Mám šanci dělat ve školní jídelně?

pasiba
13. srp 2017

Dobré odpoledne,
Mám velmi zvláštní dotaz ......
Tady je ale tolik žen, že by některá třeba mohla vědět.
Jsem vyučená kuchařka a mám k ní maturitu v oboru Společné stravování. Nikdy jsem to zatím neuplatnila, ale do budoucna přemýšlím, že bych v tom oboru chtěla dělat. Hodně by se mi líbilo třeba vařit ve škole v jídelně. Chtěla bych si k tomu teď na mateřské udělat kurz výživového poradce a tak se chci zeptat .... je tu třeba někdo z toho oboru? Mám šanci dělat vubec ve školní jídelně? Když nemám známosti?
Kurz něco stojí a tak si ho nechci dělat uplně zbytečně. Mám dceru s bezlepkovou dietou a vím, že mi kdysi odmítli dcerce ve školce vařit, protože neměli tohoto poradce. Je tu někdo kdo tomu rozumí?

ejmate
14. srp 2017

@pasiba Já teda nejsem kuchařka, ale když jsem si hledala práci a i teď, když občas mrknu, co je kde za nabídky, tak kuchařek sháněli hodně. A většinou tam byl požadavek jen na vyučení v oboru, případně praxi. Možná by bylo lepší se nejdřív ucházet o určitou pozici s tím, že jsi ochotná si ten kurz dodělat, pokud ho budou vyžadovat ;)

lovely_creature
14. srp 2017

Jen server prace.cz má v nabídce 3300 pozic v tvém oboru.... Práci jako kuchařka si najdeš levou zadní.... možná si na školní kuchyni chvilku počkáš, ale bez práce nebude i bez kurzu...
A budoucí zaměstnavatel by ti s proplacením kurzu mohl pomoct

barchen
16. srp 2017

@pasiba
Taky si myslím, že s tím co máte, práci seženete v každém regionu akorát asi peníze se budou lišit. A samozřejmě kurz si můžete udělat. Ale také pokud by jste místo ve škole/školce nebo podobném zařízení našla, měla chuť se dále vzdělávat, tak můžete navrhnout, že si kurz uděláte a zaměstnavatel Vám ho zaplatí. A pak můžete do školy/školky zavést různé nové druhy stravování nejen dietního druhu a trochu pozdvihnout naše často neprávem zatracované školní jídelny, protože ve srovnání se zahraničím (vím o čem mluvím) mají naše děti chutné, relativně výživné a hlavně teplé jídlo denně.

lenkas1982
16. srp 2017

Zrovna dnes jsem četla článek o zvyšování platů nepedagogickým pracovníkům ve školství (kuchařky, školníci), kde psali, že jsou ty platy stále neadekvátní a že je proto hodně velký problém na tahle místa sehnat lidi. Takže by to zřejmě bylo schůdné. Jinak fandím, je fajn, když to chce někdo dělat z přesvědčení a ještě se znalostí zdravé výživy. Jen ještě přeju šťastnou ruku při výběru kurzu výživového poradce, protože co jsem slyšela od výživářů, tak ta kvalita výuky v tomhle oboru v ČR je tristní a když to někdo chce dělat fundovaně, tak je potřeba si samostatně dost doplňovat vzdělání ze zahraničních zdrojů.

pasiba
autor
17. srp 2017

Tak o tom právě vůbec nic nevím. Proto se o tom snažím co nejvíc zjistit. Pritel se ted akorát moc netváří, že bych vydělávala pouze 13000 hrubého což chápu.
Když chodila dcera do školky, krasne ji potom varili. Dali si s tim práci a vařili ji dobře bezlepkově. Zahustili. Chutnalo to dobře. Nastoupila do školy a tam mi nechce jist, protoze to tam neumí a nechtějí věnovat te bezlepkové dietě čas a omáčku ji naopak vůbec nezahusti. I odborník v Praze říkal, že jídelny to bohužel moc neumí a je to skoda

pasiba
autor
17. srp 2017

@lenkas1982 Takže si musím nejdřív vybrat ten správny kurz protoze jich je tolik?

eskal
17. srp 2017

@pasiba Pokud chce školní jídelna poskytovat i dietní stravování, musí toto zaštiťovat nutriční terapeut (což je absolvent vš nebo alespoň voš tohoto oboru; podle novely vyhlášky o školním stravování to bude pravděpodobně moci zastávat i lékař jiné než dietetické odbornosti), takže v tomto ohledu vám kurz výživového poradce (který skutečně, co se odbornosti týče. za moc nestojí, ač se budou ohánět jakýmikoli certifikáty) k ničemu nebude.

