Neschopenka a těhotenství

ladyingreen25
14. črc 2019

Ahoj, jsem těhotná 9tt a pracuji v 3 směnném provozu. Zaměstnavat mi tvrdí, že mě nemá kam přeřadit vzhledem k mému stavu a že chce abych si vzala neschopenku. Nemám rizikové těhotenství a hlavně se mi nechce přijít o peníze a být omezená vycházkami.
Nejedná se spíše o problém z jeho strany? Prosim o radu, zda má záměstnavatel právo mi nařídit tu neschopenku a jak bych se měla zachovat. děkuji za rady

j.a.n.i
15. črc 2019

@katka_nedo Zakonik prace ma prednost pred nejakymi pokyny a ten nocni umoznuje, pokud tehotna chce.

journals
15. črc 2019

@katka_nedo pani doktorka tech dani odvede asi vic nez delnice 😉
A jak to spolu prosim te souvisi???

sudylichozrout
15. črc 2019

@katka_nedo Ja se zlobim na kohokoliv, kdo podvadi, at je nahore, nebo dole.
Z tech, co jsou dole (nejsou politici), s neschopenkami v tehotenstvi nejcasteji podvadeji delnice, protoze je jejich prace nebavi, je monotobni, ubijejici, bez karierniho rustu. To je proste fakt. Nekdo, kdo studoval pet let, budoval karieru a makal na tom, asi jen tak jednoduse nebude chtit vypadnout z oboru. Taknto proste je.

katka_nedo
15. črc 2019

@journals Tak se tady pise,jak to my poplatnici platime.Tak se ptam,kolik toho bylo od dotycne odvedeno.Dela jak kdyby to na ni cele stalo

katka_nedo
15. črc 2019

@sudylichozrout A uz jste nekdy pracovala jako delnice u pasu?Vite,jak je to náročné? Mama kamaradku,co si ve skodovce oddelala zada a dodelava si vysokou skolu.Nemam rada namyslene lidi,kteri kdyz nahodou maji vyssi vzdelani,hned vsemi opovrhuji.

sudylichozrout
15. črc 2019

@katka_nedo Ano, pracovala, pri studiu jsem brigadila v tiskarne, v obchodech jako skladnice, za batem jako barmanka... Vim, ze je to narocne a nijak tyto pozice neshazuji, i ony jsou dulezite. Nicmene je zkratka fakt, ktery nelze poprit, ze s neschopenkami cachruji nejvice lide, kteri pracuji na techto pozicich, resp. manualne v ramci vyrobnich podniku ci maloobchodu. A u zen to plati v ramci tehotenstvi dvojnasob. Jeste jsem tady nezaznamenala, ze by po pocuranem testu bezela na neschopenku, i kdyz na ni nema narok, treba pravnicka, architektka, lekarka, manazerka... Proste tyhle damy maji vetsinou svou praci rady, hodne ji obetovaly a pracuji, dokud mohou.

caverina
15. črc 2019

@sudylichozrout jenze je rozdil byt tehotna a pracovat nekde v kanclu a hlavou a byt tehotna a pracovat u pasu a rukama

sudylichozrout
15. črc 2019

@caverina To samozrejme je, ale pokud je zena jinak zdrava, nema na neschopence co delat. Muze zazadat o prerazeni na jinou pozici, pripadne zustat doma za sto procent mzdy, pokud pro ni zamestnavatel jinou pozici nema. Ale nema lezt na neschopenku. Protoze to je zneuzivani institutu pracovni neschopnosti a cvakame to my vsichni, co pracujeme.
A mimochodem, PN se zneuzivala natolik, ze kdysi vlada zrusila karencni dobu. Ted ji zase tahle nestastna sebranka povolila, takze se PN proplavi od prvniho dne. To bude zas najednou nemocnych pred svatky, po vikendech ci v patky. A opet, zneuzivaji toho lide, kteri nemaji sick days, tedy zejmena lide ve vyrobe a maloobchodu. U kancelarskych mysli jsou sick days dnes beznym benefitem.

matys13
15. črc 2019

@sudylichozrout já jsem pracovala jako dělnice u pásu.. asi 5 let jsme se s mužem snažili o mimčo.. museli jsme na umělé oplodnění a dali do toho hromadu peněz, ale jakmile se to povedlo, já jsem na neschopenku šla a jsem na ní doted.. radši budu doma pobírat jen menší peníze než abych se stresovala v práci.. nejdřív si to zkuste sama a pak tady ostatním nadávejte jak jsou líné

caverina
15. črc 2019

@sudylichozrout to mas urcite pravdu...ale na druhou stranu to neni tak jednoduche jak to vypada...fakt neznam nikoho kdo by byl doma za 100% procent platu doma....zamestnavatel Ti to sam urcite nenabidne...a tehotna ma strach o to bojovat,aby se mela kam po rodicaku vubec vratit...

sudylichozrout
15. črc 2019

@matys13 Je mi lito, ze jste meli potize s pocetim a jsem rada, ze vam to nakonec klaplo. Presto pokud nemas nejakou indikaci, jsi na neschopence neopravnene, zneuzivas system a cvakam ti pohodlne tehotneni ja, pani Vonaskova z Dubce i treba pan Coufal z Ostravy. To si uvedom a mej alespon tolik soudnosti a nevytrubuj to.

caverina
15. črc 2019

@sudylichozrout a pak se div...kdyby sick days meli tak by toho nezneuzivali...tak kde je potom chyba?

sudylichozrout
15. črc 2019

@caverina To je ale o tom, ze tehotna nezna sva prava a zakinik prace. Ma na to narok a navic ji jako tehotnou nikdo nemuze vyrazit. To by ta firma skoncila sedrena z kuze od prvniho advokata, ktery by sel kolem. A v dnesni dobe, kdy je nedostatek zamestnancu, nikdo nikoho nevyhazuje, pokud nejde o hrube poruseni pracovni kazne.

matys13
15. črc 2019

@sudylichozrout no tak zneužívám systém.. proč já nemohu být nějakejch 8 měsíců na neschopnece když kdejakej rom rodí děti ostošest a pak nepracuje a jen dostává dávky od státu? já se do práce vrátím až budu mít po rodičáku, ale rozhodně svého rozhodnutí nelituju.. kdybych pracovala v kanceláři, tak mi to nevadí a klidně tam doted jsem. ale u pásu je to něco jinýho

sudylichozrout
15. črc 2019

@caverina na strane odboru. Tohle jde za nimi, ti vyjednavaji ve fabrikach kolektivni podminky. Jenze odborari dnes delaji neco uplne jineho a boj o prava zamestnancu to neni.

sudylichozrout
15. črc 2019

@matys13 jasne, tohle je bozi argument. Cikani mohou, tak proc ne ja. Nezapomen pak nekde zas na ty cikany nadavat, jak zneuzivaji davky, to je uplne typicke.

journals
15. črc 2019

“Narok” a riziko je jedna vec, verejne priznani a doporuceni ostatnim vec druha. Kdyby holky nebyly aspon hloupe a nepriznavaly se k tomu... 🤦🏻‍♀️

caverina
15. črc 2019

@sudylichozrout jasne,ze ji nevyhodi hned...ale po rodicaku by to uz slo kdyz bude hodne chtit...vazne to neni tak cernobile jak to vypada....a ver,ze na delnickou profesi je zamestnancu vic nez dost...

martaskaaa
15. črc 2019

A chodit na jednu směnu nejde?

caverina
15. črc 2019

@sudylichozrout a o tom to je...prakticky nemas zastani,tak si musis poradit sama i kdyz to kolikrat neni moc ok...ale tohle vazne pochopi jen ten kdo to zazil a nejen neco vycetl v ZP a slysel....

somalicats
15. črc 2019

@caverina Po rodičáku dělají někteří zaměstnavatelé problémy matkám s dětmi obecně - stačí, aby dítě víc marodilo, a je pak úplně fuk, že tomu zaměstnavateli šla zaměstnankyně v době těhotenství "na ruku" a nechala si napsat neschopenku. Jestliže zaměstnavatel nedodržuje zákoník práce, tak ho nebude dodržovat ani u matek s dětmi (viz třeba neochota ke zkráceným úvazkům apod.)

sudylichozrout
15. črc 2019

@caverina No, pokud by si clovek mel poradit sam, najme si advokata a fabrice vysvetli, nak je to s dodrzovanim zakoniku prace. Tyhle zeny se nestaraji samy. Nechavaji o sebe starat z penez nas vsech. A to mi proste vadi. Ja mam odvody na socku jak blazen, hakuju kontinualne porad a nejsem samozrejme sama, kdokoliv, kdo vydela nejaky rozumny peniz, ma odvody jako blazen. A pak prijdou urcite skupiny, ktere toho zneuzivaji. Do systemu vzhledem ke svym vydelkum prispivaji minimalne nebo vubec a o statni pomoc se hlasi okamzite, jak se jim naskytne prilezitost.

caverina
15. črc 2019

@somalicats mas pravdu...to je jen dukaz toho,ze delnik nejaka prava "papirove" ma,ale ve skutecnosti.....

caverina
15. črc 2019

@sudylichozrout jak rikam...kdo nezazil nepochopi a je zbytecne o tom diskutovat🙂

martaskaaa
15. črc 2019

Já byla v práci až do konce. Ale práci jsem měla nenáročnou fyzicky, spíš psychicky 😆 vůbec mě nenapadlo jít na neschopenku, když mi nic nebylo a i kdyby mi ji šéf nakázal, tak bych nešla. Já se nudila i na ty mateřský dokud jsem neporodila, tak jsem chodila do práce za kolegyni na čumendu sem tam něco pomoct 😂

sudylichozrout
15. črc 2019

@caverina Tak maji byt odbory, mimochodem slozene z tech delniku, funkcni. Jenze ono je snazsi vybirat odborove clenske prispevky a za ne pak jezdit do Prahy na nakupy, nez na necem makat. Fabrika, kde odbory funguji, je Skodovka a ver mi, ze tam si nikdo nedovoli si se zakonikem prace vytrit zadek.
Pracov i prostredi se nevytvari jen shora, vytvari ho i zamestnanci tim, jak pracuji, za kolik jsou ochotni pracovat a na cem pri vyjednavani podminek trvaji. Pulka naroda buli, ze se k nim zamestnavatel nechova pekne, pritom te pulce vubec nedochazi, ze jsou to oni sami, kteri to zamestnavatelum dovolili.

somalicats
15. črc 2019

@caverina On by ta práva měl i dělník, jenže to by se i ten dělník nesměl bát se o ně hlásit. A jak píše @sudylichozrout, ty fabriky mají odbory, jenže to by ty odbory musely něco dělat. Navíc momentálně je tak nízká nezaměstnanost, že najít pracovníky i pro ty manuální profese není úplně snadné.

caverina
15. črc 2019

@sudylichozrout jenze vis kolik je jeste podniku,ktere nemaji odbory? Jasne...velke giganty urcite,ale podnik,ktery ma treba jen 300 zamestancu treba ne...vsichni prece vime jaky je v tehle republice bordel,tak cemu se tu porad divime...

sudylichozrout
15. črc 2019

@caverina Staci, aby se dohodli trii zamestnanci a mohou odborovou organizaci zalozit. Opet je to na tech zamestnancich samotnych. Bordel si zde delame take sami. Treba tim, ze zneuzivame nemocenskou a podobne. Vse souvisi se vsim, nemuzes nadavat na bordel ve state a na druhou stranu se zastavat protipravniho jednani.

caverina
15. črc 2019

@sudylichozrout jak uz jsem napsala nema cenu o tom diskutovat s nekym kdo to nezazil...to je to same jako ja bych tvrdila,ze podnikat je velka sranda a pritom o tom vim houby🙂