Cestující varlata. Je to normální?

Zodpovězené
5. kvě 2023

Dobrý den,

všimla jsem si u syna, 2 roky a 4 měsíce, při přebalování, že nemá varlátka v pytlíku - měl ho celý stažený, asi zimou, ale ani teď po procházce je nemá v pytlíku. Vždy u Dr. je měl tam, kde mají být, nikdy nebyl problém.

Je to normální, že cestují?

Děkuji

Dobrý den,

zřejmě se jedná o tzv. retinujicí varle. Příčinou je zvýšená aktivita kremasterového svalu. Varle lze v tomto případě ručně jemnou manipulací stáhnout zpět do šourku. Pokud je omezena aktivita kremasterového svalu (např. v tureckém sedu či teplé lázni), pak varle v šourku zůstává.

Retraktilní varle není indikací k chirurgickému řešení, ale musí se sledovat pravidelně na preventivních prohlídkách.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká