Brzlík

Brzlík, dětská žláza (lat. thymus) je žláza s vnitřní sekrecí. Je to orgán, který se nachází za hrudní kostí. Plní důležitou funkci zejména při vývoji imunitního systému2.

Brzlík je dvoulaločný orgán. Každý lalok je septy rozdělen na drobné lalůčky a každý lalůček se skládá :

  • z vnější kůry (kortex)
  • z vnitřní dřeně (medula)

Brzlík je místem vývoje a diferenciace T-lymfocytů, které se také nazývají thymocyty. Thymocyty procházejí během diferenciace selekcí, aby byly schopny rozeznat škodlivé a tolerovat vlastní antigeny. Nezralé T-lymfocyty se nacházejí zejména v kůře brzlíku. Během zrání se thymocyty posouvají z kůry do dřeně, kde se nacházejí zralé naivní T-lymfocyty, které se ještě nikdy nesetkali s antigenem. Ty se dostávají do krevního oběhu a periferních lymfatických tkání (do sekudárnych lymfatických orgánů).

Brzlík se tedy podílí na imunitní odpovědi, na ochraně před zdrojem infekce již od narození7. Svou funkci si plní až do puberty3, kdy pomalu zaniká a jeho funkční tkáň je nahrazena tkání tukovou. Brzlík dosahuje maximální velikost v průběhu dospívání a v dospělosti postupně atrofuje .

VěkHmotnost brzlíku
Narozenícca 15 g
puberta35 g
25 let25 g
60 letméně než 15 g
70 letméně než 5 g

Vrozená nepřítomnost brzlíku zapříčiňuje imunologickou nedostatečnost (imunodeficienci). Postižené děti opakovaně trpí infekčními nemocemi a většinou v raném věku umírají.

Více o brzlíku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Thymus
  2. http://www.zdravie.sk/clanok/45318/imunitny-system
  3. http://www.zdravie.sk/choroba/48710/choroby-tymusu

Hodnocení a zkušenosti s brzlíkem

Máš zkušenost s brzlíkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce