Jak zvládnout kojeneckou koliku a gastroezofageální reflux

Krmení bez příjmu zbytečného vzduchu je potřebné pro klidnější spánek děťátka. Samozřejmě, vaše děťátko nakonec usne. Přijít na to, co vaše děťátko potřebuje, aby spalo tvrdě a dlouho, může někomu připomínat řešení záhady, bez ohledu na to, zda je děťátko kojeno nebo krmené z láhve.

Krmení bez nadbytečného vzduchu pro lepší spánek

Pokud jste se již někdy pokoušela usnout při pálení žáhy nebo bolesti břicha, jistě lépe pochopíte, jaké je pro miminko těžké usnout s refluxem4 a plynatostí. Jinými slovy, je to nemožné. Nejčastějším viníkem tvorby plynu a refluxu je právě čas krmení.

Čím více vzduchu děťátko během jídla přijme, tím je pravděpodobnější, že se objeví reflux, nebo plynatost. Minimalizací příjmu vzduchu a umožněním zbavit se nahromaděného vzduchu můžeme přispět ke klidnému a kvalitnímu spánku děťátka, nejen během dne ale i noci.

Minimalizace vzduchu v bříšku miminka

Během kojení:

Při kojení používejte polštář na kojení17. Zajistíte tak děťátku polo-vzpřímenou nebo vzpřímenou polohu, kterou zamezíte hltavému pití při snaze papat v ležící poloze.

Pokud zaznamenáte, že i přes vzpřímenou polohu, během kojení, děťátko hltavě pije, miminko může zápasit s příliš rychlým tokem mléka z vašeho prsu.

Než se budete radit se svou laktační poradkyní, zkuste polohu, při které se zády opřete o polštář na kojení a děťátko si položte bříškem na své břicho. Spouštění mléka se vlivem gravitace o něco zpomalí a navíc dítě si reguluje přisátí na matčin prs samo.

Během krmení kojeneckou lahví:

Vzpřímená nebo polo-vzpřímená poloha s použitím kojícího polštáře je vhodná i při krmení z láhve. Nakloňte lahvičku tak, aby byla savička stále naplněná, protože pokud děťátko saje, mléko se dostává do jeho úst. Pokud v savičce žádné není, děťátko místo něj vtahuje vzduch.

Pokud praktikujete "krmení v tempu", udělejte děťátku přestávku nakloněním láhve nahoru a přitlačením savičky o vrchní část úst děťátka. Tím zastavíte tok, ale savička zůstává stále v ústech děťátka, což velmi připomíná průběh kojení.

Vyberte si láhev, která nabízí anti-kolikové krmení:

Typ láhve, kterou používáte může způsobovat příjem nadbytečného vzduchu do bříška miminka. Lékařka Rebecca Kempton, certifikovaná specialistka na dětský spánek, zakladatelka Baby Sleep Pro (poradna pro rodiče, jejichž děti mají problémy se spánkem), říká: "Když se snažím pomoci rodičům dětí majících problémy se spaním, zaměřujeme se spolu na krmení z láhve, která může mít vliv na rychlé uklidnění miminka.“

Vzduch se však v láhvi shromažďuje a skončí v bříšku dítěte, což má za následek plynatost a reflux, při kterém děťátko jen velmi těžko usne.

Používání plně ventilované lahve41 je důležité k minimalizování vzduchu, avšak ne všechny ventilované láhve jsou stejné. Proto lékařka Kempton doporučuje jedinou láhev, která dokáže eliminovat vzduch úplně: Dr.Brown's. A není sama - kojenecká láhev Dr.Brown's je jedničkou z lahví doporučených americkými pediatry.

To co dělá láhve jedinečnými, je speciální ventil a zásobník (rezervoár), který zajišťuje, že vzduch se nedostává do mléka a tedy ani do bříška dítěte. Systém je opravdu účinný a bylo klinicky prokázáno, že snižuje výskyt kolik25. Při používání Dr.Brown's kojenecké láhve zajisté zaznamenáte pozitivní změnu v symptomech vašeho děťátka s kolikou.

Uvolňování nahromaděného vzduchu v bříšku miminka

Pokud si děťátko přitahuje nohy k bříšku nebo je po nakrmení celkově neklidné, je to signál pro vás, že děťátko bojuje s uvíznutým vzduchem. Máme pro vás několik tipů, jak tento vzduch uvolnit.

Namísto rychlého naplnění žaludku až po okraj, se krmení pokuste zpomalit a během něj dbejte na odříhnutí - poplácávání po zádech a zadečku miminka uvolníte vzduch. Pauzy umožní děťátku mléko lépe trávit.

Vyzkoušejte metodu - jízdu na kole. Položte dítě na rovnou plochu, zvedněte mu nohy a imitujte s nimi pohyb na kole. Bavte ho zpíváním, nebo směšnými grimasami. Využijte správnou chvilku a chyťte mu obě nohy tak, abyste ho mírně zvedla a jemně rotujte jeho boky. Takto se vám podaří uvolnit vzduch.

Další možností, jak uvolnit uvíznutý vzduch, je masáž bříška. Existuje několik masážních technik, které můžete použít. Jemně přiložte ruku na bříško miminka a pohybujte ní ve směru pohybu hodinových ručiček. Případně zkuste techniku, při níž konečky prstů krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček, "kreslíte" kroužky na bříšku miminka.

Základem dlouhého a klidného spánku, nejen vašeho miminka, je plné bříško mléčka bez nahromaděného vzduchu.

Pokud máte jakékoliv dotazy týkající se "bez kolikového" krmení a Dr.Brown's lahví, neváhejte se na nás obrátit.

Hodnocení a zkušenosti jak zvládnout kojeneckou koliku a gastroezofageální reflux

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost jak zvládnout kojeneckou koliku a gastroezofageální reflux?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce