Jak dostat ze známé peníze za neplacení nebankovního úvěru?

Zodpovězené
2. zář 2019

Dobrý den,

jsem zoufalá. V roce 2013 jsem si na moje jméno vzala úvěr u Providentu pro známou (pomohla mi s bydlením, když mě naši vyhodili). Úvěr jakž takž platila a chtěla refinancování asi v roce 2016. Jenže pak se odstěhovala do Brna a přestala úvěr platit, nebo tam něco málo dala, aby byl na chvíli klid.

Před prázdninami mi přišel dopis od soudu, platební rozkaz od Providentu na necelých 50 tisíc. Známá se mnou celou dobu komunikuje, hned jsem jí psala a že ji mám poslat papíry, že to zaplatí.Tvrdila, že to zaplatila, když jsem ji prosila, ať ofotí doklad o zaplacení, tak nejdřív "jsem v práci, pošlu ti to večer", nakonec to skončilo tím, že najednou skončila v nemocnici, na to se vymlouvala asi měsíc a najednou jsem měla zmrzlej účet -133 000 Kč.

Známá hned, že to není možný a najednou, že to za týden doveze, uběhly týdny 3, známá výmluvy, odklady z hodiny na hodinu. Minulý týden mi přijela podepsat uznání dluhu a směnku, že mi to 27.8.2019 zaplatí, což se ovšem nestalo a já už nemám na to nervy.

Druhá známá mi poradila, ať jdu podat trestní oznámení, policajti se mi skoro vysmáli a já jsem na dně. Nic jsem nevyřešila, vím, že si za to můžu sama, ale chtěla jsem pomoc oplatit a to se mi vrátilo.

Mám bloklé 2 účty a jeden z nich používá máma, má tam zmrzlé peníze a nemá na nájem, my máme 3 děti a jsme bez koruny. Je nějaká šance nebo možnost to z ní dostat? Dnes mi psala, ať ji jdu udat, že peníze bude mít v pátek nebo v pondělí, jenže to je tak pořád...

Děkuji!

Dobrý den,

situace to není lehká a s kolegy Vám nejsme schopni nabídnout řešení.

Nicméně, když to shrnu. To, že známá uznala dluh a podepsala směnku Vaši situaci dle mého názoru vylepšuje. Pokud by to bylo čistě jen na ústní dohodě, tak je to složitější.

Myslím, že nejlepší by bylo poradit se s právníkem a dostat to k soudu. Na trhu je také spousta společností, co se zabývá pomocí věřitelům. Leckterá z nich to dělá i bezplatně a svoji odměnu následně získává od dlužníka po vyhraném sporu. Zkusil bych se tedy obrátit na některou poradnu věřitele, aby konkrétní případ posoudili.

Hezký zbytek dne.

S pozdravem
Ing. Martin Sládek
martin.sladek@partners.cz