Nekvalitní vajíčka

Hlavní příčinou nekvalitních vajíček je věkový faktor. Před plánovaným rodičovstvím je důležité zvážit věk ženy z důvodu kvality a kvantiny vajíček, která souvisí později s kvalitou embrya po jeho oplodnění.


Během menstruačního cyklu2 ženské tělo uvolní zhruba 20 vajíček, z nichž 1 nebo 2 dobré vajíčka jsou schopné oplodnění. Se stárnutím začíná počet vajíček uvnitř těla ženy klesat a klesá také mnnožství kvalitních vajíček, která můžou být oplodněná.
Kvalita a kvantita vajíček jsou známe po pojmem ovariální rezerva. Tuto rezervu můžou mít dvě ženy stejného věku odlišnou a míra pravděpodobnosti otěhotnění začíná klesat kolem 30. roku života ženy.


Aby byla vajíčka kvalitní, musí být žena normální chromozomy, které se můžou snadno kombinovat se spermiemi a vytvoří tak embryo. Vajíčka s neobvyklými chromozomy nebo s obsahem cytoplazmy nemohou ženě zajistit úspěšné těhotenství24. I když dojde k oplodnění, nemůže ženě zajistit dobrý růst a zrání a dochází k potratu13.


Věk ženy je hlavním faktorem nekvalitních vajíček, dalšími zdroji, ovlivňující jejich kvalitu je podstoupení radiační terapie, kouření, podstoupení chemoterapie a endometrióza6.

Kvalita vajíček a plodnost

Špatná kvalita vajíček může vést k neplodnosti a k opakovaným potratům. Důvodem může být:

  • vajíčko není implantováno do děložní stěna po fertilizaci (spojení vajíčka se spermií)
  • vajíčko nemůže růst kvůli neodstatku energie
  • s přibývajícím věkem ženy a stářím vajíčka se mohou narodit děti s vadami, např. Downovým syndromem

Tyto důvodu můžou být odpověďmi na otázku, proč se starším ženám nedaří otěhotnět ani po opakovaných léčbách neplodnosti, jakými jsou IVF5 nebo IUI9.

Testování kvality vajíček

Neexistuje žádný osvědčený test, jak kvalitu vajíček zjistit. Některé testy ale dokáži odhadnout počet kvalitních vajíček ženy.

  • FSH test: se používá k analýze množství FSH v krvi pomocí vzorku krve. Test je prováděn 3. den menstruačního cyklu. Test dokáže odpovědět, zda ženské vaječníky mají dostatek kvalitních vajíček k oplodnění nebo ne. Čím vyšší je test FSH, tím nižší je kvalita vajíček.
  • Clomid test(CCCT): tento test se provádí 10. den cyklu. Žena obdrží mezi 5. a 9. dnem cyklu dávku clomidu a 10. den se zjistí FSH v krvi. Opět platí, že v případě vysoké hladiny hormů je počet kvalitních vajíček v těle ženy podstatně nižší.

Více o nekvalitních vajíčkách na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.womens-health.co.uk/egg_age.html
  2. http://www.babymed.com/fertility-problems/good-eggs-and-bad-eggs

Hodnocení a zkušenosti s nekvalitními vajíčky

Máš zkušenost s nekvalitními vajíčky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru