Pevný šátek

Pevný šátek je speciálně tkaný pruh z vhodného materiálu široký 70cm, dlouhý 2,7 až 5,2m, se zkosenými konci (šátek má tvar kosodélníku). Univerzální, na údržbu poměrné nenáročné, dobře nosné, ale přitom ne příliš silné jsou šátky ze 100% bavlny, jsou vhodné i pro naprosté začátečníky. Dále se vyrábějí i šátky s příměsemi, jako je vlna, kašmír, len, konopí, bambus, kapok a hedvábí, každý z těchto materiálů je vhodnější pro jiné nosicí účely a potřebuje svou specifickou péči.

Pevné šátky jsou při použití správné ergonomické polohy vhodné pro nošení dětí již od narození. Pevné šátky se vyrábějí v několika délkách, délku šátku vybíráme podle úvazů, které s ním chceme vázat (nejméně náročné na délku šátku jsou jednoduché kolíbky a koník, nejvíce náročný na délky šátku je double hammock), a podle konfekční velikosti nosiče.

úvazdo vel. 36vel. 36-42nad vel. 42
jednoduchá kolébka, koník (rebozo)2,7m (vel. 2)2,7-3,2m (vel. 2-3)3,2m (vel. 3)
klokan, batoh3,7m (vel. 4)4,2m (vel. 5)4,7m (vel. 6)
kříž s kapsou, dvojitý kříž, double hammock4,2m (vel. 5)4,7m (vel. 6)5,2m (vel.7)

Výhody a nevýhody pevných šátků

Pevné šátky ze všech nosicích pomůcek nejlépe roznášejí váhu dítěte a jsou pro nosiče nejpohodlnější. Jejich vázání je trochu náročnější na kvalitu provedení úvazu než v případě elastických šátků1, na oplátku nabízejí mnohem vyšší nosnost a variabilitu délek.

Návody na vázání pevných šátků

Video návody různých úvazů a popis, kdy jsou vhodné, naleznete v hlavním článku: Úvazy pevných šátků.

Různě staré děti ve vhodných typech úvazů v pevných šátcích

Značky pevných šátků

Mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější pevné šátky patří šátky značek Amazonas, Baie, Babylonia, Didymos, Diva Milano, Ellevill, Girasol, Fidella, Hoppediz, KoKaDi, Lenny Lamb, Little Frog, NATIbaby, Neobulle, Oscha, Storchenwiege, Šanami, Tekhni, Vatanai a Yaro. Existují však i další kvalitní značky a ručně, na zakázku tkané kusy.

Více o pevných šátcích na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20150321101529/http://www.branakdetem.cz/clanek/noseni-deti-33
  2. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=44

Hodnocení a zkušenosti s pevným šátkem

Máš zkušenost s pevným šátkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
katyxq  7. lis 2014

Moje milovaná Ellevill Zara

Za sebe můžu doporučit pevný šátek ze 100% bavlny (materiál s univerzálním použitím a nenáročný na péči) s žakárovým vzorem. Mám Ellevill Zara, tedy ještě starší typ, který má okraje tkané, nové modely je mají už stejně jako ostatní značky šité. Pravda je, že někomu Zary vadí, že jim přijdou kluzké, já ten pocit nikdy neměla, šátek se mi dotahoval dobře a dotažený držel, na ramenou byl pohodlný. Ale možná je to tím, že malá byla hubená žížala, v roce měla 7 kg. Kdybych měla těžší dítě, třeba bych tento šátek hodnotila jinak. I když tkané okraje jsou tenké, neměla jsem problém je při dotahování najít a chytat.

Ještě poznámka pro maminky, které mají problémy ze zády - určitě zkuste nošení v šátku, moje záda nesnesla ani hodinu s ergonomickým nosítkem, ale v šátku jsem nosila bez většǐch problémů několik hodin denně minimálně 4-5x do týdne.
2 lidé považují za užitečné