Batoh do školy

Batoh do školy neslouží pouze dětem navštěvující školu, ale také pro děti předškolního věku, které chodí ve své školce9 na výlety nebo do kroužků a potřebuji s sebou nosit větší množství nezbytných věcí. Batoh je pro dítě po zdravotnické stránce vhodnější než např. různé tašky, které se nosí přes rameno nebo pouhé igelitky do ruky.

Batoh do školy by měl mít dobrou anatomickou ergonomii, kterou zaručí kvalitní a značkoví výrobci, na rozdíl od batohů levnějších, i když barevnějších, s moderními obrázky. Při výběhu vhodného batohu do školy by se rodiče měli zeptat také na názor dítěte, který batoh by se mu líbil, jakou barvu by si vybral, jaké doplňky se k batohu dají dokoupit apod. Dítě tak bude mít k vybranému batohu lepší vztah než když dostane batoh do školy, který se mu nelíbí a není dle jeho představ.

Výběr batohu do školy

Při výběru vhodného školního batohu by se rodiče měli zaměřit na jeho:

 • velikost - výška batohu by měla být do délky dětských zad
 • variabilní nastavení popruhů - batoh by měl mít volitelně nastavitelné popruhy pro různé velké děti
 • pásy - batohy by měly mít alespoň prsní pás, vhodný je také pás bederní
 • objem batohu - měl by odpovídat tomu, k čemu bude dítěti batoh sloužit
 • hmotnost - prázdný batoh by měl být co nejlehčí
 • vybavenost batohu - více kapes, nezbytné reflexní pásy, nezadrhávající se zapínání, nepromokavost batohu, popř. pláštěnka na batoh

Velikost batohu do školy

Výška batohu by neměla být větší než jsou dětská záda, tzn., že by neměl ani nahoře a ani dole přes ně batoh přesahovat. Zároveň by měl být batoh pro dítě pohodlný, neměl by po zádech klouzat, vybočovat do stran nebo dítě tlačit.

Popruhy u batohu do školy

U školního batohu je nezbytné, aby byla délka ramenních popruhů nastavitelná kvůli růstu dítěte. Nastavitelné by měly být také nezbytné prsní popruhy, které zajistí stabilitu batohu na zádech dítěte. Výhodou batohu je, když má i nastavitelné bederní popruhy.

Objem a hmotnost batohu do školy

Objem batohu se udává v litrech. Batoh by měl být dostatečně velký, aby se do něj vešlo vše, co bude dítě potřebovat. Rodiče by měli při výběru batohu zohlednit také jeho celkovou hmotnost, když se batoh naplní a dítě bude muset plný a těžký batoh nosit do školy nebo na výlety. Váha batohu by měla být maximálně 12 - 15 % z hmotnosti dítěte, je proto dobré, aby rodiče dohlíželi na přípravu věcí do školy.

Pro představu, do batohu malého dítěte, aby byl zachován váhový limit, se dá schovat pití, malá svačinka, mikina nebo tepláky pro případ chladu a menší hračka.

Vybavenost batohu do školy

Dětský batoh nejen do školy, ale také na výlety, by měl mít několik praktických a nezbytných detailů:

 • anatomický tvar a střih batohu, který zajistí dobrou stabilitu batohu při jeho nošení,
 • větší množství kapsiček na drobnosti vč. venkovní síťky na láhev,
 • dostatečné množství reflexních prvků na přední části batohu, tak také na jeho obou bočních částech (vhodný při přecházení dítěte za snížené viditelnosti přes přechod),
 • kvalitní zipy, které se nezadrhávají,
 • nepromokavost batohu, popř. batohy vybaveny pláštěnkou.

Video: Jak vybrat školní batoh?

Více o batohu do školy na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20160220062916/http://www.skibi.cz/detske-batohy-jak-vybirat/
 2. http://www.batohy-skolni.eu/katalog.php?typ=10805
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s batohem do školy

Máš zkušenost s batohem do školy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost