Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Hypertonus

Hypertonus je poranění motorických dráh centrálního nervového systému člověka, kdy jde o zvýšenou tuhost a napětí svalů s omezenou schopností je protáhnout. Pokud hypertonií onemocní děti do 2 let věku, používá se označení mozková obrna. Velice silné zvýšení svalového napětí neumožňuje pohyb kloubům. V případě, že se hypertonie neléčí, dochází ke ztrátě funkce a deformaci svalu, např. abnormálním držením těla. Hypertonie bývá někdy bolestivá a může vést k funkčnímu omezení, zdravotnímu postižení, nebo v závažnějších případech ke snížení kvality života.

Typy hypertonie

  • Spastická hypertonie - je způsobena nekontrolovatelnými svalovými křečemi, ztuhnutím nebo rovnáním svalů. Je doprovázena šoky podobnými kontrakcím svalů a abnormálnímu svalovému tonusu. Spastická hypertonie vede k mozkové obrně, mrtivic a poraněním míchy.
  • Dystonické hypertonie - se týká pasivního svalového protahování (terapeut jemně táhne neaktivní svaly na pohodlnou délku při velmi malých rychlostech pohybu). Končetiny mají tendenci navrácet se zpět do původní nesprávné polohy (abnormální držení těla). Tento typ hypertonie se nejčastěji objevuje o onemocnění Parkinsonovou chorobou.

Léčba hypertonie

Hypertonie se léči léky podávánými orálně nebo injekcí přímo do mozkomíšního moku. K léčbě se užívají např. baklofen, diazepam či dantrolen, všechny tyto léky mohou být pacientovi nabídnuty po snížení zvýšeného napětí svalů.

Léčba rehabilitací může zahrnovat řadu pohybových cvičení, aktivní protahovací cvičení a ergoterapie (léčba prací). U dětí s podezřením na hypertonií se cvičí Vojtova metoda11.

U závažných případů může lékař nařídit chirurgický zákrok u nervů, které zpsůobují hypertonii.

Dystonická hypertonie a tuhost můžou být léčeny terapií, která je zaměřená na podkladové poruchy.

Použité zdroje

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Hypertonia
  2. https://www.disabled-world.com/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s hypertonií

Máš zkušenost s hypertonií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost