Názor na koupi domu a jeho financování. Co myslíte?

Zodpovězené
8. led 2020

Dobrý den,

rádi bychom si pořídili s manželem a dvěma dětmi domeček, ale stále hledáme možnost, jak to nejlépe zrealizovat.
Mně je 31 let, manželovi 33 let, starší dceři jsou 3 a půl roku a mladší dceři jsou 4 měsíce. V současné době žijeme v zahraničí a rozhodli jsme se, že zde budeme max do doby, než starší dceři bude 6 let a půjde do školy. Tou dobou už bychom rádi měli bydlení vyřešené a byli tzv. usazení, aby dcera nemusela měnit základní školu. Pomalu se tedy díváme po nemovitostech, ideální by byl menší dům v hodnotě do 5 milionů Kč, vlastní úspory máme 1 milion Kč a zároveň máme byt v ČR v hodnotě cca 2,2 – 2,5 milionů korun. Nemáme žádné dluhy a příjem máme v Eurech, smlouvu na dobu neurčitou. Snad příjem v Eurech nebude problém k získání hypotéky.
Já jsem momentálně na mateřské dovolené, která mi skončí tento rok v září a příjem mám 990 eur. Po skončení mateřské bych chtěla hledat nové zaměstnání právě v ČR, případně pracovat z domova pro svou stávající firmu, pokud to nebude problém.
Manžel má příjem cca 2200 Euro čistého a v práci by zůstal, jen bude dojíždět. Jakmile bychom náš vysněný dům našli, chceme z našetřených peněz použít k získání hypotéky cca 10% z ceny kupované nemovitosti a byt později prodat a použít peníze na mimořádnou splátku.
Nebo je lepší dát byt do zástavy a tím snížit úroky - ale nevíme, kdy ho bude možné prodat a za jakých okolností, abychom použili peníze na mimořádnou splátku.

Nebo existuje i jiná možnost, o které zatím nevíme?

Byt nechceme prodávat hned, rádi bychom prodej řešili až později, abychom nemuseli snižovat cenu jen proto, že "spěcháme", také ho využíváme na naše nynější pobyty v ČR, problém by byl i uskladnění věcí z něj.

Děkujeme za názor.

Dobrý den,

je těžké Vám jednoznačně odpovědět co je nejlepší, jelikož je to hodně subjektivní. S příjmem ze zahraničí není problém a hypotéku je reálné vyřešit. Osobně bych doporučil, abyste využili 80% hypotéku a měli tak nejlepší možný úrok, což odpovídá tomu co píšete. Pokud budete řešit koupi domu za cca 5 milionů a budete mít 1 milion ze svého a odhadce potvrdí cenu 5 milionů, tak je to ideální případ a dosáhnete na nejlepší úrokovou sazbu, jelikož se bude jednat o 80% hypotéku. Nesmíte však zapomenout na daň 4 % z nabytí, pokud by se nejednalo o novostavbu do 5 let. Osobně bych byt neprodával, ale využil k pronájmu. Úrok u hypotéky budete mít například 2,5 - 3 %, ale výnos z pronájmu se může pohybovat kolem 7 - 10 % ročně, takže určitě vyděláte více, když si byt necháte.

S pozdravem

Zdeněk Hromek