Lubrikační gel

Lubrikační gel (lubrikant) se nejčastěji používá jako pomůcka při sexu, v lékařství pak při gynekologických a ultrazvukových vyšetřeních. Při své aplikaci vytváří tenký film, díky němuž napomáhá ke zvlhčení sliznice/pokožky a snižuje tření. Díky dostatečnému zvlhčení jsou následně eliminovány bolestivé stavy, ke kterým může docházet při nezvlhčení sliznice.

Lubrikační gel
Popis obrázku: Lubrikační gel

Nedostatečné zvlhčování sliznice může mít několik důvodů. Mezi ně nejčastěji patří:

 • Menopauza2 - období tzv. přechodu, ve kterém dojde útlumu funkce vaječníků, které produkují estrogen a progesteron, následně pak také ke zmizení menstruace2. Právě pokles hormonů má na svědomí nedostatečné zvlhčování poševní sliznice.
 • Hormonální výkyvy - dostatečné zvlhčení sliznice je závislé na správné hladině estrogenu. V případě, že jeho hladina kolísá, nebo pokud je stabilně nižší, může se projevovat právě nedostatečným zvlhčením.
 • Kojení - období kojení je pro ženu plné hormonálních změn, podobně jako menopauza.
 • Dlouhodobé užívání některých léků - zejména těch, které nějakým způsobem narušují a ovlivňují hormon estrogen (informace najdete vždy v příbalovém letáčku). Pokud se tedy u vás stavy nedostatečného poševního zvlhčení objevily po zavedení nějakého léku, který užíváte nově a jedná se o dlouhodobou záležitost, poraďte se se svým lékařem.
 • Stres/neschopnost dostatečně se uvolnit - v případě, že zažíváme dlouhodobý stres, je naše mysl často neschopná se krátkodobě soustředit na něco jiného. A často se tak díky tomu ani při milování nedokáže oprostit od starostí a dostatečně se uvolnit a tzv. naladit.

Lubrikační gel - druhy

Lubrikační gely se rozdělují do několika různých skupin. Nejčastěji je to podle jejich složení.

 • Vodní - lubrikační gel rozpustný ve vodě je nejvhodnější pro alergiky, protože neobsahuje žádné oleje ani silikony. Tento typ je však náročnější na použití. Tím, že je založen na vodní bázi rychleji vysychá a je často potřeba ho doplňovat také během styku. Může mít také tendenci žmolkovatět a lepit. Na druhou stranu patří mezi vůbec nejlevnější lubrikanty a jeho použití není nijak omezeno - neovlivňuje funkčnost kondomu. Snadno jej smyjete a dá se také velmi dobře vyprat z ložního prádla i oblečení.
 • Olejové - vyrobené jsou většinou na bázi rostlinných olejů. Je u nich větší pravděpodobnost výskytu alergií (paradoxně díky přírodním složkám). Doporučují se (spíš než k pohlavnímu styku) na vnější použití - masturbace, erotické masáže apod. Olejové lubrikační gely jsou také problematičtější z hlediska následného čištění lůžkovin a oblečení. Oleje samozřejmě zanechávají skvrny, často velmi těžko vypratelné. Vyvarujte se i kombinaci olejových lubrikantů a kondomů, může totiž dojít k jejich poškození. Olejový lubrikační gel totiž oslabuje texturu kondomu (latexu obecně) a hrozí tak jeho naprasknutí.
 • Silikonové - vyrobené na základě silikonových bází. Mají obecně lepší snášenlivost alergiky než olejové a zároveň jsou mastnější než gely vodního typu - nevpíjí se do pokožky, ale utváří film na jejím povrchu. To může být také trochu nevýhodou, není totiž úplně snadné je smýt.
 • Ochucené a barevné - lubrikační gel s chutí a vůní je určen především pro orální sex, o něco méně pak pro klasický pohlavní styk. Jakékoli přidané látky mohou způsobovat nepříjemné alergické reakce. Stejně tak například cukr, který se do některých lubrikantů přidává, rozhodně nemá co dělat v pochvě, kvůli riziku kvasinkových infekcí5 apod.
 • Stimulační - v regálech s lubrikačními gely můžete často najít tzv. hřejivé nebo naopak chladivé. Úkolem hřejivých lubrikantů je stimulovat krevní oběh v místě jejich aplikace (zahřátím místa aplikace dochází k rozšíření cévek, většímu prokrvení místa a tak k vyšší citlivosti). Mohou pomoci k rychlejšímu dosažení orgasmu. Na opačném principu pak jsou vyráběny chladivé lubrikanty.
 • Speciální - určené pro konkrétní sexuální úkony, například anální sex (soulož nebo jakákoli forma stimulace řitního otvoru). Většinou jsou na bázi vodní nebo silikonové a navíc obvykle obsahují znecitlivující látky. Zejména u speciálních lubrikačních gelů není od věci navštívit prodejnu s erotickými pomůckami, kde vám personál dokáže velmi dobře a na míru poradit.

Lubrikační gel, otěhotnění a těhotenství

Lubrikační gel býval v minulosti označován jako možná příčina nemožnosti otěhotnět, žádné takové účinky však nebyly prokázány a potvrzeny. Stejně tak nebylo prokázáno, že by jakkoli negativně ovlivňovaly plod v průběhu těhotenství24.

Dokonce existují lubrikační gely, které mohou s otěhotněním pomoci. Jsou vyráběny na základě vědeckých poznatků a ve vagině přispívají k vytvoření ideálního prostředí pro pohyb spermií. Dokážou například upravit pH v pochvě tak, aby bylo co nejvhodnější, mohou obsahovat vápník a hořčík, které podporují pohyb spermií apod.

Na českém trhu je běžné dostupný například lubrikační gel Conceive Plus. Ten se vyznačuje následujícími znaky:

 • připravuje optimální pH ve vagině (mělo by se pohybovat mezi 7 - 8,5 pH, pokud je mimo tyto hodnoty, spermie mají těžší cestu k vajíčku),
 • obsahuje hořčík a vápník, které napomáhají mrštnosti spermií a jejich pohyblivosti, spermie jsou rychlejší a vytrvalejší,
 • hydratuje vaginu,
 • podporuje plodnost (díky připravenosti vhodného prostředí pro spermie mohou lépe proniknout dovnitř vajíčka).

Pokud zvažujete jeho použití a zajímají vás o něm další detaily, můžete prostudovat klinickou studii, která byla vypracována Americkou společností pro reprodukční medicínu (ASRM).

Video: Lubrikační gel pro podporu početí

Více o lubrikačním gelu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20190415152201/http://www.conceiveplus.com/the-science
 2. http://www.kalisek.cz/lubrikacni-gel
 3. https://www.otehotnet.cz/e-shop/podpora-plodnosti-zeny/conceive-plus-lubrikacni-gel-na-podporu-po...

Použité zdroje obrázků

 1. Commons.wikimedia.org

Hodnocení a zkušenosti s lubrikačním gelem

Máš zkušenost s lubrikačním gelem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
skorinka423  9. únor 2021

Po porodu

Doma jsme museli vyzkoušet lubrikační gel, protože po porodu jsem měla problém. No a ukázalo se, jak je to s tím super a lepší. Pak jsme vyzkoušeli i na zúžení vagíny a to byl nadšený i partner i já. Opravdu to pomohlo, jak na průchodnost, tak na zážitek.
bellaver  9. pro 2013

Lubrikační gel v těhotenství - bez problému

Nejdříve jsem měla strach, ale opravdu to bylo daaaaleko lepší a k miminku se nic dostat nemůže ;-)
Já osobně jsem chtěla skoro denně, ale moje tělo dole jaksi stávkovalo, proto gel. Další důvod byl, že bylo období rýmy, chřipek atd a měla jsem strach, že pokud bychom si pomáhali zvlhčením nasliněním ruky (pardon za reálný výraz :-)...), případný bacil by se mohl dostat dolů a to se mi nelíbilo :-)
Takže - vášnívých nocí se vzdávat nemusíte, nebojte se gelu! :-)
hlavinka  9. pro 2013

Bez gelu ani ránu :-)

Bohužel patřím k těm, co mají problémy s vlhkostí a bez lubrikačního gelu bych nemohla provozovat intimnosti.
Takže i při těhotenství jsem ho používala a vše bez problémů, na plod to vliv nemělo - nemusíte se tedy bát.
Rozhodně doporučuji spíš ten na vodní bázi, nedělá žádné fleky.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce