Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Rýma v těhotenství

Rýma9 je zánětlivé virové onemocnění nosní sliznice, jehož součástí může být také zánět horních dýchacích cest. Když se žena setká s rýmou v těhotenství zjistí, že léčba ucpaného nosu spočívá pouze v užívání homeopatik2 nebo nosních sprejů s obsahem mořské vody. Dlouhodobé a nadměrné užívání běžných nosních kapek nebo sprejů může ublížit plodu.

Léčba rýmy v těhotenství

Mezi nejčastější prostředky k léčbě rýmy9 patří nosní spreje nebo nosní kapky. Kapky nebo spreje by se měly používat pouze po dobu stanovenou lékařem nebo lékárníkem. Zpravidla tato doba činí 1 týden. Překročení této doby může vést k poškození sliznice, která je doprovázena krvácením z nosu. Těhotné24 ženy se zvýšeným krevním tlakem1 by se užíváním kapek nebo sprejů měly v období gravidity vyhnout, hrozí jim neustálé zvyšování krevního tlaku.

K léčbě rýmy lze zvolit také tablety - Modafen, Nurofen, Coldrex nebo Paralen. Tyto léky tlumí vzniklou rýmu9, ale nejsou pro těhotné ženy vhodné, protože obsahují směs více látek, které by svou kombinací mohly ublížit plodu.

Užívání nosních kapek v těhotenství

Při léčbě rýmy v těhotenství mají kapky a spreje přednost před léky. Šetrnější k nosní sliznici jsou nosní kapky, na rozdíl od nosních sprejů.

Nejčastěji užívané nosní kapky nebo spreje jsou např. Nasivin, Olynth, Otrivin, Sanorin aj., které obsahují oxymetazolin, xylometazolin nebo nafazolin. Tyto látky nejsou pro těhotnou ženu vhodné, ale užívání ve velmi malých dávkách po krátkou dobu je pravděpodobnost poškození plodu velmi malá.

Vhodnými přípravky k léčbě rýmy v těhotenství patří spreje s mořskou vodou, např. Sterimar nebo Quixx, který je koncentrovaný s přírodní mořskou vodou z Atlantického oceánu. Žena může zvolit také nosní kapky s obsahem Vincentky - Vincentka spray nebo nosní kapky Pinosol, které jsou vhodné pro děti již od 1 roku a také pro těhotné a kojící70 ženy. Pinosolu by se měly vyhnout ženy s alergií, která vyvolává zánět nosní sliznice.

Více o rýmě v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.lekarnaslunce.cz/chipka-a-nachlazeni-v-tehotenstvi
  2. http://lekarnice-maminky.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=76:ryma-nachlazeni-a-kae...
  3. http://www.lekarna.cz/pinosol-1x10ml-nosni-kapky-roztok/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s rýmou v těhotenství

Máš zkušenost s rýmou v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost