Bariérová antikoncepce

Bariérová antikoncepce nebo mechanická antikoncepce jsou antikoncepční metody, při kterých je mechanicky zabráněno splynutí vajíčka a spermie. Spermiím je do cesty kladena "překážka" - bariéra - v podobě cervikálního pesaru, vaginální diafragmy či ženského kondomu. Jsou tedy založeny na různém způsobu dočasné zábrany vstupu spermií do ženských rodidel.

Antikoncepci využívali lidé už před stovkami let. Nejvíce známou bariérovou antikoncepcí je kondom, který znají lidé v nejrůznějších podobách. Ve Starověku se využívala zvířecí střívka nebo močové měchýře. V Číně si muži omotávali své penisy hedvábným papírem, který byl namočený do oleje a vznikla jakási schránka, tzv. condus, odkud pochází název kondom.

Pro antikoncepci byl zásadní rok 1844, kdy byla objevena vulkanizace kaučuku a mohl vzniknou první gumový kondom, i když jedny z prvních "verzí" měly švy. Některé kondomy se nasazovaly pouze na špičku penisu a hrozilo tak jeho sklouznutí, jiné druhy byly naopak velmi silné a neumožňovaly tak slast z pohlavního styku. Na začátku 20. století se objevily kondomy, které byly velmi podobné těm současným, byly bezešvé, pohodlné a spolehlivé.

Typy bariérové antikoncepce

 • mužský kondom a ženský kondom - mužský kondom se nasazuje na ztopořený penis a ženský kondom do pochvy
 • spermicidní přípravky - přípravky které zabíjejí spermie. Existují ve formě gelů, krémů, pěn, tablet a aplikují se do pochvy těsně před pohlavním stykem
 • poševní pesar (diafragma) - elastický latexový klobouček, který se zavádí do pochvy, odděluje poševní vchod od krčku dělohy
 • cervikální klobouček - nasazuje se na krček dělohy
 • poševní antikoncepční houba - houba, která obsahuje i spermicidní přípravek, nasává ejakulát
 • intrauterinná antikoncepce5 - nitroděložní tělísko (IUD)

Kondom

Kondom nebo prezervativ je mužskou antikoncepcí, která chrání před neplánovaným početím a také před sexuálně přenosnými chorobami. Kondom patří mezi jednu z nejčastěji používaných ochran během pohlavního styku. Funkce a účel kondomu jsou téměř 100%, pokud je jeho používání správné. Kondom může selhat v případě jeho špatného používání například při špatném nasazování či nepatrném prasknutí.

Před použitím kondomu:
Antikoncepce - kondom

 • zkontrolovat datum expirace - nepoužívat kondomy po tomto datu, hrozí jejich protržení
 • obal otevírat podélně z jedné strany - pozor na protržení ostrými předměty, např. nehty
 • před nasazením kondomu na mužský penis stlačit konec kondomu, aby se do něj nedostaly vzduchové bubliny, které můžou způsobit natržení kondomu a tak by mohlo dojít k nechtěnému početí
 • před nasazením kondomu zkontrolovat, do které strany se roluje
 • kondom je nutné natáhnout celý
 • po jeho nasazení by se měli partneři ujistit, že kondom není volný a nemůže tak spadnout

Správné používání kondomu:

 • kondom by se měl nasazovat na ztopořený penis
 • k lepší citlivosti penisu je možné před nasazením kondomu přidat do něj trošku lubrikačního gelu3, který zmírni pravděpodobnost jeho protržení (vodné jsou vodní lubrikanty, olejovým by se měly páry vyhýbat, neboť mohou protržení kondomu naopak podpořit)
 • vyšší teplota způsobuje oslabení latexu, proto není dobré nosit kondomy v kapsách, peněženkách, v autě apod.
 • při vytahování penisu z vagíny by se měl kondom držet na jeho začátku, aby nedošlo k jeho sklouznutí
 • kondom by měl být po ejakulaci co nejdříve z penisu sejmut
 • po sundání kondomu by si měl partner omýt penis i ruce
 • po použité kondomu je nutné jej ihned vyhodit, není je možné použít vícekrát

Více o bariérové antikoncepci na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.okgyn.sk/?menu=hak
 2. http://gyn.cz/rejstrik.php?id=87

Externí linky

http://cs.wikipedia.org/wiki/Antikoncepce#Po.C5...

Hodnocení a zkušenosti s bariérovou antikoncepcí

Máš zkušenost s bariérovou antikoncepcí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
wrbka  13. únor 2015

Má zkušenost s femcap

Kvůli zdravotnímu stavu jsem nemohla a ani nechtěla dál užívat hormonální antikoncepci, a na miminko bylo příliš brzy. Hledala jsem podobně spolehlivou metodu, ale již bez hormonů. Ochrana pouze kondomem mi přišla nevyhovující. Na internetu jsem objevila femcap. Je to vlastně pesar, ale na opakovaná použití. Zavádí se na děložní čípek a pojistí se ještě gelem, který je na přírodní bázi. Je ze silikonu podobně jako menstruační kalíšek. Mne tato metoda sloužila více než rok. Poté jsme se s manželem rozhodli začít plánovat miminko. Za mne mohu říct, že je tato metoda určitě příjemnější než kondom. Sice je trochu nepohodlná v tom, že se musí plánovat dopředu a včas zavést... ale zase při samotném styku o nějaké bariéře ani nevíte. ;-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce