Finanční poradce. Jak na takového poradce nahlížíte?

20. dub 2021

Dobrý večer všem 😊
Naskytla se mi nabídka práce jako finanční poradce. Upřímně mám dost rozporuplnné pocity, tak jsem se chtěla zeptat vás jak na takovéto poradce nahlížíte? Využili jste, nebo byste využili jejich služby kdyby jste měli možnost? Hledala bych pro klienty nejvýhodnější například povinné ručení, životní pojistku, pojistku na domácnost, hypotéku, úvěr nebo refinancování atd. co by zrovna potřebovali, aniž by se klienti museli hnout z domu a obíhat si vše sami. Předem děkuji za konstruktivní komentáře 😊

zuzita15
20. dub 2021

No... věř tomu, že bys nehledala nejlepší nabídku pro klienta, ale nabídku, ze které budeš mít největší provizi 😎 Bohužel nezávislí finanční poradci, které si klient platí sám, a tudíž kopou za něj a ne za sebe, u nás nejsou 🤷‍♀️

journals
20. dub 2021

Ac nam dva financni poradci velmi dobre poradili, nemam o teto skupine lidi obecne valne mineni. Vetsinou to je nejaka pyramidka, financnim poradcem se nazyva kosmeticka, kucharka na MD, kluk chvili po VS, nebo idealne jeste pri ni... dobry poradce se hleda jak jehla v kupce sena.
Pro zajimavost - z jakych duvodu tuhle praci zvazujes? Delala jsi uz nekdy v podobne oblasti?

pampeliska1313
20. dub 2021

Hm.. asi jako všude musí bejt člověk schopnej, aby s lidma vykomunikoval to, co je výhodný pro obě strany. Nemyslím si, že kopou jen za sebe, když přece ztratí u klienta důvěru, další nepřijde a je to pro ně špatně. Známý byl finanční poradce dlouho, peníze měl hezký, ale taky skoro žádnej osobní čas a hodně toho dělal na úkor sebe sama. Říkal, že když už má člověk klientelu, kde ty peníze jsou, je to prostě potřeba. Asi to bude trvat, než si tu klientelu vytvoříte a udržíte. Osobně proti nim nic nemám, pokud je člověk v práci dobrej a svědomitej, mi jedno, jestli “jen uklízí” nebo programuje.

gracinka7
20. dub 2021

Pokud bys to dělala tak, že by za tebou chodili klienti sami, asi bych do toho šla.
Ale pokud je to ta varianta, že si nejdřív uděláš klienty z kamarádů a pak budeš lovit další lidi mezi jejich známými, tak to je děs. Kdysi jsem se do toho nechala zvětšit a rychle jsem zase vycouvala. Firma se tvářila, že chce pomáhat lidem, přitom se všem nabízely akorát 3 stejně produkty s nejvyšší provizí pro poradce.

malenka3
20. dub 2021

Máš nějaké ekonomické vzdělání? Jako ekonomka říkám, že nejhorší jsou finanční poradci, kteří si udělají rychlokurzy produktů a pak nabízejí to, z čeho mají největší provize. A když přijde na lámání chleba, nejsou schopni udělat kloudnou analýzu, kterou potřebuju pro správný výběr finančního produktu, ani podat jasné a často pravdivé info o produktu.
Jinak jako odpověď na otázku, ne, já bych ho nevyužila, svoje finanční potřeby si řeším sama, žádný finanční poradce mě ještě nepřesvědčil.

zlorenka
20. dub 2021

Potkala jsem za život 100+ poradců a to velmi zblízka (jako back office i mezi přáteli). Všichni...opakuju VŠICHNI, kteří to dělali poctivě a proklientsky skončili do roka, páč se neuživili (spíš dřív).

cikilik
Autor odpověď smazal
Zobraz
llluckaaa
20. dub 2021

Mně se zdá úsměvná ta tvá věta: "Hledala bych pro klienty nejvýhodnější například povinné ručení, životní pojistku, pojistku na domácnost, hypotéku, úvěr nebo refinancování atd. co by zrovna potřebovali, ..." Realita ale bude taková, že budeš klientům nabízet to, z čeho budeš mít dobrý profit, aby ses uživila 🙂
Já služeb finančních poradců nevyužívám, protože jim nevěřím. Ale pracuju ve financích, tak holt mám trochu zkreslený a pesimistický pohled 😀

autor
20. dub 2021

@zuzita15 děkuji za názor 😊 asi jsem si to představovala jak se říká "jako Hurvínek válku" viz odpovědi níže.
@journals děkuji, ano mám ekonomické vzdělání avšak ze školy už jsem nějakou tu dobu, v oboru jsem bohužel nikdy nepracovala i když vývoj trhu a produktů stále sleduji, momentálně jsem na MD takže jsem o tom do teď uvažovala jako jakýsi přivýdělek a jako prostředek proti zakrnění mozku 😁, později třeba jako hlavní příjem.
@pampeliska1313 děkuji za názor, zase bych nechtěla pracovat na úkor dítěte nebo manžela, trochu se mi zamlouvala jakási časová flexibilita, kdy si klienty mohu objednat na čas vhodný pro obě strany.
@gracinka7 je to přesně ta druhá varianta a to je pro mě dost zásadní "problém" a odrazuje mě to.
@malenka3 děkuji, ano mám ekonomické vzdělání a přesně o takovéto rychlokurzy tam více méně jde a i to mě odrazuje.
@zlorenka děkuji, myslím že bych tak skončila i já, jelikož je mi mírně řečeno proti srsti něco lidem cpát a ještě k tomu třeba nevýhodného. Hanba by mě fackovala.
@llluckaaa tak jsem si to opravdu představovala 😁 po přečtení komentářů už mám jasno proč mi v hlavě blikala červená kontrolka a založila jsem tuto diskuzi.

Děkuji moc za každý komentář. Asi jsem se jen chtěla ujistit, že proti převažují nad pro a takto se živit nikdy nechci.

zlorenka
20. dub 2021

hodně holek na mateřský dělá v realitách mi přijde, tak třeba by to byla cesta přivýdělku asi čistější než finanční poradenství, ale nevím v jaké jsi situaci, odkud, kontakty etc.. 🙂

lenickakl
21. dub 2021

Mám skvělou finanční poradkyni a jsem naprosto spokojená

mrszizy
21. dub 2021

Takhle, dokud jsme služby poradce nevyužívali, byli to pro mě zmetci ... Upřímně. Pak jsme na jednoho narazili (pracoval pro Finreality, potom přesel pod M.S.Quatro), byl milý, chutný, volal nám ve volném čase jak se máme, ať se stavíme že pro nás má dárek, na FB kamarád a podobně. Viděla jsem to jako pěknou péči o své zákazníky. Uzavřeli jsme s ním nějaké pojistky (zdravotní, na auto, řešili jsme úvěr) ... Občas už to začalo být docela vtíravé (no, kdy se stavíte? Stavte se, musíme spolu vyřešit ještě další spoření a další pojistky a další to a to a to) ... Uběhla nějaká doba spolupráce a my začali šťourat do těch pojistek, co uzavřel. Jemu se to nelíbilo, samozřejmě. No, trochu jsme se odcizili, jeho smlouvy jsme si spravovali už sami a najednou jsme zjistili, že to není až tak výhodné, jak nám napovídal ... Skončilo to tak, že jsme s ním rozvázali spolupráci, rozešli se v né asi dobrém (začal na nás být poměrně hrubý, byly tam i zprávy typu "už mě serete" a podobně, přitom člověk co má docela jméno u nás ve městě). Tak jsme si vyzvedli složky s našema dokumentama a naschledanou. Předání těchto dokumentů trvalo cca půl roku (nemám čas, musím hlídat děti, nejsem v kanceláři).
No, po roce jsem narazila na další poradkyni (Partners). Byla jsem už opatrná a moc od toho nečekala, dali jsme si několik nezávazných schůzek, kde jsme se oťukali a sedla nám. Spolu jsme refinancovali hypo, předělali pojistky od původního poradce a nemůžeme si jí vynachválit. Nabídla nám vždy několik variant se všema plusy a mínusy a mohli jsme si vybrat, netlačí nás teda do jedné, pro ní nejvýhodnější varianty.
Takže, za mě, kus od kusu 🙂.

levandule_k
21. dub 2021

@zuzita15 Nyní je to hlídané ČNB (Českou národní bankou), musí se klientovi vybrat nejvýhodnější produkt pro klienta na základě analýzy jeho potřeba, ne na základě toho, z čeho je nejvyšší provize. Dělají se záznamy z jednání, vše archivuje.

@journals Kdo dělá finančního poradce musí mít nejméně maturitu a certifikace od ČNB. Takže to kuchařka na RD dělat může, ale musí splňovat podmínky.

@mrzszizy No bohužel hodně lidí má zkušenosti s poradcem, jakého jsi popsala v prvním případě a má ty pojistky a jiné finanční produkty nastavené blbě. Jsem ráda, že jste našli někoho kvalitního a jste spokojeni.

bbarshaa
21. dub 2021

Myslím, že většinou se na ne nenahlíží dobře a je to oprávněné. Ale zase když člověk není úplně odevzdany a zajímá se o to co mu nabízí, lze najít asi dobrého. My máme hypotečního poradce, ale pomáhá nám se vším. Když se nám třeba něco nezdálo, optali jsme se třeba i jinde mezi známými z banky apod, zda to třeba opravdu nelze udělat lip, výhodněji. Narazili jsme na nej náhodou a už bych ho asi neměnila, už s nim spolupracujeme nějaký ten rok a zatím nám se vším pomohl řekla bych v náš prospěch. A i dělal věci navíc. Určitě bychom bez nej neuměli najít takové varianty v kterých on se orientuje, navíc vše předloží tak abychom s tím měli my co nejméně práce.
Nikdy nenabízí pouze jednu variantu, ale dává nám na výběr. Takže jako s nim jsme měli asi štěstí, ale do te doby co jsme potkali to opravdu nestalo za nic a obecně je asi hodně těžké najít někoho, kdo na vás v tomto oboru nehodlá parazitovat.

llluckaaa
21. dub 2021

@levandule_k Ale jestli je k činnosti finančního poradce potřeba certifikáty od ČNB, tak to bude mít asi zdejší zakladatelka diskuze smůlu, ne? Protože nepíše nic o tom, že ty certifikáty má. A pokud by tu práci dělala bez nich, tak asi nebude takový problém to obejít... Ale jinak je to určitě obecně dobrý posun ve prospěch kvality 🙂
@levandule_k Mnó, já si umím představit analýzu připravenou tak, aby z ní vyšlo to, co chci já, ne co je pro klienta nejvýhodnější 😀 A pokud není přesně popsaná metodika vyhodnocování a pojem "nejvýhodnější", tak bude záležet na poradci a jeho komunikačních schopnostech... Navíc ty kontroly podle mě chodí jednou za x let, vybírají si jen vzorek, takže přes ně určitě lecos projde. Pochybuju, že pro poradce jsou nějaké zásadní sankce, pokud se od toho nejvýhodnějšího produktu odchýlí.

zuzita15
21. dub 2021

@levandule_k já se tedy domnívám, že hlídané je pouze zprostředkování spotřebitelského úvěru, což upravuje zákon o spotřebitelském úvěru z roku 2016. Pojištění upravuje zákon o pojišťovnictví (v současnosti překlopená evropská legislativa Solvency II) a ta poradce nijak neomezuje 🤷‍♀️ Nebo se mýlím? I to je možné

journals
21. dub 2021

@levandule_k ted uz ano... ale driv to tak nebylo. Profese je celkem jedno, maturita - jasne, tam jde spis o ten vztah k financim a pojistovnictvi u takovych profesi. Zbystrila bych... jasne, jsou i vyjimky, ale kolik jich je?

journals
21. dub 2021

Pro autorku - jeste jedna vec kterou ti pravdepodobne nerekli. Kdyz za uzavrenou smlouvu dostanes provizi, jsi vazana jeste nekolik mesicu, let k tomu, ze pokud ji klient zrusi, musis provizi vratit. Coz se nemusi uplne vzdy hodit. Jednoduse - prijde jiny poradce, klienta premluvi na vyhodnejsi smlouvu a ty bys musela provizi zpetne vracet.

levandule_k
21. dub 2021

@llluckaaa Tak certifikáty si může dodělat. Práci rozhodně dělat bez nich nemůže, to si žádná banka, pojišťovna, ani jiná finanční společnost nedovolí. Opravdu nemůže klientům zprostředkovat úvěr, pojistku, když nemá potřebnou kvalifikaci. To ji nikam nepustí. Kontroly ze strany ČNB jsou hodně důkladné, projdou opravdu všechno. Kde pracuji já, tak je dána metodika, jak se dělá analýza potřeb klienta.
Ale nepopírám, že jsou poradci, co ti vymluví díru do hlavy, že ten produkt potom vlastně chceš...
Třeba životní pojištění za pár kaček kvalitní neuděláš. Představ si, že má klient hypotéku 5 mil., 2 malé děti a chce, aby mu to životní pojištění krylo hypoteční úvěr, kdyby se "něco stalo". (Ono není úplně sranda táhnout splátku hypotéky z jednoho platu a k tomu zachovat standard rodiny, obzvlášť, když vypadne ten vyšší příjem.) Tak, co tam nastavíš? Smrt, invaliditu (úrazem, vážnou nemocí), hospitalizaci v nemoci, závažné nemoci, trvalé následky, denní odškodné, pracovní neschopnost? (Tím neříkám, že ho máš, nebo nemáš mít.) Rizika života zná každý.

@zuzita15 Ani pojišťovny nemůžou porušovat zákon o ochraně spotřebitele. Těch zákonů, co se týkají pojišťovnictví je více, dotýká se toho Občanský zákoník, O distribuci pojištění a zajištění, O pojišťovnictví ve znění pozdějších předpisů, O pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů. Přiznám se, že úplně neznám všechny názvy právních předpisů EU týkající se pojištění, nicméně tam platí dle pravidel fungování EU, věci, které jsou přijaty na určité úrovni EU, jsou automaticky implementovány do našeho právního řádu.

@journals Netroufám si odhadnout, kolik procent poradců je těch dobrých a kolik těch nekvalitních. Ono spoustu lidí jde do financí s vidinou rychlého a snadného výdělku, ale nějakou dobu trvá než si vybuduješ svůj kmen a pořádně se naučíš specifika produktů, tak je tam i vysoká mortalita.

llluckaaa
21. dub 2021

@levandule_k Tak ona ale nepsala, že by pracovala v bance nebo pojišťovně. Já si představila nějakého zprostředkovatele, který jim dohodí klienty, ne že ona sama bude uzavírat smlouvy. Navíc píše, že je na MD a uvažuje o tom jako o přivýdělku, že bude kmenovým zaměstnancem na pozici, která tento certifikát vyžaduje, nepadlo ani slovo. Třeba je náplní práce obvolávat klienty a nabízet jim jiné produkty. Smlouvy pak uzavře někdo jiný. Voilá - je pracovník call centra, marketingu či jak se tomu říká a není na to potřeba certifikát... To si samozřejmě vymýšlím, jen mě prostě napadají způsoby, jak se to dá obejít 🙂
Ta závazná metodologie ČNB na vyhodnocování potřeb klienta by mě zajímala, hodíš na ni odkaz? Já na ni nikdy nenarazila, a to jsem si myslela, že už mám dost zkušeností z finančního sektoru i z kontrol ČNB (i já už byla poctěna rozhovory s pracovníky dohledu 😀 ), ale nejsem teda klienťák, takže mi to mohlo uniknout.
Dobrý obchoďák se ale vyznačuje právě tím, že je schopný prodat produkty. Od toho tam jsou a jsou za to placení. Když neplní plán, končí. Když jsou výborní a plán překračují, je to vidět na jejich výdělku. Tam je prostě motivace jednoznačná - udělat obchod, který jejich zaměstnavateli hodně vydělá nebo pomůže splnit plán.
Nicméně bych asi byla ráda, kdyby praxe fungovala všude tak, jak píšeš ty 🙂 Jen se obávám, že prostě nejsou takto podchycené všechny firmy, které zprostředkování provádí.

levandule_k
21. dub 2021

@llluckaaa Ono je jedno, jestli dělá v bance, pojišťovně, nebo nějaké společnosti, která ty produkty zprostředkovává finanční produkty, také je jedno, jestli je na živnostenský list, nebo jako zaměstnanec. Pokud je ona osoba, která tu smlouvu podepisuje, tak musí mít adekvátní vzdělání. Pokud jen navolává lidi, tak tam to mít nemusí. Metodologii ČNB neznám, jestli je někde dostupná na jejich stránkách, nevím. ČNB funguje jako dozorový orgán, jestli jsou dodržovány zákony zákony. Já tu kontrolu nezažila, tu kontrolu zažil známý a proklepli je důkladně.
Ono je to krátkozraké, když nenastavíš ty produkty výhodně pro něj, ale pro sebe. Tak on to časem zjistí, že to není až tako terno a jde jinam, ale když mu skutečně nastavíš produkty dle potřeb, máš věrného klienta na celý život.
Jasně, že je tlak na prodej, ale tlak na výkon máš všude i dělník ve fabrice musí udělat určitý počet výrobků a už jsem slyšela, že i policajti mají za úkol vybrat určitý počet pokut...
Nejlepší je mít o tom, aspoň malé povědomí a když zavětříš, že na tebe někdo zkouší, tak s ním vyrazit dveře.

Ještě tady někdo zmiňoval, ať zkusí realitní makléřku, tak ani ta dneska nejde dělat jen tak, také tam musí být nějaká certifikace.

llluckaaa
21. dub 2021

@levandule_k Já reagovala na to, že ČNB teď hlídá, že klientovi se musí vybrat nejvýhodnější produkt na základě analýzy jeho potřeb. Aby toto mohla ČNB hlídat, tak přece musí někde stanovit závazná kritéria, podle kterých se má vyhodnotit, který produkt je nejvýhodnější, a co má zahrnovat ta analýza. Jinak si to každý může přebrat, jak uzná za vhodné, a není na tom co hlídat. Myslela jsem, že víš, kde konkrétně - v jakém zákonu, vyhlášce nebo nařízení to vyžaduje. Protože jak jsem psala - já jsem na to ještě nenarazila, a to už jsem toto od ČNB četla docela dost.
Tak nejlepší je samozřejmě strategie win-win: klient má pocit, že má nejlepší produkt, a prodejce na tom vydělá a dostane odměnu 🙂 Tlak na výkon je všude, a proto bych z finančních institucí nedělala nějakou charitu, která dělá všechno jen pro blaho klienta 😉 I ta podle tebe krátkodobá strategie podle mě někde funguje - vem si třeba ČS, kolik lidí tam má uložených peněz na neúročených běžných účtech, místo aby si dali námahu a investovali je někam jinam, kde na nich budou vydělávat. Jenom část klientů ti uteče, kdy jim snížíš sazbu na vkladech, jen část dlužníků převede úvěry jinam, když jim nenabídneš lepší sazbu. Proto to třeba zkouší při refixaci, že stávajícím klientům dávají horší sazby než novým klientům přebraným od jiných věřitelů 🙂 Prostě se spoléhají na to, že si nevšimneš, že máš horší cenu za stejný produkt jako nabízí jinde nebo že jsi moc pohodlná to změnit.
Ano, kontroly z ČNB bývají opravdu důkladné. V protokolech z kontroly bývá velmi konkrétně uvedené, který odstavec, článek jakého paragrafu v zákoně, nařízení atp. jsi porušila. Vzpomínám si na svém prvním pohovoru, jak jsem musela vytasit občanku, oni si mě zapsali, pak jsem musela podepsat papír, že budu mluvit pravdivě a nic nezamlčím, jinak firmě hrozí pokuta x stovek tisíc, a pak jsem ještě musela podepsat souhlas s nahráváním rozhovoru. Zapnuli diktafon a už to jelo: Jméno, příjmení, pozice, zodpovědnost a Proč bylo tohle číslo k tomuhle dni takové a makové? A jak se to číslo počítá? Je v něm i tohle? Proč je o tolik větší než k tomuhle dni? Co se tam změnilo??? Jj, to byla zábava, horší než maturita 😀
No nic, to byla jen taková vsuvka k práci ve financích, kdyby tam náhodou chtěl někdo pracovat 😉