Hypotéka. Je nutné vyplnit žádost o hypotéku, když se informuji pouze na podmínky poskytnutí? Jsou pro každého žadatele jiné podmínky?

Zodpovězené
25. bře 2022

Dobrý den,

musím si sehnat bydlení - ráda bych si koupila byt na hypotéku. Byla jsem se předběžně zeptat v bance, kde mám účet, na podmínky. Zajímala mě úroková sazba, RPSN, jaké další podmínky si kladou. Paní na přepážce o tom moc nevěděla a že kontakt na mě předá kolegyni, která dnes není v práci a ta mi včera volala. Do mailu mi poslala přímo on-line žádost o hypotéku. To mě trochu zarazilo.

Opravdu je pro zjištění podmínek, jaké by mi mohli nabídnout, tohle vše třeba vyplnit? Pro každého žadatele jsou jiné podmínky?

Byt teprve budu shánět. Zajímalo mě jen, v jaké finanční výši jsou moje možnosti, a proto jsem se tam zeptala. Samozřejmě chci porovnat nabídky více bank a nerada bych se do něčeho chytla... Jsem na to sama bez zkušeností...

Díky za rady.

Dobrý den,

tohle bývá poměrně běžnou praxí v bankách. Pro vypracování orientační nabídky banka nepotřebuje žádost. Orientační nabídka je pouze orientační a skutečné podmínky se mohou výrazně lišit. Tím, že rovnou podepíšete žádost, tak si Vás banka trochu "zaháčkuje", protože když takhle otevřete více žádostí ve více bankách, tak ty další Vás už budou automaticky odmítat, protože uvidí ty otevřené žádosti a nejspíš to celé pak nedopadne. Na druhou stranu, pokud byste chtěla dostat závaznou nabídku od banky, tak to bez žádosti neudělají a zároveň Vám tu sazbu nemohou rezervovat. A skutečně tomu může být tak, že po podání žádosti a projetí bankovních a nebankovních registrů (součást procesu žádosti) můžou mít různí žadatelé různé podmínky.

Ideální je samozřejmě obrátit se na nezávislého finančního poradce, který spolupracuje s dostatečným počtem bank, který podle Vaší životní a finanční situace a podle daného záměru zúží výběr na několik vhodných bank, ty za Vás "oběhne" a rovnou dovede zjistit podmínky, za kterých byste úvěr dostala. Po tomhle předvýběru je pak na místě podat žádost, kdy za Vás poradce může vyřídit v podstatě celý proces vyjma podpisu dokumentů, které musíte podepsat Vy osobně.

Hezký den
Ing. Martin Sládek
martin.sladek@partners.cz