Úvazy pevných šátků

Úvazy pevných šátků se různí podle věku dítěte, pohodlí a potřeb nosiče, délky šátku a situace, za které je úvaz použit. Existuje velmi široká škála různých úvazů, vždy je ale třeba dbát na vhodnost jejich použítí podle věku, stupně motorického vývoje8, správnou ergonomickou polohu dítěte při nošení49 a na dostatečné dotažení úvazu. Vliv na výběr úvazu má i postupný psychický, sociální vývoj dítěte, jeho povaha, živost a jeho pocity, zda preferuje nošení na břiše či zádech nosiče, na zádech nosiče nízko či vysoko. Ruce ven z úvazů se mohou dávat až dětem, které se umí samy z polohy na čtyřech posadit.

Úvazy na břicho

Kříž s kapsou uvnitř

Tento úvaz je vhodný již od narození, protože je velmi pevný, dá se velmi dobře dotáhnout i na malé miminko a přetažením pruhu látky lze zafixovat miminku hlavičku, případně je možné fixaci provést vložením narovno složené látkové čtvercové plenky mezi šátek (kapsu) a ramínka, krk a hlavičku miminka. Úvaz lze použít i pro starší děti, neboť dobře roznáší váhu, jediné parametry jsou, aby nosiče nebolela záda a aby přes dítě viděl. Je třeba šátek o délce minimálně 4,5 až 5m, podle konfekční velikosti nosiče.

Kolébkové úvazy

Tento typ úvazů lze používat od narození, ale pouze pro miminka se správně se vyvíjejícími kyčlemi a je třeba při nošení střídat strany, jak kvůli motorickému vývoji dítěte, tak kvůli jednostranné zátěži zad nosiče. Obtížnější může být miminko naplohovat tak, aby nedocházelo k utlačování dýchacích cest. Existuje řada kolébkových úvazů, od těch jednoduchých z krátkých šátků a až po kolébku v kříži s kapsou a kolébku v dvojitém kříži, kdy je nutné použít šátek dlouhý alespoň 4,2 až 4,7m. Existují ale i miminka s dobrým vývojem kyčlí, která je možné nosit pouze ve vertikálních úvazech, protože umístění do kolébkového úvazu nesnášejí, jedná se především o miminka trpící refluxem nebo kolikami a miminka s vyšším svalovým napětím. V současnosti se obecně od používání kolébkových úvazů upouští a hned od narození se doporučuje vázat vertikálně.

Dvojitý kříž

Jedná se o dostatečně nosný a váhu dítěte dobře roznášející úvaz, je ale volnější než kříž s kapsou uvnitř, je vhodný tedy až pro děti, které dobře drží hlavičku a mají (pasením koníků a nejlépe i přetáčením ze zad na bříško) dostatečně zpevněné svaly trupu. Živější děti mohou tento úvaz snadněji vyvrtět tak, že je třeba šátek znovu dotáhnout nebo úplně převázat. Lze vázat ze šátku o délce kolem 4m nebo delšího. Pokud dítě v šátku usne, je možné mu hlavičku zajistit jedním z pruhů látky.

Klokan

Tento úvaz náročnější na správné dotažení, je vhodný pro děti, které již dobře drží hlavičku. Při usnutí dítěte neposkytuje možnost zajištění hlavičky. Je třeba použít šátek delší než 3,7m, nebo šátek od 4,2 až 4,7m, chcete-li zmírnit otlaky na nožičkách miminka a úvaz zpevnit pomocí Lexi twistu.

Úvazy na bok

Kříž na bok

Vzhledem k jednostranné zátěži nosičových zad ho lze používat pro kratší nošení dětí, které samy udrží hlavičku, po usnutí ji lze zajistit pruhem látky šátku. Uvázání je poměrně snadné a rychlé, je třeba šátek dlouhý alespoň 3,5m.

Koník (rebozo)

V tomto úvazu je možné nosit děti, které již dobře udrží hlavičku, v případě usnutí dítěte nelze hlavičku zajistit. Hodí se spíše pro kratší nošení, protože dochází k jednostranné zátěži zad nosiče. Alternativou přetočení šátku pod ramenem nosiče je použití posuvného uzlu, což usnadňuje dotahování. Obě varianty lze uvázat z šátků již od délky 2,5m, pro živější děti nebo pro delší nošení lze úvaz zpevnit Lexi twistem, pak je ale třeba použít delší šátek.

Smyčka na bok

Úvaz je použitelný pro děti, které již velmi dobře drží hlavičku, vzhledem k jednostranné zátěži zad nosiče je, stejně jako ostatní úvazy na bok, vhodný spíše pro kratší nošení. Spícímu dítěti nelze zajistit hlavičku. Smyčku na bok lze uvázat ze šátku o minimální délce okolo 4,2m, při použití delšího šátku je možné úvaz zpevnit Lexi twistem.

Klokan na bok

Jedná se o úvaz vhodný pro děti, které samy udrží hlavičku, tu ani nejde při spánku zajistit. Hodí se pro kratší nošení, protože jednostranně zatěžuje záda nosiče. Lze uvázat ze šátku dlouhého více než 3m.

Úvazy na záda

Zepředu na záda nosiče lze dítě nahodit více způsoby - přes rameno, přes bok a nebo přes hlavu. I když nahození přes hlavu nosiče může vypadat až děsivě, když je dítě chvilku hlavou dolů, je velmi bezpečné a obvykle dítě i maminku baví, navíc se poměrně snadno dosáhne dostatečného podhrnutí materiálu šátku pod zadeček dítěte a symetrického umístění dítěte na zádech nosiče.

Batoh

Tento vertikální úvaz je poměrně snadný a dovoluje uvázat dítě, které samo dobře udrží hlavičku v různých výškách na nosičových zádech, samostatně sedící dítě lze dokonce uvázat i tak vysoko, že vidí nosičovi přes rameno, zajištění hlavičky spícího dítěte je ale poměrně problematické. Základní variantu, s roztaženými nebo staženými pruhy, lze uvázat již se šátky okolo 3,5m, na nošení pohodlnější, ale náročnější na délku šátku (je třeba podle konfekční velikosti nosiče šátek o délce alespoň 4,2 až 5,2m), je zakončení úvazu na prsou nosiče tzv. Tibeťanem, nicméně ani tak batoh nedosahuje pohodlnosti dvojitého hammocku.

Dvojitý (double) hammock

Jedná se o náročnější úvaz, a to jak na provedení vázání, tak na délku šátku (dle konfekční velikosti nosiče je třeba šátek o minimální délce 4,7 až 5,2m), to je ale vyváženo vysokou pohodlností nošení i těžších dětí po delší časové úseky. Dítě nelze uvázat tak vysoko, jako je to možné v případě batohu. Double hammock je vhodný pro děti, které již samy drží hlavičku, po usnutí dítěte je možné mu jedním z bočních pruhů zajistit hlavičku.

Wiggleproof

Na tento úvaz je nutný delší šátek. Jedná se poměrně pohodlný a dítě lze uvázat velmi vysoko. Wiggleproof je vhodný až pro děti, které se umí samy posadit z polohy na čtyřech.

Více o nošení dětí v pevných šátcích na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Mgr. Věra Kalousková: Vázání pevných šátků na nošení dětí
  2. http://www.didymos.cz/noseni-deti-v-satku/uvazy/
  3. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=15
  4. http://vbavlnce.blogspot.cz/2013/06/biologicke-predpoklady-noseni-deti-aneb.html
  5. http://vbavlnce.blogspot.cz/2012/10/aby-se-v-satku-nehroutilo-tri-finty.html
  6. http://www.youtube.com/user/vonzino1
  7. http://www.youtube.com/user/definitiv1
  8. http://www.youtube.com/user/7mok

Hodnocení a zkušenosti s úvazy pevných šátku

Máš zkušenost s úvazy pevných šátku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost