Proč se nedoporučuje bílek do jednoho roku?

kozaci
13. únor 2019

Ahoj holky,
nevíte některá z vás, proč se nedoporučuje bílek do jednoho roku věku dítěte? Měla jsem za to, že kvůli vysokému obsahu bílkovin. Ale jak je to s masem, které se naopak doporučuje a také má velký obsah bílkovin? Díky za vysvětlení!

xxx3d
13. únor 2019

Mám dojem, že proto, že bílek je alergen. Proto až od jednoho roku.

popelka1984
13. únor 2019

Jednak je alergen a taky jednoduše řečeno obsahuje látky které brání vstřebávání vitamínů. Proto by se kromě dětí neměl dávat ani psům.

magdalenax
13. únor 2019

Jednou je to žloutek, pak zase bílek, poté obojí, tudíž vejce ( v přeneseném slova smyslu)... . Prostě pořád někdo něco objevuje, přitom jen blbnou lidem hlavy, nic jiného, - protože kdyby to nedělali, tak by vypadali, že nic nedělají. Pamatuji si piškoty - tenkrát pouze Opavia,- co na nich bylo psáno? Vhodné pro děti od 6 měsíců, pak se to prodlužovalo, až došli k 12 měsícům. Najednou se má lepek dávat dříve.... . Za mne jsou tyhle řeči nesmyslné.
...Vezme si na sebe bílý plášť, koukne se do mikroskopu a hned hlásí nějaký verdikt. Trošku svého rozumu, uvážení - hlavně toho, že se nic nemá přehánět a na tyhle kecy prostě kašlat.
Když bude v uvozovkách povolen bílek, také ho tím krmit dítě dnes a denně nebudeš, to samé se žloutkem a ve výsledku, ani celým vajíčkem, stejně jako čímkoliv jiným. Mně před pár lety rozsekalo, jak všude mluvili o cukru. Jak vše bez cukru, proč a nač... . Neuplynul ani měsíc a na hlavní stránce časopisu Elle byl nápis - Jezte cukr!!! (samozřejmě podtrženo fotografiií, kde modelka byla vyfocena za pyramidou z kostkového cukru)

iulia
14. únor 2019

bílek obsahuje 4 proteiny: ovomukoid, ovalbumin, ovotransferrin a lysozym. Tyto Bílkoviny v bílku mohou vyvolat potravinovou alergii - zarudnutí, kopřivka, otok, podráždění, průjem, zvracení nebo sípání. Jeden z hlavních důvodu se uvadí, že nejsou štěpeny ani vařením, ani trávicími enzymy a kyselinami. A tudíž zůstávají v nativní formě i po uvaření vajce na tvrdo. Nicméně, případů není mnoho a pokud se objeví potravinová alergie na vejce, tak je to na celé vejce včetně žloutku. Ale i tak opatrně při zavádění, sledovat, zdali v rodině není někdo alergický na vejce. Pro zajimavost - u nás se doporučuje bílek od 1 roku, ale v jiných zemích až od 1,5.

ivis_b
14. únor 2019

@iulia To neni pravda, ze alergie je vzdy na cele vejce. Kamaradky syn byl se zloutkem v pohode a na roce ochutnal buchtu, kde bylo cele vejce, tj. vcetne bilku a mel tak brutalni alergickou reakci, ze se malem udusil (zacal mu otekat krk, musel honem do nemocnice). Zjistena alergie na bilek.

kittyy17
14. únor 2019

Protoze obsahuje příliš velkou porci bílkovin a malé dítě si s tím neumí poradit. Také je to velmi častý alergen, a v případě otoku obličeje a krku je to pro malé miminko velmi nebezpečné

bonulinka
14. únor 2019

Už bylo napsáno vše. Ještě přidám naší nedávnou zkušenost. Syn jedl piškoty a naše 7,5 měs. dcera jeden ochutnala. Reakce velmi brzy v podobě kopřivky a otoku víček. Takže potvrzuji, že pro někoho to může být silný alergen i v malém množství.

nikahavel
14. únor 2019

Já zaváděla vajíčka už před 1 rokem prvně úplně malinko, sama si o ně řekla když jsme je snídali, nebyla žádná reakce a dobrého půl roku nechtěla dcera snídat nic jiného než vaječinu. Vím že je to arengen takže jako ze vším, pomalu a trošku. Obecně se to říká i u medu. No myslím že by jsme se měli víc řídit intuici než výzkumy. Kór u vajíček se názory neustále mění. Jednou jsou samý cholesterol a pak že je to zdravý cholesterol...já třebas žiju primárně na vejcích mimo těhu to mi nechutnají a skvěle jsem na nich vždy hubla.

berenika39
14. únor 2019

Ahoj, můžeš se zeptat přímo odborníků v naší MK Poradně, posílám odkaz:
https://www.modrykonik.cz/forum/topics/poradny/

no_title
14. únor 2019

@iulia
@ivis_b Já mám taky alergii na bílek. Žloutek je v pohodě. Bílek mi vadí hlavně v syrové formě, třeba v tiramisu. To je mi pak špatně. Ne extrémně moc, ale dobře mi není. Upečený mi až tak nevadí. Ty projevy alergie jsou hodně individuální.

iulia
14. únor 2019

@no_title já jsem to nechtěla zobecňovat, to mě mrzí, že to tak bylo pochopené. Souhlasím s tebou je individuální, u nás v rodině je případ neteře, která má alergickou reakci na žloutek od malička. V prosinci oslavila 10 let a není to vždy jednoduché, např. nechodí na obědy ve škole.

bayt
14. únor 2019

@kozaci Nedoporučuje se, protože je to alergen. Zároveň je ale milion doporučení k tomu, aby se alergeny (typu lepek, ořechy, mléko) naopak zaváděly brzy, že to je naopak prevence těchto alergií. Tak si vyber :D Já jsem nejdřív dávala žloutek (od té doby, co bylo malýmu sedm měsíců, prostě v době, kdy jsem zaváděla i maso). A hned nato jsem v osmi měsících zavedla bílek.

kozaci
autor
19. únor 2019

@iulia děkuji. A nevíte, odkdy zhruba výše uvedené bílkoviny tělo začne trávit?

iulia
20. únor 2019

@kozaci U prokázaných alergenů jako jsou např. vejce a další jde podle mě o koncetraci alergenů v potravině než o věk, kdy tělo začno správně zpracovávat (ten se ve studiích neuvadí ani neznám nikoho z kliniků, který by věk v tomto ohledu uváděl). 1 rok se většinou uvádí, protože už se předpokládá, že střevo je okultiváné a zdravý organismus je tak připravený se poprat i s alergeny. Co se týká vajec je dobré vědět, že u dětí, které jsou alergické na vejce (a je to potvrzeno vyšetřením z krve) se neočkují vakcíny "priorix a FSME". A tak je dobré vejce zavést do očkování priorixem (asi 18m - 24m). Já jsem zaváděla postupně po troškách žloutek od 7m a bílek jsem dávala ochutnat od 10m.

iulia
20. únor 2019

@kozaci Konkrétně u případu neteře se alegrie na vejce projevila už při kojení. Takže sestra musela omezit konzumaci vajec a na krevní testy šla neteř s malou až před očkováním na spalničky a spol (priorix) a tam se to prokázalo a očkování se nedoporučilo.

iulia
20. únor 2019

@kozaci A někdy se stane, že je po zavedení vajec podezření na alergii a po 3 - 5 roce vymizí (organismus dozraje). Je to velmi individuální.