Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jak řešit hypotéku na rekreační objekt s evidenčním číslem?

Zodpovězené
18. říj 2018

Dobrý den,

jak prosím řešit nákup rekreačního objektu (chaty, chalupy), který má pouze číslo evidenční (ne popisné) na hypotéku? Jaká banka by nám jí dala? Nás už druhá poslala do háje (Unicredit, Equa) ☹

Podle nich není chalupa trvale obyvatelná (myslím, že mají problém s tím ev.č. a s tím, že tam není topení, ale jen kamna) + je nemovitost podle nich mimo civilizaci (je sice na samotě, ale 10 min autem do města, které má 18 tis. obyvatel), a proto to pro ně není vhodné k zástavě. Už začínám být nervozní, zaplatili jsme 150 tis rezervační poplatek.

Děkuji.

Dobrý den,

Přesně jak píšete, opravdu je pro některé banky nemovitost s číslem evidenčním neakceptovatelná zástava. Je to z důvodu, že hypoteční úvěr musí být vždy zastaven nemovitostí.

Jednou z variant, jak získat hypoteční úvěr na nemovitost s číslem evidenčním, je použít do zástavy jinou nemovitost. Nevím, zda takovou možnost máte.
Další možností je samozřejmě hypoteční úvěr u banky, která akceptuje do zástavy i nemovitost s číslem evidenčním.

Mezi banky, které tuto zástavu akceptují patří:
Komerční banka - půjčí max. 80% nebo 90% z hodnoty nemovitosti(kupní ceny)

  • nemovitost musí mít sociální zařízení, vodu, elektřinu, přístup k nemovitosti

Česká spořitelna – půjčí max. 70% z hodnoty nemovitosti(kupní ceny)

  • nemovitost musí mít sociální zařízení, vodu, elektřinu, přístup k nemovitosti

Raiffeisenbank - půjčí max. 70% z hodnoty nemovitosti(kupní ceny)

  • v katastru nemovitostí musí být přímo specifikováno, že se jedná o rekreační objekt a musí být přístup k nemovitosti


Vámi zmíněný UniCredit také bere tuto nemovitost do zástavy, avšak pouze v případě, že se jedná objekt k celoročnímu užívání se sociálním zařízením, vodou a elektřinou. Dále jste zmínila Equa Bank. U této banky to je komplikovanější, nemovitost musí být taktéž celoročně obyvatelná, půjčí Vám max.70% z hodnoty nemovitosti a celkové schválení se odráží od toho, jak nemovitost vyhodnotí odhadce – znalec.

Abych to shrnula, tak u všech těchto bank je pro akceptování této nemovitosti důležitý přístup k nemovitosti (příjezdová cesta, popř.věcné břemeno užívání cesty), sociální zařízení (toaleta nesmí být mimo nemovitost) a v neposlední řadě voda + elektřina.

Také se dá financování vyřešit nezajištěným úvěrem ze stavebního spoření, pokud se jedná o částku do 1 milionu korun. Úvěry ze stavebního spoření mají vyšší úrok než hypoteční úvěry, ale nemovitosti nemusí jít do zástavy. Pokud byste koupi řešila tímto úvěrem, tak Stavební spořitelny vyžadují čestné prohlášení, že nemovitost je celoročně obyvatelná a čestné prohlášení, že v dané nemovitosti budete mít trvalé bydliště. Momentálně Stavební spořitelny podmínku trvalého bydliště nijak nekontrolují.

V případě bližších dotazů mne neváhejte kontaktovat na níže uvedený email/tel. Případně napište dále do Poradny podrobnější informace ke konkrétní nemovitosti (chatě).

Michaela Urbanczyková
tel: 734 207 972
mail: michaela.urbanczykova@partners.cz