Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nachlazení u dětí

Nachlazení nebo i takzvané akutní respirační onemocnění patří mezi nejčastější onemocnění dětského věku. Děti v průměru prochladnou 6 až 10krát ročně. Věkem se tato frekvence upravuje. Jak se říká, děti z toho "vyrostou". Ještě v ne v příliš dávné minulosti se tyto infekce řešily velmi jednoduše - předepsáním antibiotik1. Dnes však už víme, jak laici, tak i lékaři, že nejčastějším původcem nachlazení jsou viry a tudíž je užívání antibiotik zbytečné. Správné léčbě by mělo předcházet důkladné zhodnocení zdravotního stavu, jeho vážnosti a určení onemocnění.


Video: NACHLAZENÍ u dětí: U kojenců je léčba jiná než u starších dětí

Rozhovor s dětskou lékařkou, MUDr. Lenkou Emmerovou.

V rozhovoru s MUDr. Lenkou Emmerovou najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 00:00 Úvod
 • 00:22 Představení hosta a tématu
 • 00:41 Co je to nachlazení?
 • 01:00 Jaké jsou příznaky nachlazení?
 • 01:27 Jak se léčí nachlazení?
 • 03:05 Které babské rady opravdu na nachlazení pomáhají?
 • 04:03 Jaké druhy kašle rozlišujeme?
 • 06:00 Pomáhají v léčbě kašle různé zábaly, obklady?
 • 07:05 Jak správně reagovat při změnách tělesné teploty?
 • 09:03 Jaké babské rady nepomáhají při srážení horečky?
 • 10:09 Jaké jsou nejčastější chyby rodičů při léčbě nachlazení jejich dítěte?

Jaké jsou příznaky nachlazení?

Často nachlazení začíná zduřením nosní sliznice, následnou sekrecí z nosu (spustí se rýma9), může být přítomna bolest v dutinách, horečka1, bolesti hlavy5, kýchání, kašel11, bolesti, nechutenství4, třes, bolest v krku a dýchací potíže.

Závažnost příznaků

Pečlivým zvážením zdravotních problémů dítěte, vyloučením varovných signálů ve správný čas si můžete ušetřit čas a vyhnout se bezdůvodným návštěvám u pediatrů, ale také rychleji podchytit závažné stavy a tedy je efektivněji léčit ve spolupráci s lékařem.

Režimová opatření

Prochladlé dítě by mělo odpočívat v pravidelně větrané místnosti. Je třeba ho udržovat v klidu a vzduch v místnosti zvlhčovat. Rodič by měl dbát na to, aby dítě přijímalo dostatek tekutin v podobě čisté vody, neslazeného dětského čaje (s obsahem meduňky, mateřídoušky, jitrocele, fenyklu, anýzu, slézu, prvosenky, heřmánku apod.), Případně dochuceného medem a citrónem. Při bolestí v krku, kdy dítě odmítá přijímat větší množství tekutin najednou, mu podáváme tekutiny lžičkou, po trošce během celého dne. Doporučuje se pít tekutiny chladné, až ledové. Strava dítěte by se měla rovněž přizpůsobit zvýšenému nároku organismu. Do jídelníčku je třeba zařadit více ovoce a zeleniny a naopak vynechat nezdravá, těžko stravitelná jídla.

Léčba nachlazení u dětí

Při léčbě běžného nachlazení je cílem ulevit dítěti od symptomů nachlazení a zvýšit mu jeho komfort. Pokud je vaše dítě prochladlé, je třeba posoudit jeho celkový stav a ujistit se, zda v jeho případě stačí samoléčba v domácím prostředí nebo je třeba navštívit lékaře. Pokud rodiče nemají potřebné zkušenosti, mohou se poradit s lékárníkem, který může usměrnit rodiče dítěte o správném výběru a vhodném užívání potřebných volně prodejných léčiv, ale také zhodnotit závažnost příznaků a na jejich základě doporučit lékařské vyšetření.

Ucpaný nos

Oteklé sliznice nosu umí být při nachlazení velmi nepříjemné. Doporučuje se nos pročišťovat hypertonickými nosními kapkami s obsahem mořské soli, proplachem nosu konvičkou. Vhodné je sáhnout i po dětských kapkách do nosu, které mírní otok sliznice. U kojenců je léčba nachlazení specifická. Vleže se dítěti hůře dýchá a tak se kromě výše zmíněného doporučuje ukládat dítě do vyvýšené polohy a v případě velkého zahlenění se doporučuje použít odsávačku hlenů a soplík dítěti odsát, aby mu bylo umožněno bezproblémové kojení, spinkání, aby nepolykalo hleny, nekašlalo, popřípadě nezvracelo hleny. Napařování se u dětí nedoporučuje, vhodné je do místnosti položit hrnec s horkou slanou vodou, popřípadě využívání inhalátorů, které jsou v dnešní době stále populárnější.

Horečka

Běžným průvodním příznakem nachlazení je zvýšená tělesná teplota a horečka. V případě zvýšené teploty stačí režimová opatření, zajistit dítěti dostatek tekutin a odpočinku a začít s fyzikálním chlazením.

Fyzikální chlazení tělovými zábaly se u nejmenších dětí dělají přikládáním mokré vyždímané plenky (voda nesmí být velmi studená, má mít přibližně 25 °C), překryté suchou plenou nebo ručníkem. Obklady se dávají na čelo, hrudník, u starších dětí i na celé tělo. Nikdy ne na kotníky a zápěstí. Vhodnou alternativou u nejmenších dětí je i potírání celého těla vlhkým chladným hadříkem (plenou, froté rukavicí). Starší děti zvládnou i vlažnou sprchu. U větších dětí můžeme využít i krátké sprchování vlažnou vodou (nikdy ne studenou), přičemž začínáme teplejší a postupně ubíráme. Pokud však teplota nadále stoupá, překročí hodnotu 38 °C, je třeba ji snížit.

Horečka je do jisté míry prospěšná, představuje komplexní obrannou reakci organismu, mobilizuje imunitní systém a zhoršuje podmínky pro množení mikroorganismů, ale může u dětí způsobit dehydrataci a febrilní křeče.

Kromě fyzikálního ochlazování těla, snižujeme horečku i podáváním vhodných přípravků s obsahem paracetamolu a ibuprofenu, ať už ve formě čípků, perorálních suspenzí nebo tablet. Dávku je třeba přizpůsobit věku a hmotnosti dítěte a je třeba dodržet časový odstup jednotlivých dávek. V případě, že se horečku nedaří snížit ani fyzikálně, ani pomocí léků, je možné střídat různé antipyretika s různou účinnou látkou již po 4 hodinách, přičemž je třeba dodržovat dávku (zohledňuje se věk a hmotnost dítěte).
Pokud mělo dítě v minulosti febrilní křeče10, se snižováním tělesné teploty je třeba začít dříve, už při zvýšené teplotě, ne až při horečce!

Malé děti do 3. měsíců představují specifickou kategorii. Pokud se u nich objeví vysoká teplota nebo horečka, mělo by se dítě vždy nechat vyšetřit lékařem. V tomto případě se nedoporučuje čekat 3 dny, jak je to u starších dětí, než se vyberete s dítětem k lékaři. Novorozenci nemusí na nemoc reagovat horečkou, ale tzv. teplotní nestabilitou, kdy se u nich projeví nízká teplota a jsou podchlazení.

Kašel

Kašel je obrannou reakcí organismu, kterou se snaží uvolnit ucpané nebo podrážděné dýchací cesty. Zná to asi každý rodič, vše se začne ucpaným nosem, pokračuje výtokem z nosu a často končí kašlem. Nejčastější příčinou kašle je právě rýma a zatékání hlenů do krku, ale také to může být například virová infekce průdušek.

I v takovém případě je důležité zajistit dostatečnou hydrataci malého pacienta, zvhlčování vzduchu a podávání léků podle druhu kašle.

Antitusika podáváme při suchém, dráždivém kašli. Poznáme ho tak, že dítě kašle záchvatovitě, bez odkašlání, není slyšet přítomnost hlenu. Speciálním druhem kašle je kašel laryngiální, který je štěkavý, dráždivý a vede až k poruchám dýchání. Laryngitidami často trpí právě malé děti, kojenci. Dýchací cesty u malých dětí snadno otečou a právě z toho důvodu dochází k tomu laryngiálnímu kašli. Při vlhkém, produktivním kašli podáváme expektorancia, tedy léky na ředění hlenu. Vlhký kašel poznáme jednoduše na základě slyšitelné přítomnosti hlenu, popřípadě záchvat kašle končí odkašláním hlenu.

Kašel u miminek je závažnější příznak nachlazení, protože může probíhat komplikovaněji. Kojencům proto zajistíme zvýšenou polohu, zvlhčujeme vzduch, dáváme inhalovat Vincentku a masírujeme hrudník. Tato opatření vedou k tomu, aby dítě začalo odkašlávat, popřípadě se hlen začne vstřebávat. Pokud je kašel dráždivý, na noc je možné podat dítěti antitusikum, například Stoptussin.

Zánět hrdla (škrábání v hrdle)

Zánět hrdla, škrábání, či bolest v krku je sice posuzováno jako nezávažné onemocnění, ale bývá na nachlazení jedním z nejnepříjemnějších příznaků. Děti často odmítají jíst a pít.

První pomocí při bolesti v krku je kloktání. V případě malých dětí, které ještě kloktat neumí, podávejte dítěti na pití chlazené, studené tekutiny, také se doporučuje po doušcích popíjet řepík, šalvějový odvar. Popřípadě lze připravit dítěti zapařovací zábal.

V praxi se osvědčilo podat léky na alergii, i když nejde o alergickou reakci. Stav prokrvených a oteklých sliznic dokáže příznivě ovlivnit Fenistil.

Dýchací potíže

Dušnost představuje závažný příznak, který není radno podceňovat a je třeba navštívit lékaře. Mezi závažné a slyšitelné projevy dýchacích obtíží patří tzv. stridor. Projevuje se jako drsný, ostrý zvuk při dýchání, způsobený zúžením dýchacích cest.

I v tomto případě jsou kojenci specifickou kategorií, protože u nich problémy s dýcháním nemusí být tak evidentní a snadno slyšitelné. Rodiče si spíše mohou všimnout potíže s kojením, kdy dítě často pouští prs, zlobí se, ať už kvůli únavě, kterou mu papání způsobuje nebo poloze, kdy se mu špatně dýchá.

Jaké jsou nejčastější chyby rodičů při léčbě nachlazení u dětí?

Rodiče často trápí zbytečné obavy, strach a stres. Nachlazení je jedno z nejčastějších onemocnění dítěte. U dětí do 5 let tvoří až 50 % celkové nemocnosti. U dětí od 6 - 12 let je to 30 %. Je přirozené, pokud mají první dítě, které překonává své první nachlazení, jsou jejich reakce opatrnější. I v této oblasti však získají praxi a také potřebnou jistotu. Každým jedním onemocněním se naučí lépe reagovat na potřeby svého dítěte, budou si jistější a situaci zvládnou s větším klidem. Naučí se, co na jejich dítěte zabírá, jak reaguje na snižování teploty, co mu pomáhá nejlépe při kašli, bolesti v krku, jaké jídlo mu během nemoci chutná. Časem získají i jakousi praxi k odlišení symptomů vážných infekcí od běžných nachlazení nebo mírných infekcí pomocí správného rozpoznávání varovných příznaků.

Se získanou jistotou při léčbě běžných nachlazení se rodiče někdy dopouštějí chyby v podobě tzv. přeléčování, kdy podávají dítěti bez ladu a skladu různé druhy volně prodejných léků, či výživových doplňků. Dítě najednou užívá "vše" co je dostupné, několik druhů kapek do nosu, léky na vykašlávání i proti kašli, léky na alergii a podobně. Přes množství přípravků dítěti není poskytnuta potřebná správná léčba.

Vždy je třeba začínat co "nejjednodušeji" a postupovat podle příznaků. Rodiče si mohou sestavit potřebné schéma, které jim poradí, kdy a na co, který lék použít. Rýma = nosní kapky. Ucpaný nos = dám dítěti kapky na uvolnění nosu. Suchý kašel třeba ztlumit, při produktivním kašli třeba podpořit vykašlávání. Horečka = snížit ji. Pokud si rodič neví rady, jak se nemoc vyvíjí a jak s léčbou postupovat, je vhodné stav dítěte konzultovat s lékařem.


Text po odborné stránce zkontrolovala:
MUDr. Lenka Emmerová
praktický lékař pro děti a dorost, Plzeň

Použité zdroje

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti nachlazením u dětí

Máš zkušenost nachlazením u dětí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost