@tynar
jinak ke mně - dříve jsem musela mít maso každý den, ted jsme je zkrouhli na 2 obědy v týdnu a postupně zjištuji, že mi nechybí. mléčné výrobky - ty kupujeme jen z farmy ale nedělá mi problém žít i týden bez nich... zatím se tak oťukávám co a jak, postupně hledám cestu..
je fakt, že kamarádky holčička musí být na bkm dietě, tak tam to mají dané...

suzanna123
11. bře 2016

@eficenka chudinka - to asi ve školce moc nezapadne. Asi by ji měli začít zvykat na mlíko nebo by se měla naučit to maskovat... 😀

eficenka
11. bře 2016

@suzanna123
no zatím do školky bude chodit s mýma holkama a dalšími "nepochopitelnými" ale je to fajn.. navíc se tu otevřela i alternativní škola - do 5. třídy, ale je docela drahá...
ach jo 😉 😵

lajla
11. bře 2016

@kolibricek36 hloupá odpověď, kdybyste o tom něco tak věděla... Bílkovina v mateřském mléku je mnohem lépe stravitelné než z kravského, má jiné složení, tuto schopnost ztrácí dítě ve věku dvou let, nezahlenuje nýbrž obsahuje prospěšné bakterie k osidleni.střevní mikroflóry... To.asi nevíte že mateřské mléko je něj ochrana proti rotavirum což se tedy o kravskem říct opravdu nedá
Je nedobré zasahovat do diskuzí bez předešlých znalosti, zbytečně ukazuje té svou hloupost

suzanna123
11. bře 2016

@kolibricek36 to, že "všežravci" do sebe můžou dostat vše, co potřebují jídlem, neznamená, že to taky dostávají 😉 A i děti, které jedí vše, dostávají marťánky a podobné doplňky stravy. Takže moc nechápu to rozhořčení. Jak píše zakladatelka - ona ví, kolik čeho má dítě sníst. Většina z nás ostatních pouze doufáme, že pestrou stravou dítěti dáváme vše, co potřebuje. A spousta dětí to nedostává ani náhodou a určitě ne proto, že by byly vegani 😉