Isofix

Isofix je unikátní bezpečnostní systém upevnění dětské autosedačky10 přímo ke karoserii vozidla. Hlavní výhodou systému Isofix je jednoduché, pevné a bezpečné ukotvení autosedačky ve vozidle a jeho schopnost zamezit nechtěnému pohybu autosedačky do předu a do boku. Standard Isofix je v platnosti od 26.4.2004.

Kotevní body bývají obvykle umístěny na zadních krajních sedadlech, ale součástí volitelné výbavy automobilu může být umístění kotevních bodů i na předním sedadle spolujezdce. Toto platí ovšem pouze pro modely automobilů, u kterých lze deaktivovat airbag na místě spolujezdce.

Jak systém Isofix funguje?

Isofix se skládá v podstatě ze dvou částí:

  • rastrové třmeny - ty jsou integrovány přímo ve vozidle.
  • rastrová ramena - to je systém k uchycení na korbičce autosedačky.

Na první pohled připomíná celý systém zapínání tříbodového bezpečnostního pásu, pouze s tím rozdílem, že je druhá část "upevnění" skryta mezi sedadly. Rastrové třmeny propojené přímo s karoserií auta zajišťují vysoké bezpečí převáženého dítěte. V případě upevnění sedačky na sedadlo, postačí vysunout rastrová ramena a rovnoměrným pohybem zacvaknout na místo.

Některé autosedačky nejsou rastrovými rameny vybaveny, v takovém případě je používán nosný systém s opěrnou nohou (patkou), na který se autosedačka ukotví.

Video: Instalace Systému Isofix (EN)

Ačkoliv většina novějších vozidel je systémem Isofix vybavena, je nezbytné zjistit, který typ autosedačky je dovoleno používat právě ve vašem voze. U některých starších vozidel existuje možnost dodatečné instalace systému Isofix.

V případě, že rodina vlastní auta dvě, z nichž jedno Isofixem vybaveno není, nic se neděje. Mnoho Isofix autosedaček (např.Römer8) vlastní i klasický evropský certifikát, který opravňuje uživatele k připevnění autosedačky do vozu jen za použití bezpečnostního pásu.

Systém Top Tether

Od roku 2004 jsou také prodávány autosedačky vybavené systémem Top Tether, který umožňuje upevnění horního opěrného bodu autosedačky. Tento systém zabraňuje jakýmkoliv rotačním pohybům autosedačky.

Jde vlastně o přídavný pás, který vychází z horní části autosedačky a připevňuje se buď k podlaze zavazadlového prostoru nebo za sedadlo, podle typu automobilu. Systém Top Tether je vždy spojen se systémem Isofix.

Podle evropských směrnic od února 2006 musí mít všechny nové konstrukce automobilů umístěny na dvou sedadlech kotevní body pro systémy Isofix a Top Tether. Těmito body musí být vybaveny i expedované vozy po únoru 2011.

Více o Isofixu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20120320221759/http://www.pacipaci.cz/content/7-system-isofix-autosed...
  2. http://www.bezva-sedacky.cz/isofix.html
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Isofix

Hodnocení a zkušenosti s isofixem

Máš zkušenost s isofixem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost