Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je zhoubný nádor postihující děložní čípek. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že v raném stádiu je nenápadný, nebolestivý a odhalit ho může jen gynekologické vyšetření, proto může bez povšimnutí dosáhnout vysokého stádia, ačkoli o jeho přítomnosti žena dlouho netuší. Je poměrně častou diagnózou.

Rozhovor s gynekologem MUDr. Borekem Sehnalem

V rozhovoru s gynekologem MUDr. Borekem Sehnalem:

 • 00:00 Úvod.​
 • 00:56​ Jaká jsou hlavní rizika rakoviny děložního čípku?
 • 01:27​​ Lidský papilomavirus (HPV) a rakovina děložního čípku.
 • 02:00​​ Jak se rakovina děložního čípku projevuje?
 • 02:32​​​ Jak rakovinu děložního čípku odhalit?
 • 03:48​​ Léčba rakoviny děložního čípku.
 • 05:40​​​ Prevence rakoviny děložního čípku.
 • 06:43​​ Ideální čas pro očkování proti HPV.
 • 07:15​​ Rady a doporučení na závěr.

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:


🎞️ Kdy je čas na první dítě?
🎞️ Všechno o menstruaci


Karcinom děložního čípku

Rakovina či karcinom děložního čípku nádorové onemocnění, kdy se buňky děložního čípku začnou nekontrolovatelně množit. Předchází mu stav přednádorové změny buněk, tzv. prekancerózy. S ním se organismus často snadno vypořádá, ale někdy může prekanceróza progredovat do invazivního karcinomu. Prekanceróza nemá výrazný průběh, který by nás upozornil, že se v našem těle něco děje. Nejčastěji karcinom děložního čípku odhalí speciální cytologické vyšetření během běžné, preventivní gynekologické prohlídky.

I to je důvod, proč je esenciální pravidelně absolvovat gynekologické prohlídky. Pokud se totiž na tyto přednádorové buňky přijde včas, lze je úspěšně léčit. Čím později ale dojde k jejich odhalení, tím je léčba náročnější a bohužel také méně úspěšnější.

Koho může rakovina děložního čípku postihnout?

Rakovina děložního čípku je unikátní tím, že narozdíl od jiných druhů gynekologických onkologických onemocnění je preventabilních. V rámci preventivních gynekologických prohlídek je totiž možné odhalit předrakovinné stavy a zasáhnout drobným chirurgický zákrokem.

Jak už její název napovídá, najdeme ji v buňkách děložního čípku, které napadl lidský papilomavirus (HPV, human papillomavirus). Spouštěcím mechanismem je začátek pohlavního života. Zajímavé je, že už od 2 let po prvních sexuálních zkušenostech se infikuje až 60 % (a do pěti let dokonce až 85 %) sexuálně aktivních lidí.

Nejrizikovější skupinu pro karcinom děložního čípku představují ženy ve věku kolem 40 let, v poslední době ale přibývají případy, kdy se infekcí poprvé nakazí i velmi mladé sexuálně aktivní ženy. Po nákaze většinou dojde k jeho spontánnímu vymizení, někdy však na základě infekce HPV vznikne prekanceróza a následně k vývoji zhoubného nádoru. V průběhu života (respektive toho aktivního sexuálního) pak dochází k nákazám a vymizení viru opakovaně.

Například v USA byla zjištěna přítomnost viru na děloze u přibližně 60 % žen ve věku kolem dvaceti let, kdy byly testovány každé tři měsíce po dobu tří let. Avšak u většiny těchto žen (81 %) virus vymizel do 18 měsíců od jejich prvního pozitivního testu (u většiny vymizel do 6 až 12 měsíců).

Na Slovensku je ročně diagnostikováno okolo 600 nových případů rakoviny děložního čípku a přibližně 230 žen každý rok tomuto onemocnění podlehne.

Popis obrázku: Schéma stavu děložního čípku. První obrázek představuje normální a zdravý krček. Druhý, třetí a čtvrtý pak jednotlivé stádia rakoviny. Vidíme změny tvaru a přítomnost krve.

Virus HPV

Virus HPV je poměrně odolný a nenáročný. Ve vlhkém prostředí (jakým přechod mezi pochvou a dělohou bezpochyby je) může vyvolat infekci i za několik měsíců. Ne každá infekce lidským papilomavirem způsobí vznik karcinomu, rakovina děložního čípku však nevznikne bez infekce HPV. V současné době je známo již více než 200 různých typů HPV. Z toho asi 40 druhů postihuje pohlavní orgány. Nakazit se virem HPV je poměrně jednoduché. Stačí mít nechráněný pohlavní styk. Ale i při obyčejném mazlení, dotýkání holé kůže a sliznice je přenos poměrně jednoduchý. Nakazit se lze dokonce i používáním stejného ručníku, na kterém přilne zbytek slin a jiných tělesných tekutin. V neposlední řadě (i když poměrně zřídka) se setkáme s přenosem z matky na dítě, a to při průchodu porodními cestami u HPV pozitivních žen.

Popis obrázku: Na schématu výše vidíme zleva doprava dlaždicový epitel, který infikuje HPV virus. Od zcela zdravé tkáně (vlevo) po onkologické onemocnění - karcinom děložního čípku (vpravo), jsou plynulé přechody.

Rizikové faktory

 • promiskuita
 • nízký věk při prvním pohlavním styku
 • první porod ve velmi mladém věku
 • genetické dispozice
 • slabý imunitní systém2
 • neléčená infekce
 • kouření
 • alkohol
 • drogy
 • vysoký počet porodů / potratů13

Příznaky rakoviny děložního čípku

V počátečních fázích nejsou viditelné (žádná vyrážka, drobné výstupky nebo výtok) ani je na sobě žena nezpozoruje. Pokud však žena ignoruje první, nenápadné příznaky, nádor v těle roste, utlačuje jiné orgány malé pánve a způsobuje závažnější symptomy nemoci jako například poruchy močení či stolice.

Abnormální vaginální krvácení
Může se objevit i při zánětech, infekcích hormonální nevyváženosti a podobně. Jakékoliv krvácení mimo menstruace (včetně toho po intimním styku) je abnormální a vyžaduje pozornost ženy.

Neobvyklý vaginální výtok
Do jisté míry je (malé množství) vaginálního výtoku normální. Když se jeho frekvence a četnost dramaticky zvýší, páchne nebo má neobvyklý vzhled (bledý, hnědý, vodnatý nebo s příměsí krve), něco není v pořádku.

Bolest během pohlavního styku
Žádná bolest při sexu není v pořádku. V případě rakoviny děložního čípku už bolest ukazuje na pokročilé stadium choroby.

Bolesti v oblasti pánve
Možná patříte mezi ty šťastné ženy, které během periody nemají bolesti v podbřišku. Nicméně, ženy s rakovinou děložního čípku a dělohy v pokročilých stádiích pociťují silnou bolest výrazně častěji a agresivněji i mimo menstruace.

Obtíže při močení
Pálivá, ostrá bolest při močení je dalším možným (ne však stoprocentním) příznakem. Kromě rakoviny může signalizovat infekci močových cest6, kvasinkovou infekci5 nebo jinou pohlavní chorobu.

Těžší a delší menstruační období
Dalším varovným signálem je menstruační cyklus, který trvá déle, má těžší a bolestivější průběh. Nemusí však jít zpravidla o karcinom. Kromě něj může komplikace s menstruací způsobovat i hormonální nerovnováha, polypy, zánět, onemocnění jater nebo ledvin.

Spontánní únik moči (inkontinence)
Ztráta kontroly nad močovým měchýřem již předpokládá pokročilou fázi rakoviny, protože nemoc se rozšířila až na močový měchýř nebo jiné části močového traktu. V krajních případech se projevuje i krví v moči.

Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
Pravda, úbytek hmotnosti je důvod k radosti. Neobvyklá ztráta kilogramů bez zjevného přičinění (cvičení, úprava stravy) může však symbolizovat rakovinu či jinou závažnou chorobu. Když se objeví rakovina, náš imunitní systém se pustí do boje s touto chorobou. V procesu naše tělo produkuje cytokiny. Jedná se o velmi malé proteiny, které spalují tuky mnohem rychleji, což vede ke ztrátě hmotnosti, bez ohledu na vaši stravu.

Dlouhotrvající únava
Únavou trpí občas každá z nás, zejména na konci dne. Pokud ale usínáte i přes den, cítíte se bez života a energie několik dní po sobě, něco je špatně. Při rakovině jsou zdravé červené krvinky nahrazeny bílými krvinkami, což způsobuje anémii (chudokrevnost). Ta způsobuje chronickou únavu a ztrátu chuti k jídlu (a to souvisí s úbytkem váhy).

Bolesti nohou a zad
Ženy s diagnózou rakoviny děložního čípku často trpí otoky a bolesti nohou. Otok děložního čípku může bránit průchodu krve, což následně vede i k otoku nohou a průvodním bolestivým pocitům.

Vyšetření

Z celkového počtu žen, kterým byla diagnostikována rakovina děložního čípku, je polovina ve věku 35-55 let. Mnohé z těchto žen přišly pravděpodobně do styku s HPV v průběhu dospívání nebo kolem 20. roku života. Ačkoliv u většiny infikovaných žen virus samovolně vymizí, u některých k tomu nedojde a pokud nejsou infikované buňky odhaleny včas a stav není léčen, virus může způsobit předrakovinné léze a později rakovinu děložního čípku.

Testy na přítomnost HPV viru zatím nejsou povinnou součástí preventivní prohlídky u gynekologa. Dělají se pouze v případě podezření (se zhoršenou onkologickou cytologií) nebo na vyžádání samotné ženy.

Pozn. v ČR hradí zdrav. pojišťovny od 1.1. 2021 HPV test v rámci preventivní prohlídky pro ženy ve věku 35 let (+až 365 dnů) a 45 let (+ až 365 dnů).

Onkologická cytologie

Jde o základní screeningovou (odhalující) metodu. Kontroluje kvalitu a stav buněk z povrchu děložního čípku (hrdla) ve stěru. Test odhalí případné nepravidelnosti buněk, které se liší od normálního stavu. Tento test může, ale nemusí odhalit rakovinné bujení, obzvláště pokud se neprovádí pravidelně. Odebraný vzorek se již v ambulanci ihned po provedení stěru rozetře na sklo a zafixuje (zakonzervuje) alkoholem, aby se předešlo vzniku případných odchylek, které by výsledek mohly zkreslit. V cytologické laboratoři je stěr podroben detailnímu zkoumání. Abnormální nálezy posuzuje odborník - cytolog. Následnou plnou odpovědnost za další diagnostické nebo léčebné postupy nese gynekolog, který prováděl odběr onkologické cytologie.

Kolposkopie

Kolposkopie je taktéž bezbolestné vyšetření mikroskopem, slouží na pozorování změn na děložním čípku. Gynekolog sleduje sliznici na děložním čípku - její barvu, cévní změny, ústí žlázek, přítomnost bílých míst a podobně. K tomuto testu musí mít gynekolog speciální licenci k provádění tzv. kolposkopické expertízy. Ta má zaručit, že vyšetření provádí proškolený lékař.

Popis obrázku: Kolposkopie je vyšetřovací metoda, při které se pomocí speciálního mikroskopu (kolposkopu) prohlíží pochva a děložní čípek..

Přidanou metodou, kterou lze cytologii a kolposkopii doplnit je testování na přítomnost vysoce rizikových (high risk) HR HPV virů. Vzhledem k jeho vysoké ceně (60 - 80 Eur, dle ceníku laboratoře) se doporučuje zejména u sporných a nejasných výsledků.

Biopsie = knips biopsie

Čili odběr tkáně o velikosti 2 až 4 milimetry je rychlá, nikoli však právě příjemná metoda. Bezprostředně po odběru je normální slabé krvácení z místa odběru. Proto se doporučuje nemít 3 dny pohlavní styk. Vzorek se odesílá na podrobný rozbor pod mikroskopem - na tzv. histologii.

Diagnostické zákroky - rozšířená biopsie

Odběr tkáně, konizace nemusí být jen bioptickými kleštičkami (Knips). Pokud lékař potřebuje odebrat větší množství vzorku, musí použít diagnostický zákrok. Provádí se s použitím lokálního umrtvení nebo při celkové anestezii, v závislosti na velikosti napadené tkáně.

Léčba

V raném stádiu je nejefektivnější léčbou chirurgické odstranění rakovinných buněk. Pokud je nádor velmi malý, je dostačujícím zákrokem odstranění postižené části děložního čípku (konizace). Při větších rozměrech nádoru je třeba odstranění celé dělohy, často spolu s jejím závěsným aparátem (tzv. parametrium) a se spádovými lymfatickými uzlinami. V případě, že nádorem nejsou napadeny lymfatické uzliny, je tato forma léčby zpravidla dostatečná. V opačném případě, pokud jsou napadeny i uzliny, nebo je rozsah nádoru příliš velký a nádor se stává neresekovatelným, je potřebná terapie ozařováním nebo chemoterapie.

Ve stádiu I je léčba vysoce úspěšná, a to až 98 % ve smyslu přežití dalších 5 let bez recidivy. Se zvyšujícím se stádiem rakoviny, úspěšnost léčby klesá. Při odhalení karcinomu ve stadiu IV, je úspěšnost léčby jen kolem 40 %.

Nádorové onemocnění děložního čípku může metastázovat do jiných orgánů, nejčastěji v lymfatických uzlinách v pánevní oblasti. Postupně však rakovina může napadnout i další orgány.

Prevence

Prevence proti rakovině děložního čípku existuje. Za primární prevenci považujeme (nepopulární) sexuální abstinenci, tedy úplné zamezení styku s HPV. Přijatelnější formou primární prevence je podstoupení očkování proti lidskému papilomaviru. Sekundární prevence je v rukou gynekologa, a to pravidelné gynekologické prohlídky, kdy lékař vyhledává předrakovinné stavy a volí adekvátně další vyšetření.

Očkování proti HPV

Princip očkování proti rakovině děložního čípku spočívá ve vytvoření protilátek, které zabrání infekci rizikovým typem lidských papilomavirů.

 1. Po očkování dochází k rozvoji obranyschopnosti proti konkrétním typům viru obsaženým ve vakcíně.
 2. Vakcíny obsahují pouze obaly virů (tj. vakcínou se nelze nakazit).
 3. Proti očkování neexistuje kontraindikace.
 4. Mohou zabránit asi 80 - 90 % všech případů rakoviny děložního čípku (pokud se očkuje před přirozeným kontaktem s HPV).
 5. Snižují také riziko rozvoje rakoviny pochvy, zevních rodidel, konečníku, krku a rozvoje všech stupňů předrakovinných změn v těchto oblastech.
 6. Vakcíny jsou velmi bezpečné a rizika jejich podání jsou minimální.
 7. Očkování provádějí praktičtí lékaři pro děti a dorost a gynekologové.
 8. Injekce se aplikuje do ramenního svalu.
 9. Nejlepší výsledky a nejvyšší spolehlivosti je dosaženo u žen a dívek, které se ještě s HPV infekcí nesetkali (před prvním stykem).
 10. Očkování má smysl i po zahájení sexuálního života, existují důkazy, že je prospěšné pro ženy do 45 let.
 11. Každá očkovaná žena má snížené riziko vzniku rakoviny děložního čípku, přesto se u ní rakovina může objevit (protože vakcína nechrání proti všem rizikovým typům HPV).
 12. V současnosti je očkovaných v ČR 65 % dívek a jen 35% chlapců.

Vakcíny proti rakovině děložního čípku

Vakcíny používané v současnosti působí zejména na jedny z hlavních rakovinotvorných typů HPV, jedná se o typy HPV 16 a HPV 18. Oba tyto typy jsou příčinou až 70 % rakovin děložního čípku. Cervarix a Gardasil (dříve Silgard) jsou navíc různě obohacené a poskytují tzv. zkříženou ochranu i proti dalším typům HPV. Nejnovější vakcína Gardasil9 vytváří hladiny protilátek dokonce proti 9 nejčastějším typem HPV.

Při každém očkovaní ženě riziko vzniku rakoviny děložního čípku výrazně klesá. Navzdory očkování se však rakovina může objevit, protože vakcína není obranou proti všem typům HPV. Je tedy nezbytné, aby žena podstupovala nadále pravidelné gynekologické prohlídky. Jen kombinace očkování a pravidelných kontrol je tou nejspolehlivější metodou, jak předejít tak vážnému onemocnění, jakým rakovina bezpochyby je.

Očkování dětí provádí pediatr, popř. dětský gynekolog nebo specializovaná centra. Vakcína se nepoužívá k léčbě onemocnění souvisejících s HPV. Vakcína nemá žádný účinek u jedinců, kteří již mají přetrvávající infekci nebo onemocnění související s kterýmkoli typem HPV ve vakcíně. Jedinců, kteří již jsou infikováni (nakaženi) jedním nebo více HPV typy, však může tato vakcína stále chránit před nemocemi souvisejícími s jinými typy HPV obsaženými ve vakcíně. Vakcína nemůže způsobit onemocnění související s HPV.

Použité zdroje

 1. http://www.klinikazdravi.cz/Abeceda-zdravi/Delozni-cipek-a-co-o-nem-vime-310202
 2. http://kalisek.cz/delozni-cipek
 3. http://www.symptomy.cz/kontrola-delozniho-cipku
 4. http://gyn.cz/tree.php?up=260
 5. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
 6. http://www.konizace-ostrava.cz/zakrokovy-sal/prekancerozy-a-hpv/
 7. https://www.webmd.com/women/
 8. https://is.muni.cz/th/85067/prif_b/cela.pdf
 9. https://www.ockovacicentrum.cz/cz/rakovina-delozniho-cipku
 10. http://hpvinfo.cz
 11. https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/gardasil-9-injekcna-suspenzia-v-napl-striekacke-85395...

Použité zdroje obrázků

 1. https://www.webmd.com/women/
 2. http://kalisek.cz/delozni-cipek
 3. https://www.symptomy.cz/nemoc/rakovina-delozniho-cipku
 4. https://goo.gl/dnvcLW
 5. http://www.gynprenatal.cz
Pomohl ti tento článek?
 / Ne