Opakované potraty. Můžou být kvůli endometrióze?

Zodpovězené
4. lis 2019

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na Váš názor. Nejspíš mám endometriózu (zjištěno při OPU, zároveň bolestiivá ms, bolestivé ultrazvukové vyšetření, ale na laparoskopii jsem nikdy nebyla).
Snažíme se otěhotnět, máme několik zmražených embryí. Byla jsem na třech transferech, dva úspěšné, jeden neúspěšný. První dva - potrat 6.tt. Vždy od počátku těhotenství jsem měla velké bolesti břicha. Nic se nezjistilo. Genetika v pořádku, imunologie jen lehce rozladěná.

Tak si říkám, jak velká je šance, že potraty způsobila endometrióza? Kolikrát mám ještě potratit než bych měla jít na laparoskopii a srůsty odstranit?

Děkuji.

Dobrý den,

pravděpodobně jste měla cystu endometrioidní. Endometrióza úspěšnost asistované reprodukce neovlivní. Jestli máte velké bolesti při vyšetřeni a při těhotenství, doporučila bych před dalším transferem postoupit diagnostickou laparoskopii.

MUDr. Mastura Kadyrová
GENNET - Centrum lékařské genetiky a asistované reprodukce
www.gennet.cz
info@gennet.cz