Příkrmy od 7. měsíce. Vyčkat dle zájmu, nebo už zkoušet?

dejvitka
22. dub 2020

Prosim o radu. Prckovi je 5 mesicu, plne kojeny, prospiva, uz je skoro na 2nasobku porodni vahy. Mela jsem v planu zacit s prikrmy od konce 6.mesice resp.od zacatku 7. Pediatr rekl, ze je to na nas, bud od zacatku pateho, nebo vyckat, ze tzv. imunologicke okenko je prekonany pojem.
Ale vsechny me kamaradky i pri kojeni zacaly drive a husti do me, ze uz mam urcite prikrmovat. Tchyne s moji mamkou me berou za hazarderku, ze jeste neprikrmujeme, protoze pred 30 lety se zkratka jelo dle
tabulek. Kdyby malej touzil ochutnavat, dam mu, ale on zatim zajem o jidlo nejevi. Sleduje nas u jidla, smeje se, kdyz neco chroupe nahlas, ale po nicem nesaha. Cichne si, ale zase se odtahne.
Mam vyckat dokud neprojevi zajem, nebo uz to radeji zkouset ? V noci se budi na jidlo co 3 hodiny od narozeni.
A jeste dotaz, vsude jsou tabulky s prikrmama od 5.mesice, pokud bychom zacali az od 7. je zavadeni stejne ? Nevadi, ze treba k masu se to dite dostane az v 9.mesici oproti tem co zacnou driv uz v 7. ?
A co imunita diky kojeni, pretrvava i s prirkmama, nebo uz se tim muze narusit ?
Dekuji

andulka96
22. dub 2020

@dejvitka já bych počkala, poznáš, kdy je dítě připravené na příkrmy. Mě naopak všichni říkali, ať počkám do šestého měsíce, ale já viděla, že už chce a ze je připravený, začali jsme zacaktem pátého měsíce a nikdy nebyl s jídlem problém, vše jí. Počkala bych, pokud děti nejsou připravené, tak si myslím, že si pak my mámy zadelavame na problémy s jídlem..

eithelwing
22. dub 2020

Jestli se na to necítíš, tak to nedělej. Dcera byla plně kojená, ale hlavu nám do jídla strkala od konce 4. měsíce. 😅 Dva měsíce jsme jeli velmi zlehka, spíš tak olizovala lžičku s mrkvičkou a tou základní zeleninou. Cca při zlomu 6. a 7. měsíce začínala jíst trochu víc.

Zprvu jsem hrozně studovala tabulky, tisíce rad, většinou totálně protichůdných. A nakonec jsem na to šla po svém a bylo to fajn. Inspirovala jsem se akorát v určitém pořadí, co podávat a jak dlouho vyčkat, než se nabídne jiná potravina. Jinak jsem to prostě dělala podle svých možností a zájmu dcery.
Neměla ale žádné alergie a nevyskytl se žádný vážnější problém během celého procesu přikrmování. Jí to bavilo.

zuzita15
22. dub 2020

@dejvitka urcite pockat, az dite projevi zajem, nemusi to byt ani na konci 6.mesice, na okoli a chytre babicky kaslat. Tabulky soupnout do 6.mesice, nicmene maso se muze klidne zavest po 2-4tydnech, pokud diteti nebude delat spatne, neni duvod to odkladat. Co se imunity tyce, tak moje stale kojena 20m dcera jeste nebyla nemocna, mela jen jednou zadni rymu kvuli zubum a jeden den kvuli zubum horecku, jinak vubec nic. Naopak se muze imunita narusit brzkym zavadenim prikrmu, protoze z vetsi casti lezi ve strevech

martiniquest
22. dub 2020

@dejvitka Na to, jak se to delalo pred 30 (a vice) lety, se vybodni. Duvodem byla co nejdrivejsi separace ditete, aby mohlo fungovat bez matky a matka sla zpet ke strojum.
Ja zacala na zacatku 7.mesice, jen nabizet, nekdy jsem i vynechala. Syn zacal realne jist nekdy v 9m. Jinak byl kojeny. Stejne to ted budu delat i s dcerou.
Jeste dodam, ze jsem ho neustale ladovala zeleninou. Vysledkem je, ze ve svych 3,5 letech prijde a rekne, ze chce rajce, okurkovy salat nebo seminka. Nikdy se neprihlasil o kokino, coz povazuju za velky uspech (ne ze by to nikdy neochutnal - babicky).
Doporucuji kouknout na knizku Vim, co mi chutna. Je to o BLW prikrmech, ale muzes si z toho vzit jen inspiraci, pochopit souvislosti a jet si podle sveho.
Mimochodem, smekam pred tvym pediatrem, to se bohuzel ani dnes nevidi moc casto!

dejvitka
autor
22. dub 2020

@andulka96
@eithelwing
@zuzita15
@martiniquest
Holky diky moc. Tak pockam. Prave si taky myslim, ze kdyz decko neni pripraveno, jsou z toho pak boje s jidlem a to nechci. Ja se i sama divim, ze ho jidlo nebere. Do pusy nacpe kde co a kdyz mu dame pred nos jidlo (zkouseli jsme ledacos, myslela jsem, ze treba po vonavym ovoci typu banan musi sahnout a on cichne a odstrci se.

Jojo, babicky to mysli dobre, ale vubec nepripusti, ze se doba zmenila. Neustale musim resit tyhle zazite stereotypy. Prikrmy a take pitny rezim - musis davat caje, urcite ma prcek zizen! Mliko je jen jidlo... no nenadelam s nimi nic, maji to tak zazite.

puhelin
22. dub 2020

A rekli ti taky, proc jsi hazarderka?
U obou deti jsem zacala mezi 6. a 7. mesicem. Dcera do 1. narozenin mela sotva jeden "chod" nahrazeny. 8mesicni syn je stale prevazne na zelenine, plne kojeny, ochutnava, nema ji k zasyceni. Dcera sladke nedostava, nechce ho. Miluje mrkve, jablka, banany, hrozny...

dejvitka
autor
22. dub 2020

@puhelin no protoze mi asi umre hlady z nedostatku zivin 🙂 obe kojily kratce, kojeni po 6 mesici uz jim prijde jako scifi...

zuzita15
22. dub 2020

@dejvitka na me tchyne kouka skrz prsty, kdyz kojim ve 20m, moje mama mela blby poznamky, ze dcera nezere jak otesanek, ze my s brachou jsme papali radi a hodne, musime si jich holt nevsimat 🤣

dejvitka
autor
22. dub 2020

@zuzita15 😀 koukam vsude stejny. Nejhorsi je, ze oni to fakt mysli dobre 😀

dejvitka
autor
22. dub 2020

@zuzita15 tchyne tuhle rikala, ze nechape tu dnesni modu kojit dlouho (dlouho = nad 3 mesice). Ze pry snad to zas z mody vyjde, ze to deti ochuzuje. Radsi jsem se nepoustela do diskuze, i kdyz jazyk me svrbel dost 😀

jelenice_zavodnice
22. dub 2020

@dejvitka Kdybych mela cekat az moje deti projevi zajem o jidlo, tak se nedockam 😳. To mne vzdy dostane, v dobrem, kdyz nekdo pise, ze v peti mesicich se jim deti zenou do talire. Plne kojene ty moje ale v 6m jsem davala ochutnat. Jedna jedla jako diva ze zacatku, druha vubec. S jidlem bojujeme porad a to varim excelentne. Cizi deti se u nas nevedi dojist, ty vlastni musim presvedcovat, uplacet, nutit alespon ochutnat a stejne nic moc.

mariegroth
22. dub 2020

Prikrmy jsou dalsi vec, kdy se matky umi pohadat do krve. Mam to s tchyni to same. O prikrmech jsem si precetla co nejvic. Cetla jsem o tzv “open gut”. Miminka pod 6.mesicu to jidlo jeste neumi tak vstrebat. Pokud umis anglicky, tak je o tom spousta materialu. Proste za me neni kam spechat.

dejvitka
autor
22. dub 2020

@mariegroth anglicky umim, mas nejakej dobrej odkaz ? Diky 🙂

dejvitka
autor
22. dub 2020

@jelenice_zavodnice a jakej mely vztah ke kojeni ? Prcek je dost hladovej jak ma delsi pauzu, tak doufam, ze se ty touhy po nasem jidle dockam 😀 to by me mrzelo, kdyby neprisla.

eithelwing
22. dub 2020

@dejvitka Ono se to usadí a bude baštit. 🙂 Najde si k tomu cestu.
Já vlastně s babičkami bojovat v tomto nemusela, dcera jevila ten zájem brzy, ale má generace maminek by mě ukamenovala. 🙂

jelenice_zavodnice
22. dub 2020

@dejvitka Prvni jsem kojila casto, ona byla ubrecene miminko a kojila se skoro do dvou let a ta druha byla klidna, budila jsem ji na kojeni kvuli zloutence ale vzdy se nakojila a usnula a koji se i ted v 18m. Jen to normalni jidlo je peklo.

dejvitka
autor
22. dub 2020

@jelenice_zavodnice tak od maminky bylo asi hold nejlepsi 🙂

amazonkajanik
22. dub 2020

@dejvitka počkala bych,jestli nejeví zájem,není kam spěchat. Švagrová kojila do dvou let a až těsně před prvními narozeninami začala víc prikrmovat,od 7.měsíce sem tam zeleninu,a dnes je z holky pořádná ženská,na to,že je jí 15. Mě malej mlaskal po jídle už na začátku 4.měsíce,takže se začalo,jak to jen šlo a jak baštil. Horší byl jeho silnější davivy reflex,takže třeba příkrmy od 6.měsíce dostal až v 8.

amazonkajanik
22. dub 2020

@eithelwing mě za to málem sežrali,když jsem se tu ptala 😂 prej pak dám malému v půl roce svíčkovou. Paradox je,že jsem našla recept na dětskou,od ukonceneho 8.měsíce 😂😂😂

amazonkajanik
22. dub 2020

@zuzita15 nevím jaká generace je maminka,ta má je ročník 55 a je rozhodně pro kojení. Kdy už protestuje,tak tehdy,když je vidět,že dítě má prso už jen jako dudlík. To byl problém u švagrové,tři dcery,všechny by kojila do 3let,ale mlíko už po dvou letech nebylo,takže z kozy bylo šidítko,přičemž u dvou posledních kojila tandem,dělí je 18měsíců ...

zuzita15
22. dub 2020

@amazonkajanik tchyne, ne mama. Tchyne je v podstate stejna generace, ale ani jednoho syna nekojila (duvody nevim, asi se ji to nehodilo 😂). Prej budu mit misto prsou vesaky a stopro z toho to dite uz nic nema

eithelwing
22. dub 2020

@amazonkajanik Přesně! 😂 A to jsem zrovna u dcery jako prvorozené byla dost opatrná na sůl a cukr. Už vidim, jak u druhého tak striktní nebudu. 🤦😂

amazonkajanik
22. dub 2020

@zuzita15 to je blbý názor. My jsme 4. Mamka kojila mě i ségru do 7měsíců. U nejstarší přišla o mléko hned po porodu,špatně vycistené lůžko a následná horečka,druhá kojena,brácha do 1,5měsíce -vyrostly mu zuby a hodně kousal a pak já. Jenže jsem byla otesanek a mm mi bylo málo 😂

amazonkajanik
22. dub 2020

@eithelwing já teď řeším takový věci,jako kdy vlasske ořechy,divočinu a hmyz 😂 nakonec vše až po 3roce . Jinak neřeším nijak extra,malej je lenoch,ale jinak vychcany. Mám s kým srovnávat- 7neteri a 2synovci (nejstarší 23 a nejmladší 5let)😂

cherie24
Autor odpověď smazal
Zobraz
zuzita15
23. dub 2020

@amazonkajanik to je, ale vysvetli to tchyni 🤣

dejvitka
autor
23. dub 2020

@cherie24 uplne stejne u nas 🙂 ale to se pak neni co divit, ze kojily kratce, kdyz davaly i jine tekutiny, mleko jim muselo klesat.

amazonkajanik
23. dub 2020

@zuzita15 jsou lidi,u kterých je vysvětlování ,jako házet na zeď hrách 😂

cherie24
23. dub 2020

Taky nás tchýně už od 2. měsíce urgovala ať jí dávám pít, že má určitě žízeň a od 4. už se divila, že ještě nepřikrmuju, i když u nás nebyl důvod - malá měla ani ne v půl roce 10 kilo a byla plně kojená :D Pak od 5. měsíce se už začínala zajímat o jídlo, tak jsme začali, protože i partner do mě pořád hučel, i když mi moje mamka říkala, že zbytečně spěchám. Po 2 týdnech příkrmů měla takovou alergickou reakci, že jsme skončili na pohotovosti a pak mi začala všechno zvracet (jen příkrmy, po kojení ne), takovým stylem, že po 3 lžičkách zvracela obloukem a ďávilo jí to i když už neměla co, takže teď začínáme až v 7mi měsicích úplně na novo :/ už bych se do ničeho znovu tlačit nenechala ...