Sterilizace

Pod sterilizací rozumíme zabránění plodnosti bez odstranění nebo poškození pohlavních žláz osoby. Definice sterilizace se týká jak mužů, tak i žen.

Může jít tedy o:

Právní úprava

Problematika sterilizací byla upravena socialistickou směrnicí z roku 1972 (č. 2 - 4582/1972 - B / 1). Přinášela však s sebou nejen praktické problémy, ale hlavně neodpovídala mezinárodním standardům v oblasti lidských práv, neboť sterilizace může znamenat závažný zásah do lidských práv.

Provádění sterilizace je nově upraveno zákonem č. 373/2011 Sb. Sterilizaci lze provést na přání každé ženě a každému muži, pokud jsou starší 21 let. Jediné pravidlo je, že po podání žádosti musí být zájemce o sterilizaci poučen a mezi tímto poučením a následným provedením výkonu musí uplynout nejméně 14 dní.

Socialistická směrnice požadovala dosažení určitého věku a počtu odrozených dětí, aby se mohla provést sterilizace, tato koncepce se odstranila a sterilizace se stala přístupnou antikoncepční metodou (samozřejmě vnímáno v souvislosti s dosažením plné způsobilosti k právním úkonům a rozumovou vyspělostí). Ke sterilizaci se nevyžaduje souhlas partnera a závisí na dotyčné osobě, zda svého partnera zapojí do rozhodování. Pacient rozhoduje sám za sebe, nemůže o něm rozhodnout lékař, při sterilizaci to platí bez výjimky. Lékař si musí splnit své zákonné povinnosti ohledně poučení a informování pacienta o možnostech, které má, komunikovat s ním, aby se dokázal rozhodnout s ohledem na všechny alternativy.

Důvody pro sterilizaci

Důvody, proč se muž nebo žena rozhodne pro sterilizaci jsou různé. Toto jsou některé z nich:

  • zdravotní důvody (např. dědičná choroba přenosná na potomka, zdravotní rizika pro matku při těhotenství)
  • finanční důvody
  • nechuť mít děti nebo další děti
  • použití sterilizace jako antikoncepční metody
  • možnost vést "nevázaný život bez následků"
  • eugenická sterilizace - vynucovala se jménem "zdravé rasy". Vede vždy k porušení morálních vztahů a základních práv a svobody člověka.

Sterilizace jako antikoncepční metoda

Sterilizace jako antikoncepční metoda je vhodná pouze pro páry, které už nechtějí mít další dítě, ať už z osobních důvodů nebo i zdravotních.

Více o sterilizaci na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Informace z oblasti medicínského práva: http://www.pravo-medicina.sk/
  2. http://sk.wikipedia.org/

Hodnocení a zkušenosti se sterilizací

Máš zkušenost se sterilizací?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru