Elastický šátek

Elastický šátek je 50 až 70cm široký a 5 až 5,5 m dlouhý pruh vyrobený z pružného úpletu. Elastické šátky jsou při použití správné ergonomické polohy vhodné pro nošení dětí již od narození, kvůli pružnosti se využívají prakticky pouze pro vícevrstvé úvazy1. Vázání elastických šátků je relativně jednoduché, zvládne to prakticky každý, jak můžete posoudit v následujícím videu.

Video vázání elastického šátku známé mezi nosícími rodiči jako tzv. motivační

Výhody a nevýhody elastických šátků

Výhodou a zároveň i nevýhodou elastických šátků je pružnost, vázání je jednodušší než v případě pevných šátků1, ale na druhou stranu jsou vhodné pouze pro menší děti, protože se při vyšší hmotnosti nošence (zhruba od 7 až 9kg) můžou prověšovat a řezat do ramen, pro klidnější děti je elastický šátek možné používat o něco déle než pro živější děti. Nevýhodou může být i poměrně značná délka šátku.

Návody na vázání elastických šátků

Miminko uvázané správně a špatně v elastickém šátku

Značky elastických šátků

Mezi oblíbené značky elastických šátků patří Moby, MaM, Liliputi, Hoppediz, Boba a Babylonia. Materiálem a využitím je elastickým šátkům velmi podobné nosítko Caboo, prakticky se jedná o předvázaný elastický šátek, který se dotahuje pomocí kroužků na bocích nosiče.

Více o elastických šátcích na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20150321101529/http://www.branakdetem.cz/clanek/noseni-deti-33
  2. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=44

Hodnocení a zkušenosti s elastickým šátkem

Máš zkušenost s elastickým šátkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
cervenejablko  9. únor 2015

Moby je super!

Jako začátečník jsem si po dlouhé úvaze pořídila Moby Wrap a jsem s ním spokojená.

Pěkné pruží a daří se mi krásně vázat kříž s kapsou dovnitř i ven na základě videí na youtube, kam jsem si přímo zadala název šátku a vypadly mi návody, jak vázat různé úvazy.

Rozhodně doporučuju pro začátek na miminko od narození. 8-)