IUI

IUI (také intrauterinní inseminace, nitroděložní oplodnění) je považována za nejméně náročnou metodu asistované reprodukce. IUI znamená zavedení spermií pomocí katetru přes děložní hrdlo do děložní dutiny. Je to jednoduchý a bezbolestný výkon, který se doporučuje pro páry, které mají problém s početím3.

Metoda IUI se zakládá na přirozené schopnosti spermií oplodnit vajíčko1 v pohlavním systému ženy.


Video: Dokážeme pomoci až 90% párů na cestě za dítětem ...

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

 • 00:00 Úvod
 • 00:25 Jak na to?
 • 02:10 Ovulace, plodné dny, měření BT, ovulační testy aj. Používat anebo jen přirozeně plánovat?
 • 02:34 Vitamíny, doplňky, sport, omezení kouření… Jsou to nezbytné “zákazy a příkazy” na cestě za miminkem?
 • 02:53 Jak rychle zjistit, že to vyšlo a jsem těhotná?
 • 03:40 Jakmile zjistím, že jsem těhotná, kdy je vhodné navštívit gynekologa?
 • 04:09 Po jak dlouhé době neúspěšného snažení se o dítě by se měl pár obrátit na lékaře?
 • 05:05 Co je v CAR čeká?
 • 05:48 Jaké jsou metody léčby neplodnosti?
 • 06:23 Jaká je úspěšnost pomoci? A dá se řícit, jaká metoda je nejjistější?
 • 07:04 Co znamená spojení hormonální stimulace?
 • 08:45 Je u každé ženy v případě umělého oplodnění nutná?
 • 09:24 Jak se vyrovnat s neplodností a faktem, že to prostě přirozeně nejde?
 • 10:11 Je vhodné využít služeb psychologa při neplodnosti páru?
 • 10:38 Adopce a náhradní rodina
 • 11:18 Náhradní mateřství, náhradní matka
 • 12:00 Rady a doporučení na závěr

YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


Oplodnění

Projevem správné činnosti pohlavního systému u žen je ovariální6 a menstruační cyklus2. Tyto cykly jsou řízeny dvěma hormony - folikuly stimulující hormon a luteinizační hormon. Vaječníky se ve své funkci střídají, to znamená, že jeden měsíc je aktivní pravý vaječník a druhý měsíc je aktivní levý vaječník. Během cyklu dozrává více vajíček, kdy jedno z nich má převahu a ostatní proto zaniknou. V první fázi cyklu tedy vajíčka rostou a vaječníky produkují estrogeny. Estrogeny připravují dělohu3 na přijetí oplodněného vajíčka. Po této fázi nastává ovulace. Při ovulaci prasknou obaly vyzrálého vajíčka a vajíčko je uvolněno do vejcovodu3. Vajíčko je v této fázi připraveno k oplodnění.
Těhotenství

Neplodnost

Neplodnost je definována jako neschopnost páru počít dítě při pravidelném a nechráněném pohlavním styku do dvou let. Příčina neplodnosti8 může být ze strany muže nebo ženy. 40% případů neplodnosti souvisí s onemocněními ženy, dalších 40% případů neplodnosti způsobují onemocnění muže a na 20% případů neplodnosti se podílejí oba partneři společně.

Příčiny neplodnosti obecně:

IUI a příčiny neplodnosti - vývojové vady dělohy

Více o příčinách neplodnosti naleznete v hlavním článku Příčiny neplodnosti8.

Ve kterých případech je IUI vhodná

 • abnormality hrdla dělohy,
 • neobjasněná neplodnost6,
 • poruchy s ovulací1. Ženy s poruchami ovulace se léčí pouze tehdy, pokud je dobrá a dostatečná odpověď na jejich stimulaci2,
 • často doporučována je metoda IUI jako první z asistované reprodukce, a to pro páry s mužským faktorem neplodnosti1, kde selhala léčba specifických příčin neplodnosti. IUI24 je obvykle vyzkoušena před dražšími a invazivnějšími metodami,
 • pokud žena nebo muž tvoří protilátky proti spermiím - při přítomnosti protilátek proti spermiím na povrchu spermií nebo na povrchu hrdla dělohy - je možnost umístit přímo do dělohy velké množství spermií a tím pádem zvýšit šanci na otěhotnění24,
 • malé množství spermií v ejakulátu,
 • snížená pohyblivost spermií,
 • ženy s endometriózou6 se léčí, pokud nemají žádné deformace orgánů v břišní dutině. Ženám, které mají deformace vejcovodů, metoda IUI nepomůže.

Průběh IUI

Na začátku menstruačního cyklu se u ženy zahájí hormonální stimulace růstu 2 nebo 3 vajíček. Ke stimulaci se nejčastěji používají tabletky klomifencitrátu7 nebo injekce gonadotropinu. Růst folikulů probíhá pod dohledem lékaře pomocí ultrazvuku. Dávkování hormonálních léků se upravuje podle reakce na stimulaci. Pokud 2 nebo 3 folikuly dosáhnou požadovanou velikost, pacientka dostane injekci hCG1, čímž se nastartuje ovulace.

V den ovulace poskytne partner své sperma. Pro lepší kvalitu spermií se doporučuje alespoň třídenní sexuální abstinence před výkonem. Spermie se upravují v laboratoři, ze vzorku jsou vybrány nejlépe se pohybující spermie. Čerstvé spermie se po zkapalnění pročistí a zkoncentrují. Takto připravené spermie lékař zavede speciálním katetrem do děložní dutiny.

Samotný výkon IUI (zavedení spermií do děložní dutiny) je bezbolestný a provádí se ambulantně. Možný je také přenos zmražených spermií od dárce a to v případě, že se nedají použít spermie partnera.

Po zákroku žena zůstane chvíli v klidu a následně může odejít domů. Po oplodnění žena užívá hormony - progesteron, který podporuje a udržuje těhotenství.

Výhodou metody IUI3 oproti IVF5 je, že nevyžaduje odběr vajíček a anestezii. V případě 3 neúspěšných cyklů IUI je doporučena páru metoda IVF.

Video (EN): Průběh IUI

Úspěšnost IUI

IUI a spermie-zvětšená 3140-krát.
Úspěšnost IUI je od 5 do 15 procent na jeden cyklus, v závislosti na věku ženy a v případě, že koncentrace spermií je v limitu normy a vaječníky ženy jsou průchodné. Metoda IUI je neefektivní v případě nízké koncentrace spermií v ejakulátu, nebo pokud mají spermie špatný tvar.

Rizika IUI

IUI je relativně jednoduchý a bezpečný zákrok a riziko závažných komplikací je nízké. Mezi možné komplikace IUI patří:

Testy u žen a u mužů před IUI

Před samotným výkonem se dělá množství vyšetření. Jednou z podmínek je, že žena musí mít průchodný alespoň jeden vejcovod.

Testy u žen

 • hormonální profil přibližně 2-4 dny před menstruací, aby se zjistila případná hormonální nerovnováha,
 • krevní testy,
 • ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků,
 • sledování vývoje folikulů ve vaječníku,
 • laparoskopické4 vyšetření děložní dutiny a vejcovodů,
 • hysteroskopie5 - je endoskopické vyšetření dutiny děložní. Pomocí této techniky je možné nejen diagnostikovat různé chorobné stavy v dutině děložní, ale je možnost tato onemocnění okamžitě operačně řešit.

Testy u mužů

 • spermiogram - analýza spermií, sleduje se množství a kvalita spermií. Spermiogram se provádí v centrech asistované reprodukce11, před odběrem se doporučuje 2-3 denní sexuální abstinence. Vzorek spermií se získává masturbací. Hodnotí se objem, barva, viskozita, pH, stanoví se počet spermií na 1 ml semene, jejich tvar, velikost a obsah cukru. Celkový objem ejakulátu je okolo 3 až 5 ml,
 • testy na zjištění přítomnosti protilátek, které mohou blokovat spermie při oplodnění vajíček.

Společné testy u mužů a žen

Před samotným vyšetřením se provádí screeningové vyšetření partnerů na možnou přítomnost HIV, hepatitidy B a C (žloutenka).

Výhody

 • nižší cena oproti IVF,
 • jednoduchý zákrok bez nutnosti hospitalizace,
 • spermie jsou umístěny přímo do dělohy,
 • spermie se pročistí, to znamená, že do dělohy se dostanou jen zdravé spermie,
 • není nutná anestezie.

Nevýhody

Nevýhody IUI jsou popsány v odstavci Rizika IUI.

Výkon se provádí v centrech asistované reprodukce.
Seznam asistovaných center v České republice najdete v článku centra asistované reprodukce11.

Více o IUI na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Jana Vlašínová: Problematika lidské reprodukce se zaměřením na imunologické aspekty. Masarykova univerzita, 2011.
 2. http://www.babycenter.com/0_fertility-treatment-artificial-insemination-iui_4092.bc?showAll=true
 3. https://web.archive.org/web/20160530114752/http://www.hfea.gov.uk/IUI.html
 4. http://sk.medixa.org/liecba/intrauterinna-inseminacia-iui

Hodnocení a zkušenosti s IUI

Máš zkušenost s IUI?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
adenka84  2. pro 2015

Díky IUI máme druhou dceru

První dceru máme po 4. pokusu IVF - jiná cesta tehdy k miminku nevedla. Po porodu se vše změnilo.

Nicméně doma se nám stále nedařilo a
po 2 letech snažení jsme se tedy obrátili opět na CAR s tím, že chceme zkusit nejprve několik IUI, stejně jako u prvního snažení a až po neúspěchu přejít opět k IVF. V CARU s tím problém neměli a já díky IUI hned na druhý pokus otěhotněla.

Ne vždy je nutno se vrhnout do IVF.
vlajka1  10. únor 2015

IUI vyšlo napoprvé, ale se špatným koncem

Vzhledem k horšímu spermiogramu manžela jsme zkusili tuto metodu. Stimulovala jsem Clostilbegytem, na ovulaci alplikován Pregnyl. IUI provedeno cca 14 hodin po proběhlé ovulaci. 14 dní po IUI jsem našla pozitivní test. Bohužel těhotenství se v 7. týdnu přestalo vyvíjet. Údajně byla na vině špatná spermie. V 9. týdnu bylo těhotenství ukončeno revizí.
Samotný zákrok IUI byl zcela bezbolestný, dá se přirovnat k běžnému gynekologickému vyšetření. Dva dny poté jsem špinila. Na podporu těhotenství jsem užívala Utrogestan.
barborelka  9. únor 2015

IUI malá % šance

Po roce snažení jsme s manželem podstoupili naše první IUI. Byla jsem docela vystresovaná. :-) Týden před mnou byla na IUI známá a vyděsila mě jak to bolí atd! Není to pravda - nemusíte se nikdo bát.

IUI jsme podstoupili v Reprodukčním centru v Karlových Varech. Byla jsem v malém pokoji i s manželem a samotný zákrok jsem ani nezaznamenala. ;-). Když přišla sestra, tak se ještě zeptala, jestli jsem opravdu ta a ta, aby nedošlo k záměně. :-D :-D :-D

Po zákroku jsem asi 30 minut odpočívala na pokoji. Dr. mě přikryl dekou a manžel nám došel pro kakao a v klidu jsme si povídali. :-) . Doplatek za IUI byl docela vysoký oproti jiným centrům - platili jsem 2500,- Ničím jsme nestimulovali.
kristinandbaby  9. únor 2015

IUI

Po laparoskopii a snažení o početí více než rok a půl jsme se rozhodli podstoupit IUI.

Stimulovala jsem Clostilbegytem a poté ještě aplikovala Pregnyl. I přes malé procento šance na úspěch, se nám 1. IUI podařilo a já jsem poprvé otěhotněla. To, že to poté nevyšlo je již jiný příběh, ale IUI rozhodně šance je. Je to jak finančně tak fyzicky nenáročný proces a možná pro někoho další krok k vytouženému výsledku. :-)
rituska88  8. led 2015

Vděčím téhle metodě za svůj život :-)

Když se moji rodiče brali, bylo mamce 24 let a taťkovi o rok míň. Ani ve snu je nenapadlo, že budou mít nějaké problémy s početím. Jenže se pořád nedařilo a lékaři nemohli přijít na to proč. Mamka jezdila do lázní, podstoupila spousty vyšetření, taťka taky. Přesto žádný konkrétní problém nebyl objeven.

Trvalo to 15 let! Kdekdo už by to vzdal, ale moji rodiče ne. :-) Mamka už začínala uvažovat o adopci, ale taťka prý pořád říkal, že věří tomu, že miminko budou mít vlastní. Nakonec přišla poslední šance - mamčina gynekoložka se znala s MUDr. Uzlem a napadlo ji mamku k němu odeslat. Ten navrhl zkusit IUI. Tak rodiče začali jezdit do Ostravy k MUDr. Uzlovi, pečlivě zapisovali grafy s bazální teplotou atd...

První pokus nevyšel, protože se promeškala ovulace, podruhé už se zadařilo. :-) A tak jsem na světě. :-) Když jsem se narodila, mamce už táhlo na 39 let a všichni pokládali za zázrak, že se to povedlo.
Že jsem nevznikla ,,doma v posteli", ale někde na klinice, jsem se dozvěděla někdy v pubertě, zpočátku jsem z toho měla smíšené pocity, ale když jsem se dozvěděla, co všechno tomu předcházelo a jak moc se rodiče natrápili, aby mě měli, pochopila jsem, že není důležité, jak a kde vznikneme, ale z jak velké lásky to je. Nikdy jsem se tím nikde nechlubila, ale když už se to náhodou někdo dozvěděl a já se třeba cítila hloupě, tak mi po chvilce blesklo hlavou: Co blázníš, vždyť tvoji rodiče tě tak milují a tolik toho pro tebe obětovali...toho by byl schopen málokdo.

Před pár lety měl v Opavě, kde jsem tehdy studovala, přednášku MUDr. Uzel, tak jsem toho využila a šla tam, šla mu poděkovat. Bylo to tak zvláštní setkat se s člověkem, kterému vděčím za to, že jsem... :-) Moc fandím všem párům, které na cestě za miminkem podstoupí tuhle metodu, aby se to povedlo a aby nás z IUI bylo víc. :-)
8 lidí považuje za užitečné
fidac  1. pro 2014

Polycystické vaječníky

IUI jsme podstoupili kvůli PCO syndromu - kvůli nepřítomnosti ovulace, IVF nám doktor rozmlouval, že je to zátěž pro organizmus a hlavně finančně náročné a to prý v našem případě je zbytečné. :-) Stimulovala jsem Clostilbegytem a ten moc nezabíral, tak jsme se domluvili na drillingu vaječníků, který pomohl a my jsme se dočkali po 5 letech a 2 potratech vytouženého miminka.

Pozitivní test jsem měla už 13 den po IUI a to hodně silné čáry. :-D Určitě bych to doporučila i ostatním, jelikož nám to vyšlo už 3x s pozitivním výsledkem, ale do finiše k porodu jsme to dotáhli pouze jednou. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
pajula  1. pro 2014

IUI nám pomohlo

IUI jsme postoupili kvůli tomu, že jsme se o miminko snažili skoro 2 roky a nic nepomáhalo (zjistěny anovulační cykly, brala jsem clostylbegit - nepomohl).

Čekalo nás několik vyšetření - krevní testy, hormonální profil, spermiogram. Stimulace injekcemi Menopur a pak vyvolávačka Ovitrelle. Moc šancí jsem si po prvním IUI nedávala, ale stal se zázrak a ono hned vyšlo! ;-) A teď mám doma už 2-letou dcerku. :-) :-).
1 člověk považuje za užitečné
jani2013  2. led 2014

IUI

Zkoušeli jsme a bohužel nebylo úspěšné, ale pravda je, že paní doktorka mě na IUI zřejmě odeslala mimo ovulaci a bez jakékoliv stimulace :-| . Do té doby jsem si myslela, že ultrazvuk ovulaci pozná 100%, druhý doktor mě ale vyvedl z omylu.

Každopádně - je to absolutně bezbolestné, tělo nezatěžující (když nepočítám tu stimulaci) a můžu tedy jen doporučit. Nenechte se ale uvrtat jako my do akce typu: objednám vás na IUI ještě dnes! Rozhodně je dobré si OVU vysledovat, nechat dozrát spermie (3, 4 dny abstinence) a pak teprve jít. Jinak je to o zklamání a vyhozených penězích.
1 člověk považuje za užitečné
smudlinka10  18. dub 2013

5% šance nám leží v postýlce...

Do IUI jsme šli, protože na IVF jsem byla ještě mladá. Doktor nám to tedy nabídl aby se překlenula doba než budu moc jít na IVF - mám jeden vaječník a ještě špatně fungující. Šanci na první pokus nám dal 5%, prý možná ani to ne, takže jsme to nebrali moc vážně.
Proběhla stimulace Clostibegytem, byl píchnut Pregnyl a 7.5. 2012 v 17:45 mi byla provedena inseminace. Již ten večer mi nějak v hlavě přecvaklo z "nepovedlo se" na "povedlo se", 6 dní po IUI přišla první nevolnost a trvala až do 35.týdne :-D
10 dní po IUI se na testu ukázaly vytoužené // x-) a 17.ledna se nám narodila naše beruška x-)
Takže kdo váháte, zkuste to, za pokus dáte jen pár korun proti IVF a není to tak náročné pro tělo. Doktor mi také řekl, že jsem těhotenství pomohla asi i tím, že jsem užívala zelený ječmen a chlorellu na detox těla.
9 lidí považuje za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru