Koronavirus. Co si o tom myslíte?
Zajímalo by mě, proč byla smazána diskuze "Koronavirus. Co si o tom myslíte?"?
Stručné shrnutí
- Koronavirus se v diskusi vnímá jako respirační infekce s rizikem těžkého průběhu u starších osob a lidí se sníženou imunitou, přičemž hlavní doporučená opatření jsou časté mytí rukou, použití dezinfekce (alkogel) a omezování kontaktu s rizikovými skupinami.
- Testování v ČR bylo podle příspěvků prioritizováno pro osoby z postižených oblastí a pro podezřelé případy; v diskusi uvedená cena testu byla 5 000 Kč a první potvrzené případy byly hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka).
- V diskusi se řešilo zásobování domácností a obchodů (Rohlík, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl), dostupnost ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekční prostředky) a potřeba nasměrovat omezené zdroje především do zdravotnictví; zmíněn byl také návrh vyhlášení nouzového stavu.
Nejčastější otázky
Q: Jak se v Česku testuje na koronavirus a kdo má přednost?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v ČR se testují primárně lidé s příznaky, kteří byli v postižených oblastech nebo měli kontakt s potvrzeným případem; test byl v příspěvku kvantifikován částkou 5 000 Kč.
Q: Kdy se pacient s podezřením na koronavirus hospitalizuje?
A: Podle příspěvků byly první potvrzené případy hospitalizovány na infekčním oddělení (Bulovka), zatímco většina nemocných se podle diskuse zvládne léčit doma v karanténě.
Q: Jaká ochranná opatření doporučují diskutující?
A: Diskuse doporučovala časté mytí rukou, použití dezinfekčních gelů a ubrousků (alkogel, dezinfekční ubrousky), omezení návštěv rizikových osob a pečlivé hygienické návyky; názory na nošení roušek u zdravých osob se lišily.
Q: Mají lidé kupovat zásoby potravin a na jak dlouho?
A: V diskuzi se často zmiňovala zásoba na 14 dní jako doporučení (uvedeno i v souvislosti s obecnými doporučeními k připravenosti), zároveň byly kritizovány extrémní hromadné nákupy a prázdné regály v hypermarketech (zmíněny Rohlík, Tesco).
Q: Kde hledat spolehlivé informace o vývoji epidemie?
A: V diskuzi byly odkazovány zpravodajské zdroje i odborné souhrny: iDNES.cz (tisková konference ministra Adama Vojtěcha), Aktualne.cz, Novinky.cz, worldometers.info, ABC News a český přehled lékaře na stefajir.cz.
Q: Co dělat po návratu z rizikové oblasti nebo při příznacích?
A: Diskuse doporučovala nechodit přímo do ordinační čekárny, ale volat obvodního lékaře z domova, který podle potřeby zprostředkuje testování a kontaktuje příslušné orgány; nekontaktovat ostatní a dodržovat karanténu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důraz na základní hygienu: mytí rukou a použití dezinfekce (alkogel, dezinfekční ubrousky) je klíčové.
- Rizikové skupiny jsou starší lidé a lidé se sníženou imunitou, astmatici a pacienti se srdečními onemocněními.
- Zdroje ochranných prostředků (roušky, respirátory, dezinfekce) by měly být prioritně nasměrovány do zdravotnictví.
Sporné názory
- Roušky: část diskutujících tvrdila, že nošení roušky u zdravých osob může být škodlivé (zachytí nečistoty), jiní roušky a respirátory nosili nebo považovali za užitečné.
- Zásobování: některé příspěvky obhajovaly zásoby na 14 dní, jiné kritizovaly panický nákup a zásobování nad rámec běžné potřeby.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná smrtnost a míra asymptomatického přenosu v populaci, pokud mnoho lehkých případů není testováno?
- Dostatečnost ochranných prostředků a jejich distribuce do nemocnic a ambulancí v případě větší vlny pacientů.
Zmíněné značky a firmy
Rohlík, iTesco, Tesco, Kaufland, Billa, Lidl, Bulovka, Ministerstvo zdravotnictví, iDNES.cz, Modrykonik.cz, Aktualne.cz, Novinky.cz, Worldometers, ABC News, Stefajir.cz, GEA.de, ČZU
Zmíněné produkty a metody
roušky, respirátory, dezinfekční prostředky, alkogel, dezinfekční ubrousky, test na koronavirus (uvedená cena 5 000 Kč), karanténa, nouzový stav, mytí rukou, hospitalizace na JIP/intenzivní péče
Místa a osoby
Praha, Brno, Ostrava, Itálie, Čína, Wu‑chan, Lombardie, Jižní Korea, Bulovka, Adam Vojtěch, Martin Nejedlý, Vratislav Mynář, Jaroslav Tvrdík, paní profesorka Adámková
@jelenice_zavodnice Právě mi to leží v hlavě, proč se to nepoužívá, je to levnější, ale hlavně rychlé, tak i kdyby to nebylo tolik přesné, tak nějaké hrubé testování, by to mohlo fungovat.
dneska mi to uplně uteklo.. neposlouchala jsem radio ani TV, na tož nekoukala na internet.. ale že omezení v obchodech? ted když to všechno spadlo? proč se to neudělalo na začátku hned? já tojmu už fakt nerozumím...
@marketka_m nesnaz se pochopit, nepochopis. Na druhou stranu, kdyz onemocni dite ve skole, trida jede dal bez testu, bez omezeni. Je to bordel, velbnosti. Uz je dobre ne?
Co si prectu, nad tim zasnu :D
@meesha já tomu fakt nerozumím :( a smaozřejmě to bude horší.. ty řady a seskupování lidí... však si pokecáme před occhodem.. už to u nás vidím :(
@hojda hele, já už to vůbec nečtu, nesleduju to. Jsem z toho otrávená. V létě například jsem tu postovala články o tom, jak Tegnell neustále dokola varuje že ano, takhle takhle si to myslí, ale uvidí se na podzim a že to ještě může být úplně jinak. že není nic vyhráno a že druhá vlna je reálná.atd atd atd. a pak jsou zase na podzim lidi chytrý a jedni jsou chytřejší než ti druzí, pak zase naopak... protože prostě stejně všichni víme ho...o. Takže summa summarum - nevím. Kašlu na to. Budem se snažit zůstat v pohodě jak nejdýl to půjde, snad budem zdraví a když ne, Panu Bohu poručeno. Ted se jdu podívat na nějakej pěknej film, nebo si poslechnu nějakou pěknou hudbu. Nebo... hmmm... co tahle film S pěknou hudbou 😉
https://www.youtube.com/watch?v=wqT7WkjlqsU
may the Force be with you. Always 😉
@hojda nebude a beni to o zbaveni se prarodicu,tohle ale svym detem udelaji fakt hen svedci covidovi...
Tak ucitel mit stit ve vyucovani muze a dite ne,to se bude dusit s rouskou???To je fakt hnus co zase vymysleli,je to cim dal horsi,nechapu, nerozunim,zase otevrou strihani psu🤣 a skoly brzy taky a mame to,od prosince jedeme asi zase v plne polni...
@werumka a ja zase ne a nebudou to bez souhladu delat,muze do byt jen dobrovolne pro zajemce,ale tim to konci...
A to je zase co? https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/covid-1...
Pekne si to na nas pripravuji,jsk povinne testy,tak pocinnou vakcinaci pod hlavickou BOZP ... porad jedou podle toho sileneho planu,fakt nechaou komu to jeste nedochazi....kor ty nesmysly a chaoz v opatrenich,nevim,nechapu,nerozumim....
https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/v-ita... 🤔🤣🤣🤣 no nic,uz jdu radeji spat,jsem jak v Jirikove videni...
@hojda nás v práci testují stouranim v nosu a rychlotestem. Výsledek do 15 minut.
Naše firma taky koupila přístroj, testy za 300 jeden a pravidelně lidi, co chodí do práce, testuje. Já jsem teda na HO, tak nemusím, ale nechala jsem se dobrovolně po kontaktu s pozitivní kolegyní a teplůtkami 37-37,5. Ta, co mi to odebírala, se ptala, jestli mi vadí výtěr z nosu nebo jestli to má udělat jinak. No nastrčila jsem jí nosní dírku, že to vydržím 😀 Výsledek jsem měla v emailu do 2 hodin.
@marcicek84 Jde to tak, že se do toho nosohltanu dostaneš přes krk. To je podle mě nepříjemný třeba víc.
Jinak k předchozímu komentáři - já chápu, že nechceš posílat dítě na test. Ale reagovala jsem na to, jak jsi uvedla, že by te zajímalo, jestli tohle vůbec někdo dovolí. Tak jsem odpověděla, že to klidně 🙂
@werumka asi vec nazoru,halelujaaa, takze tam dostanes prijemneji,no nepovidej 🤦🏻♀️uz by dobre se posunout k nejakym neobtezujicim se testum a i spolehlivym,ne to,co se nacvicuje ted...
@marcicek84 Vzhledem k mému davivemu reflexu, je pro mě cokoliv zaváděného do krku méně příjemné, než do nosu. Ale ani tak bych neřekla, že se testovat nenechám. Každý to má jinak. Test z nosu je pro mě fakt taková marginalie, jako pichnuti do prstu. Můj muž je dokonce toho názoru, že pichnuti do prstu je pro něj horší, než vyter z nosu. Jenže my se doma testem nikdy nedesili. Psychika je mocná. Starší dítko bylo na PCR dvakrát a nemělo s tím nejmenší problém. A to ho vytreli poctivě.
Když jsem stála ve frontě na letišti, kde se testují samoplatci, tak se v té frontě taky nikdo nehroutil. Prileteli, s kufrem běželi za zastenu a za deset vteřin zase sli. Ještě u toho vtipkovali. Je pak těžký přesvědčit vládu, jak ty testy jsou strašný a udělají se jiný...
@marcicek84 A jinak bych Tě ráda poprosila, abys pro příště v komunikaci se mnou vynechala ustepacnych poznámek stylu "no nepovidej". Není mi to příjemné a sama je taky nepoužívám, i kdybych mohla. Dík.
@werumka nevim co je na tom slove tak ustepacneho 😳,spis to bylo radostne zvolani,kdyz tady nekdo,kdo je zastanecem nosnich testu,prizna,ze jsou i jine prijemnejei zpusoby,protoze do te doby cokoli by clovek taky napsal,ze jde delat jinak bylo svrzeno,ze ne,ze jen PCR test a jen s neprijemnym vyterem z nosu a uspacne poznamky o prehnaneni apod.,ostatne ani ty ses tomu nevyhnula.Uz jsem to psala nekolikrat,nekteri lide jsou salamisti a nechaji se sebou delat cokoli,Tobe PCR testy nevadi,mne uz jen ta myslenka na nej prijde nechutna a mam na tento pocit pravo a mam pravo na ten test nejit,mam pravo zadat o test prijemnejsi formou,tak to proste je.To,ze ty to bagatelizujes a myslis si,ze je to prehnane,protoze mas cukrovku a pichas se do prstu pomerne casto,takze ti to uz neprijde,neznamena,ze to nekdo nemuze mit jinak (a takovych lidi je vice). Jen je treba pochopit,ze lide,kteri nejsou chronicky nemocni,muzou mit tu hranici snesitelnosti jinde a je zcela normalni a pochopitelne.Ja nikomu PCR test z nosu nazakazuji ani nenarizuji,nevidim duvod proc by nekdo mel neco narizovat me,mela bych mit pravo volby,pokid ziju v demokraticke zemi a plati demokraticke zakony a jine formy testu existuji...A je uplne jedno,kdo si co o tom mysli,proste to tak je.Tim.bych to uzavrela.
@marcicek84 btw pravo na to jiste mas, ale staci nam to rict jednou nebo dvakrat 😉 nemusis to opakovat rozcilene 20x
@marcicek84 Já bych před uzavřením ráda řekla, že žádný přesnější test zatím k dispozici není. Takže člověk může chtít jiný test, ale nedá se zatím žádný poskytnout.
Asi jsem jinak nepochopila, jak souvisi moje cukrovka s testem. Lecba cukrovky neobsahuje vytery z nosu. Můj muž ani děti cukrovku nemají a ani oni s tim potiz nemeli. Tech lidi na letisti jsem se neptala. I když máš možná pocit, že chronicky nemocný člověk je s doktorama a vyšetřeními vsech telnich casti v pohode, tak to tak fakt neni. Rozumím, že představa testu pro Tebe osobně není příjemná, ale zkus to, prosím, neglobalizovat. Média tomu asi bohužel ze začátku nepomohla, když psala svědectví o tom, jak je test hrozný. Tehdy jsem si to taky myslela, fakt. Říkala jsem si, že tenhle test musí být hrozný, když se o něm takhle mluví. A to i na vzdory tomi ze sama jsrm uz nejake vytery z nosohltanu v detstvi zazila a žádné hrůzy si z toho nepamatuju. Ale říkala jsem si, že když to bude potřeba, tak to prostě přežiju. A teď upřímně říkám, že jsem se ve svých představách mylila. A ne jen díky své zkušenosti, ale i díky členům své rodiny. A pak i díky ostatním lidem z mého okolí, kteří ho podstoupili taky. Takže je prostě jen možné, že si jednou rekneš, že test byl hnus a tvůj názor to nezmění. A nebo ten nazor změnis stejně jako já 🙂
Hysterie na jaře, hysterie teď. Vždy se problém najde. Stouranim přes krk je o mnoho nepříjemnější,nez přes nosní dirku. Tohle je fakt šílený.
Cetl vubec nekdo z vas to nove opatreni o rouskah s oduvodnenim?takze bez rousky je riziko prenosu 17,4 procent,pouze chirurgicka rouska N95 ho snizi na 3,1 procenta a ty doma site podotykam vicevrstve hadry na ho snizi jen 12-16 procent. Takze snizeni rizika treba jen o 1,4 procenta,to si uz fakt delaji srandu....ale dusit se v tom budou decka ve skolach cely den....hlavne si to doma sijte,svadlenky,rikala jsem vam,ze jsou na nic,tak ted to vite i z oficialnich zdroju...
@werumka myslim,ze mam nazir na celou pandemii,viz oduvodneni k rouskam,je to cele saskarna...
@marcicek84 A tys ho cetla cele az do konce? Docetla jsi jen do pulky a navic blbe.


@odula A jak u vás? https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/nase-...