pasiba
autor
17. srp 2017

@eskal a když tedy jídelna neumí vařit dietne tak tohoto odborníka vůbec nemá? Nebo ho musí Mít úplné Kazda jídelna?

pasiba
autor
17. srp 2017

@eskal dcerka co ted jedla ve školní jídelně tak to tedy opravdu neumějí. Znamena to, že toho odborníka nemá a snaží se o dietu bez něj? Takhle to myslím.

lenkas1982
17. srp 2017

@pasiba Jaké jsou formální požadavky na kvalifikaci bohužel netuším, ale jak znám veřejné instituce a jejich kvalifikační požadavky, tak věřím, co píše @eskal.

barchen
17. srp 2017

@pasiba Nemusí je mít každá jídelna, na to není zákon ani vyhláška. Některá zařízení to mají, jiné ne, záleží od ředitele ale spíš i zřizovatele (kraj, město, vesnice stát..), jestli na to ty peníze dají anebo ne. A ano, nějaký kurz výživového poradce Vám nebude stačit, dnes je těch "výživových poradců" asi tolik, jako "finančních poradců". Většina z nich nezná rozdíl mezi tmavým, grahamovým a celozrnným pečivem...Je nutné mít VOŠ nebo VŠ, podívejte se na vyhlášku, co musí takový poradce pro školní stravování mít za vzdělání. Vy máte dobrý základ tou maturitou, ve Vašem případě možná tu VŠ nebudete potřebovat ale je potřeba se podívat na podmínky. Klidně bych se na Vašem místě šla zeptat na úřad práce, jestli Vám k tomu můžou něco říct nebo dát nějaké informace. A pokud něco takového budete dělat, můžete to dělat třeba pro více zařízení, záleží na Vás a to taky je pak finančně někde jinde, než plat kuchařky ve škole.

pasiba
autor
17. srp 2017

@barchen To zni jako skvělý nápad. Dekuji

hojda
17. srp 2017

Na Idnes.cz včera článek, jak nemůžou sehnat kuchaře do školních jídelen🙂

pasiba
autor
17. srp 2017

@hojda Mě nejde jen o místo kuchaře, ale o využíti kurzu při teto práci. Jestli bych se mohla zaměřit na diety v jídelnách. Ale dekuji🙂

eskal
21. srp 2017

@barchen Tak to se pletete, ta vyhláška právě je, jak jsem psala výše. Ale s těmi poradci to máte pravdu, že mnohdy ani neznají ani ty základní pojmy a rozdíly mezi nimi...
@pasiba Já vám asi moc nerozumím. Podle té vyhlášky právě musí mít každá jídelna, která chce vařit i dietní stravu, nutričního terapeuta (příp. ty lékaře). Ten ale jen dohlíží na to, aby to bylo vše správně, dohlíží na jídelníčky, školí zaměstnance - jak správně dietně vařit (co jaká dieta musí splňovat atd.), ale sám nevaří, později už na vše může jen "dohlížet z dálky". Není ale povinnost jídelny diety vařit, když nechce, nebo na to nemá (technicky, finančně, personálně), nikdo to po ní nemůže vyžadovat. Pokud ale chce, musí to zaštiťovat právě ta odborná osoba. Ta už ale neručí za to, jak chutně to ti kuchaři uvaří 😀

pasiba
autor
21. srp 2017

Do školy co chodila dcerka to asi flakali. Omáčku například proste nezahustili. Mela ji řídkou jako polévku. Ale i tak jsem samozrejme rada, ze se o ty diety snazi

barchen
21. srp 2017

@eskal
Nepletu se 🙂. Vyhláška je pouze tehdy, pokud chce zařízení poskytovat dietní, vegetariánské atd.. stravování, já psala o tom, že neexistuje vyhláška, která ukládá každému zařízení povinnost mít nutričního či dietního poradce, přesně, tak píšete v komentáři dále.

barchen
19. říj 2017

@pasiba Dobrý večer, podařilo se Vám něco zjistit ohledně kurzu nebo vzdělávání v té oblasti? Taky mne to zajímá, přémýšlím o studiu nutričního terapeuta na LF UK ale je to složité rozhodování jelikož kombinovat tohle studium s rodinou je hodně náročné.

pasiba
autor
20. říj 2017

Zatím mám čas na informace. Nic jsem ještě nezjistovala. Do prace půjdu az za tři a půl roku. Doufám, že se vám podaří něco zjistit. Já zkusím az to bude aktuálnější rozhodne ten pracák 🙂