Snažilky s diagnózou PCOS (Polycystické vaječníky)

rudolflenka
7. únor 2014

Ahoj slečny, dámy, ženy...prostě všechny co už dítě máte, těhotné jste, nebo se snažíte otěhotnět a máte diagnózu PCOS...
Vím, že diskuzí na téma PCOS je hodně, ale já jsem se rozhodla založit tuto "skupinu" především pro ty, co se i přes tento syndrom snaží otěhotnět...možná plaším, možná ještě není vše ztracené, ale je tu obrovská nejistota, strach, ...a proto bych se ráda seznámila s někým, kdo má - prožívá podobné problémy, popřípadě, jak dále postupuje s léčbou a nebo taky gratulovala, že se to povedlo 🙂

Abych přiblížila svůj problém :
HA jsem začala brát v 19 letech, tedy 2,5 roku potom, co jsem měla MS ustálenou a pravidelnou a kdy jsem přestala mít kožní problémy (akné)...brala jsem ji pět let a po svatbě jsem se rozhodla, že vysadím a s manželem se pokusíme otěhotnět - tak nějak pozvolně, nechtěla jsem nic "hrotit".....takže v září 2013 jsem vysadila, hned jsem dostala MS a první spontánní MS jsem dostala koncem října, ale velmi velmi slabou....no nic, říkala jsem si - takhle to má hodně holek (alespoň mě o tom přesvědčovali, že po HA je "normální" nemít to třeba i rok). Pořád jsem si říkala, že lepší nějaká MS, než žádná...jenže měsíce plynuly, je únor a MS opravdu žádná nebyla. Zkoušela jsem bylinky apod. vím, že to chce čas, ale přesto jsem to nevydržela a šla dnes na gyndu....řekla jsem, že jsem vysadila a nemám MS...prohlídka (na koze) v pohodě, ale pak mi dělal vnitřní ultrazvuk (ten mi dělá vždy!) a řekl, že je to tím, že mám polycistické vaječníky - oba dva (jasně jsem to na UTZ viděla!) :( tak sem myslela, že se mu tam rozbrečím. Dostala jsem injekci na vyvolání MS a čekám, zda přijde, či nepřijde....sice mě dr uklidňoval, že to neznamená úplnou neplodnost a že CAR je až poslední možností, ale moc klidná teda nejsem.....jestli se dostaví MS tak mi udělá nějaký ten hormonální test/ přehled nebo co to je - prostě jestli nemám zvýšený testosteron (což je ta horší varianta). To se mi ale moc nezdá - nadměrné ochlupení ani akné nemám, vypadávání vlasů taky ne, obézní nejsem...Moc tomu nerozumím, páč se všude mele jen o téhle variantě, ale o té druhé moc ne....dočetla jsem se něco, že je důležité vyvolat ovu (to se dělá pomocí prášků apod.) ...ale fakt jsem z toho jelen a ta nejistota je ze všeho nejhorší. Manžel mimi moc chce a já taky a jestli to nepůjde, tak to bude průser ☹ ...jo a ještě něco. Pořád mi vrtá hlavou, jak je možné, že před braním HA (ano, toho neskutečného svinstva) jsem normálně menstruovala, měla ovu, vše pravidelné...no a po vysazení HA mi najednou diagnostikuje PCOS. To se přece nemohlo jen tak objevit ne? Ultrazvuk mi dělal často a přece si toho musel všimnou dřív...já mám totiž pocit, jestli to není užíváním HA. Neplodnost a PCOS je dneska strašákem skoro každé druhé ženy, dost možná už civilizační choroba...jaké na to máte názory? Může HA ovlivnit- zavinit PCOS ?

čekám nějakou vzájemnou podporu, Vaše příběhy, zkušenosti - hlavně těch, kdo se aktuálně snaží o mimčo s touto dg.

TĚŠÍM SE NA PŘÍSPĚVKY! 🙂

nadrinka
9. říj 2017

@uzivatelkapetra já už mám hodně vyšetření od našeho doktora kam jsme chodili doposud, tak si myslím, že toho snad nebude tolik.... Doufám 😀

nc30
9. říj 2017

Holky známé ohromně pomohla hormonální jóga i na polycystická ovaria...mě nastartovala cyklus po HA a otěhotněla jsem prakticky hned po absolvování kurzu...ano možná náhoda,ale podobných ohlasů je mraky🤔

brussali
9. říj 2017

@nc30 to je super reference. Ja uz se na ni taky chystala, ale vyslo by mi to presne po IUI a to mi ta cvicitelka nedoporucila. Takze kdyz nam tohle IUI nevyjde, tak jse mrozhodla do toho kurzu taky jit.

nc30
9. říj 2017

@brussali jj presne tak v tehotenstvi se nedoporucuje neb se tam pouziva specialni dechova technika...ale hned po porodu zase ju,neb krasne srovnava hladiny hormonu a podporuje laktaci😊

kristynaa_23
11. říj 2017

Holky mám dotaz. Na podporu ovulace se taky dávají hormony? 🤔

kristynaa_23
11. říj 2017

Nebo takhle já ovulaci nejspíš mám, každý měsíc vychytaná ale furt ne a ne otěhotnět, tak jestli na to dávají hormony nebo ne. Po posledních jsem přibrala 20 kg🤔

alkuska
11. říj 2017

@kristynaa_23 při IVF se dává umělý FSH. Když nejsi na IVF, tak se dává většinou klomifen, což není hormon, ale měl by způsobit, že tvé tělo začne tvořit víc svých vlastních hormonů (hlavně toho FSH). Ale jestli se po FSH přibírá to nevím, myslím že spíš ne.

uzivatelkapetra
11. říj 2017

@kristynaa_23 pohledej si diskuze o léku clostilbegyt, to se dává tak nejčastěji. Já jsem po tom nepřibrala

alkuska
11. říj 2017

@uzivatelkapetra to je ten klomifen 🙂

uzivatelkapetra
11. říj 2017

@alkuska však já vím, jen pod pojmem klomifen tady moc zkušeností nenajde🙂

alkuska
11. říj 2017

@uzivatelkapetra To je asi fakt 🙂

kristynaa_23
11. říj 2017

@uzivatelkapetra
@alkuska děkuji holky za odpovědi🙂

bajunka
24. říj 2017

je možné že se PCOS objeví až v 35?

alkuska
24. říj 2017

@bajunka Je.

bajunka
25. říj 2017

Behem 2 mesicu se mi zhorsila plet pribrala jsem 8 kg,az jsem z toho dostala fakt depky,chteli jsme jeste jedno mimco,MS nemam,hladina Lh vyssi i sliznice a na utz mi ukazala vajecniky jak z ucebnice PCOS,pichla mi agolutin a pry by mela dojit MS,pak mi nasadi clostilbegyt a uvidi se.

alkuska
25. říj 2017

@bajunka držím palce.

lenatko91
25. říj 2017

Holky, mám dotaz.. mám první měsíc utrogestan, celkově bych ho prej měla brát 3 měsíce, pokud se nezadaří a nebudu mít ovulaci, dostala bych ještě Clostil.. Ovulaci jsem snad v životě neměla, když jsem si měřila BT, vycházely mi šílené skoky během celého měsíce, až teď s utrogestanem vypadají teploty tak, jak by měly.. A pevně doufám, že na folikulometrii se dozvím dobré zprávy a utrogestan bude jediná chemie, kterou do sebe budu muset cpát :D V nějakých diskusích jsem četla, že někteří doktoři posílají na laparoskopii až v případě, že utrogestan a clostil nezaberou, jiní zas ještě před nasazením těchto léků.. Takže se spíš jen ze zvědavosti ptám, co je podle vás pro tělo snesitelnější?

jarmarca
Autor odpověď smazal
Zobraz
alkuska
25. říj 2017

@jarmarca
@lenatko91 To s tím utrošem není tak uplně pravda, existují totiž teorie podle kterých je porucha ovulace začarovaný kruh, který právě progesteron může prolomit. Jde o to, že pro zrání folikulu je důležitý progesteron na konci PŘEDCHOZÍHO cyklu. Když k ovulaci nedojde, progesteron není, a další cyklus se nenastartuje správně, k ovulaci nedojde, progesteron není... a tak pořád dokola. Dodávat progesteron v druhé půlce cyklu to prý může zlomit. Já bych to určitě pro začátek pár měsíců zkusila, je to rozhodně menší dryják než clostil.

jarmarca
Autor odpověď smazal
Zobraz
uzivatelkapetra
25. říj 2017

@lenatko91 podle mě bych prve zkusila jeden tříměsíční cyklus clostil+utrogestan (spoustě lidí to pomůže a zapadnou) a pokud nevyjde, tak laparka. Alespoň se mrknout dovnitř a zhodnotí zda je všechno průchozí a zdravé, popř. provedou onen drilling. Já to takto udělala ač mě v caru tak nenápadně odrazovali od laparky, že rovnou do IVF, já jsem si ji vydupala, zašla si k nám do nemocnice a žádná hrůza to nebyla. Bála jsem se jak tady holky psaly, jak to strašně bolí a měsíc nemocenská a jak byly neschopné chůze a posléze i sexu... hlásím, že u mě dobrý. Samozřejmě trochu bolel zbytek plynu v těle, ale nic nesnesitelného a kvůli čeho bych měla brečet. a první měsíc po byla ovulace sama od sebe, dále ještě nevím, čekám na první pooperační ms.

alkuska
25. říj 2017

@jarmarca Já jsem se zase PCO zbavila nízkosacharidovou dietou, naopak znám holky, kterým pomohl ten clostil, někomu drilling... na každého zabere něco jiného. Přijde mi lepší začít tím nejméně náročným, tzn. operaci a IVF mám až na posledním místě. Ale každého věc jaký postup zvolí, já jsem jen opravila že progesteron u PCOS je špatně, je to právě naopak než píšeš. Zkus si přečíst tohle http://www.virginiahopkinstestkits.com/pcos.html

bajunka
25. říj 2017

@alkuska byla jsi někde na sestavení jídelníčku nebo to řešila jen po netu?

nadrinka
25. říj 2017

@lenatko91 ahoj já měla Clostilbegyt březen, duben... Žádné extra výsledky se nedostavily... Další měsíce snažení na slepo... V září jsem byla na laparoskopii, diagnostikován PCO a proveden driling vajecniku. První ms v termínu a teď ovulace 18DC ale taková, že jsem ji poznala bez testů i měření. Druhý den potvrzena doktorkou. Kéž by se chtělo zadařit... 1.11. máme první schůzku v Ivf Clinic. Laparoskopie není nic co by si člověk musel zopakovat, ale nic co by se nedalo přežít... Ten výsledek za to stojí

alkuska
25. říj 2017

@bajunka nebyla, sestudovala jsem o tom co se dalo. Vybavuju si jednu holku co mě na tu myšlenku přivedla, psala tady na MK že žije v Itálii a doktor jí tam tu dietu poradil. Držela to přísně, vyhýbala se i mrkvi a podobné sladké zelenině... A za tři měsíce byla těhotná, stejně jako já s prvním dítětem. Taky jsem to držela přísně, vynechala jsem i mléčné výrobky a mouku, zhubla 8 kil a otěhotněla po čtyřech měsících, už nevím. Po čtyřech letech, kdy jsem byla bez antikoncepce a poslední dva roky jsme už fakt chtěli.

bajunka
25. říj 2017

@alkuska no já taky koukám,ale chci to udržitelné, mléčné výrobky asi nedám,ale pečivo a cukry, třeba banánů se budu vzdávat těžko,ale hlavně když to pomůže 🙂

lenatko91
25. říj 2017

@jarmarca
@alkuska
@uzivatelkapetra
PCO právě mám, proto se ptám.. Určitě chci ty 3 měsíce brát utrogestan právě kvůli tomu "prolomení začarovaného kruhu" a k tomu dělám kvantovou terapii.. Ale vždycky přemýšlím dost dopředu, proto jsem došla k dotazu, co je pro tělo jednodušší.. Myslím, že asi ta laparka a případný drilling.. Ale toho se bojím.. Nějaká bolest a týdny na neschopence mě netrápí, já mám hrůzu z anestezie a hadičky do močáku :D o té níz

lenatko91
25. říj 2017

jarmarca
@alkuska
@uzivatelkapetra
PCO právě mám, proto se ptám.. Určitě chci ty 3 měsíce brát utrogestan právě kvůli tomu "prolomení začarovaného kruhu" a k tomu dělám kvantovou terapii.. Ale vždycky přemýšlím dost dopředu, proto jsem došla k dotazu, co je pro tělo jednodušší.. Myslím, že asi ta laparka a případný drilling.. Ale toho se bojím.. Nějaká bolest a týdny na neschopence mě netrápí, já mám hrůzu z anestezie a hadičky do močáku :D o té nízkosacharidové dietě jsem uvažovala, ale na to mám slabou vůli.. A nejspíš bych se od manžela a jeho rodiny setkala zase s kecama... Už tak mají problém, že téměř nejím maso a ani mléčné výrobky :D Tak uvidíme, třeba progesteron zabral a na folikulometrii se objeví co má :D

alkuska
25. říj 2017

@bajunka Mě to teda pomohlo. Mléko jsem si dávala jen do kafe, ale to asi není podmínkou, já jsem to chtěla zkusit s vynecháním takových těch "problematických" věcí. Komplet jsem vynechala pečivo, omáčky, věci kde je mouka, omezila jsem i rýži a brambory. Já si teda ovoce dávala na snídani, občas i ten banán, ale hodně jsem snídala třeba avokádo. Dalo se na to zvyknout a nakonec to bylo i fajn, cítila jsem se lehká. Jedla jsem hodně maso a zeleninu, v postatě to byla paleo dieta. Přestala jsem s tím až v těhotenství, kvůli nevolnostem, potřebovala jsem to tím pečivem zajídat. Ráda bych se k tomuto stylu stravování vrátila, ale to asi zvládnu až půjdu zase do práce, doma je to moc náročné.

bajunka
25. říj 2017

@alkuska tak mleko bych zvladla,ale treba takovy cottage nebo mozzarela to nee 🙂,...ja jim docela zdrave ani pecivo skoro nejim,ale jsem mlsna koza,takze omezit tycukry bude asi nejtezsi,omezim i prilohy a budu si misto toho davat zeleninu,snad to pujde,mne jde i dost o to,aby se mi spravila plet,takto pupinkata jsem nebyla ani v puberte.